Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
podkowa

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: podkowa » 2017-09-14, 09:22

Autor J.Salij jest zakonnikiem. Polecam inne jego ksiazki z tej serii, jak chocby Szukajacym drogi... Pytania nieobojetne ... i jeszcze kilka innych.
Warto po prostu tego autora znac.
Ps: zarzuty Katola tylko z pozoru wydaja sie opierac na Biblii.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Andej » 2017-09-14, 11:36

Ważniejsze jest: kiedy czy jak? Forma czy treść?

Katol, sądząc po autorytatywnych wypowiedziach, ma niepodważalną wiedzę.
Dla mnie dzień Zmartwychwstania jest wart świętowania. Jest wart wyróżnienia. Świętowanie niedzieli doskonale wpisuje się w rozważanie Męki Pańskiej. Mam cotygodniowy cykl odkupienia. Co tydzień trzy dni związane z Chrystusem, z których szczególnie wyróżniają się dwa: Dzień Męki i Dzień Zmartwychwstania.

Gwoli wyjaśnienia. Katolu drogi, nie mam patentu na mądrość. Czy rację mam ocenia Bóg. To, com napisał, nie jest wykładnią Kościoła, ale moja subiektywną wypowiedzią. Z każdym jest mi po drodze, kto wspiera mnie na drodze wiary i podobnie jak ja dąży do Boga w Niebie. Takie osoby chętnie wspieram. Natomiast unikam wyprowadzania mnie na manowce. Jeśli cel jest ten sam, to umacniajmy się szukając najwyższych wartości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-09-14, 15:43

podkowa pisze:Autor J.Salij jest zakonnikiem. Polecam inne jego ksiazki z tej serii, jak chocby Szukajacym drogi... Pytania nieobojetne ... i jeszcze kilka innych.
Warto po prostu tego autora znac.
Ps: zarzuty Katola tylko z pozoru wydaja sie opierac na Biblii.
Nie tylko jest zakonnikiem, bo jest profesorem nauk teologicznych, pisarzem i publicystą.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-09-14, 18:03

david491 pisze:Bardzo ciekawy artykuł na temat szabatu i niedzieli, który napisała bardzo mądra Głowa.Warto przeczytać cały.

http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_41.htm
A tak, czytałem tę książkę. Bardzo dobra pozycja. Mam ją.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-09-14, 18:07

Katol pisze:Wj 31, 18:
Gdy skończył rozmawiać z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, napisane palcem Bożym.

Wj 32,15
Mojżesz zaś zszedł z góry z dwiema tablicami Świadectwa w swym ręku, a tablice były zapisane na obu stronach, zapisane na jednej i na drugiej stronie. 16 Tablice te były dziełem Bożym, a pismo na nich było pismem Boga, wyrytym na tablicach.


Dezerter napisał:
Ja bym go spytał dlaczego wierzy inaczej niż reszta chrześcijan, a nawet inaczej niż SJ.

A co go obchodzi reszta chrześcijan? Adwentysta chce służyć Bogu. Więc jeśli reszta chrześcijan zniekształca Słowo Boże, inaczej postępuje niż Bóg chce, to nie wolno iść za pseudo-chrześcijanami odstępcami, tylko za Wolą Boga zapisaną w Biblii.

Zdecydowanie nie powinniśmy obchodzić soboty tak, jak Żydzi. Bo oni mają fałszywą interpretację tego obchodzenia.
Jezus podał w Nowym Testamencie poprawną interpretacje obchodzenia soboty.
Wolno dobrze czynić, uratować komuś zdrowie, uleczyć w sobotę.
Widzisz, akurat Żydzi dobrze rozumieją ideę soboty. Problem polega na tym, że ludzie zachodu, do których zaliczę Polaków, nie rozumieją idei pracy wyrażonej w przykazaniu o szabacie. Chodzi o tworzenie tzw.nowej rzeczywistości a nie o sam tylko wysiłek. Dlatego zapalenie światła, chociaż nie wymaga wysiłku albo napisanie litery jest naruszeniem idei szabatu aby nie tworzyć nowych rzeczy. Zauważ, że Pan Bóg stworzył świat za pomocą samych wypowiedzeń. POwiedział i stało się. I odpoczął? A tak dokładnie zaprzestał pracować, bo na tym polega idea słowa szabat. Przestać działać.

Żydzi też wiedzą na czym polega miłosierdzie i zapewniam Cię, że najbardziej ortodoksyjny Żyd wezwie lekarza w sobotę, jeżeli będzie trzeba komuś ratować życie.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Katol

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Katol » 2017-09-14, 18:26

Benjamin pisze:Pragne dzisiaj noc spedzic na podusi, a nie przy komputerze, dlatego podam jedynie odnosniki.

Adwentysci opieraja swoje zarzuty skierowane do niedzielnikow na kilkku osiach, a te bazuja na Starym Przymierzu ( juz w tym momencie dla wyznawcow Chrystusa czerwona lampka powinna sie zapalic *-:) ); odnosniki typowe to:
Wj.20,11 Rdz.2,3 Wj.19,25 a takze Powtorzonego Praw czy Liczb ( nie podaje wersetow ... plan naszkicowany jest szerzej).

Odpowiedz chrzescijan ( Kosciola) jest oparta na Nowym Przymierzu, ktore to z woli Chrystusa nastapilo po Starym, bedac wypelnieniem Starego i ustanawiajac wole Boga dla Kosciola nowozytnego. Odnosnik:
Mt28,1 9,10 Lk.13,15 24,1 J.20,19 i 26 1Kor.9,20 16,2 Dz.13,18 18,16 Kol.2,14-16 2Kor.9,12 Gal.4.1-nn Rz.6,4 14,5 Ap.1,10
podalem najglowniejsze, ktore w okreslonym kontekscie Tekstu Pisma sa odpwiedzia i wyjasnieniem, a takze konstruktywnym rozbiorem bledu adwentystycznej teologii.

Wszystko podane prawie jak na tacy.
A czy mógłbyś streścić w kilku zdaniach argumenty obalające teologię adwentystyczną? Uderzające w samo jej serce?
Bo nie wiem, czy myślimy tak samo. Każdy werset można różnie interpretować. Zgadzam się, że istotne jest to, że my jesteśmy w Nowym Przymierzu.
I teraz konkretniej, co jest inne?

Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-09-15, 19:13

Katolu ... temat omowie w szerszym spektru, opierajac sie na materiale, ktory juz Tobie podalem.
W tym celu zakladam nowy watek pt: Chrzescijanski sabat. Tam znajdziesz omowienie.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Andej » 2017-09-17, 16:14

Katol pisze:...
A czy mógłbyś streścić w kilku zdaniach argumenty obalające teologię adwentystyczną? Uderzające w samo jej serce?
...
A po co? Czyż nie jest ważniejsze podążanie do Boga najpewniejszą drogą? Przekonywać, zawracać? Wolę swoim postępowaniem pokazać Drogę. A ludzie niech sami ocenią. I wyciągną wnioski. Mam nadzieję, że skorzystają z przykładu, choć w minimalnym stopniu.
Lepiej wspierać w drodze do Boga, niż zawracać kogoś. Daje lepsze efekty.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Katol

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Katol » 2017-09-17, 17:38

Acha, czyli nie masz duszy apologety...
A niektórzy by chcieli...

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-09-19, 19:17

Katol pisze:A czy mógłbyś streścić w kilku zdaniach argumenty obalające teologię adwentystyczną? Uderzające w samo jej serce?
Bo nie wiem, czy myślimy tak samo. Każdy werset można różnie interpretować. Zgadzam się, że istotne jest to, że my jesteśmy w Nowym Przymierzu.
I teraz konkretniej, co jest inne?

Proszę bardzo.

1 Praktyka chrztu- wykluczanie z obrzędu dzieci.

2. Odrzucenie nauki o egzystencji duszy po śmierci ciała, oraz o wiecznych mękach piekielnych.

3. Doktryna o świętości dnia sobotniego, od zachodu słońca w piątek, do zachodu słońca w sobotę.

4. Wyznaczanie swoich dat, powtórnego przyjścia Chrystusa, po czym nastąpiło wielkie rozczarowanie, gdy się nie spełniły. A Chrystus wyraźnie powiedział: Powstaną bowiem fałszywi mesjasze i fałszywi prorocy i działać będą wielkie znaki i cuda, by w błąd wprowadzić, jeśli to możliwe, także wybranych. (25) Oto wam przepowiedziałem. (26) jeśli więc wam powiedzą: Oto jest na pustyni, nie chodźcie tam! Oto wewnątrz domu, nie wierzcie! (27) Albowiem jak błyskawica zabłyśnie na wschodzie, a świeci aż na zachodzie, tak będzie z przyjściem Syna Człowieczego.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-09-19, 21:01

Benjamin pisze:W dekalogu jest mowa, zeby swiecic sabat. Chrzescijanie w wiekszosci swieca niedziele.
Skad wiemy, ktory dzien jest Dniem Panskim?
Galacjan 5:14
(14) Albowiem cały zakon streszcza się w tym jednym słowie, mianowicie w tym: Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego.Mamy więc kochać Boga i naszych bliźnich, a wtedy wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Dziewięć z Dziesięciu Przykazań jest powtórzone w Nowym Testamencie. Wszystkie z wyjątkiem święcenia dnia Sabatu. Współczesny chrześcijanin nie jest zobowiązany do świętowania dnia sobotniego. Również nie znajdujemy w Piśmie Świętym żadnej wzmianki, jakoby dniem świętym stała się w miejsce soboty niedziela. To prawda, że Pan Jezus zmartwychwstał w niedzielę, lecz jedynym sposobem, jaki On ustanowił, by wspominać to wydarzenie, jest pamiątka Wieczerzy Pańskiej, która może odbywać się w dowolne dni, nawet codziennie. Jednakże jako że obowiązuje nas jedno przykazanie, mianowicie przykazanie miłości, powinniśmy rozważyć, czy nie jest to dobre i słuszne, aby przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęcić na odpoczynek, modlitwę, służbę dla Boga, rozważanie Słowa Bożego, ale także na podtrzymywanie więzi z rodziną i przyjaciółmi. Który to będzie dzień? Tego Pismo nam nie wskazuje.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-01, 20:19

david491 pisze:
Benjamin pisze:W dekalogu jest mowa, zeby swiecic sabat. Chrzescijanie w wiekszosci swieca niedziele.
Skad wiemy, ktory dzien jest Dniem Panskim?
Galacjan 5:14
(14) Albowiem cały zakon streszcza się w tym jednym słowie, mianowicie w tym: Będziesz miłował bliźniego swego, jak siebie samego.Mamy więc kochać Boga i naszych bliźnich, a wtedy wszystko inne będzie na właściwym miejscu. Dziewięć z Dziesięciu Przykazań jest powtórzone w Nowym Testamencie. Wszystkie z wyjątkiem święcenia dnia Sabatu. Współczesny chrześcijanin nie jest zobowiązany do świętowania dnia sobotniego. Również nie znajdujemy w Piśmie Świętym żadnej wzmianki, jakoby dniem świętym stała się w miejsce soboty niedziela. To prawda, że Pan Jezus zmartwychwstał w niedzielę, lecz jedynym sposobem, jaki On ustanowił, by wspominać to wydarzenie, jest pamiątka Wieczerzy Pańskiej, która może odbywać się w dowolne dni, nawet codziennie. Jednakże jako że obowiązuje nas jedno przykazanie, mianowicie przykazanie miłości, powinniśmy rozważyć, czy nie jest to dobre i słuszne, aby przynajmniej jeden dzień w tygodniu poświęcić na odpoczynek, modlitwę, służbę dla Boga, rozważanie Słowa Bożego, ale także na podtrzymywanie więzi z rodziną i przyjaciółmi. Który to będzie dzień? Tego Pismo nam nie wskazuje.
Nie wiem co masz dokładnie na myśli mówiąc 9 z 10 przykazań jest powtórzone. Wszystkie z wyjątkiem Szabatu. Co powiesz na ten cytat:
Były przy tym niewiasty, które z Nim przyszły z Galilei. Obejrzały grób i w jaki sposób zostało złożone ciało Jezusa. 56 Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu.
Łk 23:55-56
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-02, 17:22

Tomaszek pisze:Nie wiem co masz dokładnie na myśli mówiąc 9 z 10 przykazań jest powtórzone. Wszystkie z wyjątkiem Szabatu. Co powiesz na ten cytat:
Były przy tym niewiasty, które z Nim przyszły z Galilei. Obejrzały grób i w jaki sposób zostało złożone ciało Jezusa. 56 Po powrocie przygotowały wonności i olejki; lecz zgodnie z przykazaniem zachowały spoczynek szabatu.
Łk 23:55-56
To powiem co już powiedziałem: Że współczesny chrześcijanin nie jest zobowiązany do świętowania dnia sobotniego. Również nie znajdujemy w Piśmie Świętym żadnej wzmianki, jakoby dniem świętym stała się w miejsce soboty niedziela. To prawda, że Pan Jezus zmartwychwstał w niedzielę, lecz jedynym sposobem, jaki On ustanowił, by wspominać to wydarzenie, jest pamiątka Wieczerzy Pańskiej, która może odbywać się w dowolne dni, nawet codziennie.

(6) lecz teraz zostaliśmy uwolnieni od zakonu, gdy umarliśmy temu, przez co byliśmy opanowani, tak iż służymy w nowości ducha, a nie według przestarzałej litery. ( Rzymian,7:6)

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-10-02, 21:17

Moja uwaga nie dotyczyła kwestii szabatu w odniesieniu do przestrzegania zakonu przez chrześcijan, ale tego, że nie jest prawdą iż przykazanie o sobocie nie zostało w NT wspomniane.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-10-03, 15:55

Tomaszek pisze:Moja uwaga nie dotyczyła kwestii szabatu w odniesieniu do przestrzegania zakonu przez chrześcijan, ale tego, że nie jest prawdą iż przykazanie o sobocie nie zostało w NT wspomniane.
Ja nie pisałem że nie zostało wspomniane przykazanie o sobocie, tylko pisałem że : Dziewięć z Dziesięciu Przykazań jest powtórzone w Nowym Testamencie. Wszystkie z wyjątkiem ŚWIĘCENIA dnia Sabatu. I dalej pisze że: Współczesny chrześcijanin nie jest zobowiązany do ŚWIĘTOWANIA dnia sobotniego. To że jest wspomniany w Nowym Testamencie szabat który obowiązywał Żydów, to każdy chrześcijanin o tym wie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”