Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Jeśli nie wiesz gdzie zamieścić swój temat lub nie psuje on nigdzie indzie to napisz go tutaj.
ODPOWIEDZ
Dominik

Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: Dominik » 2017-03-14, 13:34

Witam

Mam takie pytanko, Mikołaj Kapusta w swoich ostatnich filmach mówi dziwne rzeczy
w tym filmie, ok 1h4m mówi że cierpienie nie jest krzyżem.
[youtube][/youtube]

a w tym filmie kwestionuje różaniec, jako jednej z najważniejszych modlitw
[youtube][/youtube]
Co o tym myślcie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: Dezerter » 2017-03-14, 22:55

Film 1
Mój komentarz
Przekazuje swój obraz Boga, jeden z możliwych, jemu objawionych - nazywa to jasno "świadectwo"
Co może być krzyżem - temat do dyskusji, czy choroba (nie cierpienie) może być krzyżem ? Skoro Jezus uzdrawia, to zabiera krzyż, więc jak może kazać nosić?
Czym może być krzyż, czym był krzyż Chrystusa? - to było cierpienie fizyczne, przesladowanie i odrzucenie. Więc Paweł również widział krzyż jako cierpienie prześladowań. Nigdzie w Słowie krzyż nie jest utożsamiany z chorobą.
Ja się z nim zgadzam, też tego nie znajduję, powiem więcej - moim zdaniem cierpienie nie uszlachetnia (przynajmniej 99% populacji)
polecam pierwszy wykład - bardzo dobry, ciekawy, odkrywczy i głęboki ... a podany ze śmiechem :-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Dominik

Re: Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: Dominik » 2017-03-15, 08:57

Moim zdaniem też cierpienie nie uszlachetnia, może w jakimś stopniu pomóc w uszlachetnianiu, ale samo w sobie nie.
Weźmy sobie np. babcie która ma kłopoty z chodzeniem, a mimo to idzie 5km do kościoła albo odwiedzić chorą przyjaciółkę, a druga babcia z tą samą chorobą tylko czeka żeby ją odwiedzać, czeka na wizytę księdza.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14813
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: Dezerter » 2017-03-15, 21:54

Dominiku filmu 2 nie oglądałem, ale różaniec nie może być "jedna z najważniejszych modlitw" bo został rozpowszechniony dopiero w XV wieku, więc przez 1500 lat chrześcijanie modlili się bez różańca. Teraz jest rzeczywiście popularny i często "stosowany", ale wielu go nie stosuje i nie czuje - np ja
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: Jordan » 2017-04-19, 15:37

Dezerter pisze:Co może być krzyżem - temat do dyskusji, czy choroba (nie cierpienie) może być krzyżem ?
Pomocne jest odniesienie się do kontekstu, w którym Chrystus mówił o braniu i noszeniu krzyża.
Ja Jego dni krzyż=egzekucja!
Ktoś, kto brał krzyż i szedł z nim... ten już nie wracał żywy!

Na duchowej płaszczyźnie (bo Jezus nie oczekuje, że musimy fizycznie ginąć, gdy uwierzymy w Niego i Jemu; choć i tak bywa, że śmierć spotyka nawracających się), to branie krzyża/noszenie go, ja rozumiem jako uśmiercanie grzesznej natury, która wbrew wszystkiemu chce dalej żyć w nas, mimo, że już tam mieszka Boży Duch i chcę Jego panowania... to jednak w przyjaznych grzesznej naturze okolicznościach ona się odzywa i trzeba jej zadać śmierć, w myśl tego:
Kol 3:5 bt5
(5) Zadajcie więc śmierć temu, co przyziemne w członkach: rozpuście, nieczystości, lubieżności, złej żądzy i chciwości, bo ona jest bałwochwalstwem.


To "zadawanie śmierci" naszej cielesności=branie/noszenie codziennie krzyża.
Tak to rozumiem, a sprzeciwiam się interpretacjom, że krzyż to choroba jest, albo niedobry współmałżonek...
Krzyż musi mieć związek ze śmiercią!!! Tylko takie skojarzenie jest osadzone w kontekście czasów Jezusa.
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: W drodze » 2017-04-26, 08:42

Ale o jednym zapominacie.Jezus zaledwie niosl swoj krzyz najwyzej kilka godzin, w tym z pomoca Szymona.A nm kaze niesc przez cale zycie,gdzie tu sprwiedliwosc ,ie wspominajac milosierdzia?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: W drodze » 2017-04-26, 09:04

Tutaj pasuje wiersz "Dewotka"

Benjamin

Re: Mikołaj Kapusta - jego nowe filmy

Post autor: Benjamin » 2017-04-26, 14:55

Masz racje w drodze. To jest niesprawiedliwe. I to swiadczy o braku milosierdzia.
Ale wszystko mozna naprawic ... gdy dasz sie ukrzyzowac to wowczas wszystko bedzie sprawiedliwe ... a nam okazaesz milosierdzie.
Zgorzkniales chlopie, oj zgorzkniales ... i usychasz w tym zgorzknieniu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe Tematy Chrześcijańskie”