Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Rozmowy na temat siostrzanego Kościoła, który się oddzielił od powszechnego w XI wieku.
Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 516
Dołączył: 2015-12-31, 11:56
Lokalizacja: Warszawa

Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Postautor: Piotrek » 2017-09-10, 23:11

5 września, w drugim dniu Międzynarodowej Konferencji Mnichów i Mniszek, w monasterze św. Onufrego w Jabłecznej miała miejsce szczególna uroczystość. Podczas św. Liturgii z rąk Jego Eminencji Metropolity Sawy święcenia kapłańskie przyjął jeden z braci monasteru – archidiakon Kasjan. W ważnym dla ojca Kasjana dniu obecna była rodzina, znajomi, uczestnicy konferencji jak również przyklasztorni parafianie. Podczas św. Liturgii śpiewał chór braci monasteru.

Zgodnie z cerkiewnym ustawem, po Pieśni Cherubinów miała miejsce chirotonia kapłańska. Tuż przed nią, Jego Eminencja przybliżył wszystkim zebranym znaczenie kapłaństwa, prosząc o gorliwą modlitwę za nowego kapłana. W św. Liturgii uczestniczyli również duchowni – koledzy o. Kasjana z czasów nauki w seminarium duchownym.

Na zakończenie św. Liturgii Jego Eminencja Metropolita Sawa zwrócił się z pouczeniem do nowego kapłana Cerkwi Prawosławnej. Hierarcha zwrócił uwagę na fakt, iż o. Kasjan pochodzi z terenów, które 70 lat temu dotknęła tragiczna w skutkach Akcja ,,Wisła”. W miejscach, gdzie miało nie być Prawosławia życie liturgiczne kwitnie, a młode pokolenia wiernych, mnichów i kapłanów trwa w świętej wierze swoich przodków. Metropolita przypomniał o wielkiej odpowiedzialności, jaką niesie prezbiter przez całe swoje życie i z której zostanie rozliczony przez samego Jezusa Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego. Uroczystości zakończyło pierwsze błogosławieństwo nowego hieromnicha dla zebranych w cerkwi ludzi.Katol
Bywalec
Bywalec
Posty: 164
Dołączył: 2017-09-07, 22:18
Podziękował: 1 raz

Re: Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Postautor: Katol » 2017-09-11, 17:35

To znaczy, że masz wiedzę na temat prawosławia?? Bo ja widzę prawosławie jako szczelnie zamkniętą społeczność która się odgradza od świata tajemnymi zasadami. Zwykle prawosławni uciekają od internetu i nie głoszą prawosławia. Więc poznanie prawosławia dla człowieka z zewnątrz jest ponad ludzkie siły.
Suweren budzi się !!!

Piotrek
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 516
Dołączył: 2015-12-31, 11:56
Lokalizacja: Warszawa

Re: Święcenia kapłańskie w monasterze św. Onufrego.

Postautor: Piotrek » 2017-09-12, 17:28

Wiesz, nie jestem osobą prawosławną, ale pochodzę z rodziny interesującej się religiami. Moim ulubionym miastem jest Białystok, ze swoim tajemniczym kresowym charakterem, cerkwią prawosławną w centrum miasta przy ulicy Lipowej, Polakami, Tatarami.... byłem kilka razy na nabożeństwie w cerkwi prawosławnej w Warszawie i wzbudziło to na mnie silne wrażenie. Piotrek.


Wróć do „Kościół Prawosławny”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość