Wspólnoty

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Wspólnoty

Post autor: Dezerter » 2015-09-21, 23:01

Wspólnoty
w jakich jesteście, jakie polecacie a jakie odradzacie

Coraz więcej wspólnot w naszych parafiach i tych ponad parafialnych, są już osoby, które należą do 2 naraz a nawet 3. Jest to wyraźny trend we współczesnym KRK i ... bardzo dobrze! bardzo mi się to podoba, bo przestajemy być anonimowymi letnimi parafianami (wiem, że uogólniam) a stajemy się znanymi z imienia członkami, braćmi i siostrami, którzy wspólnie i razem wzrastają w wierze do Boga. Ja widzę w tym powrót o pierwotnego Kościoła do małych gmin/zborów/kościołów, gdzie wszyscy się znali i żyli we wspólnocie wspierając się wzajemnie w wiedzy i wierze.
Parafia wspólnotą wspólnot
oto moja wizja godna polecenia
Piszcie o swoich przemyśleniach i doświadczeniach w tym temacie.
Zachęcajcie ale i ostrzegajcie jeśli jest gdzieś nie tak jak Jezus uczył
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Angeli

Post autor: Angeli » 2015-09-22, 16:18

Ja obecnie jestem w duszpasterstwie akademickim.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-11-23, 18:50

Ponieważ w internecie cenię sobie prywatność i anonimowość (nie mam nawet twarzoksiążki)
nie podam nazwy mojej wspólnoty ale jest to jedna ze wspólnot Odnowy w Duchu Świętym. Czyli organizujemy Seminaria Odnowy po ukończeniu którego można zostać, lub nie, wolna wola, członkiem naszej wspólnoty. Organizujemy co czwartek modlitwę uwielbienia- godzina modlitwy przeplatana pieśniami uwielbienia i jakąś krótką konferencją. Jest gitara, modlitwa spontaniczna, rzadko jakieś słowo od Boga przyjdzie, albo obraz do wspólnoty, czytamy regularnie Biblie (Dzieje Apostolskie, Ewangelia Marka). Mamy grupki dzielenia gdzie w mniejszych grupach -ok 6 osób - szczerze dzielimy się tym, jak przeczytane Słowo odbieramy, co nas poruszyło w Słowie, albo życiu. Są częste agapy, czyli kawa, herbata, coś słodkiego. Co jakiś czas siadamy przy suto i smacznie zastawionym stole i we wspólnocie świętujemy różne okazje. Jest miło, sympatycznie i rodzinnie. Każdy jest ważny i doceniony - stwarzamy sobie okazję do realizacji przykazania miłości w praktyce :-D
organizujemy w każdy pierwszy piątek miesiąca Adorację Najświętszego Sakramentu - w stylu odnowowym a więc:
muzyka, pieśni uwielbienia, adoracja prowadzona, a jak Duch poniesie, to jakiś "dynamiki", modlitwy uzdrowienia, wstawiennicze, itp też się zdarzają.
Współorganizujemy raz w miesiącu Mszę o Uzdrowienie, z adoracją prowadzoną ...
Nie sposób wszystkiego opisać - generalnie - wzrastamy w wierze i wiedzy
czego wszystkim życzę :-D
Żeby lepiej poczuć klimat podaje kilka linków:

Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: dominikbartlomi » 2015-12-05, 23:32

A przy okazji wspólnot, znacie jakieś wspólnoty dla małżeństw niesakramentalnych, ogólnie dla rozwodników?
dziś mnie naszła taka myśl właśnie, bo mam takich znajomych i nikt im nie podaje ręki niejako, a ci ludzie też nie są odrzuceni przez Kościół, jakoś powinni się też gromadzić (może się gromadzą), znacie jakieś takie? dajcie znać.
z Panem Bogiem
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Piotrek

Słowo o teologii wyzwolenia.

Post autor: Piotrek » 2015-12-31, 19:29

Mam pytanie do znawców: co sądzicie o marksistowskiej, południowo-amerykańskiej "teologii wyzwolenia"? Co sądzicie o koncepcji "kościoła ubogich" i porozumienia społecznego opartego na współpracy pracowniczych branż zakładowych?

konik

od konika

Post autor: konik » 2015-12-31, 20:08

Mnie kreca kliomaty tradycjonalistyczne w Kosciele i obrzedy wschodnie.
Bylem 27 lat w protestantyzmie charyzmatyczno-zielonoswiatkowym.
Juz patrzec na to nie moge.
Ale to tylko takie konskie male co-nieco. :-?

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Słowo o teologii wyzwolenia.

Post autor: dominikbartlomi » 2015-12-31, 21:14

Piotrek pisze:Mam pytanie do znawców: co sądzicie o marksistowskiej, południowo-amerykańskiej "teologii wyzwolenia"? Co sądzicie o koncepcji "kościoła ubogich" i porozumienia społecznego opartego na współpracy pracowniczych branż zakładowych?



a co to takiego?
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Piotrek

Teologia wyzwolenia.

Post autor: Piotrek » 2015-12-31, 23:32

Teologia wyzwolenia- najbardziej radykalny nurt w teologii katolickiej, głównie latynoamerykańskiej. Biskupi Ameryki Łacińskiej na konferencji w Medellin w 1968 roku posłużyli się pojęciem "wyzwolenia" zarówno w sensie społecznym, jak i teologicznym. Udział wielu chrześcijan-świeckich i duchownych-w walce o wyzwolenie społeczne ludu Ameryki Południowej zrodził zapotrzebowanie na nowy typ refleksji teologicznej.

Zasadniczy wpływ na rozwój ideologii społeczno-politycznej teologii wyzwolenia wywarł marksizm. Teologowie wyzwolenia interpretują marksizm jako teorię rozwoju społecznego i jako metodę analizy rzeczywistości społecznej. W konsekwencji-jako podstawę ideologii socjalistycznej. Taka interpretacja marksizmu-pozbawiająca go wymiaru filozoficznego-umożliwić ma zespolenie go z wiarą.

Teologia wyzwolenia wychodzi z przesłanek, że ludność Ameryki Łacińskiej żyje w warunkach niedorozwoju i niesprawiedliwości. Historia wyzwolenia według teologów południowo amerykańskich stanowi moment historii zbawienia.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Słowo o teologii wyzwolenia.

Post autor: Dezerter » 2016-01-01, 11:35

dominikbartlomi pisze:
Piotrek pisze:Mam pytanie do znawców: co sądzicie o marksistowskiej, południowo-amerykańskiej "teologii wyzwolenia"? Co sądzicie o koncepcji "kościoła ubogich" i porozumienia społecznego opartego na współpracy pracowniczych branż zakładowych?
a co to takiego?
bratanie się kościoła z komunistami, lub mocno lewicującą partyzantką - taki ksiądz marksista z karabinem :-? , coś co zwalczał JP II, grupa, która chyba jako jedyna wygwizdała i zagłuszyła wystąpienie JP II podczas jednej z pielgrzymek do Ameryki Południowej :oops:

Papież Franciszek robi to samo co oni proponowali, bez karabinu i komunizowania :!:

ale my tu o Wspólnotach rozmawiamy....
chcecie o teologii wyzwolenia to załóżcie nowy wątek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

AnnaKrystyna

Re: Wspólnoty

Post autor: AnnaKrystyna » 2016-06-05, 23:15

Hej! Proponuję usunąć wszystkie posty nie na temat bo trochę tutaj bałagan ...

lokalne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym diecezji sosnowieckiej http://www.odnowa.org.pl/ - jakieś zdania, opinie?
diecezja sosnowiecka http://www.diecezja.sosnowiec.pl/diecez ... arzyszenia - stowarzyszeń.... mnóstwo.. ktoś, coś????

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Wspólnoty

Post autor: Dezerter » 2016-06-06, 22:48

Myślę, że z czystym sumieniem mogę polecić ci te:

Wspólnota Przymierza Rodzin Mamre - (dzięki Jasiowi z Mamre pierwszy raz oddałem życie Jezusowi i wszedłem na drogę nawrócenia)
moderator: ks. Grzegorz Maciejewski
odpowiedzialny: Krzysztof Madejczyk
http://www.mamre.pl, http://www.facebook.pl/wspolnotamamre


Katolicka Odnowa w Duchu Świętym - (Seminarium dało mi najwięcej - uzdrowienie, uwolnienie i napełnienie duchem = nowonarodzenie)
moderator: ks. Andrzej Cieślik
odpowiedzialni: Piotr Semper, Michał Barszczewski
http://www.odnowa.org.pl



Ruch Światło-Życie - (osobiście nie poznałem, ale oceniam teoretycznie pozytywnie- są bardzo wymagający, tak mi się zdaje)
moderator: ks. Wojciech Koryto
poszczególne gałęzie:

Wspólnota Dorosłych
moderator: ks Paweł Gielec
odpowiedzialny: Wojciech Tabak


Wspólnota, która prowadzi Kurs ALFA - (kończyłem i jest wart polecenia- zazwyczaj po ukończeniu takiego kursu zostajesz zaproszona do wspólnoty, która go organizuje, ale specyfika jest taka, że są grupy męskie i żeńskie, co mi osobiście nie odpowiada, ale przez to oddzielenie jest sporo małżeństw we wspólnotach :-) - może to jest metoda? ;-) )
http://alpha.odnowa.org.pl/
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Wspólnoty

Post autor: Dezerter » 2017-05-10, 22:21

Odświeżam wątek, bo nowi forumowicze pewnie nie znają, a może sami chcieliby się podzielić swoimi propozycjami?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1600
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Wspólnoty

Post autor: Tek de Cart » 2017-09-06, 14:22

"Przyjaciele Oblubieńca" - charyzmatyczna wspólnota która wyrosła z Odnowy w Duchu Świętym.
przyjacieleoblubienca.pl
Bardzo dobrze 'ustawiona' w Kościele - w sensie takim, ze bardzo jest podkreślane posłuszeństwo i jedność, trzymanie się Kościoła, rozeznawanie zarówno duchowe jak i rozumowe. Moderatorem generalnym jest pallotyn ks. Krzysztof Kralka, ale wspólnoty lokalne powstają przy parafiach niekoniecznie pallotyńskich. Aktualnie to już ze 100 takich wspólnot jest w Polsce i za granicą.

Wspólnota ma opracowaną formację na parę lat do przodu - podręczniki formacyjne dostępne są np tu:
http://www.nowa-ewangelizacja.pl/pl/p/S ... -Wiary/559
http://www.nowa-ewangelizacja.pl/pl/p/S ... acyjny/560
http://www.nowa-ewangelizacja.pl/pl/p/S ... cyjny/1127
http://www.nowa-ewangelizacja.pl/pl/p/S ... a-SAC/1041
http://www.nowa-ewangelizacja.pl/pl/p/S ... owski/1050

jest tego więcej, ale na początek wystarczy :)

bardzo sobie cenię właśnie formację - codzienne (no prawie codzienne ;) zwykle jest na 5 czy 6 dni w tygodniu rozpisane) rozważanie Pisma Świętego, myśli świętych, papieży itd.

Spotkania wspólnoty składają się zwykle z 3 części:
a) modlitwa wspólnotowa ok 30 min - czyli taka raczej głośna, ze śpiewami i gitarami, choć czasem jest Adoracja czy inne spokojne spotkanie
b) nauczania - ok 30 min konferencja na temat rozważanej formacji
c) dzielenia w grupkach - ok 30 min. - dzielenie na temat rozważanej formacji. Grupki są stałe, dzielone płciowo i wiekowo (np. mężczyźni w wieku 20-30 to jedna grupka, a mężczyźni w wieku 30-40 to druga grupka itd)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14933
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Wspólnoty

Post autor: Dezerter » 2017-09-08, 00:12

Dziękuję za wzbogacenie wątku i podzielenie się swoją duchowością.
Zawsze powtarzam, że KRK jest mocny i bogaty swoja różnorodnością i że możemy się pięknie różnić.
Wiele form, wiele duchowości ale jeden Duch.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Abraham45

Re: Wspólnoty

Post autor: Abraham45 » 2017-10-05, 01:44

A ja wbrew tradycjonalistycznym środowiskom i poglądom polecam Neokatechumenat. To wspólnoty, które są w Polsce już bardzo długo i mają w swoim dorobku seminarium misyjne Redemptoris Mater, które co roku wypuszcza nowych kapłanów, którzy są wysyłani w różne strony świata aby tam służyć Kościołowi. Wspólnoty spotykają się dwa razy w tygodniu - na liturgię Słowa Bożego oraz na Eucharystię w soboty, gdyż działają w oparciu o starochrześcijanskie prawo, które mówi, że świętowanie Niedzieli rozpoczyna się w sobotę wieczorem. Na dalszych etapach rodziny w każdą niedzielę odprawiają/odmawiają poranną modlitwę Kościoła - tzw. laudessy, oparte na modlitwie brewiażowej. Do tego nie potrzeba kapłana. Podczas laudessów jest czas na rozmowę z dziećmi a także na dzielenie się swoim doświadczeniem wiary, swoimi odczuciami po wysłuchanym słowie Bożym. Na koniec takiej modlitwy w ramach jedności robi się poczęstunek. Takie formy życia chrześcijańskiego wzmacniają relacje między ludźmi, uczą dzieci wiary i modlitwy.

Wspólnoty Neokatechumenalne posiadają już swoje statuty zatwierdzone przez dwóch papieży - najpierw przez św. Jana Pawła II tymczasowo na kilka lat a potem przez Benedykta XVI na stałe.

Bycie w takiej wspólnocie uczy prawdziwego życia chrześcijańskiego, spojrzenia na drugiego człowieka nie jako na wroga lub człowieka pozbawionego wartości, ale jako na człowieka słabego, grzesznego takiego jak my. Wspólnoty uczestniczą w różnych formach Ewangelizacji, w spotkaniach międzynarodowych - uczestniczyły w spotkaniach z papieżami: Janem Pawłem II oraz Benedyktem XVI - w trakcie tych pielgrzymek Ewangelizowali w różnych miastach Europy.

Droga Neokatechumenalna jest miejscem dla wszystkich, którzy nie widzą sensu życia, którzy myślą, że już tak głęboko upadli, że Bóg ich już nie kocha.
Tam można naprawdę odzyskać sens życia i doświadczyć prawdziwej miłości Boga. Dzięki tej wspólnocie mam żonę i 4-kę dzieci. Mimo, że już nie jesteśmy we wspólnocie to jestem wdzięczny Drodze, że otworzyła mi oczy na Boga, na Jego wolę. Tam nauczyłem się tego prawdziwego życia chrześcijańskiego. Wcześniej byłem ciemny i nie rozumiałem wielu spraw.

ODPOWIEDZ