Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Piotrek

Re: Dlaczego wierzycie w boga?

Post autor: Piotrek » 2017-08-02, 22:35

Przypominam o hrabi Aleksandrze Wielopolskim i pomysłach na ratowanie substancji narodowej... Andej, masz wybór: UE czy Wschód. Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-03, 10:13

Dzięki Dez, za przeniesienie. Wciąż zapominałem o temacie i reagowałem niezgodnie z założonym wątkiem. Mea culpa.

A Piotrowi odpowiem, że nie chcę mieć narzuconego języka rosyjskiego, ani niemieckiego.
A gdybym musiał wybierać między rosyjskim socjalizmem oligarchicznym a europejskim socjalizmem lewackim, to chyba wybrałbym ten drugi, gdyż on z mniejszym stopniu narusza niezależność człowieka - jednostki.

Obawiam się, że osoby niepoprawne politycznie nie są w żadnym systemie mile widziane.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14931
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4184 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Dezerter » 2017-08-03, 23:05

Andej pisze:Dzięki Dez, za przeniesienie. Wciąż zapominałem o temacie i reagowałem niezgodnie z założonym wątkiem. Mea culpa.

A Piotrowi odpowiem, że nie chcę mieć narzuconego języka rosyjskiego, ani niemieckiego.
A gdybym musiał wybierać między rosyjskim socjalizmem oligarchicznym a europejskim socjalizmem lewackim, to chyba wybrałbym ten drugi, gdyż on z mniejszym stopniu narusza niezależność człowieka - jednostki.

Obawiam się, że osoby niepoprawne politycznie nie są w żadnym systemie mile widziane.
To jest nas dwóch!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-05, 11:22

Aha, przypominam że w XIX wieku carat rosyjski był wyrozumiały dla społeczeństwa polskiego, gdy nie chwytało ono za broń, ale skupiało się na pracy społecznej i organicznej. Przez cały XIX wiek istniały elity społeczeństwa polskiego. Po Kongresie Wiedeńskim utworzono Królestwo Polskie, a car rosyjski był jednocześnie królem polskim. Moim ulubionym utworem są "Dziady" Adama Mickiewicza, opisujące i wnikające w stan duszy polskiej... Carat rosyjski był wyrozumiały dla obywatela polskiego, pod warunkiem że ten chciał być lojalnym obywatelem państwa rosyjskiego. Rok 1863 to szybkie wykrystalizowanie się elit społeczeństwa polskiego i podział na "białych" i "czerwonych". Romuald Traugutt należał do tej grupy działaczy polskich, która zawsze była mi bliska. Za obronę wartości zapłacił życiem. Lata 80. XIX wieku to "Proletariat", wzrost wpływów ruchu robotniczego i działalność Ludwika Waryńskiego. Zmarł na szkorbut w więzieniu. Był to bardzo ciekawy wiek w życiu społeczeństwa polskiego. Niebawem na arenę polityczną wkroczyli Roman Dmowski i Zygmunt Bielecki. Była to koncepcja traktowania narodu polskiego jako organizmu, w którym każda jednostka ludzka ma swoją rolę i znaczenie. Niebawem Liga Polska została przekształcona w Ligę Narodową. Rok 1903 to "Myśli nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego. Wkrótce polscy działacze narodowi zasiedli w rosyjskiej Dumie Państwowej. Piotrek.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-05, 16:02

Warto dodać, że wśród rosyjskiego społeczeństwa mieliśmy zawsze przyjaciół. Wystarczy wspomnieć narodników, Aleksandra Hercena i pismo "Kołokoł". Roman Dmowski i polscy narodowcy zasiadali w Dumie Państwowej. Zesłany na Syberię Bronisław Piłsudski kompletował materiały i uratował dziedzictwo na temat tamtejszego plemienia Ajnów. Polscy dorobkiewicze, polscy mieszczanie i szlachta mogli na terenie Rosji prowadzić swoje interesy. Zadzierzgała się przyjaźń młodej polskiej szlachty: Piłsudskich, Perlów, Mościckich, Jodko-Narkiewiczów, Marchlewskich, Dzierżyńskich... Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-05, 17:48

Jasne. Carat był bardzo dobry, bo jak ktoś pod butem caratu nie podskakiwał i lizał buty, to carat w swej łasce nie zsyłał takiego kogoś na Syberię :)

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-05, 21:53

Po kongresie wiedeńskim w 1815 roku utworzono autonomiczne Królestwo Polskie. Z Rosją łączyła je unia personalna. Car rosyjski był każdorazowo królem polskim. Królestwo posiadało swój sejm i senat, wydawano czasopisma w języku polskim. Od 1825 roku królem polskim był car Mikołaj I. Historycy są zgodni, że powstanie listopadowe 1831 roku można było wygrać. Bitwy pod Dębem Wielkim, Iganiami - zaprzepaszczone przez polityków. Z innej beczki, wynikiem przesiedleń ludności polskiej ze wschodnich obszarów RP zajętych przez ZSRR, jest kolonia polska w Kazachstanie. Oglądałem o tej kolonii reportaż w telewizji pod koniec 2007 roku. Jedna z tamtejszych pań powiedziała: "Jakby te ryby przyjechały tutaj do nas, to zaraz by zmądrzały"... Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-05, 22:36

Hurra! Dzięki zsyłkom mamy "kolonię w Kazachstanie" :)

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-06, 10:17

"Powstań Polsko, zrzuć kajdany"...

Marek, chodziło mi o to, że należy docenić wartość życia ludzkiego. Mam nadzieję, że Senat RP, odpowiedzialny za kontakty z Polonią, organizuje pomoc dla Polaków w Kazachstanie. XIX wiek w zaborze rosyjskim to nieprzerwane więzi społeczeństwa polskiego. To udany wiek również dla Tatarów polskich. Szlacheckie rodziny z Zabuża Muchlów, Chalembeków, Chaleckich, Mirzów mogły spokojnie wieść swój żywot i wyznawać religię muzułmańską. Wybuch wojny w 1914 roku rozerwał rodzinne więzi szlachty polskiej. Wspaniale opowiada o tym film "Noce i dnie". Piotrek.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-06, 12:44

Trochę wcześniej, po upadku powstania listopadowego cesarz Mikołaj I Romanow wypowiedział słowa: Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków
[Sławomir Węgrzynowicz, Patrioci i zdrajcy. Społeczeństwo Królestwa Polskiego wobec mikołajowskiej polityki Rosji w latach 1846-1856, Kraków 2014, s. 34.]
A potem już tylko konsekwentna realizacja planu.

I jeszcze jedno, tak świetlanych postaciach jak: Marchlewski, Dzierżyński, Wasilewska, ... wolałbym zapomnieć. Nie wiem, czy uważali się za Polaków. Wiem, że wstyd mi za takich Polaków.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-06, 13:13

Stefan Żeromski, "Rozdziobią nas kruki, wrony..." (fragment)

"Ani jeden żywy promień nie zdołał przebić powodzi chmur, gnanych przez wichry. Ponura jesień zważyła już i wytruła w trawach i chwastach wszystko, co żyło. Obdarte z liści, sczerniałe rokiciny żałośnie szumiały, zniżając pręty do ziemi. Kartofliska, ściernie, role świeżo uprawne i zasiane, rozmiękły na przepaściste bagna. Bure obłoki, podarte i rozczochrane, leciały szybko, po powierzchniach tych pól obumarłych i przez deszcz chłostanych[...] Krzaki berberysu zagaiły ich dno i ściany. Belki ocembrowania pozapadały się wraz z bryłami gliny, tworząc lochy i katakumby, pełne wodnistego błota. Do jednej z tych dziur włościanin zaciągnął nad wieczorem trupa powstańca i zwłoki konia. Zepchnął je pospołu do jednego lochu. Uwikłał żerdzią między dylami i zielskiem. Narzucił z wierzchu trochę gliny, aby tego żeru wrony nie wytropiły[...] Trzepały się nad tym żywym trupem, wzlatywały, spadały i krążyły wron całe gromady. Zorza szybko gasła. Zza świata szła noc, rozpacz i śmierć..."

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-06, 14:30

i co chciałeś powiedzieć przez ten fragment?
Doprawdy Piotrze, dla nas Polaków ktoś wychwalający Stalina jest odbierany - słusznie - tak, jak ktoś wychwalający Hitlera.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-06, 17:54

Marek, przez ten fragment chciałem powiedzieć, że Polacy Królestwa Kongresowego wpisali się w nurt wschodniej cywilizacji prawosławnej. Polacy mieli możliwość prowadzenia normalnego życia i kończenia szkół rosyjskich pod warunkiem lojalności wobec państwa rosyjskiego. Powstanie listopadowe było możliwe do wygranie, niestety kilka bitew zostało zaprzepaszczone przez polityków. Od 1827 roku ukazywała się "Gazeta Polska". Przykładowo, trudno powiedzieć aby w latach 40. XIX wieku ludności warszawskiej czegoś brakowało. Rok 1861 to manifestacje patriotyczne (jeden z moich przyjaciół z pisma "Głos" powiedział w rozmowie ze mną, że prawdziwi Polacy siedzieli wtedy w kościołach), rozbudzenie świadomości i zaraz potem podział narodu na "białych" i "czerwonych". Przypominam o drużynie harcerskiej imienia Romualda Traugutta. Sam Tragutt, potomek szlachty polskiej, na krótko stał się prawdziwym przywódcą narodowym. Za wierność wartościom zapłacił życiem. Lata 80. to pierwsze kółka socjalistyczne i osoba Ludwika Waryńskiego. Zmarł na szkorbut w więzieniu. To również młodzi Roman Dmowski i Zygmunt Bielecki, polska endecja i koncepcja porozumienia się Narodu ponad podziałami stanowymi. 1892 rok z kolei- powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej, młodzi Józef Piłsudski, Ignacy Mościcki i Feliks Perl. 1895- zorganizowanie się ruchu ludowego i powstanie Polskiego Stronnictwa Ludowego w Radomiu. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-06, 21:41

I czego to - w Twoim mniemaniu - ma dowodzić?

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-06, 22:48

Że każdy "początek zero" i lekceważenie stosunków ludzkich wynikłych z historii, jest niedozwolone. Królestwo Polski do 1914 roku wchodziło w skład Rosji. Po 1945 roku Polska znów weszła w orbitę wschodnią. PRL była suwerennym państwem z własnymi granicami, językiem polskim jako urzędowym, własną armią i siłami bezpieczeństwa, wreszcie własnym narodem. Była członkiem ONZ, z systemem sojuszy gwarantowanych przez Układ Warszawski i RWPG. Również w 2004 roku argumenty redaktorów pisma "Głos", przeciwne wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej, były trafne. Sojusz z Rosją to ogromny rynek zbytu dla polskich towarów, to dostęp do zasobów ropy naftowej i gazu ziemnego, to udział w kulturze słowiańskiej Białorusi i Ukrainy. Piotrek.

ODPOWIEDZ