DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18848
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-01, 22:56

Andej pisze:A jakieś fakty naukowe przeczą Biblii?
Żadne. Za to przeczą prymitywnej literalnej interpretacji.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Andej » 2017-05-01, 23:34

Tak też uważam.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Jordan » 2017-05-02, 08:04

Dezerter pisze:
Jordan pisze:A co Ci szkodzi, co przeszkadza, Dezerterze, by w globalną katastrofę=potop opisany w Biblii, wierzyć, że był?...
Odkrycia naukowe wielu dziedzin i wielu dziesięcioleci, czyli fakty naukowe.
Trudno, pozostanę na stanowisku wiarygodności Bożego Słowa ponad ewolucyjnym stanowiskiem, gdzie nie ma miejsca na Stwórcę i potop przez Niego zesłany!
Niech Bóg kiedyś to rozsądzi, kto się mylił, a kto nie...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Andej » 2017-05-02, 09:09

Na jakiej podstawie uważasz, że ewolucja przeczy Bogu? Skąd taki pomysł, aby twierdzić, że proces stworzony przez Boga świadczy przeciw niemu?
Gdyby opis stworzenia zawierał wszystkie, bez wyjątku, dzieła Pana, to musiałby stworzyć też księgę tak wielka, jak świat, aby to wszystko spisać. Z konieczności więc, Księga zawiera tylko to, co najbardziej istotne. Lakoniczny opis zawiera tylko kamienie milowe dzieła stworzenia. A ewolucja i mutacja też są działami bożymi. Tak samo jak są nimi wszelkie prawa i procesy fizyczne. ON jest Autorem. To Jego dzieło.

A jeśli chodzi o potop, to nie rozumiem, dlaczego energię pochłania sam fakt wielkich wód, zamiast faktu udzielenie ratunku człowiekowi. Czemu główna uwaga nie jest skierowana na to, że Bóg ostrzegał przed nadciągającym kataklizmem. Nie tylko ostrzegał, ale uczył jak uniknąć zagłady. I ocalił wszystkich. Wszystkich, którzy postępowali zgodnie z Jego słowem.

Czy dzisiaj jest inaczej? Czy dzisiaj nie obserwujemy potopu? Właściwie wielu potopów. Potopy migracyjne, lewackie, ateistyczne, sybaryckie i wiele innych. Czy Pan nie dał sposobu uniknięcia fal tych potopów? Tak teraz, jak i wtedy, uratują się tylko ci, którzy postępują w imię pańskie.
Dla mnie osobiści kołami ratunkowymi są sakramenty święte. Przyjmowane regularnie. Przepraszam, to nie są koła ratunkowe, to moja arka. I staram się jak Noe zabrać do niej jak najwięcej. Ale wielu wsiadać nie chce. Mają swoje jachty bogactwa, motorówki seksu i zupełnie nie zauważają, że toną. Ale mam też koła ratunkowe. I wciąż produkuję nowe. Wciąż rzucam je za burtę. Jak groch o ścianę. Często. Ale nie zawsze. A Bóg jeden wie, kto i kiedy skorzystał w mojego koła ratunkowego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18848
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-02, 10:06

Jordan pisze:]
Trudno, pozostanę na stanowisku wiarygodności Bożego Słowa ponad ewolucyjnym stanowiskiem, gdzie nie ma miejsca na Stwórcę i potop przez Niego zesłany!
Jedno zdanie dwa fałsze. Twoje stanowisko jest stanowiskiem tego co Ci się zdaje, a nie "Bożego Słowa" (chyba że czegoś nie wiem i mianowałeś się Bogiem) ani nie jest prawdą, że ewolucja wyklucza Boga.
Nadto brak Potopu nie musi implikować ewolucji, ani ewolucja braku Potopu.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Jordan » 2017-05-02, 10:58

Andej, "kołem ratunkowym" jest Chrystus! [sakramenty? - nie, to nie tak].

Ewolucji nie można pogodzić z Bożym Słowem, ponieważ w nim mamy zapis, że śmierć pojawiła się jako skutek grzechu Adama i Ewy! Ewolucja naucza o śmierci od zawsze! TEGO SIĘ NIE DA POGODZIĆ!
[żal patrzeć na takie stanowiska, próbujące godzić ewolucję ze stworzeniem!]
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Andej » 2017-05-02, 11:07

Jezus nie jest kołem, jest Zbawieniem.
Ewolucja to nie umieranie, ale doskonalenie i dostosowywanie. Ewolucja to rozwój.

Umieranie, to powrót. To brama do Raju. Śmierć nie jest końcem, ale przełomem. Przejściem.

A jeśli żal, to jest mi przykro, że się umartwiasz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Jordan » 2017-05-02, 12:43

Andej, co Ty piszesz: "Ewolucja to nie umieranie, ale doskonalenie i dostosowywanie."
Jak się to doskonalenie dzieje? To dostosowywanie? - przecież Darwiniści mówią wprost: słabszy jest uśmiercany przez silniejszego...
Śmierć jest w ewolucjonizmie czymś tak naturalnym, jak 1+1=2
Biblia inaczej to widzi - dlatego NIE DA SIĘ POGODZIĆ EWOLUCJI Z BIBLIĄ [że też muszę takie podstawowe sprawy tłumaczyć].
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18848
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-02, 14:43

Oczywiście że się da - jeśli czyta się Księgę Rodzaju na sposób, w jaki czytało ją wczesne chrześcijaństwo, a nie różni niedouczeni zapaleńcy z XIX wieku (wówczas nastąpił wylew interpretacji literalnych).
Owszem, pewnie łatwiej pójść w taki eskapizm, wbrew rozsądkowi przyjąć że nauki przyrodnicze są "diabelskie" itd
Ale to ani mądre, ani chrześcijańskie. Ani nawet żydowskie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-05-02, 16:22

Bóg powiedział, że umieścił na ziemi wszystkie elementy. Księga Rodzaju w rozdziale 1 mówi, że roślinność, kwiaty, drzewa, itp. zostały stworzone ?według ich rodzajów? (Rdz 1:21, 24). Różne gatunki zwierząt powstały wszystkie równocześnie a nie stopniowo w czasie i nie ewoluowały z jednego gatunku w drugi.Księga Rodzaju mówi nam, że Bóg stworzył człowieka ?na swój obraz? (Rdz 1:26), co nie miało miejsca w przypadku roślin i zwierząt. Człowiek należał do innego niż one ?gatunku?. Natomiast ewolucja sugeruje, że ludzie są bardzo blisko związani ze zwierzętami i przyrodą, w co ja nie wierzę.

W drodze
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 506
Rejestracja: 11 lut 2017
Has thanked: 7 times
Been thanked: 28 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: W drodze » 2017-05-02, 17:57

Andej pisze:Na jakiej podstawie uważasz, że ewolucja przeczy Bogu? Skąd taki pomysł, aby twierdzić, że proces stworzony przez Boga świadczy przeciw niemu?
Gdyby opis stworzenia zawierał wszystkie, bez wyjątku, dzieła Pana, to musiałby stworzyć też księgę tak wielka, jak świat, aby to wszystko spisać. Z konieczności więc, Księga zawiera tylko to, co najbardziej istotne. Lakoniczny opis zawiera tylko kamienie milowe dzieła stworzenia. A ewolucja i mutacja też są działami bożymi. Tak samo jak są nimi wszelkie prawa i procesy fizyczne. ON jest Autorem. To Jego dzieło.

A jeśli chodzi o potop, to nie rozumiem, dlaczego energię pochłania sam fakt wielkich wód, zamiast faktu udzielenie ratunku człowiekowi. Czemu główna uwaga nie jest skierowana na to, że Bóg ostrzegał przed nadciągającym kataklizmem. Nie tylko ostrzegał, ale uczył jak uniknąć zagłady. I ocalił wszystkich. Wszystkich, którzy postępowali zgodnie z Jego słowem.

Czy dzisiaj jest inaczej? Czy dzisiaj nie obserwujemy potopu? Właściwie wielu potopów. Potopy migracyjne, lewackie, ateistyczne, sybaryckie i wiele innych. Czy Pan nie dał sposobu uniknięcia fal tych potopów? Tak teraz, jak i wtedy, uratują się tylko ci, którzy postępują w imię pańskie.
Dla mnie osobiści kołami ratunkowymi są sakramenty święte. Przyjmowane regularnie. Przepraszam, to nie są koła ratunkowe, to moja arka. I staram się jak Noe zabrać do niej jak najwięcej. Ale wielu wsiadać nie chce. Mają swoje jachty bogactwa, motorówki seksu i zupełnie nie zauważają, że toną. Ale mam też koła ratunkowe. I wciąż produkuję nowe. Wciąż rzucam je za burtę. Jak groch o ścianę. Często. Ale nie zawsze. A Bóg jeden wie, kto i kiedy skorzystał w mojego koła ratunkowego.
Nie za bardzo rozumiem koniecznosc Potopu.Przeciez juz raz pokaral czlowieka za nieposluszenstwo, ktore nota bene rozciagnelo sie na wszystkie pokolenia, zarowno ufajace Bogu , jak tez i tych krnabrnych.
Wiec po co nstepna kra, skoro chyba przewidzial jej skutki,czyli nastepny niewypal, bo czlowiek nadal idzie wlasna sciezka.
A czy nie lepiej pojsc droga ewolucji duchowej czlowieka.Tak jest logiczniej i latwiej obu stronom.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18848
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-02, 20:22

david491 pisze:Bóg powiedział, że umieścił na ziemi wszystkie elementy. Księga Rodzaju w rozdziale 1 mówi, że roślinność, kwiaty, drzewa, itp. zostały stworzone ?według ich rodzajów? (Rdz 1:21, 24). Różne gatunki zwierząt powstały wszystkie równocześnie a nie stopniowo w czasie i nie ewoluowały z jednego gatunku w drugi.
Takiego stwierdzenia oczywiście w Biblii nie ma.

Tu jest ciekawa intuicja św.Augustyna: wszystko, co z biegiem czasu Opatrzność zdziałała na świecie - a wykonuje to stworzenie pod okiem Boga - zdaniem Augustyna4 zostało utworzone czy zapoczątkowane już w owym pierwszym utworzeniu rzeczy [i złożone w przyrodzie] w postaci jakby ziarna zakodowanego (rationes seminales): drzewa, zwierzęta i wszystko inne. Jasnym jest, że łaska uświęcająca tak się ma do szczęśliwości, jak się mają owe ziarna zakodowane w przyrodzie do tworów naturalnych; stąd też św. Jan nazwał łaskę ?siła ziarna Bożego?5. /36/
Jak wiec - według Augustyna - już w pierwszym stworzeniu świata cielesnego złożono w nim ziarna zakodowane wszystkich przyszłych tworów naturalnych, tak zaraz od początku aniołowie zostali stworzeni w łasce.
Argumentując iż stworzenie niekoniecznie musiało się dokonać w jednym akcie kreującym wraz z Wszechświatem ?gotowe? wszystkie rośliny, gatunki zwierząt i ludzi i akcentując sprawczą, a nie ?dotykalną? rolę Boga w procesie stworzenia, pisał:
?Powiadamy, że miasta, na przykład Rzymu lub Aleksandrii nie zbudowali rzemieślnicy i budowniczowie, lecz królowie, których wolą te miasta zostały zbudowane o ileż więcej Boga możemy nazwać założycielem natur?/św Augustyn, Państwo Boże, XII, 26/

Rozważając pierwsze rozdziały Księgi Rodzaju, ten sam autor pisze:
?Być może przez "dzień" [stworzenia] należy rozumieć wszelki czas, być może wszystkie przemijające wieki są zawarte w tym słowie; dlatego zwie się nie "pierwszym dniem" ale "jednym dniem", jak mówi Pismo: "I tak upłynął wieczór i poranek, dzień pierwszy"(Rdz 1, 4) Interpretacja ta wskazywałaby, że uczynienie wieczoru oznacza grzech stworzeń rozumnych, a uczynienie dnia ich odnowienie
(?)
Wieczór owych trzech dni przed stworzeniem ciał niebieskich można roztropnie zrozumieć jako koniec każdego etapu pracy stworzenia, a ranek? jako wskazówkę nowej, nadchodzącej pracy"
[św. Augustyn, De Genesi ad Litteram Libri Duodecim, ks. I, 1].

Podobnie wypowiada się św.Augustyn o konstrukcji Wszechświata, pokazując iż opis w Księdze Rodzaju ma charakter raczej symboliczny niż przyrodniczy:
?Kiedy słońce osiągnęło południe, u nas jest dzień; kiedy zaś w swym biegu osiągnęło północ, u nas jest noc, ale przecież nie możemy powiedzieć, że w tym innym regionie [świata] nie ma wtedy słonecznego światła.
Chyba że oddamy się fantazjom poetów, wierząc, że słońce zanurza się w ocean a rankiem wynurza się z drugiej strony.
(?)
Czy światło [stworzone pierwszego dnia] pozostało, zanim noc nie nadeszła, aż do czasu, gdy jeden dzień przeminął?
Albo czy noc, następująca po dniu światła, trwała podczas gdy nocne godziny przemijały aż poranek kolejnego dnia zaświtał, i w ten sposób wypełnił się ów jeden dzień?
Ale gdy wypowiadam te słowa, to obawiam się, że mogą mnie wyśmiać ci, którzy mają wiedzę naukową w tych kwestiach lub przez tych, którzy łatwo orientują się w omawianych tu faktach.
W tym czasie, gdy u nas jest noc, słońce oświeca przecież swoim blaskiem te części świata, z których powraca od miejsca swojego zachodu, do miejsca wschodu. Dlatego też podczas dwudziestoczterogodzinnego cyklu obrotu słońca zawsze jest dzień w jednym miejscu, a noc w innym?
/św. Augustyn, De Genesi ad Litteram Libri Duodecim, ks. I, 10 /
Polecam:
Św. Augustyn radzi, jak czytać Księgę Rodzaju http://wroclaw.biblista.pl/index.php?op ... tnote21sym
Jeszcze bardziej polecam książeczkę "Skąd się wziął świat? - historyczne lekcje duchowości scjentystycznej"
(wirtualnie dostępna tu http://digital.fides.org.pl/dlibra/list ... f_browser3


Księga Rodzaju mówi nam, że Bóg stworzył człowieka ?na swój obraz? (Rdz 1:26), co nie miało miejsca w przypadku roślin i zwierząt. Człowiek należał do innego niż one ?gatunku?. Natomiast ewolucja sugeruje, że ludzie są bardzo blisko związani ze zwierzętami i przyrodą, w co ja nie wierzę.
Biblia mówi także, że Bóg "ulepił człowieka z prochu ziemi", co sugeruje wprost co innego: jesteśmy duchowo na podobieństwo Boga, zaś fizycznie jesteśmy z tego, co było na ZIemi - i - choć nie chciałbym wchodzić w rolę "obrońcy ewolucji" - do ewolucji takie sformułowanie pasuje doskonale.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4217 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Andej » 2017-05-02, 22:45

W drodze pisze:Nie za bardzo rozumiem koniecznosc Potopu.Przeciez juz raz pokaral czlowieka za nieposluszenstwo, ktore nota bene rozciagnelo sie na wszystkie pokolenia, zarowno ufajace Bogu , jak tez i tych krnabrnych.
Wiec po co nstepna kra, skoro chyba przewidzial jej skutki,czyli nastepny niewypal, bo czlowiek nadal idzie wlasna sciezka.
A czy nie lepiej pojsc droga ewolucji duchowej czlowieka.Tak jest logiczniej i latwiej obu stronom.
Pozdrawiam.
Czym o karze pisał?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-05-03, 11:31

Marek_Piotrowski pisze:david491 pisze:
Bóg powiedział, że umieścił na ziemi wszystkie elementy. Księga Rodzaju w rozdziale 1 mówi, że roślinność, kwiaty, drzewa, itp. zostały stworzone ?według ich rodzajów? (Rdz 1:21, 24). Różne gatunki zwierząt powstały wszystkie równocześnie a nie stopniowo w czasie i nie ewoluowały z jednego gatunku w drugi.
Takiego stwierdzenia oczywiście w Biblii nie ma.
Jak to nie ma?

(21) Tak stworzył Bóg wielkie potwory morskie i wszelkiego rodzaju pływające istoty żywe, którymi zaroiły się wody, oraz wszelkie ptactwo skrzydlate różnego rodzaju. Bóg widząc, że były dobre, (22) pobłogosławił je tymi słowami: Bądźcie płodne i mnóżcie się, abyście zapełniały wody morskie, a ptactwo niechaj się rozmnaża na ziemi. (23) I tak upłynął wieczór i poranek - dzień piąty. (24) Potem Bóg rzekł: Niechaj ziemia wyda istoty żywe różnego rodzaju: bydło, zwierzęta pełzające i dzikie zwierzęta według ich rodzajów! I stało się tak. (25) Bóg uczynił różne rodzaje dzikich zwierząt, bydła i wszelkich zwierząt pełzających po ziemi. I widział Bóg, że były dobre. (26) A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka a Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi! (27) Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę. (28) Po czym Bóg im błogosławił, mówiąc do nich: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną; abyście panowali nad rybami morskimi, nad ptactwem powietrznym i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18848
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2599 times
Been thanked: 4594 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-05-03, 11:37

Przeczytaj, co zacytowałem z Augustyna.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”