Czy mam iść do spowiedzi generalnej?

ODPOWIEDZ
JanN

Czy mam iść do spowiedzi generalnej?

Post autor: JanN » 2017-08-06, 13:23

Czy jest grzechem to, że kiedyś nie wiedziałem, że to grzech? Np. kiedyś może 5 lat temu byłem u komunii w stanie grzechu ciężkiego, a teraz dopiero mi się przypomniało. Albo kiedyś nie wiedziałem co to żal za grzechy, Wiedziałem, że to jest złe i to. Wiedziałem, że tego nie wolno robić. Czy iść do spowiedzi generalnej?Mi się po prostu wydaje, że przez całe swoje życie kształtujemy sumienie i znajomość Boga. Więc jeśli teraz zauważyłem coś złego to mam to tamtego wrócić czy zostawić w spokoju? Ps. mam 16 lat.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Czy mam iść do spowiedzi generalnej?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-06, 14:28

JanNie, problemem Twoim jest skrupulantyzm (który z kolei jest owocem fałszywego obrazu Boga) a nie te wszystkie rzeczy, o których piszesz. Wyznaj spowiednikowi swoje wątpliwości, ale przede wszystkim ten koszmar skrupułów (mądry spowiednik ma narzędzia, by Ci pomóc - wiem, bo sam miałem niegdyś ten problem).
I pamiętaj, że Bóg nie jest księgowym liczącym Twoje grzechy, lecz szalonym z miłości Bogiem, który szuka pretekstu, by Cię zbawić. I za to Twoje zbawienie oddał życie - więc nie będzie starał Cię "złapać na jakimś przeoczeniu".

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Czy mam iść do spowiedzi generalnej?

Post autor: Dezerter » 2017-08-06, 16:31

JanN pisze:Czy jest grzechem to, że kiedyś nie wiedziałem, że to grzech? Np. kiedyś może 5 lat temu byłem u komunii w stanie grzechu ciężkiego, a teraz dopiero mi się przypomniało. Albo kiedyś nie wiedziałem co to żal za grzechy, Wiedziałem, że to jest złe i to. Wiedziałem, że tego nie wolno robić. Czy iść do spowiedzi generalnej?Mi się po prostu wydaje, że przez całe swoje życie kształtujemy sumienie i znajomość Boga. Więc jeśli teraz zauważyłem coś złego to mam to tamtego wrócić czy zostawić w spokoju? Ps. mam 16 lat.
Ja sam nie wiem co to skrupulantyzm, ale mój znajomy opowiadał mi o tym, jak go to męczyło, zatruwało życie, a wręcz doprowadziło do nerwicy! To zła droga...
ale wracając do ciebie
Czy jest grzechem to, że kiedyś nie wiedziałem, że to grzech? Np. kiedyś może 5 lat temu byłem u komunii w stanie grzechu ciężkiego, a teraz dopiero mi się przypomniało.
Ale chyba zapominasz o formułce wypowiadanej na koniec :
"już więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie serdecznie żałuję a ciebie ojcze duchowny/Boże proszę o pokutę i wybaczenie." (czy jakoś tak) - moim zdaniem ta formułka obejmuje wszystkie grzechy popełnione ale nie wyznane. Ale z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie byś teraz wyznał "zaległy grzech" - nie koniecznie przy okazji spowiedzi generalnej. Cyba, że jesteś przed bierzmowaniem - wówczas zalecam wręcz taka spowiedź - rozpoczynasz przecież po bierzmowaniu nowe życie, dorosłe życie chrześcijanina i zrób wszystko by ten moment był twoim nowym narodzeniem i prawdziwym chrztem w Duchu Świętym.
Grzech ciężki jest grzechem świadomym - więc jeśli nie wiedziałeś, to nie grzeszyłeś.
Znasz to ? - posłuchaj - to o Tobie :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ