Dzieci Maryi - dziewictwo

Matka Kościoła świętego, Matka Jezusa Chrystusa, nasza Matka. Panna Najświętsza. Rozmowy na temat Maryi.
ODPOWIEDZ
Benjamin

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Benjamin » 2016-07-04, 11:48

Dobrze koniku to tlumaczysz, poniewaz do dzisiaj ( choc to juz w znacznej mierze zanika) w spolecznosciach semickich czy posemickich wiezy krwi nie bezposrednie daja zezwolenie na stosowania miana brat,siostra. I tak np. moj brat czy siostra z mojej mamy i mojego ojca to brat i siostra (moje rodzenstwo), a syn siostry mojej zony to rowniez moj brat itd. ... ale ten brat nie jest moim rodzenstwem.
Kilka pelnych niezrozumienia czy niewiedzy w temacie postow napisali tu na forum Maksymilian czy Pinchas czy Tarcza wiary - zupelnie blednie.
Tak wiec gdy jest mowa o braciach czy siostrach Jezusa, to nie jest to mowa o Jego rodzenstwie / o rodzenstwie w spolecznosci tamtych czasow zydowskiej jest mowa jedynie wowczas, gdy wymienia sie rodowod: np.- Adam syn Klemensa i jego bracia: Antoni, syn Klemensa, ktory jest ojcem Adama i Lucjan, syn Marka. Tak wiec obaj sa bracmi Adama, lecz tylko Antoni jest jego rodzenstwem.
Warto zajrzec do Biblii, tam gdzie sa rodowody ... i zobaczyc, w jaki sposob sa one udowadniane (przeprowadzane). Ale dla niektorych chyba tu nie chodzi o prawde biblijna i historyczno-kulturowa, ale o prymitywny antykatolicyzm.
To tyle od zyda, ktory cos tam wie o swoich korzeniach :-)

Ps: w wielu kulturach to jest podobnie, w wielu zaniklo lub jest w stanie szczatkowym ( nawet w Polsce sa regiony, w ktorych kuzyni nawet ktoras tam woda po kisielu nazywani sa bracmi czy siostrami, choc nie sa rodzenstwem. W niektorych regionach uproszczono to sobie nazywajac wszystkich wujkami czy ciociami, chocby to byli nawet kosmici ... ale razem zyjacy w danej spolecznosci :-P )

Tym razem koniec. Konik pisze jak jest, inni jakas swoja tworczosc probuja tu wrzucic.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19103
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2632 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-07-04, 18:15

Wydaje mi si ę, że mój tekst, który zamieściłem tu http://analizy.biz/marek1962/braciajezusa.pdf odpowiada na podniesione tu zarzuty.

konik

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: konik » 2016-07-04, 19:57

Amen Marku :-D
A ja juz nie mam o czym pisac, wszystko wyjasnione ( dzieki tez Benjaminie za cenn wstawke).
A takie mialem plany pismiennicze, ze ho, ho ;-)

Pozdrawiam serdecznie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19103
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2632 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-07-04, 22:19

Zapisałem sobie post Beniamina, by w stosownej chwili ściągnąć od Niego argumentację. Mam nadzieję Beniaminie, że się nie pogniewasz?

Benjamin

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Benjamin » 2016-07-11, 12:31

Uzywaj Marku , jesli to przydatne co napisalem. Nadmienie, ze nie sa to jakies prawdy teologiczne, ale pewne zjawiska kulturowe, ktore sa zmienne same w sobie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: david491 » 2017-02-08, 18:01

W biblii słowo siostra ,brat ma wielorakie znaczenie, i moze oznaczać brata: rodzonego, przyrodniego , kuzyna , krewnego, towarzysza wspólnoty, i chrześcijanina. I tak dla przykładu: Lot jest nazwany bratem Abrahama, a wiadomo ze był jego siostrzeńcem. Jakub mówi do Racheli ze jest bratem jej ojca czyli swojego przyszłego teścia, a w rzeczywistości przyszły teść Jakuba jest tylko jego wujkiem. A teraz przejdźmy pod krzyż Zbawiciela: A stały pod krzyżem Jezusa, Matka Jego i siostra Matki Jego,Maria,żona Kleofasa i Maria Magdalena. A więc czy to rzeczywiście dosłownie dwie siostry stoją pod krzyżem o tym samych imionach ? no to byłby jakiś precedens aby rodzice nazwali swoje dwoje dzieci czy nawet więcej o tychsamych,imionach.Widać że bliska rodzina stoi pod krzyżem i tu należy upatrywać z tej rodziny jako siostry Matki Jezusa tych osób,których apostołowie używają zwrotu jako bracia Jezusa lecz nie synowie Maryi.

Nigdzie w ewangelii nie jest napisane ,że Maryja miała synów i córki. Jeśli Matka Boża chciała zachować celibat związku z tym ,że poczęła z Ducha Świętego Syna Boga, a zarazem stała się służebnicą wierną Bogu i w tym momencie oddała się służbie tamtego czyli Bożego, niebiańskiego świata a nie ziemskiego bo co jest przyjemnością tego świata nie pochodzi z Królestwa Bożego. Gdyby tak brać dosłownie, że brat i siostra w ewangelii to dzieci Maryi, to Matka naszego Zbawiciela musiała by urodzić ponad setkę dzieci poza Jezusem. (12) Wtedy wrócili do Jerozolimy z góry, zwanej Oliwną, która leży blisko Jerozolimy, w odległości drogi szabatowej. (13) Przybywszy tam weszli do sali na górze i przebywali w niej: Piotr i Jan, Jakub i Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza, i Szymon Gorliwy, i Juda, /brat/ Jakuba. (14) Wszyscy oni trwali jednomyślnie na modlitwie razem z niewiastami, Maryją, Matką Jezusa, i braćmi Jego. (15) Wtedy Piotr w obecności BRACI , a zebrało się razem około stu dwudziestu osób, tak przemówił:
Teraz podsumujmy: Zebrało sie około 120 osób, niewiasty i apostołowie to najwyżej 20 osób, pozostało 100 braci. I takie parodie głoszą świadkowie Jehowy, i protestanci. :oops:

konik

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: konik » 2017-02-08, 19:04

Zgadza sie :-P

podkowa

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: podkowa » 2017-11-20, 17:12

Bardzo ciekawa dyskusja i jakze madrze argumentuja tu konik, Marek, Benjamin ... a takze wartosciowe wypowiedzi dodaje jeszcze Dezerter i David ( prosze wybaczyc, jesli kogos pominalem nieslusznie).

Ps> czy konik juz nie pisze na forum? Byloby szkoda.

Dominik

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dominik » 2017-11-20, 18:13

Konik obecnie nie pisze na forum. Gdzieś wyjechał o ile dobrze wiem, przestał się udzielać także na innych forach.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14995
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4217 times
Been thanked: 2957 times
Kontakt:

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Dezerter » 2017-11-20, 22:05

Nie pisze, ale czyta i przed 2 godzinami rozmawialiśmy min. o podkowie ;) - serio!
Pozdrawia Was wszystkich i gratuluje poziomu pisania
ale koniec offtopu!
Wracamy do tematu Dzieci Maryi - dziewictwo
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

wątpiący

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: wątpiący » 2017-11-22, 12:36

Dezerter pisze: Wracamy do tematu Dzieci Maryi - dziewictwo
A może chodzi nie o dziewictwo fizyczne, bo to przecież było by bzdurą a o dziewictwo duchowe.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2017-11-22, 15:26

wątpiący pisze:
Dezerter pisze: Wracamy do tematu Dzieci Maryi - dziewictwo
A może chodzi nie o dziewictwo fizyczne, bo to przecież było by bzdurą a o dziewictwo duchowe.
Domyślam się, że jesteś ginekologiem?
Ja niestety nie jestem medykiem. Nie zajmuję się zagadnieniami ginekologicznymi. Sądzę, że na tematy ginekologiczne powinieneś dyskutować w gronie lekarzy tej specjalizacji.
Tu możemy porozmawiać o tym, czy Bóg jest wszechmocny?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

wątpiący

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: wątpiący » 2017-11-22, 16:25

Nie nie jestem ginekologiem, nawet nie mam żadnego związku z medycyną.
Ale każde rozgarnięte dziecko wie co to jest dziewictwo choć obecnie to zakazane tematy w szkole.
Andrzeju, niepotrzebny tu sarkazm z Twojej strony.
Swego czasu na studiach podjęliśmy ten temat i wykładowca właśnie w ten sposób wytłumaczył nam ten fenomen, jako dziewictwo duchowe.
Dla nas wtedy jako bardzo młodych ludzi było takie właśnie tłumaczenie całkiem sensowne.
Nie sądzisz?
Andej pisze:
Tu możemy porozmawiać o tym, czy Bóg jest wszechmocny?
Żeby nie było nieporozumień jak wyżej w jakim sensie wszechmocny?

Benjamin

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Benjamin » 2017-11-22, 20:49

Wprawdzie jest napisane jak wol, ze to panna czyli dziewica porodzila syna ( znany jako Jezus Mesjasz czyli Chrystus ) ... ale co tam, my wiemy lepiej. :!:
Watpiacy napisal tez, ze "nie jest ginekoilogiem". :-B
Eeee tam - nie wierzcie w to ... za jakies dwa tysiace lat jego watpiacy cyberjunior napisze, ze to chodzilo o duchowa ginekologie =)) ...

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dzieci Maryi - dziewictwo

Post autor: Andej » 2017-11-22, 22:28

Tematy ginekologiczne zostawiam ginekologom.
Sprawy wiary interesują mnie.
Bóg jest wszechmocny dosłownie.

Mylisz, jak sądzę, sarkazm, z oddzieleniem dwóch oddzielnych zagadnień.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ