Ogniste piekło

Eschatologiczne rozważania na temat tych trzech stanów duszy i przebywania wśród Boga i ludzi przez Niego zbawionych oraz potępionych jak i tych, którzy przechodzą oczyszczenie, by żyć z Bogiem czyści.
ODPOWIEDZ
Aron

Ogniste piekło

Post autor: Aron » 2015-11-16, 09:25

Czy Waszym zdaniem piekło to miejsce ognistych wiecznych mąk? Jak to rozumiecie?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Ogniste piekło

Post autor: Dezerter » 2015-11-16, 21:58

Aron pisze:Czy Waszym zdaniem piekło to miejsce ognistych wiecznych mąk? Jak to rozumiecie?
Piekło mnie w ogóle nie zajmuje i nie interesuje :-D
Mam nadzieję, że jest i pozostanie puste, że Bóg znajdzie sposób, by wszystko zjednoczyć pod swoim majestatem, przebóstwić i zbawić.
A Pismo mówiące o całej rzeszy, nieprzebranym morzu zbawionych - daje mi taką nadzieję

JP II powiedział, że "piekło to stan oddalenia (dzielenia) od Boga"
Ostatnio zmieniony 2015-11-28, 22:00 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2015-11-28, 21:06

Dezerter pisze:JP II powiedział, że "piekło to stan oddalenia (dzielenia) od Boga"
W piekle dusze nie mogą przebywać w obecności Boga, to jasne. Oddzielenie od Boga to skrócona forma tego co jest rzeczywistością.

Jezus powiedział: Jeśli twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony (Mk 9, 43)

Na Sądzie ostatecznym potępieni zadadzą pytanie Jezusowi:

Wówczas zapytają i ci: "Panie, kiedy widzieliśmy Cię głodnym albo spragnionym, albo przybyszem, albo nagim, kiedy chorym albo w więzieniu, a nie usłużyliśmy Tobie?" Wtedy odpowie im: "Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, czego nie uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, tegoście i Mnie nie uczynili". I pójdą ci na mękę wieczną, sprawiedliwi zaś do życia wiecznego". (Mt 25, 44-46)

A diabła, który ich zwodzi,
wrzucono do jeziora ognia i siarki,
tam gdzie są Bestia i Fałszywy Prorok.
I będą cierpieć katusze we dnie i w nocy na wieki wieków.
(Ap 20, 10)

Jeśli się ktoś nie znalazł zapisany w księdze życia,
został wrzucony do jeziora ognia.
(Ap 20, 15)

Z Pisma wynika, że piekło nie tyle jest ogniste, nieugaszone co WIECZNE. Nie ma żadnego ratunku dla potępionego, nawet Bóg im nie pomoże, nie pozwala tego dokonać sprawiedliwość Boża. Potępieni cierpią katuszę przez całą wieczność i żadne błagania im już nigdy nie pomogą. Piekło jest najgorszą karą i to co ludzkość przeżywa na ziemi i nie może się równać z wyrokiem potępionych wydanym nad samym sobą.

Jezus powiedział, że każdy kto w Nim nie trwa jest niczym latorośl, która usycha, wrzuca się ją do ognia i płonie.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Ogniste piekło

Post autor: dominikbartlomi » 2015-12-04, 01:21

Dezerter pisze:
Aron pisze:Czy Waszym zdaniem piekło to miejsce ognistych wiecznych mąk? Jak to rozumiecie?
Piekło mnie w ogóle nie zajmuje i nie interesuje :-D
Mam nadzieję, że jest i pozostanie puste, że Bóg znajdzie sposób, by wszystko zjednoczyć pod swoim majestatem, przebóstwić i zbawić.
A Pismo mówiące o całej rzeszy, nieprzebranym morzu zbawionych - daje mi taką nadzieję

JP II powiedział, że "piekło to stan oddalenia (dzielenia) od Boga"
u św. Faustyny Kowalskiej masz opisany stan piekła.
Jest w punktach wszystko wypisane.
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-12-06, 23:30

Chcesz to wierz, ja wierzyć nie muszę - KRK daje mi wolność wierzenia lub nie w prywatne objawienia
Ostatnio zmieniony 2019-08-06, 22:18 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2015-12-11, 03:50

Aron pisze:Czy Waszym zdaniem piekło to miejsce ognistych wiecznych mąk? Jak to rozumiecie?
http://adelfos.republika.pl/katalog_kom ... ieklo2.htm
Dezerter pisze: Mam nadzieję, że jest i pozostanie puste, że Bóg znajdzie sposób, by wszystko zjednoczyć pod swoim majestatem, przebóstwić i zbawić.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadzieja_ ... _zbawienia

bez szans..
A Pismo mówiące o całej rzeszy, nieprzebranym morzu zbawionych - daje mi taką nadzieję
nadinterpretacja.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-01-12, 20:00

Hmmm ... ale czy ta apokatastaza jest prawda?

Awatar użytkownika
Migdałek
Bywalec
Bywalec
Posty: 130
Rejestracja: 23 sie 2015
Been thanked: 14 times

Post autor: Migdałek » 2016-01-12, 22:55

Apokatastaza rozumiana jako przymus Zbawienia na pewno nie. Co innego nadzieja...

Maksymilian

Re: Ogniste piekło

Post autor: Maksymilian » 2016-03-27, 17:54

Aron pisze:Czy Waszym zdaniem piekło to miejsce ognistych wiecznych mąk? Jak to rozumiecie?
W Biblii ``wieczny`` nie zawsze oznacza ``na zawsze``. Poza tym wierzycie,że Bóg jest osobą kochającą wszystkich,nawet największych zbrodniarzy więc chyba nie karałby kogoś wiecznymi mękami.No nie?

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Post autor: Czernin » 2016-03-27, 19:13

A w czym się objawia sprawiedliwość Boża Maksymilianie i kto tak na prawdę sam siebie karze. Myślę, że dobra wola mimo przeciwnego działania zostanie nagrodzona, stałość i niezmienność tej woli mimo grzesznych czynów.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-03-28, 08:13

Biblia wyraźnie w wielu miejscach mówi o tym,że Bóg strąca do piekła nie zaś,że ludzie sobie sami tam idą.Bo nikt z ludzi do piekła sam by n ie poszedł.

Kilka fragmentów o piekle:

Piekło w Biblii
Mateusza 11,23 A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba wywyższone będziesz? Aż do piekła
zostaniesz strącone, bo gdyby się w Sodomie dokonały te cuda, które się
stały u ciebie, stałaby jeszcze po dzień dzisiejszy.
Jezus grozi Kafarnaum, że zostanie strącone aż do piekła! Strącenie do piekła jest
przeciwstawione wywyższeniu, co sugeruje, że piekło jest poniżej (czy fizycznie?)
Powodem strącenia do piekła jest brak pokuty w obliczu cudów Jezusa
Mateusza 23,15 Biada wam, uczeni w Piśmie i faryzeusze, obłudnicy, że obchodzicie morze i
ląd, aby pozyskać jednego współwyznawcę, a gdy nim zostanie, czynicie go
synem piekła dwakroć gorszym niż wy sami.
Jezus nazywa ?synem piekła? ucznia obłudnych faryzeuszów.
Mateusza 5,30 A jeśli prawa ręka twoja cię gorszy, odetnij ją i odrzuć od siebie, albowiem
będzie pożyteczniej dla ciebie, że zginie jeden z członków twoich, niż żeby
miało całe ciało twoje znaleźć się w piekle.
Lepiej jest uśmiercić jedną część ciała która prowadzi do zgorszenia,
niż zezwolić na wrzucenie do piekła całego ciała. W piekle znajdzie się całe ciało człowieka.
Mateusza 10,28 I nie bójcie się tych, którzy zabijają ciało, ale duszy zabić nie mogą; bójcie
się raczej tego, który może i duszę i ciało zniszczyć w piekle.
Mamy bać się tego, który może duszę i ciało człowieka zniszczyć w piekle,
chodzi tu z całą pewnością o Boga!
Mateusza 5,22 A Ja wam powiadam, że każdy, kto się gniewa na brata swego, pójdzie pod
sąd, a kto by rzekł bratu swemu, Racha, stanie przed Radą Najwyższą, a kto
by rzekł, Głupcze, pójdzie w ogień piekielny
Jezus ostrzega, że ludzie zagniewani na swych braci,
którzy nimi pogardzają pójdą w ogień piekielny.
Mamy więc tu dwie ważne informacje:
1. Za co można trafić do piekła;
2.Co czeka na ludzi w piekle ? jest to ogień!
Mateusza 23,33 Węże! Plemię żmijowe! Jakże będziecie mogli ujść przed sądem ognia
piekielnego?
Ogień piekielny to sąd dla nieprawych, w tym wypadku faryzeuszów
Izajasza 66,24 Gdy wyjdą, będą oglądać trupy ludzi, którzy odstąpili ode mnie; bo robak ich
nie zginie, a ogień ich nie zgaśnie i będą obrzydliwością dla wszelkiego ciała.
Choć w księdze Izajasza nie pojawia się samo słowo ?piekło?, to jednak opis stanu w jakim
znajdą się ci, co odstąpili od Boga jest jednoznaczny. Są to trupy ludzi, obrzydliwe dla
wszelkiego ciała, których robak nie umrze, a ogień nie zgaśnie.
Marka 9,43 A jeśli cię gorszy ręka twoja, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie wejść kaleką do
żywota, niż mieć dwoje rąk, a pójść do piekła, w ogień nieugaszony,
44 gdzie robak ich nie umiera, a ogień nie gaśnie.
Wrzucenie do piekła jest skutkiem braku zdecydowanej reakcji (odcięcia) na zgorszenie!
Lepiej będąc kalekim wejść do życia, niż będąc kompletnym pójść do piekła.
Piekło to miejsce, w którym nie umiera robak i nie gaśnie ogień!
2 Tesaloniczan 1,7 a wam, uciskanym, dać odpocznienie wespół z nami, gdy się objawi Pan
Jezus z nieba ze zwiastunami mocy swojej,
8 w ogniu płomienistym, wymierzając karę tym, którzy nie znają Boga,
oraz tym, którzy nie są posłuszni ewangelii Pana naszego Jezusa.
9 Poniosą oni karę, zatracenie wieczne, oddalenie od oblicza Pana i od
mocy chwały jego,
Piekło to kara dla osób nie znających Boga i nie będących posłusznym ewangelii.
Jest to wieczne zatracenia i oddalenie od Boga i Jego chwały!
Objawienie 14,9 A trzeci anioł szedł za nimi, mówiąc donośnym głosem, Jeżeli ktoś odda
pokłon zwierzęciu i jego posągowi i przyjmie znamię na swoje czoło lub na
swoją rękę,
10 to i on pić będzie samo czyste wino gniewu Bożego z kielicha jego gniewu
i będzie męczony w ogniu i w siarce wobec świętych aniołów i wobec
Baranka.
11 A dym ich męki unosi się w górę na wieki wieków i nie mają wytchnienia
we dnie i w nocy ci, którzy oddają pokłon zwierzęciu i jego posągowi, ani
nikt, kto przyjmuje znamię jego imienia.
Piekło jest dla tych, którzy czczą antychrysta i stali się jego własnością.
To miejsce wiecznej, bezustannej męki w ogniu i siarce.
Mateusza 25,41 Wtedy powie i tym po lewicy, Idźcie precz ode mnie, przeklęci, w ogień
wieczny, zgotowany diabłu i jego aniołom.
Piekło zostało przygotowane diabłu i jego aniołom, ale trafią tam również ludzie,
których Jezus nazywa ?przeklętymi?. Piekło to wieczny ogień!
Objawienie 20,14 I śmierć, i piekło zostały wrzucone do jeziora ognistego; owo jezioro
ogniste, to druga śmierć.
Piekło znajdzie się ostatecznie w jeziorze ognia, razem ze śmiercią.
Tekst ten sugeruje zatem, że jest to również miejsce, a nie tylko stan.
Objawienie 21,8 Udziałem zaś bojaźliwych i niewierzących, i skalanych, i zabójców, i
wszeteczników, i czarowników, i bałwochwalców, i wszystkich kłamców
będzie jezioro płonące ogniem i siarką. To jest śmierć druga.
W jeziorze ognia, czyli w wiecznej śmierci znajdą się ludzie bojaźliwi,
niewierzący, skalani, zabójcy, wszetecznicy, bałwochwalcy i kłamcy

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14805
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-28, 12:17

Np bardzo wiele denominacji protestanckich ku memu zdumieniu - bo myślałem, że oni są bardziej liberalni - i ŚJ, badaczy pisma itd uważa, że większość chrześcijan (katolicy, prawosławni) - nie wspominając już o żydach, muzułmanach, innowiercach, deistach, ateistach - pójdzie do piekła

My przy nich to baranki jesteśmy łagodne, wierzące - zgodnie z nauką KRK, że na zbawienie mogą liczyć również inne wyznania chrześcijańskie, żydzi, muzułmanie (jako "ludy Księgi"), ale również ci z religii niechrześcijańskich, którzy szukają boga i przestrzegają swoich religijnych pobożnych przykazać , czyniąc dobro, tak samo ludy pierwotne nieskutecznie szukające Boga, ale ze szczerym sercem, a nawet deiści i ateiści, którzy żyją tak jak by Bóg istniał wykazując "wiarę uczynkową" .
Przyznam, że z takiego stanowiska wyrażonego na SW II i w późniejszych rozwinięciach mojego KRK jestem dumny i zbudowany i mam podstawy wierzyć wraz z JP II, który w trudnych chwilach dla Kościoła, gdy się wszystko waliło mówił :
"Stasiu musimy wierzyć!, musimy wierzyć, że jest Duch w Kościele, że ON nas prowadzi, że ON nim kieruje,... musimy wierzyć!"
...i ja wierzę :-D
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Vetinari

Post autor: Vetinari » 2016-04-08, 19:51

Piekło to brak miłości Boga - tylko tyle, i aż tyle. Dopóki tu żyjemy, cały czas ją odczuwamy, choćbyśmy grzeszyli i złorzeczyli naszemu Stwórcy. Ale dusze piekielne już są wyjęte spod tego przywileju i to jest ich wielkim cierpieniem - pozbawione jakiejkolwiek radości po kres czasów, z własnej winy, którą bardzo dobrze pamiętają.

Na tym oparte jest całe Prawo i Prorocy, jak to mówił Jezus - Przykazanie miłości jest największym z przykazań, przewyższającym nawet dekalog, nie z racji jakiejś szczególnej formy w jakiej było dane, ani Jego nakazu, ale właśnie
dlatego, że jest wypełnieniem tych dziesięciu przykazań w dobrej woli, nie z przymusu, ani ze strachu przed karą, ale z pragnienia poznania Boga i życia wg. jego zasad.

Bóg nie dał prawa po to, aby człowieka potępić, ale po to, aby go zbawić. Jest ono dla słabych, aby jeśli nie mają w sobie dobroci serca, przynajmniej nie grzeszyli i tym samym nie zabijali w sobie ziaren miłości - bo kto w grzechu się zatraci całkowicie z czasem przestaje kochać kogokolwiek, włącznie z sobą.

Dlatego też niebo jest tego stanu odwrotnością, stałym poczuciem pełni Chwały Bożej w sobie, i - tak jak w przypowieści o Łazarzu - nikt nie może z Nieba, choćby chciał, iść i dać odrobinę wytchnienia tym w "otchłani", bo to są przede wszystkim zupełnie odmienne stany umysłu, na tyle, że nie mogą współistnieć.

Aron

Post autor: Aron » 2016-04-10, 21:59

Vetinari pisze:Piekło to brak miłości Boga - tylko tyle, i aż tyle.
Skąd taki wniosek?
Vetinari pisze:Ale dusze piekielne już są wyjęte spod tego przywileju i to jest ich wielkim cierpieniem - pozbawione jakiejkolwiek radości po kres czasów, z własnej winy, którą bardzo dobrze pamiętają.
Skad to wiesz?

malgo_1991

Re: Ogniste piekło

Post autor: malgo_1991 » 2019-08-06, 19:44


ODPOWIEDZ

Wróć do „Niebo, piekło, czyściec”