Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-09-12, 19:59

Szanowny Katolu - tu, na tym forum jest watek, w ktorym juz dawno dyskusja byla prowadzona i w ktorym zostaly te twoje zarzuty szeroko i obficie objasnone. Zajrzyj tam, masz o Dekalogu ... i rowniez jasno jest wykazane, iz bzdury wynikajace z indolencji tu wrzucasz. A jesli to nie indolencja, to moze prowokacja.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-09-12, 21:13

Katol pisze:Ewangeliści i Apostołowie pisali księgi Nowego Testamentu i być może inne, ale inne się nie zachowały.
A cha pisali być może inne, ale się nie zachowały. To się nie nadje do komentarza.
Katol pisze:Nic w Nowym Testamencie nie upoważnia do zmiany przykazania Bożego. Nie ma w Biblii nigdzie nakazu świętowania niedzieli.
NIK nie zmienia żadnego przykazania Bożego. A czy jest w Biblii zakaz świętowania niedzieli?
I zjawił się obłok, osłaniający ich, a z obłoku odezwał się głos: To jest mój Syn umiłowany, Jego słuchajcie. (Ew. Marka 9:7) (5) Albo nie czytaliście w Prawie, że w dzień szabatu kapłani naruszają w świątyni spoczynek szabatu, a są bez winy? (6) Oto powiadam wam: Tu jest coś większego niż świątynia. (7) Gdybyście zrozumieli, co znaczy: Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary, nie potępialibyście niewinnych. (8) Albowiem Syn Człowieczy jest Panem szabatu. (9) Idąc stamtąd, wszedł do ich synagogi.

(10) A [był tam] człowiek, który miał uschłą rękę. Zapytali Go, by móc Go oskarżyć: Czy wolno uzdrawiać w szabat? (11) Lecz On im odpowiedział: Kto z was jeśli ma jedną owcę, i jeżeli mu ta w dół wpadnie w szabat, nie chwyci i nie wyciągnie jej? (12) O ileż ważniejszy jest człowiek niż owca. Tak więc wolno jest w szabat dobrze czynić. (13) Wtedy rzekł do owego człowieka: Wyciągnij rękę. Wyciągnął, i stała się znów tak zdrowa jak druga. (14) Faryzeusze zaś wyszli i odbyli naradę przeciw Niemu, w jaki sposób Go zgładzić. (15:5-14)
(18) Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachowywał szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu. (J 5,18).

Dzieje Apost 20,7 Pierwszego dnia po szabacie, gdy się zebraliśmy na łamanie chleba, Paweł, który miał odjechać nazajutrz przemawiał do nich i przeciągnął mowę aż do północy. Czy ADWENTYSCI gromadzą się w niedziele pierwszego dnia po szabacie na łamanie chleba? To jakich jeszcze dowodów Tobie potrzeba? Wyraźnie pisze jak byk ze Apostołowie zbierali się w niedziele na łamaniu chleba. Wyraźnie Ojciec nakazuje słuchać swojego umiłowanego Syna. Wyraźnie Bóg Syn mówi do faryzeuszy ze to On jest panem szabatu, i robi to co było zakazane czynić w szabat przez faryzeuszy. Wyraźnie pisze Ewangelista Jan że: tym bardziej usiłowali go Żydzi zabić bo nie zachowywał szabatu > Co jeszcze więcej ci potrzeba?
Katol pisze:W Biblii Dekalog występuje w Księdze Wyjścia 20, 1-17
Nie tylko w Księdze Wyjścia 20:1-17) występuje, bo występuje też w Pwp.5:1-22) Treść z Powtórzonego Prawa, różni się w pewnym stopniu od tekstu Księgi Wyjścia, główne różnice dotyczą motywacji nakazu obchodzenia szabatu oraz wyeksponowania żony w zakazie pożądania.
Katol pisze: Przeczytaj i zobacz, jak katolicy pozmieniali go i stworzyli swoją wersję "katechetyczną".
Jedne przykazania wyrzucili,
Czytałem nie jeden raz, jak widac Ty ani raz nie przeczytałeś. Jak do tej pory nie podałeś ani jednego słowa które zostało wyrzucone , tak z Biblii katolickiej , jak i z Katechizmu. I nie podasz bo ani jedno słowo nie zostało wyrzucone. Jesteś po prostu leniem bo nie przeczytałeś ani Dekalogu, z Biblii katolickiej, ani Dekalogu z Katechizmu, tylko wypisujesz oszczerstwa które już kilkadziesiąt razy zostały obalone. Mało tego w Katechizmie , do Dekalogu zostały wprowadzone kanony, czyli dekalog, został zaostrzony, poparte słowami samego Zbawiciela.
Katol pisze: inne pozmieniali (wyrzucili to o podobiznach, zamiast soboty wpisali "dzień święty", a ostatnie przykazanie podzielili na dwa, wbrew gramatyce, bo "ani żadnej rzeczy, która jego jest" nie jest zdaniem). I nauczają swoje dzieci zniekształconej wersji Dekalogu już od wielu wieków.
Sraty taty . Treść Dekalogu Z Biblii Tysiąclecia.

(1) Mojżesz zwołał całego Izraela i rzekł do niego: Słuchaj, Izraelu, praw i przykazań, które ja dziś mówię do twych uszu, ucz się ich i dbaj o to, aby je wypełniać. (2) Pan, Bóg nasz, zawarł z nami przymierze na Horebie. (3) Nie zawarł Pan tego przymierza z ojcami naszymi, lecz z nami, którzy tu dzisiaj wszyscy żyjemy. (4) Spośród ognia na Górze mówił Pan z wami twarzą w twarz. (5) W tym czasie ja stałem między Panem a wami, aby wam oznajmić słowa Pana, gdyście się bali ognia i nie weszli na górę. A On mówił: (6) Jam jest Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli. (7) Nie będziesz miał bogów innych oprócz Mnie. (8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (10) a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań. (11) Nie będziesz brał imienia Pana, Boga twego, do czczych rzeczy, bo nie dozwoli Pan, by pozostał bezkarny ten, kto bierze Jego imię do czczych rzeczy. (12)Będziesz zważał na szabat, aby go święcić, jak ci nakazał Pan, Bóg twój. (13) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, (14) lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. (15) Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu. (16) Czcij swego ojca i swoją matkę, jak ci nakazał Pan, Bóg twój, abyś długo żył i aby ci się dobrze powodziło na ziemi, którą ci daje Pan, Bóg twój. (17) Nie będziesz zabijał. (18) Nie będziesz cudzołożył. (19) Nie będziesz kradł.(20) Jako świadek nie będziesz mówił przeciw bliźniemu twemu kłamstwa. (21) Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego. (22) Te słowa wyrzekł Pan do waszego zgromadzenia na górze spośród ognia, obłoku i ciemności donośnym głosem, niczego nie dodając. Napisał je na dwu tablicach kamiennych i dał mi je.

(Ks. Powt. Prawa 5:1-22, Biblia Tysiąclecia)
Katol pisze:Wielu katolików odeszło już z KRK, gdy się dowiedzieli, jak naprawdę brzmi Dekalog!
Jak to jest prawda , to byli to tacy katolicy jak Ty.

Katol

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Katol » 2017-09-12, 22:03

Zobacz, że to jest wyrzucone z wersji katechetycznej:

(8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (10) a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.

Przykazanie o szabacie zostało zmienione. Wersja biblijna wyraźnie mówi o siódmym dniu tygodnia, czyli sobocie.

(13) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, (14) lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. (15) Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.



Ostanie przykazanie zostało zniekształcone. Oryginalnie to było jedno przykazanie, zrobiono z niego dwa. Dzięki temu liczba się zgadza i nie widać od razu, że wycięto przykazanie o podobiznach!

(21) Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

Katolicy uczą swoje dzieci wersji katechetycznej, czyli pozmienianej. Dzieci to mają codziennie odmawiać.
To tak wchodzi w krew, że nawet jak ktoś widzi przykazanie o sobocie, to nie widzi, że zostało zmienione. Psychologia!

Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-09-12, 22:23

Katol - w watku o Dekalgu jest to omowione.
Na temat Katechizmu piszesz klamstwa ( latwe do weryfikacji).
Katechizm dla dzieci nosi forme skrocona.
Podobnie uczy sie dzieci w kazdej kulturze ... podajac forme skrocona.
Rowniez w kazdej dziedzinie nauki dla dzieci mlodszych klas podaje sie skrocona i uproszczona wersje nauk stosowanych (np.nauk przyrodniczych).
Nie wpisuj klamstw, poszukuj prawdy, a nie klamliwych antykatolickich argumentow. Nie jest to droga do Boga.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-09-13, 06:43

Katol pisze:Zobacz, że to jest wyrzucone z wersji katechetycznej:

(8) Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi. (9) Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu - tych, którzy Mnie nienawidzą, (10) a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.

Przykazanie o szabacie zostało zmienione. Wersja biblijna wyraźnie mówi o siódmym dniu tygodnia, czyli sobocie.

(13) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką twą pracę, (14) lecz w siódmym dniu jest szabat Pana, Boga twego. Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służąca, ani twój wół, ani twój osioł, ani żadne twoje zwierzę, ani obcy, który przebywa w twoich bramach; aby wypoczął twój niewolnik i twoja niewolnica, jak i ty. (15) Pamiętaj, że byłeś niewolnikiem w ziemi egipskiej i wyprowadził cię stamtąd Pan, Bóg twój, ręką mocną i wyciągniętym ramieniem: przeto ci nakazał Pan, Bóg twój, strzec dnia szabatu.



Ostanie przykazanie zostało zniekształcone. Oryginalnie to było jedno przykazanie, zrobiono z niego dwa. Dzięki temu liczba się zgadza i nie widać od razu, że wycięto przykazanie o podobiznach!

(21) Nie będziesz pożądał żony swojego bliźniego. Nie będziesz pragnął domu swojego bliźniego ani jego pola, ani jego niewolnika, ani jego niewolnicy, ani jego wołu, ani jego osła, ani żadnej rzeczy, która należy do twojego bliźniego.

Katolicy uczą swoje dzieci wersji katechetycznej, czyli pozmienianej. Dzieci to mają codziennie odmawiać.
To tak wchodzi w krew, że nawet jak ktoś widzi przykazanie o sobocie, to nie widzi, że zostało zmienione. Psychologia!
Widze nie otworzyłeś katechizmu i dalej wypisujesz bzdury. W katolickich tłumaczeniach Biblii znajdujemy pełną treść przykazań. Oczywiście dzieci uczą się na pamięć skróconej wersji, gdy przygotowują się do I komunii. Na przykład pierwsze przykazanie w wersji dla dzieci brzmi "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie", podczas gdy w Biblii czytamy : "Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą. Okazuję zaś łaskę aż do tysiącznego pokolenia tym, którzy Mnie miłują i przestrzegają moich przykazań" (Wj 20,3-6). Uczymy dzieci na pamięć pewnej syntezy przykazań, czy raczej popularnego skrótu pamięciowego.
W Katechizmie Kościoła Katolickiego (przeznaczonego dla dorosłych) znajdujemy nie tylko pełny tekst I przykazania, ale i szczegółowe jego omówienie (65 kanonów od 2084-2141).

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-09-13, 16:52

Katol pisze:Ostanie przykazanie zostało zniekształcone. Oryginalnie to było jedno przykazanie, zrobiono z niego dwa. Dzięki temu liczba się zgadza i nie widać od razu, że wycięto przykazanie o podobiznach!
Sprawa pierwsza Pismo Święte nie zawiera żadnej numeracji przykazań. Tekst hebrajski zapisywany był ciągiem, bez odstępów miedzy wyrazami, bez dużych i małych liter. Przykazania dekalogu nie są w Biblii ponumerowane. W tekście biblijnym nigdzie nie ma również żadnych wskazówek jak podzielić tekst dekalogu na przykazania, wiadomo tylko, że było ich dziesięć.
.
Sprawa druga. Nic nie wycięto Z Katechizmu ani jednego słowa. Ja jestem Pan, twój Bóg, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył (Wj 20, 2-5) 1 .

SPRAWDŹ SOBIE MASZ LINK DO KATECHIZMU.

http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkIII-2-1.htm

Sprawa trzecia nie tylko KK, tak podzielił Dekalog na przykazania.

Sprawa czwarta. Katolicki podział przykazań ma podstawę w Księdze Powtórzonego Prawa, w której zakazy pożądania żony i innych rzeczy funkcjonują osobno (Pwt 5, 21). Zestawienie (w jednym zdaniu) kobiety ze zwierzętami (takimi jak wół czy osioł), czyni z kobiety jedną z pozycji inwentarza, będącego własnością mężczyzny. Można powiedzieć, że podział katolicki, sugerując się układem z Pwt, bardziej docenia kobiecą godność. Zakaz pożądania cudzej żony nie jest tym samym co pożądanie, aby mieć na własność osła, należącego do bliźniego.


MAM NADZIEJĘ ŻE BĘDZIESZ MIAŁ ODWAGĘ WYPROSTOWAĆ TE FAŁSZYWE OSKARŻENIA POD ADRESEM KATOLIKÓW.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2017-09-13, 18:27

Dziękuję za merytoryczną dyskusję, a skupmy się w tym wątku na sobocie i szabacie, a o przykazaniach mamy wątek a nawet kilka.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Katol

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Katol » 2017-09-13, 19:59

Drogi Dezerterze:
w dyskusji o sobocie nie można uciec od Dekalogu, gdyż to jest główny argument za sobotą.
Dekalog jest streszczeniem Prawa Moralnego, które zawsze obowiązuje.
Cały Pięcioksiąg spisał Mojżesz, ale Dekalog został spisany "palcem Bożym".
Sam Bóg spisał Dekalog, zatem jest on ważniejszy od wszystkich przykazań Prawa Mojżeszowego!

W tym wszystkim chodzi o to, czy dyskutanci mają uczciwość intelektualną.
Czy można uczciwie powiedzieć, że katolicy są uczciwi wobec Woli Bożej wyrażonej w Dekalogu?
Czy działanie katolików nie jest fałszerstwem Dekalogu? (Niektórzy antykatolicko nastawieni ludzie doszukują się pogańskiego pochodzenia niedzieli - dnia Słońca.)
Co odpowiedzieć adwentyście?

Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-09-13, 20:26

Ano to, ze sw.Pawel Apostol juz dawno ten problem rozstrzygnal ... i to nie po mysli adwentystow.

Katol

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Katol » 2017-09-13, 20:36

A co jest tym argumentem, który rozwala teologię adwentystyczną?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14812
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4117 times
Been thanked: 2907 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Dezerter » 2017-09-13, 20:51

Katol pisze:Drogi Dezerterze:
w dyskusji o sobocie nie można uciec od Dekalogu, gdyż to jest główny argument za sobotą.
Dekalog jest streszczeniem Prawa Moralnego, które zawsze obowiązuje.
Cały Pięcioksiąg spisał Mojżesz, ale Dekalog został spisany "palcem Bożym".
Sam Bóg spisał Dekalog, zatem jest on ważniejszy od wszystkich przykazań Prawa Mojżeszowego!

W tym wszystkim chodzi o to, czy dyskutanci mają uczciwość intelektualną.
Czy można uczciwie powiedzieć, że katolicy są uczciwi wobec Woli Bożej wyrażonej w Dekalogu?
Czy działanie katolików nie jest fałszerstwem Dekalogu? (Niektórzy antykatolicko nastawieni ludzie doszukują się pogańskiego pochodzenia niedzieli - dnia Słońca.)
Co odpowiedzieć adwentyście?
Ja bym go spytał dlaczego wierzy inaczej niż reszta chrześcijan, a nawet inaczej niż SJ.
A może to co mi żydzi odpowiedzieli (a co ci zacytowałem), że 10 przykazań jest dla żydów - jesteś żydem?, bo ja nie, więc mnie szabat nie obowiązuje.
A może spytaj ich czy przestrzegają szabatu tak jak to Mojżesz nakazał - pytam o szczegółowe przepisy.
to tak na początek...
Podaj przykład "fałszowania", albo zaprzestań oczerniania - jasno ci wytłumaczyli poprzednicy skąd się co wzięło - gdzie ty tam widzisz "fałszowanie"?
Słownik języka polskiego
fałszować
1. ?podrabiać coś?
2. ?przedstawiać coś niezgodnie z prawdą?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Tomaszek » 2017-09-13, 20:54

Katol pisze:Drogi Dezerterze:
w dyskusji o sobocie nie można uciec od Dekalogu, gdyż to jest główny argument za sobotą.
Dekalog jest streszczeniem Prawa Moralnego, które zawsze obowiązuje.
Cały Pięcioksiąg spisał Mojżesz, ale Dekalog został spisany "palcem Bożym".
Sam Bóg spisał Dekalog, zatem jest on ważniejszy od wszystkich przykazań Prawa Mojżeszowego!

W tym wszystkim chodzi o to, czy dyskutanci mają uczciwość intelektualną.
Czy można uczciwie powiedzieć, że katolicy są uczciwi wobec Woli Bożej wyrażonej w Dekalogu?
Czy działanie katolików nie jest fałszerstwem Dekalogu? (Niektórzy antykatolicko nastawieni ludzie doszukują się pogańskiego pochodzenia niedzieli - dnia Słońca.)
Co odpowiedzieć adwentyście?
Na jakiej podstawie uważasz, żę Dekalog jest ważniejszy od reszty Pięcioksięgu? Zauważ, że w tzw. Dekalogu jest więcej niż 10 przykazań. Dekalog zakłada posiadanie niewolników, a przecież w dzisiejszych czasach jest to kwestia przestarzała. Ludzkość się rozwija, przynajmniej teoretycznie. A zatem jak wyjaśnisz fakt, że Dekalog zakłada istnienie niewolnictwa a jest napisany palcem Bożym. Czy każde zawarte tam słowo jest aktualne dzisiaj? Jak wytłumaczysz, że nakaz szabatu ma dwa różne uzasadnienia? Mamy przecież w Pięcioksięgu dwie wersje Dekalogu. I którą spisał Bóg palcem a którą Mojżesz?
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Katol

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Katol » 2017-09-13, 21:03

Wj 31, 18:
Gdy skończył rozmawiać z Mojżeszem na górze Synaj, dał mu dwie tablice Świadectwa, tablice kamienne, napisane palcem Bożym.

Wj 32,15
Mojżesz zaś zszedł z góry z dwiema tablicami Świadectwa w swym ręku, a tablice były zapisane na obu stronach, zapisane na jednej i na drugiej stronie. 16 Tablice te były dziełem Bożym, a pismo na nich było pismem Boga, wyrytym na tablicach.


Dezerter napisał:
Ja bym go spytał dlaczego wierzy inaczej niż reszta chrześcijan, a nawet inaczej niż SJ.

A co go obchodzi reszta chrześcijan? Adwentysta chce służyć Bogu. Więc jeśli reszta chrześcijan zniekształca Słowo Boże, inaczej postępuje niż Bóg chce, to nie wolno iść za pseudo-chrześcijanami odstępcami, tylko za Wolą Boga zapisaną w Biblii.

Zdecydowanie nie powinniśmy obchodzić soboty tak, jak Żydzi. Bo oni mają fałszywą interpretację tego obchodzenia.
Jezus podał w Nowym Testamencie poprawną interpretacje obchodzenia soboty.
Wolno dobrze czynić, uratować komuś zdrowie, uleczyć w sobotę.

Benjamin

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: Benjamin » 2017-09-13, 22:33

Pragne dzisiaj noc spedzic na podusi, a nie przy komputerze, dlatego podam jedynie odnosniki.

Adwentysci opieraja swoje zarzuty skierowane do niedzielnikow na kilkku osiach, a te bazuja na Starym Przymierzu ( juz w tym momencie dla wyznawcow Chrystusa czerwona lampka powinna sie zapalic *-:) ); odnosniki typowe to:
Wj.20,11 Rdz.2,3 Wj.19,25 a takze Powtorzonego Praw czy Liczb ( nie podaje wersetow ... plan naszkicowany jest szerzej).

Odpowiedz chrzescijan ( Kosciola) jest oparta na Nowym Przymierzu, ktore to z woli Chrystusa nastapilo po Starym, bedac wypelnieniem Starego i ustanawiajac wole Boga dla Kosciola nowozytnego. Odnosnik:
Mt28,1 9,10 Lk.13,15 24,1 J.20,19 i 26 1Kor.9,20 16,2 Dz.13,18 18,16 Kol.2,14-16 2Kor.9,12 Gal.4.1-nn Rz.6,4 14,5 Ap.1,10
podalem najglowniejsze, ktore w okreslonym kontekscie Tekstu Pisma sa odpwiedzia i wyjasnieniem, a takze konstruktywnym rozbiorem bledu adwentystycznej teologii.

Wszystko podane prawie jak na tacy.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Dlaczego niedziela jest Dniem Panskim, a nie sobota?

Post autor: david491 » 2017-09-14, 06:25

Bardzo ciekawy artykuł na temat szabatu i niedzieli, który napisała bardzo mądra Głowa.Warto przeczytać cały.

http://mateusz.pl/ksiazki/js-pww/js-pww_41.htm

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”