Węgry- "przez gulaszowy socjalizm do wolności".

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Piotrek

Węgry- "przez gulaszowy socjalizm do wolności".

Post autor: Piotrek » 2016-12-28, 16:40

Pierwsze wzmianki o węgierskim państwie feudalnym pochodzą z IX wieku. W XV wieku zaczyna ono zajmować znaczne miejsce w historii Europy. Pada łupem monarchii habsburskiej, w skład której wchodzi aż do końca I wojny światowej. W 1918 roku Węgry stają się niepodległym państwem. W marcu 1919 roku powstała Węgierska Republika Rad. Po kilku miesiącach upadła w wyniku ingerencji europejskich mocarstw. W 1941 roku Węgry stały się sojusznikiem Niemiec w II wojnie światowej. Wiosną 1945 roku kraj wyzwoliły wojska radzieckie.

W 1956 roku na Węgrzech doszło do poważnych zaburzeń społecznych. Powstanie narodu węgierskiego zostało stłumione z udziałem wojsk radzieckich. Wielu Węgrów udało się na emigrację. Tym niemniej, po roku 1956 rozpoczął się proces reform gospodarczych, zdynamizowany w latach 80.

W 1989 roku powstało szereg nowych opozycyjnych partii politycznych, a także nowe organizacje społeczne i stowarzyszenia. W październiku rozwiązano Węgierską Socjalistyczną Partię Robotniczą. Reformatorzy komunistyczni utworzyli Węgierską Partię Socjalistyczną. Obecna nazwa państwa brzmi - Republika Węgierska. Powstał dialog społeczny mający doprowadzić Węgry do demokracji parlamentarnej w postaci narodowego "okrągłego stołu". W toku rozmów ustalono, że demokracja parlamentarna oparta będzie na wielopartyjnym systemie politycznym.

Zgromadzenie Narodowe wybierane jest na 5 lat. Między jego posiedzeniami działa Rada Prezydialna. Władzę wykonawczą sprawuje Rada Ministrów. Węgry wkroczyły w XXI wiek jako dynamiczne kapitalistyczne państwo.

przygotował: Piotr Grochowski.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18851
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4595 times
Kontakt:

Re: Węgry- "przez gulaszowy socjalizm do wolności".

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-12-29, 20:25

Nie kapuję, co ma do tego gulasz?
:(

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Węgry- "przez gulaszowy socjalizm do wolności".

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2016-12-29, 20:30

Ja nie ogarniam, co to w ogóle robi na katolickim forum...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14924
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4176 times
Been thanked: 2938 times
Kontakt:

Re: Węgry- "przez gulaszowy socjalizm do wolności".

Post autor: Dezerter » 2016-12-29, 20:55

ciasteczkowy_potfur pisze:Ja nie ogarniam, co to w ogóle robi na katolickim forum...
Offtopic/kawiarenka/gulasz węgierski/Węgry katolicki kraj
teraz kapujesz ;-)
jesteśmy forum chrześcijańskim/katolickim na takim forum nie będzie dyskryminacji ze względu na .... przynajmniej dopóki ja tu jestem
uczmy się tolerancji i cierpliwości na inność
jak myślisz, czy Jezus by ....
:-)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
ciasteczkowy_potfur
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1039
Rejestracja: 16 paź 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 59 times
Been thanked: 112 times

Re: Węgry- "przez gulaszowy socjalizm do wolności".

Post autor: ciasteczkowy_potfur » 2016-12-30, 21:51

Ale co to w ogóle ma do rzeczy?

Poza tym, Tyr/Hold the heathen Hammer high/poganie/religia/krzyż w teledysku/chrzescijaństwo, a jednak usunąłeś!

ODPOWIEDZ