Bog oprawiony w ramki.

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
stokrotka

Re: Bog oprawiony w ramki.

Post autor: stokrotka » 2017-05-14, 19:54

Biblia opisuje sytuacje, gdy figury wykonywane były z polecenia samego Boga, np. rzeźby dwóch cherubów zakrywające Arkę Przymierza albo na wyraźne polecenie samego Jezusa - Obraz Jezusa Miłosiernego, namalowany według wskazówek Siostry Faustyny. Tutaj nie chodzi o oddawanie czci samemu obrazowi, lecz o oddawanie czci osobie, którą ten obraz przedstawia: Chrystusowi, Maryi, aniołom czy świętym? (KomKKK 446). Należy natomiast wystrzegać się magicznego traktowania przedmiotów kultu religijnego. Niestety częste to zjawisko jest .
Wizerunek religijny czy symbol powinien mieć stałe , swoje miejsce w domu i nie być przenoszony, trzeba uważąć w jakim otoczeniu przebywa gdyż często jest tylko ozdobą i nie do końca przemyślaną . Niejednokrotnie wchodziłam do mieszkania gdzie na korytarzu była piekna figurka modlącej się Matki Przenajświętszej a po jej obu stronach zaraz koło Niej dwa wielkie wizerunki diabłów. Muszę powiedzieć , że to mnie mocno cofnęło i myślałam ,żeby poprostu wyjśc z tego domu a właścicielka lokum jest katoliczką .
Ja natomiast uwielbiam ikony.Mam troche ich :-> . Na ikonę patrzmy duszą, jak na kryształ.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Bog oprawiony w ramki.

Post autor: Dezerter » 2017-05-19, 23:30

Ikony wkraczają coraz bardziej z prawosławia do katolicyzmu - mi również to się podoba, cieszę się, że jest więcej takich katolików, którym ekumenizm nie jest obcy i którzy nie zamykają Boga w ramki np katolicyzmu, ale czerpią z całego chrześcijaństwa
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Bog oprawiony w ramki.

Post autor: Andej » 2017-05-20, 08:51

Nie jestem znawcą lecz ignorantem. Jednak wydaje mi się, że ikony mówią więcej. Są szczególnym sposobem modlitwy. Chyba dlatego ikon się nie maluje. No nie wiem. Ale jeszcze nie słyszałem, aby ktoś malował ikony. A jeśli nawet tak, to czy w nich jest też zawarta modlitwa?
Katolikom niestety niewiele mówi symbolika ikon. Prawosławni mogą czerpać z nich głębię przekazu.
Gdybym porównać miał przekaz zawarty w ikonach (niektórych) to porównałbym to z przekazem zawartym w witrażach Wyspiańskiego. One też są modlitwą.
Jedne i drugie przekazują jakąś wiedzę religijną i nie ograniczają się do tej roli. One promieniują. Narzucają nastrój. Emitują uczucia. A właściwie są katalizatorem uczuć do Stwórcy.

Czy Bóg jest to oprawiony w ramki? Nie to są ramki zawierające wyobrażenie wybranych aspektów boskich. To są ramki z których wylewa się miłość do Boga. Patrząc na nie refleksyjnie nawiązuje się szczególny kontakt z Bogiem.

Jestem dziwakiem. Ale nie raz patrząc na dzieło sztuki ma dziwne odczucia. Budzą się we mnie uczucia. Czasem widzę arcydzieło, które nie przemawia. Jest piękne, wspaniałe, doskonałe, ale bez duszy. Gdy na przykład patrzę na obrazy brata Alberta (patron jednego z moich synów), to każdy z nich przemawia. Dzieło twprzone z miłością tchnie tą miłością. Tak mi się wydaje.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ