Humanista, czy umysł ścisły?

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
Klodi

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Klodi » 2017-08-22, 18:39

Pisałam, kiedyś pisałam jakieś.. Rzeczy. Publikowałam na blogu, jednak ilość wejść była tak mała, że zrezygnowałam. I go usunęłam.
Ciężko znaleźć mi motywację. Jak już ją zgubię, to rzadko na nowo ją odnajduje.
Ciężko jest mi znaleźć kogoś, kto chciałby bym pisała jakieś artykuły, teksty, bo "nie mam doświadczenia".

Nie czuję potrzeby pokazywania swej twarzy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-22, 19:19

Nie wiem, nie potrafię powiedzieć jak jest u innych - mi pisanie wychodzi, gdy piszę nie dlatego, ze ktoś mi "zlecił temat", ale kiedy piszę o tym, co mnie kręci.

Niebieska

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Niebieska » 2017-08-22, 21:54

Mnie nieco denerwuje sam fakt, że ludzie obecnie pod pojęciem humanisty rozumieją tylko osobę, która jest fascynatem tych humanistycznych przedmiotów; ja staram się tłumaczyć humanistę jako człowieka wszechstronnie uzdolnionego, który radzi sobie dobrze we wszystkich dziedzinach, również (a może nawet przede wszystkim?) tych ścisłych.

Jeśli o mnie chodzi to zawsze wolałam matematykę od polskiego, czy historii. Była dla mnie zdecydowanie ciekawsza. Do tego prawdziwego humanisty to pewnie baaardzo mi daleko, ale polski też szedł mi całkiem nieźle :)
Jednak chyba jestem bardziej "ścisłowcem", chociaż chyba takim nietypowym, który lubi coś z każdej dziedziny :)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-22, 22:09

Mnie nieco denerwuje sam fakt, że ludzie obecnie pod pojęciem humanisty rozumieją tylko osobę, która jest fascynatem tych humanistycznych przedmiotów; ja staram się tłumaczyć humanistę jako człowieka wszechstronnie uzdolnionego, który radzi sobie dobrze we wszystkich dziedzinach, również (a może nawet przede wszystkim?) tych ścisłych.
Odpowiem w stylu drwala Peresady (koniecznie nieco kresowy akcent): Niebieska, podoba mnie się to ;)

Niebieska

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Niebieska » 2017-08-23, 01:08

Marek_Piotrowski pisze:Odpowiem w stylu drwala Peresady (koniecznie nieco kresowy akcent): Niebieska, podoba mnie się to
O! Fajnie wiedzieć, że są jeszcze ludzie, którzy myślą podobnie ;D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4119 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Dezerter » 2017-09-03, 18:14

Niebieska pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Odpowiem w stylu drwala Peresady (koniecznie nieco kresowy akcent): Niebieska, podoba mnie się to
O! Fajnie wiedzieć, że są jeszcze ludzie, którzy myślą podobnie ;D
To jest nas troje , bo ja humanistyczny inż chemik
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

RozaliaRoza

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: RozaliaRoza » 2020-09-04, 11:39

100 % humanistyka - programista :D tak się złożyło

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Andej » 2020-09-04, 13:16

A mi się najlepiej pisuje na zamówienie. Wtedy mam imperatyw i piszę. Albo dla przyjemności, ale wtedy nie mam co liczyć na sprzężenie zwrotne. W kilku miejscach pisywałem. Blogi praktycznie nie są przez nikogo czytane. Na niektórych portalach można (przynajmniej tak było) publikować. Czasem udawało mi się znaleźć na pierwszej stronie. Ale cenzura poprawności politycznej spowodowała, że zrezygnowałem. M.in. dlatego, że tematyka religijna wcale nie była publikowana. Chyba, że zawierała krytykę Kościoła.
A jeśli chodzi o beletrystykę, to może napisać i wydać za swoje pieniądze. To nie są potężne koszty. I potem rozprowadzać. Jak będzie Ci szła sprzedaż, to wydawnictwo samo zaproponuje współpracę.
Można jeszcze, dla zabawy i przyjemności, pisać jakieś dziełka w prezencie dla znajomych. Takie historyjki pisane pod kogoś i dla kogoś. Ludziom sprawia to przyjemność, że mają jakiś utwór wyłącznie dla siebie. A Ty masz w zamian satysfakcję, że komuś sprawiłaś radość.

Nauki humanistyczne pobierałem w szkole podstawowej i w technikum. A później pisując artykuły na zamówienie, w czasach, gdy w każdej redakcji siedziała polonistka, albo dwie. Od nich też się uczyłem. Teraz nie można na to liczyć. (Wyjątkiem jest PWN.) Nawet literówek nie poprawiają.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Jozek
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 7337
Rejestracja: 18 lut 2020
Has thanked: 1181 times
Been thanked: 708 times

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Jozek » 2020-09-04, 14:23

Najlepiej to pisac odpowiadajac na czyjes dylematy.
Wtedy jest przynajmniej jakies zainteresowanie. ;)
Ostatnio zmieniony 2020-09-04, 14:24 przez Jozek, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje wypowiedzi sa nieautoryzowane przez Kosciol.

Awatar użytkownika
Viridiana
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1705
Rejestracja: 6 sie 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 552 times
Been thanked: 419 times

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Viridiana » 2023-07-22, 13:24

Ja nie mam zielonego pojęcia, pod jaki typ by podpadał mój umysł. :p Szczególnie, że moim zdaniem należałoby patrzeć na tę kwestię szerzej, niż tylko poprzez pryzmat zainteresowań - czyli należałoby wyróżnić jakieś cechy charakteryzujące dany typ myślenia.
Miłość nie wyrządza zła drugiemu człowiekowi. Miłość więc jest wypełnieniem Prawa (Rz 13, 10)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: Andej » 2023-07-22, 13:52

Cenię sobie ludzi mających wykształcenie techniczne, działających w zawodzi i jednocześnie mających zainteresowania i wiedzę humanistyczną. Jak też humanistów, którzy mają pojęcie o technice i potrafiący "podłubać" wzgl. rozważać jakieś kwestie techniczne.
Dziwią mnie ludzie mający klapki na oczach. Tylko zawód i nic więcej. Wyłącznie technika i ignorancja we wszelkich dziedzinach humanistycznych. Jak też odwrotnie. Mający wybitny umysł humanistyczny, a całą technikę i nauki ścisłe w pogardzie i niewiedzy.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13692
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2007 times
Been thanked: 2176 times

Re: Humanista, czy umysł ścisły?

Post autor: sądzony » 2023-07-22, 13:56

Z wykształcenia i wykonywanego zawodu jestem "ścisłowcem" (choć nie znam na pamięć tabliczki mnożenia). Z zamiłowania i zainteresowania raczej humanistą (choć dyslektykiem i dysortografikiem niezdiagnozowanym). Także ten podział jest raczej jakiś taki na wyrost.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ