Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy :-)

Post autor: Czernin » 2017-03-08, 12:17

Dezerter, nie jest aż tak źle, tylko ta zmienność pogody. Dla mnie zima była krótka, bo można powiedzieć,że astronomicznie mamy wiosnę.

W słoiku z wodą mam już ładne bazię.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

Awatar użytkownika
Czernin
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 424
Rejestracja: 23 sie 2015
Lokalizacja: Mazowieckie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 21 times
Kontakt:

Re: OFFTOP - WOLNY TEMAT

Post autor: Czernin » 2017-05-06, 23:28

Temat przypiąłem jako ogłoszenie globalne widoczne w każdym dziele u samej góry obok regulaminu.

Jak tam u Was z pogodą? u mnie nareszcie ładnie. Dzisiaj pierwsza burza wiosenna i deszczyk.
Poznacie prawdę a prawda was wyzwoli (J 8, 32)

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: OFFTOP - WOLNY TEMAT

Post autor: W drodze » 2017-05-07, 21:17

Zwykly, roboczy dzien.Wykonanie tarasu dla corki, wiec wszystko po katolicku, czyli za Bog zaplac.Choc przyznam, ze lubie ta forme zaplaty.
Spreccyzuje, ze nie dodaje :na razie Bog zaplac, jak to jest w tym dowcipie,kiedy ksiadz mowi do pracownika w ten sposob.A pracownik,niezadowlolony z wynagrodzenia, pyta,a co potem? Potem to Wielki Bog zaplac.
U mnie jednak jest troche inaczej, jak w dzisiejszym dniu ,podczas tej "darmowej"pracy.
Otoz podczac prac ziemnych, wykopalem maly, okragly kamyk, z wyrytym napisem:Jezus cie kocha.
Wzruszylo mnie to ogromnie, i byla to najwieksza zaplata jaka otzymalem w moim 73 letnim egzystowaniu na tym swiecie wyzysku.

Benjamin

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: Benjamin » 2017-05-07, 23:22

Ja nie wiem, cos chyba nie rozumiem. Praca w niedziele to chyba nie jest zwykly roboczy dzien.
Pamietaj, abys dzien swiety swiecil ...
Ale moze cos zle zrozumialem ...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: Dezerter » 2017-05-07, 23:35

Benjamin pisze:Ja nie wiem, cos chyba nie rozumiem. Praca w niedziele to chyba nie jest zwykly roboczy dzien.
Pamietaj, abys dzien swiety swiecil ...
Ale moze cos zle zrozumialem ...
... pamiętaj abyś dzień szabatu świecił ;-)
ale masz rację, że taki wpis w niedziele wygląda dziwnie - też mnie ukłuł
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Benjamin

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: Benjamin » 2017-05-07, 23:45

Nie powracajmy do zydowskiego niepelnego swiatla ... ale dzien swiety to dzien kazdego sabathu, nie tylko soboty ... mamy juz przeciez Nowe Przymierze, pelne swiatloa, nie tylko swiatlo z zydowskim cieniem.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: W drodze » 2017-05-08, 07:40

Benjamin pisze:Ja nie wiem, cos chyba nie rozumiem. Praca w niedziele to chyba nie jest zwykly roboczy dzien.
Pamietaj, abys dzien swiety swiecil ...
Ale moze cos zle zrozumialem ...

Zgadza sie, zle zrozumiales przez moje niejasne przekazywanie informacji.Pracowalem w sobote, a w niedziele pisalem,uwazajac to za przyjemnosc, a nie za prace.
Ale nawet gdybym w niedziele pracowal i znalazl ten kamien, to jaki bylby tego dowod?

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: W drodze » 2017-05-08, 07:43

Benjamin pisze:Nie powracajmy do zydowskiego niepelnego swiatla ... ale dzien swiety to dzien kazdego sabathu, nie tylko soboty ... mamy juz przeciez Nowe Przymierze, pelne swiatloa, nie tylko swiatlo z zydowskim cieniem.
No i mamy problem, bo sobota, to takze dzien swiety ,czyli sabat.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: W drodze » 2017-05-08, 07:48

Dezerter pisze:
Benjamin pisze:Ja nie wiem, cos chyba nie rozumiem. Praca w niedziele to chyba nie jest zwykly roboczy dzien.
Pamietaj, abys dzien swiety swiecil ...
Ale moze cos zle zrozumialem ...
... pamiętaj abyś dzień szabatu świecił ;-)
ale masz rację, że taki wpis w niedziele wygląda dziwnie - też mnie ukłuł

No i sam widzisz jaki czlowiek omylny.Nawet kluje go to co nie zostalo dokonane.
Nalezy miec dystans do bolu,milosc Ci wszystko wybacczy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: Andej » 2017-05-08, 09:00

Czy na prawdę uważacie, że każda praca wykonywana w niedzielę jest łamaniem przykazania?

Nie mam na myśli policjantów, kolejarzy itp. zawodów. Mam na myśli zwykłych ludzi.

Przed chwila rozmawiałem z prostym człowiekiem o minionym tygodniu. On urlopował. Wrócił wkurzony. Nudziło mu się. Nie pracował. Z nudów zaczął rozmyślać. I to go dobijało.
A ja wczoraj, tj. w niedzielę, pracowałem. I to ciężko. I wcale nie uważam tego za grzech. Duży wysiłek fizyczny. Wysiłek, którego mi brak. W sobotę fachowcy wycięli mi dwa drzewa rosnące tuż obok domu. I poszli. Musiałem przetaczać ciężkie kloce, zbierać gałęzie, odrąbywać niektóre, aby dało się je gdzieś przeciągnąć. A praca ta sprawiała mi przyjemność. Aura znacznie ograniczyła zakres prac, które dokonałem w sobotę. A i wydolność fizyczna dość kategorycznie reguluje sprawy.
Pracowałem w niedzielę i mam z tego powodu satysfakcję. [Niestety, nieco zmąconą, gdyż szkoda starych drzew, ale potencjalne szkody, które mogłyby wyrządzić byłyby nieproporcjonalnie większe.]
Czy gdybym zamiast zmagać się z klocami przebiegł kilometr, to wysiłek ten, jako że trudno nazwać go pracą, już byłby OK?

Nie. Dzień święty święcić, to nie znaczy leniuchować. To nie nakaz leniuchowania. Zadaniem jest oddanie Panu Bogu chwały. Uczczenie Go. Wysiłek fizyczny nie jest naganny.
Jakoś niezbyt dobrze mogą sobie wyobrazić sytuację, w której Bóg mógłby być urażonym tym, że wykonuję coś z przyjemnością. Tym, że robię coś satysfakcjonującego.

Nie wylewajcie dziecka z kąpielą.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: offtopic - temat dla osób lubiących offtop

Post autor: Dezerter » 2017-05-08, 18:03

Andeju - drzewo nie zając, po pracy intensywnej w sobotę mogłeś odpocząć - po to jest niedziela dniem odpoczynki, dniem bez pracy (niekoniecznej!) , a argument "wykonuję coś z przyjemnością/satysfakcjonującego" - to chyba mocno chybiony argument (nasuwa mi się od razu kilka, które Bogu się na pewno nie spodobają!).
Ja tak samo jak nie jem mięsa w piątek, tak w niedzielę nie pracuję.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2017-05-09, 08:52

Dez - szanuję Twoje zdanie. Ale swoje podtrzymuję. Widać każdy musi zdefiniować, co to znaczy praca. Czy wysiłek to praca? I jakie są granice pracy?
A zając czekać nie chciał. Miałem zawalone dojście i dojazd do domu. Ale to insza inszość.
Uważam, że produktywny wysiłek fizyczny nie uwłacza świętowaniu dnia bożego. Dla mnie kryterium jest zaprzestanie chodzenia w kieracie codzienności. Oderwanie się od spraw zawodowych. Wywalenie z umysłu problemów związanych z praca zawodową.

Ale tu przykład przeciwny. Gdy nie pracuję, ale problem zawodowy nie pozwala zapomnieć o sobie. Wtedy nie robiąc nic mimo woli pracuję. Wtedy nie wykonując pracy łamię zasadę święcenia dnia.

Pojęcie pracy nie jest związane z wysiłkiem, ale jej rodzajem. Właściwie kontynuacją dnia powszedniego. A świętowanie, oprócz kultu, jest oderwaniem się od codziennego kieratu.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: W drodze » 2017-05-10, 09:15

Przeczytajmy wpierw czwarte "przykazanie",następnie przysyapmy do dyskusji.
Pamiętaj ,abyś dzień święty świecił.
Co bam to mówi? Pozostawia wolna swobodę do interpretowania przykaza

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: Andej » 2017-05-10, 09:39

W drodze pisze:Przeczytajmy wpierw czwarte "przykazanie",następnie przysyapmy do dyskusji.
Pamiętaj ,abyś dzień święty świecił.
Co bam to mówi? Pozostawia wolna swobodę do interpretowania przykaza
Po raz kolejny ogarniają mnie wątpliwości co do treści, które głosisz. Zastanawiam się, z czego one wynikają. Czy z Twojego rzeczywistego wyznania?
Dla przypomnienia ino wklejam poniżej Dekalog. W formie uznawanej przez Kościół Katolicki. Jeśli jesteś przekonany, że jest to podział błędny, to napisz wyraźnie. I w jakiś sposób spróbuj uzasadnić.
Również kwestia dowolnej interpretacji 10 Przykazań budzi moje wątpliwości i obawy. Boję się Ciebie oskarżać o celowe działanie, ale odbieram wiele symptomów tegoż.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: Porozmawiajmy o ... wszystkim - temat dla lubiących offtopy

Post autor: W drodze » 2017-05-10, 20:50

Witaj.
Chyba zapomniales wkleic, wiec ja to uczynie:Pamiętaj, abyś dzień sobotni święcił. 9Sześć dni robić będziesz i będziesz wykonywał wszystkie roboty twoje; 10ale dnia siódmego sabat Pana, Boga twego, jest: nie będziesz wykonywał weń żadnej roboty, ty i syn twój, i córka twoja, sługa twój i służebnica twoja, bydlę twoje i gość, który jest między bramami twymi. 11Przez sześć dni bowiem czynił Pan niebo i ziemię, i morze, i wszystko, co w nich jest, a odpoczął dnia siódmego; i dlatego pobłogosławił Pan dniowi sobotniemu i poświęcił go.
A Ty podpiersz sie koscielnym.Wiec takze powinienem o cos podejrzewac, ale mi do tego zadne prawo nie pozwla, moje prawo.
Tobie zas pozwalam miec podejrzenia,wiec kieruj je do mnie, a bede wyjasnial, dla dobra obu stron.

ODPOWIEDZ