Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Efezjan
Początkujący
Początkujący
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Postautor: Efezjan » 2017-10-08, 15:59

Aron II pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Temat jest ten sam - usiłujesz (szkoda że nie argumentami, tylko zakładając wątki na ilość) przeforsować zdanie, iż Jezus nie jest Bogiem.

Ja nic nie forsuję. Przedstawiam biblijny punkt widzenia. Czego nie można powiedzieć o Tobie, niestety ...

Serio? Co ty na to?
Bo objawiła się łaska Boga, która zbawia wszystkich ludzi i uczy nas, abyśmy wyrzekli się bezbożności i ziemskich pożądań, a żyli na tym świecie skromnie, sprawiedliwie i pobożnie, oczekując z radosną nadzieją chwalebnego przyjścia wielkiego Boga i Zbawiciela naszego Jezusa Chrystusa. Tt 2, 12-13. Dziwną masz Biblię - jakąś wybrakowaną niestety...

Zbudź się, o śpiący,
i powstań z martwych,
a zajaśnieje ci Chrystus
Ef 5, 14

Katol
Bywalec
Bywalec

Postautor: Katol » 2017-10-08, 21:08

Do kogo piszesz? Czy Aron II jeszcze tutaj jest? Przecież się nie odzywa.
Suweren budzi się !!!

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Kontakt:

Postautor: Dezerter » 2017-10-08, 23:26

Marek_Piotrowski pisze:
Efezjan pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Nie było momentu zrodzenia.

Hmm. Dlaczego zatem w wyznaniu wiary mówimy: 'zrodzony, a nie stworzony?'
Nie napisałem, że nie było FAKTU zrodzenia, tylko momentu.
Zrodzenie nie odbyło się w czasie.
@Dezerter: 'pamiętaj, że operujemy niedoskonałym językiem do opisu doskonałego Boga. Bóg jest poza czasem, a zatem i poza przestrzenią. Syn jest rodzony /odwiecznie, a więc i teraz również/. I tak chyba powinno być, bo zrodzony sugeruje, że to już miało miejsce. A zatem by być precyzyjnym: 'rodzony, a nie stworzony'. Chyba już rozumiem. Nie było zrodzenia, bo jest odwiecznie rodzenie.
No właśnie.

Ja się z tym zgadzam.
Andeju zrodzony - to jest o Synu z Ojca
a nie o Jezusie z Marii
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Awatar użytkownika
Andej
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Otrzymał podziękowań: 28 razy

Postautor: Andej » 2017-10-09, 08:07

Dezerter pisze:...
Andeju zrodzony - to jest o Synu z Ojca
...

Skoro wiesz o tym, to mogę ino pochylić się przed Twoim autorytetem. Moja wiedza jest znacznie skromniejsza. Do tego stopnia, że nie śmię wyrokować. Wierzę w przedwieczność Jezusa, we współistotowość z Ojcem i Duchem. Ale nie wyobrażam sobie. Nie wiem też kiedy Syn został "zrodzony" z Ojca, ani jak to się stało. Nie wiem też, czy powiązania przyczynowo (Ojciec) skutkowe (Syn), a następnie Duch mają sens w odniesieniu do Boga. Mi całkowicie wystarczy, że JEST. Że JEST od zawsze. Nie umiejscawiam Trójcy Świętej przed Bogiem Ojcem, ani odwrotnie. Ani w czasie, ani w hierarchii. To dla mnie TAJEMNICA niemożliwa do poznania. Nie wiem, czy będą już po tamtej stornie, będę mógł ją poznać.
Wybacz więc, że nie podzielam stwierdzenia. Nie odrzucam. Nie oceniam. Rodzi ono we mnie wątpliwości. A mając świadomość swej ułomności, nie stawiam tez, ani ich nie obalam.

Dezerter pisze:...
a nie o Jezusie z Marii

A ja sądzę, że "zrodzenie" jest związana z procesem rodzenia. Że jest ściśle związana z przyobleczeniem się w ludzkie ciało. Nikogo nie chcę przekonywać do swoich tez. Piszę tylko to, co sam uważam. Dla mnie zrodzenie i urodzenie to niemal synonimy (a może i synonimy, nie mam teraz ochoty na rozdzielanie włosa na czworo). Jezus został zrodzony=urodzony jak zwykły człowiek. Tą samą drogą, w ten sam sposób, w tych samych warunkach. Tylko zapłodnienie miało charakter szczególny. Tylko wtedy konkretna interwencja boża. Ale momentu zapłodnienia nie nazywasz "zrodzeniem"?

Awatar użytkownika
Dezerter
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Podziękował: 67 razy
Otrzymał podziękowań: 13 razy
Kontakt:

Postautor: Dezerter » 2017-10-09, 22:10

Ciekawie o zrodzeniu przed wszystkimi wiekami piszą na opoce i bardzo dogłębnie - warto przeczytać
http://www.opoka.org.pl/biblioteka/M/MR/wierze15.html
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie

Efezjan
Początkujący
Początkujący
Otrzymał podziękowań: 1 raz

Postautor: Efezjan » 2017-10-10, 11:00

Katol pisze:Do kogo piszesz? Czy Aron II jeszcze tutaj jest? Przecież się nie odzywa.

No właśnie do Arona II. Może jeszcze wpadnie.
Zbudź się, o śpiący,
i powstań z martwych,
a zajaśnieje ci Chrystus
Ef 5, 14

Wróć do „Trójca Święta”