Przeszłość i jej wpływ na teraźniejszość

Tutaj możesz porozmawiać na tematy dotyczące życia, życiowych mądrości, jak żyć w sposób zgodny ze światem
Marcin_
Początkujący
Początkujący

Przeszłość i jej wpływ na teraźniejszość

Postautor: Marcin_ » 2017-09-25, 12:59

Co zrobić gdy przeszłość destrukcyjnie wpływa na teraźniejszość ? Starać się zapomnieć , ignorować , próbować się od niej "odcinać" , próbować kształtować swoją osobowość na nowo ? Czując się osadzonym w przeszłości zatracam teraźniejszość , trudno jednak ot tak stać się kimś innym i zacząć żyć zupełnie inaczej , zburzyć twierdzę powstałą wskutek "unikania życia" i odpowiedzialności za siebie. Przespałem czas w którym wszyscy dookoła się rozwijali , szli do przodu a teraz mam problem w tym by się odnaleźć , by nie czuć się zacofanym , wyobcowanym.

Awatar użytkownika
Magdalena
Bywalec
Bywalec
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowań: 3 razy

Re: Przeszłość i jej wpływ na teraźniejszość

Postautor: Magdalena » 2017-09-25, 13:22

Rozumiem o czym piszesz. Nie wiem jaka jest Twoja historia, moja leci tak... Od przedszkola byłam obiektem drwin i przemocy psychicznej. Jako osoba skryta i nieśmiała, byłam łatwym celem. I tak było przez lata. Wyzwiska leciały głównie z powodu kilku dodatkowych kilogramów. Zawsze byłam grubasem i frajerką.

Obecnie, ludzie śmieją się ze mnie z powodu mojego singielstwa, wykorzystują to, że ufam ludziom i nie traktują mnie poważnie. Przykra przeszłość daje się we znaki i nie jestem w stanie o niej zapomnieć, ale zrozumiałam jedno. Choćbym dla ludzi była nie wiadomo jakim dziwolągiem, trudno. Ważne, że Bóg mnie kocha taką, jaką jestem. :)

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Postautor: Andej » 2017-09-26, 09:35

Przeszłość jest fundamentem, którego zmienić się nie da. Ale przyszłość można kształtować. Począwszy od teraźniejszości.
Od przeszłości nie da się odciąć. Ale nie trzeba w niej tkwić. Trzeba znaleźć wartość do której się dąży. Tylko tyle i aż tyle.

To trudne, ale nie powinno się wciąż rozpamiętywać przeszłości. Nie należy rozdrapywać ran. Co nie znaczy, że da się zapomnieć.
Z błędów warto wyciągać wnioski. Konstruktywne.

Jak ludzie maja kogoś akceptować, jeśli ten ktoś nie akceptuje samego siebie?
Jak można kochać kogoś, jeśli nie lubi się samego siebie?

Szukać trzeba wartości. W sobie też. W ignacjańskim rachunku sumienia jest coś, co może pomóc. Mianowicie uświadomienie sobie dobra czynionego danego dnia. Co zrobiłaś/łeś dobrego dzisiaj? Czy to w ogóle możliwe? Ale jest konieczne. Robisz wiele dobrego, ale musisz nauczyć się to dostrzegać. Może poproś kogoś życzliwego (skąd taka osobę wytrzasnąć?), aby zwrócił Twoją uwagę na to co dobrego czynisz? (Jak rozpoznać, kto jest życzliwy, skora sami jesteśmy dla siebie nieżyczliwi?) Wydaje mi się, że rozwijając swoje uczucia do Boga z czasem będziemy je przenosić na ludzi. Kochaj Boga, a potem bliźniego jak siebie. Najpierw Bóg, potem ludzie. Wszyscy jednakowo. Kochani.

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Kontakt:

Postautor: Dezerter » 2017-09-26, 22:17

Andeju - mówiłem Ci, że dobrze, że z nami jesteś?
Magdaleno i Marcinie - można powiedzieć, że nasza świadomość to suma doświadczeń, czyli nasza przeszłość kształtuje nas. Ale mając tą świadomość można zmienić czyli kształtować przyszłość, czyli być kowalem swojej świadomości, kowalem, który w pocie czoła będzie wykuwał swą przyszłość , bo "doskonałość w ogniu się kształtuje" jak mówi Słowo. Człowiek uczy i zmienia się całe życie - nigdy nie jest za późno na zmianę!
Trzeba zacząć od Metanoi czyli zamiany myślenia, przede wszystkim o sobie, bo bez pokochania siebie, bez poczucia własnej wartości nic nie zmienisz. Pamiętasz najważniejsze przykazanie Jezusa, ma 3 składowe trzeba zacząć od tego, że Ojciec mnie kocha, stąd rodzi się miłość własna a z tego miłość go innych i to wszystko wraca do Boga.
Polecam wam książkę:
https://gajdy.pl/index.php/ksiegarnia/p ... ac-z-laska
Rozwój. Jak współpracować z łaską?
Książka z Imprimatur!
Lektura obowiązkowa dla każdego, kto pragnie w sposób świadomy i konsekwentny podjąć własny rozwój!
"Rozwój. Jak współpracować z łaską?" to kolejna książka Moniki i Marcina Gajdów, autorów bestsellera "Rodzice w akcji". Tym razem jesteśmy zaproszeni do intrygującej podróży w świat wewnętrzny człowieka. Autorzy, w sposób jasny i zrozumiały, przedstawiają zagadnienia ze styku psychologii i duchowości, dotyczące rozwoju:

Czym jest poczucie wartości?
Jak osiągnąć szczęście?
Co blokuje nasz rozwój?
Jak podjąć pracę nad sobą?

To zaledwie niektóre zagadnienia omawiane przez Gajdów. Książka obfituje w liczne przykłady z praktyki terapeutycznej autorów.

Monika i Marcin Gajdowie są wspaniałymi chrześcijanami i jednocześnie psychologami, terapeutami - polecam wszystko co ich, rekolekcje - jedyne w swoim rodzaju, audycje, artykuły.
Polecam również innych psychologów najlepiej zdeklarowanych chrześcijan
Zapraszam również do pisania w tym dziale - mamy na forum sporo mądrych ludzi, w tym psychologów więc postaramy się pomóc.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Marcin_
Początkujący
Początkujący

Postautor: Marcin_ » 2017-09-29, 14:10

Dezerter pisze:Monika i Marcin Gajdowie są wspaniałymi chrześcijanami i jednocześnie psychologami, terapeutami - polecam wszystko co ich, rekolekcje - jedyne w swoim rodzaju, audycje, artykuły.
Zapraszam również do pisania w tym dziale - mamy na forum sporo mądrych ludzi, w tym psychologów więc postaramy się pomóc.

Gajdów kiedyś słuchałem , niezbyt mi pomogło , może na innych to działa trudno powiedzieć. A tutaj jest ktoś z wykształcenia psychologiem ?

Wróć do „Psychologia, filozofia, czyli jak żyć dojrzale”