Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Porozmawiajmy przy filiżance kawy. Luźne rozmowy, plotki i ploteczki. Dział przeznaczony na wszystkie inne tematy dotyczące offtopicu.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-15, 22:02

Cieszę się, że zauważyłeś, iż żyjemy w XXI.
Aby kraj był partnerem, musi mieć siłę. Mniej obchodzą mnie długości. One się zmieniają. Ważne jest to, abyśmy wyraźnie artykułowali swoje zdanie i budowali gospodarkę oraz armię w taki sposób, aby liczono się z nami. Aby nasz głos był słyszalny. Po polsku, a nie po rosyjsku lub niemiecku.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-15, 22:55

Piotrek pisze:Andej, chyba zgodzisz się ze mną że polityka "równych długości" pomiędzy Moskwą a Berlinem z lat 30. XX wieku ministra SZ Józefa Becka zakończyła się katastrofą.
Każda inna też by się skończyła. Byliśmy pomiędzy dwoma totalitarnymi, tradycyjnie przez całą historię opresyjnymi wobec Polski okupantami. Chciałbyś sojuszu z Rosją?
SKończyłby się jak sojusz rosyjsko-niemiecki.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-17, 16:34

Dezerter, spokojnie to nie prowokacja, nie usuwaj postu. Białystok po raz pierwszy odwiedziłem w 2002 roku. Zafascynował mnie spokojny, kresowy i melancholijny charakter tego miasta. Białorusini, Polacy, Tatarzy (sam przez matkę jestem spokrewniony z tatarską rodziną Talkowskich)... obok siebie prawosławni (wspaniała cerkiew przy ulicy Lipowej), katolicy, muzułmanie (Tatarzy kultywują swoją religię w białostockim domku meczetowym). Jest to prawdziwie dobrosąsiedzka, szczera i prawdziwa kohabitacja trzech kultur. Moim zdaniem Polacy dużo stracili nie przyjmując chrześcijaństwa ze wschodu. Ruś Kijowska przed najazdem mongolskim, miejskie republiki Smoleńsk, Nowogród Wielki...jako katolicy stoimy w charakterze petenta wobec Moskwy. Przypominam że na początku XX wieku Roman Dmowski i polscy endecy zasiadali w rosyjskiej Dumie Państwowej. Piotrek.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-17, 19:37

[za: Stefan Żeromski "Mogiła. Listy i notatki Maurycego Zycha"]. "Dopiero około godziny jedenastej Rogowicz zdołał zawiesić proces wlepiania oczu w narzeczoną. Pożegnać do następnego dnia rodziców i pannę, a mnie uwolnić od ich towarzystwa. Szliśmy po pustych ulicach mieściny w milczeniu. Dął ostry wiatr i suche płatki śniegu cięły nas po twarzach. Milczenie, jakie zachowywaliśmy obydwaj, sprawiało mi prawie taką samą satysfakcję, jak licytowanie się z panem Kłuckim o patriotyzm wielkorosyjski. Już na wizycie zauważyłem, że Rogowicz mienił się podczas przemowy pana domu, że słuchając moich deklamacji gładził wypomadowaną czuprynę i wiercił się na krześle. Wiedziałem, że ten grubonogi i wielkogłowy pojmuje tam coś, mało-wiele z przemierzłych spraw polityczno-policyjnych i pojmuje nie tak jak pan Kłucki.- Bardzo miły dom- rzekłem, gdyśmy wchodzili na główny plac miejski.- Co to za śliczna panienka twoja narzeczona!...".

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-17, 21:53

Piotrek pisze:... Polacy dużo stracili nie przyjmując chrześcijaństwa ze wschodu. ...
Na szczęście więcej zyskali. Utrzymali wiarę i tożsamość. Nie dali się rozmyć.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-18, 04:00

[za: Stefan Żeromski, "Niedobitek"] "Słońce wschodziło i wdzierało się do mego schronienia szarymi promieniami, jakby się przedostawało przez fale wody. Ściany pokoiku oklejone były przed laty jakimś starożytnym obiciem w wielkie kwiaty niebieskie- obecnie wisiały to i ówdzie strzępy papieru okryte grubą warstwą kurzu. Nad łóżkiem doktora czy aptekarza, kasjera czy ..."Rzepy", zawieszone były na gwoździach dwa stare, z zatłuszczonymi kołnierzami surduty, zwrócone ku widzowi podszewkami. U wezgłowia stał maleńki stoliczek i leżała na nim jakaś książka. Sięgnąłem po nią: był to stary, podarty i po podklejany, zabrudzony i pomięty, tom... poezji Adama Mickiewicza".

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-18, 10:59

Moim zdaniem Polska sojuszem z Litwą wraz z ogromnymi litewskimi terytoriami, na trwałe związała się ze wschodem. Powstanie klasy magnackiej Ostrogskich, Wiśniowieckich, Radziwiłłów... do dzisiaj Białystok, Siedlce, Lublin, Przemyśl są stolicami Polski wschodniej... wschodnia Polska ma swój niepowtarzalny kresowy klimat, ludzie zatopieni w jakieś zadumie, tęsknocie... chciałbym, aby jej mieszkańcy tworzyli sprawne zespoły sąsiedzkie. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-18, 11:16

Moim zdaniem Polska sojuszem z Litwą wraz z ogromnymi litewskimi terytoriami, na trwałe związała się ze wschodem
Nic podobnego. W tej Unii, to Wschód związał się z nami.
Wyciaganie z tego wniosku, że powinniśmy pozostawać w radziec... w rosyjskiej strefie wpływów to bzdura.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-18, 16:06

Moim zdaniem zadanie Polski z jej 1050-letnią historią, to pomoc Ukrainie i Rosji w budowaniu społeczeństwa demokratycznego i obywatelskiego. Tylko tak Rosja może przezwyciężyć rządy Stalina. Kontakty między naszymi narodami oparte na ustroju liberalno-demokratycznym, to poznawanie nowych światów, nowe przyjaźnie ludzkie , mariaże małżeńskie...Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-18, 18:34

Przezwyciężyć rządu Stalina poddając się zbrodniarzowi Putinowi? Co Ty wygadujesz?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Andej » 2017-08-19, 11:23

Piotrek pisze:Moim zdaniem zadanie Polski z jej 1050-letnią historią, to pomoc Ukrainie i Rosji w budowaniu społeczeństwa demokratycznego i obywatelskiego. ...
TAK, ale nie totalitarnego jak w Rosji. Tam, niestety, od wielu wieków nic się nie zmienia.
O??? ?????, o??? ???????, ???? ?????.

Piotrek pisze:... Tylko tak Rosja może przezwyciężyć rządy Stalina. ...
Może, ale nie chce. Kontynuuje tę samą drogę. Zmieniają się metody, możliwości - zasady pozostają. Czy powodem do gloryfikacji Putina jest to, że nie ma jeszcze na sumieniu wymordowania milionów ludzi? Że nie czyni tego na skalę masową?

Piotrek pisze:... Kontakty między naszymi narodami oparte na ustroju liberalno-demokratycznym, to poznawanie nowych światów, nowe przyjaźnie ludzkie , mariaże małżeńskie...Piotrek.
Nie, nie, nie. Kontakty powinny być oparte na wyższych wartościach. Na uszanowaniu wartości uznawanych przez innych. Na szacunku dla innych nacji i ludzi. Liberalny = róbta co chceta. Czyli, róbta to, co silniejszemu się podoba.
Od kiedy Rosja traktuje po partnersku inne narody? (Pomijam tu Niemców, dla nich robią wyjątek.) Od setek lat imperializm. Liberalno-demokratyczny imperializm. Czyż to nie bzdura?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-19, 12:11

Andej pisze:
Piotrek pisze:... Kontakty między naszymi narodami oparte na ustroju liberalno-demokratycznym, to poznawanie nowych światów, nowe przyjaźnie ludzkie , mariaże małżeńskie...Piotrek.
Nie, nie, nie. Kontakty powinny być oparte na wyższych wartościach. Na uszanowaniu wartości uznawanych przez innych. Na szacunku dla innych nacji i ludzi. Liberalny = róbta co chceta. Czyli, róbta to, co silniejszemu się podoba.
Od kiedy Rosja traktuje po partnersku inne narody? (Pomijam tu Niemców, dla nich robią wyjątek.) Od setek lat imperializm. Liberalno-demokratyczny imperializm. Czyż to nie bzdura?
Rosja to ogromny obszar. Wymaga innych metod zarządzania i gospodarowania niż niewielka Polska. Rosjanie powoli zrzucają traumę komunizmu. Nie mam nic przeciwko kontaktom, opartym na wyższych wartościach. Łączy nas wspólny słowiański etnos. Piotrek.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18912
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2606 times
Been thanked: 4606 times
Kontakt:

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-19, 13:28

Kontakty z ludźmi, czy kontakty kulturalne to jedno - ale polityczne łączenie się ze zbrodniarzami (jak "Rzeźnik Kaukazu" - Putin) to drugie.

Piotrek

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Piotrek » 2017-08-19, 13:55

Dlatego jestem zwolennikiem oddolnych działań, przy kontaktach społeczeństw polskim i rosyjskim. Tak samo jest w sprawie kontaktów Polaków z Czechami i Słowakami. Jeśli chodzi o Rosję, "różnijmy się pięknie". Przypominam tradycję Karty '77 i książek Adama Michnika "Kościół lewica dialog" i "Z dziejów honoru w Polsce". Piotrek.

Benjamin

Re: Rosja, rosjanie, Putin - klimaty wschodnie

Post autor: Benjamin » 2017-08-19, 14:13

Hmm, hmmm ... ze tak powiem, to pan Michnik i jego dziela to kojarzy mi sie z ... hmmm hmmm ... Wladimir Putin i "putinowskie wyzwolenie krymu spod panowania reakcyjnei i antyludowej anarchii" hmmm hmmm
Chcialem powiedziec, ze pan Michnik nie jest ( wbrew temu, co probuje glosic ) uczciwym gosciem, ani tym bardziej facetem na pomnik ( chyba , ze bedzie to pomnik ku czci zdrady i przewrotnosci).
Taka jest moja opinia.

ODPOWIEDZ