Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Jordan » 2017-04-19, 11:51

Wykład, który warto poznać, bo często można się spotkać z argumentami, że nie można wierzyć treści Pisma Świętego...


A co Was najbardziej przekonuje, że Biblia jest prawdziwa?
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19087
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2629 times
Been thanked: 4638 times
Kontakt:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-04-20, 22:43

Napisałem na ten temat małe kompendium http://analizy.biz/zarzuty/002histbiblii.htm

Katol

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Katol » 2017-09-09, 16:01

Nie wiemy, że Biblia jest prawdziwa.
Zakładamy to tylko.

Benjamin

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Benjamin » 2017-09-11, 13:33

Wiemy ... ze jest prawdziwa, jesli ufamy Bogu w Chrystusie i wierzymy temu , co oglosil i co zostaol zapisane. Wierzymy, ze Kosciol trwa w sukcesji apostolskiej i trwa w Duchu Swietym. Dlatego jestesmy pewni, tego co Kosciol naucza.
Ale ... moze byc, ze mamy mala wiare ... wowczas nie jestesmy pewni ... i wowczas przypuszczamy. Wielu zaprzecza, albo odrzuca, albo tworzy wlasne produkty zastepcze.
Nam wypada wytrwac w Panu ... i wowczas juz nie przypuszczamy, ale wiemy, gdyz pewnosc kladziemy w Bogu w Chrystusie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14987
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4209 times
Been thanked: 2955 times
Kontakt:

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Dezerter » 2017-09-12, 00:01

Katol pisze:Nie wiemy, że Biblia jest prawdziwa.
Zakładamy to tylko.
Co z ciebie za katol?
Natchnienie Biblii, a więc i ustalenie jej kanonu przez Kościół, przez Lud Boży jest dla mnie pewnikiem i oczywistością.
Dlaczego?
- bo wiem jak kształtowało się ustalenie kanonu NT
- bo wiem (czytałem) jaka jest przepaść pomiędzy pismami NT a apokryfami starochrześcijańskimi ( no może poza Didache, które jest łącznikiem NT z apokryfami i na nim również opieram moją wiarę).
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: david491 » 2017-09-12, 06:03

Katol pisze:Nie wiemy, że Biblia jest prawdziwa.
Zakładamy to tylko.

Kto czyta Biblię, to bez problemu dojdzie do wniosku że autorem Biblii jest sam Bóg.Była to jakby zespołowa praca dwóch pisarzy (Boga, będącego głównym autorem) i każdego z autorów ziemskich. Bóg prowadził ich względem tego, co uwzględnić, powiedzieć, napisać.Oto kilka fragmentów z Biblii które wyraźnie pokazują, że autorzy poszczególnych ksiąg i ewangelii byli kierowani przez Boga odnośnie tego, co napisać.

?Roku czwartego panowania Jojakima, syna Jozjasza, króla judzkiego, skierował Pan do Jeremiasza następujące słowo: ?Weź sobie zwój do pisania i napisz w nim wszystkie słowa, jakie powiedziałem do ciebie przeciw Izraelowi, przeciw Judzie i przeciw wszystkim narodom od dnia, kiedy zacząłem mówić do ciebie, od czasów Jozjasza aż do dziś.? (Jr 36, 1-2)

?Teraz pójdź, wypisz to na tabliczce przy nich, i opisz to w księdze, żeby służyło na przyszłe czasy jako wieczyste świadectwo.? (Iz 30, 8)

?Toteż gdy go ujrzałem [Jezusa], padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni, i żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków, i mam klucze śmierci i piekła. Napisz więc, co widziałeś i co jest, i co się stanie potem.? (Ap 1, 17-19)

?Skoro już wielu podjęło się sporządzenia opisu wydarzeń, które wśród nas się dokonały, jak nam to przekazali naoczni od samego początku świadkowie i słudzy Słowa, postanowiłem i ja, który wszystko od początku przebadałem, dokładnie kolejno ci to opisać, dostojny Teofilu, abyś upewnił się o prawdziwości nauki jaką odebrałeś.? (Łk 1, 1-4)

?I wiele innych cudów uczynił Jezus wobec uczniów, które nie są spisane w tej księdze; te zaś są spisane, abyście wierzyli, że Jezus jest Chrystusem, Synem Boga, i abyście wierząc mieli żywot w imieniu jego.? (J 20, 30-31)

?I ponieważ od dzieciństwa znasz Pisma Święte, które cię mogą obdarzyć mądrością ku zbawieniu przez wiarę, w Jezusa Chrystusa. Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowywania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany.? (2Tym 3, 15-17)

?Przede wszystkim to wiedzcie, że wszelkie proroctwo Pisma nie podlega dowolnemu wykładowi. Albowiem proroctwo nie przychodziło nigdy z woli ludzkiej, lecz wypowiadali je ludzie Boży, natchnieni Duchem Świętym.? (2Pt 1, 20-21)

?A On [Jezus] rzekł do nich: O głupi i gnuśnego serca, by uwierzyć we wszystko, co powiedzieli prorocy. Czyż Chrystus nie musiał tego wycierpieć, by wejść do swojej chwały? I począwszy od Mojżesza i poprzez wszystkich proroków, wykładał im, co o nim było napisane we wszystkich Pismach.? (Łk 24, 25-27)

?Potem [Jezus] rzekł do nich: To są moje słowa, które mówiłem do was, będąc jeszcze z wami, że się musi spełnić wszystko, co jest napisane o mnie w zakonie Mojżesza i u proroków, i w Psalmach.? (Łk 24, 44-45)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Andej » 2017-09-12, 15:08

Co to znaczy prawdziwa?
Mam w domu prawdziwą. Prawdziwe wydanie prawdziwej Biblii. I to nie jedno. Różnią się między sobą. Formą i słowem. A zarazem są tym samym: Słowem Bożym spisanym przez natchnionych pisarzy.

Czy istnienie Biblii jest faktem historycznym? Chyba co do tego nikt nie ma wątpliwości.

Na czym polegać ma prawdziwość lub nieprawdziwość Biblii?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Katol

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Katol » 2017-09-12, 19:06

Biblia jest prawdziwa, gdy bezbłędnie podaje fakty.
Niestety wielu nie może się zgodzić z tym, że Biblia jest prawdziwa, na przykład ateiści, czy agnostycy. Wiele fałszywych treści znajdują.
Czy wierzycie, że wszystkie fakty podane w Biblii są prawdziwe? Ja, mówiąc szczerze, wątpię.
Pierwszy z brzegu to opis stworzenia świata. Dalej fundamenty ziemi. Niby ziemia się wspiera na jakichś palach? A te pale na czym??
Piszący Biblię nie znali fizyki Newtona. Bzdury pisali o budowie ziemi i wszechświata.

Benjamin

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Benjamin » 2017-09-12, 19:53

Ty drogi Katolu rowniez bzdury piszezsz, mieszajac Biblie z podrecznikiem konstrukcyjno-budowlano-geograficzno-fizycznym.
A nie jest w centrum Biblii sprawozdanie, w jaki sposob cos powstalo, ale chodzi o to ... co takiego oznacza dane wydarzenie ( gdyz moze to byc akurat przypowiesc, a przypowiesci przybieraja akurat wlasciwie forme alegoryczna, cztyli niekoniecznie rzeczywista, ale niosaca nauke moralna czy teologiczna - i to jest szczegolknie czesto ( nawet prawie zawsze ) stosowana przez zydow forma, w jakiej jest podawana informacja.

W skrocie - w opowiesci przygodowej, napisanej w formie science-fiction nie szuka sie instrukcji budowy samochodu i serwisowania silnika ... ale mozna tam znalezc swietlne miecze, antygrawitacyjne buty czy opis galaktyki ktora mowi :))

Katol

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Katol » 2017-09-12, 20:00

Widzę, że już czujesz, że Biblia jest błędna. Podaje ona bowiem fakty przez pryzmat wierzeń ludów, wśród których została spisana. A te ludy miały fałszywe wyobrażenie o świecie.

Katol

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Katol » 2017-09-12, 20:06

Jordan pisze:Wykład, który warto poznać, bo często można się spotkać z argumentami, że nie można wierzyć treści Pisma Świętego...
... RYTqR0xw-6
A co Was najbardziej przekonuje, że Biblia jest prawdziwa?
Ten kaznodzieja ma na stole "Przewodnik apologetyczny". Kto go wydał??

Benjamin

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Benjamin » 2017-09-12, 20:09

Co czuje? Ano wielka Katola ignorancje, ktory nawet nie zadal sobie trudu, aby zapoznac sie z literatura, a smazy przypalone kotlety.
Twoje wypowiedzi to podawane sa przez pryzmat Twoich uprzedzen i antybiblijnej pseudonaukowsci liznietej byc moze az na you tube :)) , zas nijak majacej sie do reaknej i bezstronnej analizy.
Sadze, ze wlasciwie wyrazilem swoje ... hmmm- czucie :-!

Katol

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Katol » 2017-09-12, 21:13

Nie mam uprzedzeń co do Biblii i nie jestem antybiblijny.
Opisuję świat jaki jest.
Benjamin: czy Biblia jest bezbłędna, czy zawiera błędy?

Dosłuchałem, że Przewodnik apologetyczny jest autorstwa Josha McDowella. I jest do kupienia w katolickich księgarniach.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: david491 » 2017-09-12, 21:41

Katol pisze:Czy wierzycie, że wszystkie fakty podane w Biblii są prawdziwe? Ja, mówiąc szczerze, wątpię.
Ani badania naukowe ani rozumowe dociekania nigdy nie dostarczą ludzkości ostatecznych dowodów na istnienie Boga lub na prawdziwość biblijnych opowieści. Dlaczego? Gdyż wówczas Pismo Święte przeczyłoby samo sobie. Zarówno Stary jak i Nowy Testament mówią o tym, że aby posiąść absolutną pewność co do istnienia osobowego Boga Stwórcy oraz boskiego natchnienia słów Biblii niezbędne jest ponadnaturalne objawienie połączone z wiarą, która nie jest pochodzenia ludzkiego. Oznacza to, że żaden człowiek w oparciu o własne dociekania, logiczną argumentację oraz przeprowadzane eksperymenty nigdy nie otrzyma niezbitego dowodu na istnienie Boga. Absolutna pewność jest wynikiem ponadnaturalnej wiary, boskiego objawienia, nadprzyrodzonej interwencji, osobistego doświadczenia i żywego spotkania z Żywym Bogiem.
Katol pisze:Pierwszy z brzegu to opis stworzenia świata. Dalej fundamenty ziemi. Niby ziemia się wspiera na jakichś palach? A te pale na czym??
Piszący Biblię nie znali fizyki Newtona. Bzdury pisali o budowie ziemi i wszechświata.
Wybacz ale to Ty teraz napisałeś bzdury, ponieważ:. Biblia mówi że : Ziemia jako planeta nie posiada żadnych fundamentów, lecz znajduje się w próżni. Biblia jest jedyną starożytną księgą, która mówi o tym, że Ziemia jako planeta nie opiera się na żadnych słoniach, krokodylach, gigantach czy innych podporach, lecz jest zawieszona w próżni. Już w jednej z najstarszych ksiąg Starego Testamentu czytamy:"Rozpościera północ nad pustką, a ziemię zawiesza nad nicością." (Hioba 26:7)Poprawność takiego tłumaczenia ostatecznie potwierdza także tekst Septuaginty, czyli greckiego tłumaczenia Starego Testamentu dokonanego w III wieku p.n.e.

Mało tego, W Biblii jest mowa o tym, że Ziemia nie jest płaska, lecz okrągła: hebr. HuG, gr. guros (stąd "żyroskop") - słowo to jest użyte w Starym Testamencie trzykrotnie:"Siedzi nad okręgiem ziemi, a jej mieszkańcy są jak szarańcze; rozpostarł niebo jak zasłonę i rozciąga je jak namiot mieszkalny." (Izajasza 40:22)"Gdy budował niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał krąg nad powierzchnią toni." (Przypowieści 8:27)oraz o atmosferze ziemskiej. "[Bóg] po okręgu niebieskim przechadza się" (Hioba 22:14).

Ażeby było ciekawiej, to Pan Jezus tez mówi ze ziemia jest okrągła. "Powiadam wam: Tej nocy dwaj będą na jednym łożu, jeden będzie zabrany, a drugi pozostawiony. (35) Dwie mleć będą na jednym miejscu, jedna będzie zabrana, a druga pozostawiona. (36) Dwóch będzie na roli; jeden będzie zabrany, a drugi pozostawiony " EWANGELIA ŁUKASZA 17:34-36 wg BOGA OBJAWIONEGO JEZUSA w chwili "pochwycenia" w jednych miejscach na ziemi bedzie noc i ludzie beda spać a w tym samym czasie innych miejscach trwa dzien - ludzie pracuja np na polach , mielą ziarno - wg apostoła Pawła wydarzenie to ma wydarzyć się w jednej chwili na całej ziemi - widac wiec wyraznie ze PAN JEZUS celowo tak to ujał aby ukazac nam kulista ziemie i swoja wszechwiedze

"Oto tajemnicę wam objawiam: Nie wszyscy zaśniemy, ale wszyscy będziemy przemienieni (52) w jednej chwili, w oka mgnieniu " 1 KORYNTIAN 15:51-52 - gdyby ziemia była płaska wg Biblii , to sytuacja nie mogłaby wystapic w jednej chwili w oka mgnieniu , gdzie panuje dzien i noc ale wg Biblii ziemia jest kulista i w tym samym momencie w jednym miejscu trwa dzien ale po przeciwległej stronie jest noc tak jak powiedział PAN JEZUS .

Benjamin

Re: Skąd wiemy, że Biblia jest prawdziwa?

Post autor: Benjamin » 2017-09-12, 22:24

Davidzie - zajrzyj na p.w.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”