Potop

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potop

Post autor: Andej » 2017-08-19, 10:01

Jordanie, problem w tym, że Twoi oponenci opierają się na Piśmie. Różnica tkwi jedynie w tym, że starają się dostrzec zamysł Boga. I Jego cel. A to, czy Bóg skinął lewą czy prawą ręką nie jest istotne. Tak, jak mniej ważne skąd wzięły się wody. Są różne teorie. Właściwie hipotezy. Także związana z wielkim nasyceniem wilgocią wyższych warstw atmosfery. Albo taka, że spiętrzenie wód na obszarach zamieszkanych nastąpiło w związku z przebiegunowaniem Ziemi. Celem głównym dociekań nie jest to, JAK uczynił to Pan Bóg, ale PO CO?, W JAKIM CELU? A co z tym idzie, jakie wnioski dla nas, żyjących tu i teraz, wypływają. Jak fakt potopu (zaznaczam, potopu, nie powodzi, nie tsunami) wpływa na nasze postępowanie?

A, jeszcze jedna ważna kwestia. A może i dwie.
Czy wody potopu były słone i o jakim stopniu zasolenia?
I czy ryby oraz inne stworzenia wodne też się potopiły? (wbrew pozorom nie kpię sobie tym pytaniem, odpowiedź ma zasadnicze znaczenie dla rozumienie opisy biblijnego, albowiem rodzi kolejne pytania).
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Potop

Post autor: Jordan » 2017-08-19, 14:30

Andej pisze:A, jeszcze jedna ważna kwestia. A może i dwie.
Czy wody potopu były słone i o jakim stopniu zasolenia?
I czy ryby oraz inne stworzenia wodne też się potopiły? (wbrew pozorom nie kpię sobie tym pytaniem, odpowiedź ma zasadnicze znaczenie dla rozumienie opisy biblijnego, albowiem rodzi kolejne pytania).
Odpowiem, skoro pytasz.
Wody potopu raczej było słodkie (padał u Ciebie kiedyś słony deszcz?); zasolenie to wynik minerałów w wodzie rozpuszczonych. Potop tak "przeorał ziemię", że bez problemu, znalazły się minerały, które spowodowały zasolenie niektórych wód, pozostałych już po potopie...

Organizmy wodne (ryby itp), zostały (są na to dowody w archeologii), mocno przetrzebione - wielkie ich ilości zginęły, przykryte mułem, jaki napłynął, gdy wody potopu dosłownie rozrywały powierzchnię ziemi na kawałki...
Jednak, ponieważ ryby (itp. istoty wodne) mogą żyć w wodzie (w przeciwieństwie do ludzi), to część z nich przetrwała potop (w przeciwieństwie do ludzi poza arką Noego).
Noe nie miał brać na pokład organizmów wodnych; a ponieważ Bóg pragnął zachować przy życiu organizmy lądowe, to i wodne też się zachowały w jakiejś tam liczbie...
Zadowolony z odpowiedzi? :-?
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potop

Post autor: Andej » 2017-08-19, 17:13

Subiektywna hipoteza.Nic więcej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Benjamin

Re: Potop

Post autor: Benjamin » 2017-08-19, 17:33

Jordanie ... malo deszczow widziales.
Deszcze zawiesinowe sa twardsze od najtwardszej i najbardziej zmineralizowanej wody. Jesli zawiesina jest sola, to pada slony deszcz ... a najczesciej wchodzac w reakcje z innymi mineralami pada deszcz kwasu solnego albo siarkawego. Wiele lasow w ten sposob calkowicie wymarlo, w Europie tez.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Potop

Post autor: Jordan » 2017-08-19, 18:46

No wiesz, Ben - nie było mnie przy potopie, dlatego napisałem "wody potopu raczej były słodkie" (raczej - czyli nie upieram się).

Tak, masz rację - bywają deszcze, które opisujesz, ale czy za dni Noego, miały one rację bytu to nie wiemy (obecnie kwaśne deszcze to np. wina zanieczyszczeń - chyba wtedy nie było ich, bo i "fabryki" były inne; ponadto wybuchy wulkaniczne dają kwaśne deszcze - a ponieważ, przy potopie, mogło do nich dochodzić, to i takiż deszcz mógł też padać...)
Andej pisze:Subiektywna hipoteza.Nic więcej.
A konkretnie co Ci nie pasuje?... Czy to,że wodne organizmy pływają w wodzie i nie muszą być w arce (akwarium), żeby przeżyć potop?... Czy coś innego masz na myśli (daj konkrety, bo do takiego ogólnika to mi się trudno odnieść).
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Potop

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-19, 22:01

wodne organizmy pływają w wodzie i nie muszą być w arce (akwarium), żeby przeżyć potop
No właśnie. Jak się ma dosłowne rozumienie do tego faktu?
Rdz 6:17 bt5 "Ja zaś sprowadzę na ziemię potop, aby zniszczyć wszelką istotę pod niebem, w której jest tchnienie życia; wszystko, co istnieje na ziemi, wyginie"
A tu ryby sobie żyją i jeszcze mają nie tylko więcej miejsca, ale jeszcze dużo karmy ze zwierząt i ludzi...

nadto:
Jesli Potop był słony, gdzie uratowały się ryby słodkowodne? I odwrotnie - jesli był słodki, co z tyi słonowodnymi?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potop

Post autor: Andej » 2017-08-19, 22:42

Wszystko? Czy Wszystko!
Wody potopu zalały Jordan. A może źródło wciąż biło? Ale co wodami Jordanu w czasie potopu? I potem. I teraz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Potop

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 03:24

Marek_Piotrowski pisze:No właśnie. Jak się ma dosłowne rozumienie do tego faktu?
Rdz 6:17 bt5 "Ja zaś sprowadzę na ziemię potop, aby zniszczyć wszelką istotę pod niebem, w której jest tchnienie życia; wszystko, co istnieje na ziemi, wyginie"
A tu ryby sobie żyją i jeszcze mają nie tylko więcej miejsca, ale jeszcze dużo karmy ze zwierząt i ludzi...
Umiesz cytować Biblię... ech!, gdybyś jeszcze dawał jej treści wiarę (a przez to, wiarę Autorowi, którym jest przede wszystkim Bóg; ludzie tylko pisali, co On im objawiał)...
Zacytowałeś w/w tekst; dodam też ten:
Rodzaju 7:4 (BW)
?Gdyż po upływie siedmiu dni spuszczę na ziemię deszcz, który będzie padał przez czterdzieści dni i czterdzieści nocy, i zgładzę z powierzchni ziemi wszelkie istoty, które uczyniłem.

Nie znam hebrajskiego więc nie wiem, czy język ten pomaga w precyzyjnym zrozumieniu sensu tego co pogrubiłem, ale i tak, można założyć, że "powierzchnia ziemi", może oznaczać suche (nie wodne) tereny...
O takim rozumieniu obu powyższych wersetów, przekonuje mnie ten:
Rodzaju 7:21 (BW)
?I wyginęło wszelkie ciało poruszające się na ziemi: ptactwo, bydło i dzikie zwierzęta, i wszelkie płazy, pełzające po ziemi, i wszyscy ludzie.


Jak widzisz, Marku, Twoje zaślepienie co do wiary w autentyczność przekazu biblijnego, mści się!... Bo chciałeś mnie "zagiąć", a wyszło jak zawsze: Twoje złe intencje, i brak wiary! Ja Ci radzę szczerze: Coś z tym zrób! - bo to Cię zgubi... ~x(
Marek_Piotrowski pisze:nadto:
Jesli Potop był słony, gdzie uratowały się ryby słodkowodne? I odwrotnie - jesli był słodki, co z tyi słonowodnymi?
Bóg nie objawił wszystkiego, co wiąże się z globalnym potopem! Snucie daleko idących spekulacji, i wymyślanie tego typu "zagadek", nie świadczy dobrze o ich twórcy, gdyż w miejsce prostego uznania: "Napisano...". promuje się swoje filozofie, swą niewiarę i sceptycyzm; to ślepa uliczka, więc zawracaj Marek, zawracaj, czym prędzej, bo życie krótnie!... ;)

Nawet nie wiemy, jaki był (i czy był) stopień zasolenia wód wszelakich przed potopem (przecież morze nie musi być słone, żeby było morzem; przykład nasz Bałtyk: "morze Bałtyckie jest słabo zasolone i dlatego mogą tam żyć organizmy słodko- i słonowodne." https://zapytaj.onet.pl/Category/015,00 ... wodne.html
Jak widzisz, tak się zagalopowałeś (nie pierwszy raz!; popracuj nad tym), żeby tylko "dowodzić" (pożałowania godne podejście! :-s piekła warte), że Biblia nie jest warta wiarygodnego traktowania (jak to z mitami bywa), że sam sobie zagadkę wymyśliłeś, która Cię tylko kompromituje! I dobrze Ci tak, boś zbyt pewny siebie!
Potop (ten prawdziwy, a nie tylko "większa lokalna powódź") tak odmienił wygląd planety (i warunki życia na niej), że wszystko mogło ulec zmianie - także to, co znamy dziś jako organizmy słono- czy słodkowodne...
Więcej wiary Marku, a mnie filozofii...
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Benjamin

Re: Potop

Post autor: Benjamin » 2017-08-20, 09:36

Jak widzisz Jordanie ... na podstawie zewnetrznego, literalnego odczytania zapisu biblijnego nie jest mozliwe ustalenie faktycznego przebiegu zdarzen. Dlatego jestes w ogromnym bledzie i tkwisz w falszywym zalozeniu, iz narzucenie jedynie Twojej wizji materialistycznej strony stworzenia swiata i zjawisk w nim zachodzacych jest biblijne: jest wlasnie calkowicie przeciwnie - jest to niebiblijne, literalne odczytanie Biblii z odrzuceniem tej prawdy, ktora sam Stworca dopuscil, aby zostala zapisana w postaci literackiej w Swietej ksiedze.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Potop

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 10:50

Benjamin pisze: na podstawie zewnetrznego, literalnego odczytania zapisu biblijnego nie jest mozliwe ustalenie faktycznego przebiegu zdarzen.
Czego Ty nie powiesz?! Doprawdy??... Opis rzeczywistości, nie pozwala na ustalenie faktów?... Hmmm... interesujące! :))
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18650
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2560 times
Been thanked: 4565 times
Kontakt:

Re: Potop

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-08-20, 12:24

Jordan zakłada, że opis jest literalny, po czym na podstawie tego założenia "udowadnia" że jest literalny.
Samoobsługa, że tak powiem :)

Jordanie, nie udało Ci się odpowiedzieć sensownie na pytanie Andeja o ryby, więc może dajmy kolejną szansę; wspomniałeś o wymiarach Arki (sugerując że nie da się zbudować dużego statku o innych proporcjach, co - jak wykazałem liczbami - okazało się kompletną bujdą; niemal wszystkie duże statki mają inne proporcje). Teraz jednak chodzi o same wymiary Arki: 300 na 50 na 30 łokci (czyli mniej więcej 134 na 22 na 14 metrów).
Innymi słowy trochę więcej niż 40 000 metrów sześciennych.
1.Na świecie żyje około 1,5 mln gatunków zwierząt. W jaki sposób pomieściły się w Arce? (że nie wspomnę o paszy dla nich na cały okres podróży - około rok). Swoją drogą ciekawe, w jaki sposób gatunki występujące jedynie w Australii czy Ameryce dotarły do Noego... ;)
Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że na Arce nie zmieściłyby się przedstawiciele samych owadów i ptaków, nie mówiąc już większych zwierzętach... nie mówiąc już o dinozaurach, które według zapaleńców antyewolucyjnych żyły wciąż w tamtych czasach...

I drugie pytanie, nieco związane z poprzednim: 2. po ile par zwierząt (na podstawie Biblii) czystych Noe wprowadził do Arki?

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Potop

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 12:38

Znów mijasz się z prawdą, Marek!
Nt ryb dałem odpowiedź. To nie moja wina, że wy jej nie uznajecie; mnie ona satysfakcjonuje. Jeśli czekasz, że dopiero wtedy będziesz mógł rzec: Jordan udzielił odpowiedzi, bo ona się zgadza z moimi, Marka, wierzeniami... - to się nie doczekasz!
I daj spokój z tym powracaniem w kółko do czegoś, co przecież zawsze będzie nas różnić.

Odnośnie arki, to odsyłam do wykładów Kenta Hovinda - świetnie tłumaczy to, o co pytasz!
Nie mam aż tyle czasu, że szczegółowo całymi godzinami to powtarzać, co on sprawnie mówi i ilustruje dowodami.
Jedno wiedz: na arkę Noe nie musiał brać dorosłych osobników, ale młode - one zajmują mniej miejsca: więc daruj sobie te wyliczenia...

Ponadto, internet posiada strony, gdzie to, o co pytasz jest wyłożone. To już Twój problem, że to negujesz.
A jeśli myslisz, że kolejnymi "królikami z kapelusza", podważysz moją wiarę Bogu i Jego Słowu, to tak bardzo się mylisz, że nawet Ci to zilustruje wielkością liter =))
TAK BARDZO MAREK SIĘ MYLI, ŻE MNIE OD WIARY ODWIEDZIE
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potop

Post autor: Andej » 2017-08-20, 13:16

Jordan pisze:Znów mijasz się z prawdą, Marek!
Nt ryb dałem odpowiedź. To nie moja wina, że wy jej nie uznajecie; mnie ona satysfakcjonuje. ...
A dlaczego ktokolwiek miałby uznać nielogiczny wywód?
Jordan pisze:...
Jedno wiedz: na arkę Noe nie musiał brać dorosłych osobników, ale młode - one zajmują mniej miejsca: więc daruj sobie te wyliczenia...
Słusznie, mógł zabrać embriony w zamrażarce.
Jordan pisze:... TAK BARDZO MAREK SIĘ MYLI, ŻE MNIE OD WIARY ODWIEDZIE
Mam nadzieję, że stanie się wprost przeciwnie. Marek daje Ci szansę na dojście do wiary. Powszechnej, zamiast prywatnej.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Potop

Post autor: Jordan » 2017-08-20, 13:27

Andej pisze:A dlaczego ktokolwiek miałby uznać nielogiczny wywód?
Zapytałbym Cię o konkrety w tym zarzucie - ale nie warto bo nie udzielisz odpowiedzi, prawda :-*
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Potop

Post autor: Andej » 2017-08-20, 14:24

Spytaj więc.
Lub przeczytaj jedną z wypowiedzi Marka (jeśli dobrze pamiętam).
Jak spytasz przez znalezieniem tejże, to Ci ją wskażę i dodatkowo wyjaśnię.

Abstrahując: Mam prawo do reagowania na te wypowiedzi, na które chcę się wypowiedzieć. Nie mam obowiązku ustosunkowywać się do każdej kwestii, ani do każdego pytania.
Mam prawo oczekiwać odpowiedzi na postawione przeze mnie pytania, ale nie mam prawa żądać tychże.

A co z prawem do obrażania się? (retoryczne)
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”