Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
ODPOWIEDZ

Wybierz właściwą najbliższą twoim przekonaniom opcję

1. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - żaden inny zły czy dobry nigdy nie istniał
14
58%
2. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - inni bogowie kiedyś istnieli ale zanikli na skutek braku wyznawców
2
8%
3. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - wszyscy inni bogowie to "inkarnacje" diabła/szatana
2
8%
4. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa- inni bogowie to niedoskonałe objawienia Boga JHWH
2
8%
5. Wszyscy Bogowie to lepiej lub gorzej objawiony JHWH - szatan jest tylko jego zbuntowanym aniołem nie podszywającym się jednak pod innych Bogów
1
4%
6. Wszyscy Bogowie to lepiej lub gorzej objawiony JHWH - szatan jest tylko jego zbuntowanym aniołem podszywającym się jednak tylko pod niektórych (nielicznych) innych bogów
3
13%
 
Liczba głosów: 24

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-07-02, 15:10

Dezerter pisze:Nie zgodzę się z tobą Marku - powiedz to żydom, że Bóg Abrahama to Trójca ;-)
Powiedz im że Jezus to Bóg... ;)
Chociaż niektórzy uwierzyli - w końcu na początku zastanawiano się czy nie-Żyd w ogóle może zostać chrześcijaninem :)
Ale oczywiście Jahwe to określenie, które (podobnie jak słowo "Bóg") odnosi się zarówno do Trójcy, jak i do każdej z Osób Biskich.
Na przykład w Ewangelii Jana znajdujemy odwołanie do proroctwa o Jezusie u Izajasza:
"Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, któż uwierzył naszemu głosowi? A ramię Pańskie komu zostało objawione?
Dlatego nie mogli uwierzyć, że znów powiedział Izajasz: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca, żeby nie widzieli oczami oraz nie poznali sercem i nie nawrócili się, ażebym ich uzdrowił. Tak powiedział Izajasz, ponieważ ujrzał chwałę Jego i o Nim mówił."/J 12,37-41/
Jaki fragment Izajasza ewangelista ma na myśli? Odpowiedź nie jest trudna ? chodzi o wizję z 6 rozdziału Księgi Izajasza:
?W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. (...) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest PANZastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (?) I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, PANA Zastępów!"/Iz 6,1.3.5/
Otóż w obu miejscach wyróżnionych przez ze mnie w cytacie dużą czcionką, w oryginale znajduje się Tetragram ? Jahwe, wyłączne imię Boga!
Takich fragmentów jest więcej.
Dezerter pisze:Podałem tylko Ojca, bo Syn jest zrodzony z Niego i mu współistotny, tak samo i Duch od Ojca pochodzi - więc uznałem, że Ojciec zawiera w sobie i Syna i Ducha.
No nie, takie zawieranie byłoby jedną z herezji jaka była w pierwszych wiekach. Ale chyba rozumiem co chciałeś wyrazić.
"Ojciec Jezusa"- było też takim chrześcijańskim akcentem.
ale napisz jak widzisz obecność innych bogów
Inni "bogowie" to (poza kultami demonicznymi) wyraz tego, że człowiek ma w swej naturze intuicję i potrzebę Boga, Bez Objawienia wymyśla jak umie, bo Boga potrzebuje.

veros

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: veros » 2016-07-21, 09:00

Zaznaczyłem pierwszą odpowiedź, jednak brakuje mi tam jeszcze jednego wariantu, o którym tu nie dyskutowano. Bóg w naszej, to znaczy znanej nam przestrzeni wszechświata materialnego i duchowego jest jeden w trzech osobach - tak wierzę.
Natomiast nie mamy żadnych danych - znikąd - o światach równoległych, lub nadrzędnych, w szczególności o Bogu czy Bogach tam funkcjonujących. Mamy natomiast racjonalną świadomość, że takie światy mogą istnieć. Oczywiście jakikolwiek kult tych właśnie Bogów nie ma sensu, bo oni w naszym świecie nie występują, być może kiedyś próbowali tu ingerować, ale nie dali rady, nasz zazdrosny Bóg zwyciężył - o czym sugeruje Pismo. On jest jeden.
Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną - to oznacza nie tylko tutejszych bożków i inne wyobrażenia Boga Jestem, niż my chrześcijanie znamy. To oznacza także innych realnych Bogów, gdyby zdecydowali się znowu zaingerować w nasz świat. Pozostaniemy wierni naszemu Stwórcy.
Amen

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-07-21, 18:07

veros pisze:Zaznaczyłem pierwszą odpowiedź, jednak brakuje mi tam jeszcze jednego wariantu, o którym tu nie dyskutowano. Bóg w naszej, to znaczy znanej nam przestrzeni wszechświata materialnego i duchowego jest jeden w trzech osobach - tak wierzę.
Zgoda.
veros pisze:Natomiast nie mamy żadnych danych - znikąd - o światach równoległych, lub nadrzędnych, w szczególności o Bogu czy Bogach tam funkcjonujących. Mamy natomiast racjonalną świadomość, że takie światy mogą istnieć. Oczywiście jakikolwiek kult tych właśnie Bogów nie ma sensu, bo oni w naszym świecie nie występują, być może kiedyś próbowali tu ingerować, ale nie dali rady, nasz zazdrosny Bóg zwyciężył - o czym sugeruje Pismo. On jest jeden.
Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną - to oznacza nie tylko tutejszych bożków i inne wyobrażenia Boga Jestem, niż my chrześcijanie znamy. To oznacza także innych realnych Bogów, gdyby zdecydowali się znowu zaingerować w nasz świat. Pozostaniemy wierni naszemu Stwórcy.
Amen
Wydaje mi się, że mieszasz dwie rzeczy.
Bóg nie jest Bogiem "tego Wszechświata" ani nie należy do Niego. Ile ich tam istnieje - jeden czy nieskończona liczba - Bóg jest Kimś, kto je stworzył. Nie ma różnych Bogów dla różnych wszechświatów.

veros

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: veros » 2016-07-21, 18:40

Marek_Piotrowski pisze:Wydaje mi się, że mieszasz dwie rzeczy.
Bóg nie jest Bogiem "tego Wszechświata" ani nie należy do Niego. Ile ich tam istnieje - jeden czy nieskończona liczba - Bóg jest Kimś, kto je stworzył. Nie ma różnych Bogów dla różnych wszechświatów.
Nie, nie mieszam.
Objawienie jakie otrzymali ludzie, dotyczy wyłącznie Boga, który jest Stworzycielem tego świata.
Nie ma żadnego wiarygodnego objawienia o istnieniu światów równoległych. Ani o istnieniu, ani o jakiejś ich historii, strukturze, a w szczególności o ich stworzycielu. Nie ma.
Są natomiast fizyczno - sofistyczne przesłanki na to, że nie jest niemożliwe istnienie takich światów, przeciwnie, jest to prawdopodobne.
Dlatego w ogóle o tym mówię.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Dezerter » 2016-07-21, 19:19

Gdybym miał gdybać - to oba stanowiska wydaja się uprawnione
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-07-22, 21:01

veros pisze:
Marek_Piotrowski pisze:Wydaje mi się, że mieszasz dwie rzeczy.
Bóg nie jest Bogiem "tego Wszechświata" ani nie należy do Niego. Ile ich tam istnieje - jeden czy nieskończona liczba - Bóg jest Kimś, kto je stworzył. Nie ma różnych Bogów dla różnych wszechświatów.
Nie, nie mieszam.
Objawienie jakie otrzymali ludzie, dotyczy wyłącznie Boga, który jest Stworzycielem tego świata.
Zgoda. Z tym ze uogólniłbym: który jest stworzycielem wszystkiego, co istnieje.
veros pisze:Nie ma żadnego wiarygodnego objawienia o istnieniu światów równoległych. Ani o istnieniu, ani o jakiejś ich historii, strukturze, a w szczególności o ich stworzycielu. Nie ma.
Oczywiście. Podobnie jak o fizyce, astronomii, planetach po których można chodzić w naszym świecie. Objawienie się tym nie zajmuje.
Oczywiście, można by tak rozumieć np. fragment, o którym powszechnie uważa się, że mówi o poganach:
"Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz."/J 10,16/
Tyle że to są spekulacje (równie dobrze można pomyśleć, że chodzi np. o kosmitów w naszym Wszechświecie) .
Objawienie o tym nie uczy.
Są natomiast fizyczno - sofistyczne przesłanki na to, że nie jest niemożliwe istnienie takich światów, przeciwnie, jest to prawdopodobne.
Dlatego w ogóle o tym mówię.
... a skoro mówmy o tym (jako o potencjalnej możliwości) to ja mówię, że Bóg jest ponad Wszechświatem (a więc o ponad Wszechświatami) i - jesli istnieją - jest również Bogiem wszystkich innych światów.

Benjamin

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Benjamin » 2016-07-22, 21:55

Wspaniale to ujales Marku - brawo. Tak wlasnie jest ... cokolwiek wymyslimy sadzac, ze Ameryke odkrywamy, to Bog jest ponad tym i innego Boga nie ma. :->

veros

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: veros » 2016-07-23, 07:23

Bardzo szanuję pogląd Marka i wiele lat go zresztą wyznawałem.
Skąd wzięła się zatem koncepcja światów równoległych - o których nic nie wiemy, poza mglistymi wyobrażeniami o nich?
Ano również z dywagacji ludzkich, ale także z medytacji i z teoretyzowań fizyków - ostatnio nie mają oni już oporów z poglądem o istnieniu innych światów, nawet w nieskończonej ilości.

Z całą mocą bym podkreślił, że świat równoległy nie ma nic wspólnego z odległymi galaktykami np. Kasjopea, Plejady, Orion.Wymienione gwiazdy są w NASZYM świecie i są w jedności świata stworzonego przez Boga, o którym szeroko mówią Psalmy i najstarsze księgi Pisma Świętego.

Jest taka wygodna strona, która podpowiada cytaty w naszym temacie:
http://biblia.pismo-swiete.pl/ilubogow.html

Mnie wystarczy stwierdzenie Jahwe, zapisane w Dekalogu:
"Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!" Wj 20, 3

Jahwe zwalczał wiarę w bożki - bogi nieistniejące, ale także w religie, które takie bożki przynosiły, np. religie egipską. Bożki niczego złego nie przynosiły Bogu, natomiast bardzo szkodziły ludziom. Dziś nadal tak jest i współcześnie ludzie składają ofiary Mamonie i Baalowi - czasem nie zdając sobie z tego sprawy - z ogromną szkodą dla siebie samych, dla ludzi pojedynczych i dla całej ludzkości. Gdy wydaję pieniądze na zbytki, zamiast przeznaczyć je dla potrzebujących biednych tak właśnie czynię - składam ofiarę Mamonie.

W Piśmie Świętym, a i na przytoczonej stronie nie brakuje przykładów wskazujących jak bardzo obrzydliwe jest Bogu wyznawanie przez ludzi czci bożkom.
Allach, Sziwa i inni Bogowie Najwyżsi - Stwórcy - w rozmaitych religiach to dla mnie są wszystko inne wyobrażenia (religie) tego samego Boga Jahwe. Jest JEDEN Bóg - twierdzi nasza wiara - i ja w to wierzę. Znając fragmentarycznie inne religie i zasięg ich wyznania jestem przekonany, że Bóg w swej dobroci zechciał się ukazać ludziom w różny sposób, stosownie do ich poziomu rozwoju świadomości, kultury, przekonań ludowych itp.
Bóg Jahwe w którego wierzę, w dodatku w Trzech Osobach jest dla mnie najbardziej wiarygodny, przekonywujący. Jest najmniej antropocentryczny spośród objawionych Bogów, jest taki jaki jest. Bóg JESTEM w Trzech Osobach jest bardzo podobny do człowieka w społecznym wymiarze całej ludzkości, świętych obcowania nie pomijając. Bo jest to Bóg nieustannie miłujący się poprzez Swoje Osoby i będący JEDNO JESTEM - jako całość.

Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną - mówi do ludzi Bóg.
Mówi do nas przez tysiąclecia - także w czasach, gdy człowiek twierdzi, że nie wierzy w ŻADNE bogi.
Pytanie, po co to mówi i dlaczego to takie ważne?
Przecież bożki - w istocie nie istnieją.
Przecież większość wielkich religii mówi o tym samym Bogu - o tym który jest.
To po co?

No i tu wyłania się ta koncepcja światów równoległych - których kreatorami mogą być - teoretycznie - inni Bogowie.
Jeśli jest poziom wyższy ponad kreacją światów - niektórzy nazywają to miejsce Źródłem - z którego czerpią Bogowie przy stwarzaniu i utrzymywaniu światów - to zrozumiałe jest, że inne światy mogą kreować inni Bogowie. Jeśli takiego poziomu nie ma - to nasz Bóg jest najwyższym we wszystkich światach - jest ten sam dla wszystkich stworzonych światów. Obie koncepcje są nie poparte żadnymi dowodami czy wiarygodnymi objawieniami.
Jeśli jednak światy równoległe istnieją i jest możliwy przepływ informacji miedzy nimi - a takie przesłanki są - to może okazać się, że nauczymy się tam bywać i wizytować u nas przybyszów z tamtych światów. I wtedy nie powinniśmy zapominać kim jesteśmy i kto nas stworzył. I oddawać cześć naszemu Stworzycielowi - Temu Który Jest - w naszym świecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 18974
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2610 times
Been thanked: 4616 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-07-23, 11:51

veros pisze:Skąd wzięła się zatem koncepcja światów równoległych - o których nic nie wiemy, poza mglistymi wyobrażeniami o nich?
Ano również z dywagacji ludzkich, ale także z medytacji i z teoretyzowań fizyków - ostatnio nie mają oni już oporów z poglądem o istnieniu innych światów, nawet w nieskończonej ilości.
Szczerze mówiąc, nie widzę tu ani zgodności, ani sprzeczności z wiarą. Nauka mówi o czymś innym niż Objawienie, dlatego jej stwierdzenia nie są ani sprzeczne, ani zgodne z nim.
veros pisze:Z całą mocą bym podkreślił, że świat równoległy nie ma nic wspólnego z odległymi galaktykami np. Kasjopea, Plejady, Orion.Wymienione gwiazdy są w NASZYM świecie i są w jedności świata stworzonego przez Boga, o którym szeroko mówią Psalmy i najstarsze księgi Pisma Świętego.
Zgoda, ale to nadal nic nie zmienia.
veros pisze:est taka wygodna strona, która podpowiada cytaty w naszym temacie:
http://biblia.pisvmo-swiete.pl/ilubogow.html
I jakie wynikają z tego wnioski? Bo z pewnością nie takie, że są inni bogowie do innych Wszechświatów...
veros pisze:Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną - mówi do ludzi Bóg.
Mówi do nas przez tysiąclecia - także w czasach, gdy człowiek twierdzi, że nie wierzy w ŻADNE bogi.
Pytanie, po co to mówi i dlaczego to takie ważne?
Przecież bożki - w istocie nie istnieją.
Przecież większość wielkich religii mówi o tym samym Bogu - o tym który jest.
To po co?
Dlatego, że ludzie wierzą również w nie istniejących bogów. A także dlatego, że często wyznają - jako Boga - istoty/rzeczy które bogami nie są.
Nie przypadkowo - w nawiązaniu do tego przykazania - znajdujemy takie pouczenia jak na przykład:
"Nie uczynisz sobie bogów ulanych z metalu."/Wj 34,17/
"Nie zwracajcie się do bożków. Nie czyńcie sobie bogów z lanego metalu. Ja jestem Pan, Bóg wasz!"/Kpł 19,4/
"Dzieci, strzeżcie się fałszywych bogów."/1J 5,21/

Gdy mowa o bogach obcych, chodzi o wymyślone bożki okolicznych ludów:
"Czy jakiś naród zmienił swoich bogów? A ci przecież nie są wcale bogami! Mój zaś naród zamienił swoją Chwałę na to, co nie może pomóc."/Jr 2,11/
"Nie będziecie oddawali czci bogom obcym, spomiędzy bogów okolicznych narodów,"/PwP 6,14/
"W ogień wrzucili ich bogów, bo ci nie byli bogami, lecz tylko dziełem rąk ludzkich - z drzewa i z kamienia - więc ich zniszczyli."/2Krl 19,18/
"W ogień wrzucili ich bogów, bo ci nie byli bogami, lecz tylko dziełem rąk ludzkich z drzewa i z kamienia, więc ich zniweczyli."/Iz 37,19/
lub o rzeczy, które nie są bogami:
"przechodząc do bogów obcych, by służyć im i oddawać pokłon, jak słońcu, księżycowi lub całemu wojsku niebieskiemu, czego nie nakazałem -"/PwP 17,3/
"Bo też zabłąkali się zbyt daleko na drogach błędu, biorąc za bogów najlichsze z najpodlejszych zwierząt, zwiedzeni na wzór nierozsądnych dzieci."/Mdr 12,24/
"Czy może człowiek uczynić sobie bogów? To przecież wcale nie są bogowie!"/Jr 16,20/
"lecz uniosłeś się przeciw Panu nieba. Przyniesiono do ciebie naczynia Jego domu, ty zaś, twoi możnowładcy, twoje żony i twoje nałożnice piliście z nich wino. Wychwalałeś bogów srebrnych i złotych, miedzianych, żelaznych, drewnianych i kamiennych, którzy nie widzą, nie słyszą i nie rozumieją. Bogu zaś, w którego mocy jest twój oddech i wszystkie twoje drogi, czci nie oddałeś."/Dn 5,23/
lub wreszcie bożki własnego pomysłu:
"Każdy naród tworzył sobie własnych bogów i stawiał ich w świątyniach wyżynnych, które zbudowali Samarytanie - każdy naród w tych miejscowościach, w których mieszkał."/2Krl 17,29/
"Kiedy pożar wybuchnie w świątyni bogów drewnianych, pozłacanych i posrebrzanych, kapłani ich uciekają i ocalają się, a oni sami jak belki w środku [pozostają] i palą się."/Bar 6,54/
"Zrób nam bogów - powiedzieli do Aarona - którzy będą szli przed nami, bo nie wiemy, co się stało z tym Mojżeszem, który wyprowadził nas z ziemi egipskiej."/Dz 7,40/
"Rzemieślnik wygładził język tych bogów, sami zaś, pozłoceni i posrebrzeni, są oszustwem i nie mogą mówić."/Bar 6,7/
veros pisze:No i tu wyłania się ta koncepcja światów równoległych - których kreatorami mogą być - teoretycznie - inni Bogowie.
W żadnym wypadku.
1Kor 8:4 bt5 "Zatem jeśli chodzi o spożywanie pokarmów, które już były złożone bożkom na ofiarę, wiemy dobrze, że nie ma na świecie ani żadnych bożków, ani żadnego boga, prócz Boga jedynego."
veros pisze:Jeśli jest poziom wyższy ponad kreacją światów - niektórzy nazywają to miejsce Źródłem - z którego czerpią Bogowie przy stwarzaniu i utrzymywaniu światów
Nie gniewaj się, ale co to miałoby znaczyć? Co czerpią "bogowie" przy "stwarzaniu i utrzymywaniu światów"?
Kto to są "niektórzy" , którzy mówią o "Źródle"? Jakim to "miejscem" może być źródło, skoro pojęcie "miejsca" ma sens tylko wewnątrz jakiegoś Wszechświata?
Żródłem wszystkiego - jest Bóg.
to zrozumiałe jest, że inne światy mogą kreować inni Bogowie.
Nie ma innych Bogów.
Jeśli takiego poziomu nie ma - to nasz Bóg jest najwyższym we wszystkich światach - jest ten sam dla wszystkich stworzonych światów. Obie koncepcje są nie poparte żadnymi dowodami czy wiarygodnymi objawieniami.
Trudno mówić o "dowodach" w odniesieniu do koncepcji innych światów, która jest hipotezą nieudowadnialną w definicji.
Natomiast jeśli idzie o Objawienie - to oczywiście mamy Objawienie mówiące, że innych bogów nie ma.
Jeśli jednak światy równoległe istnieją i jest możliwy przepływ informacji miedzy nimi - a takie przesłanki są - to może okazać się, że nauczymy się tam bywać i wizytować u nas przybyszów z tamtych światów.
O ile wiem, takich przesłanek nie ma. I raczej nie będzie. Możliwy jest - teoretycznie - tunel do innych miejsc/czasów naszego Wszechświata, do innego nie.
Ale to może nieistotne dla naszych rozważań.
I wtedy nie powinniśmy zapominać kim jesteśmy i kto nas stworzył. I oddawać cześć naszemu Stworzycielowi - Temu Który Jest - w naszym świecie.
Sorry, ale to co proponujesz to jest powrót do wielobóstwa - tyle że na "wyższym poziomie fizycznym".
Wielu istniejących bogów, ale my powinniśmy czcić "swojego"? New Age.
Jeśli są inne Wszechświaty, to Bóg Jedyny jest ich stworzycielem.
Kropka.

veros

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: veros » 2016-07-23, 12:59

Marku, dziękuję za bardzo obszerne przedstawienie dotyczące źródeł przykazania "Nie będziesz miał Bogów cudzych przede mną".
Dyskusja na ten temat, a i na wiele innych nie jest dla mnie walką na tezy, a wspólnym myśleniem i odczuwaniem dyskutowanego tematu. Dlatego nie wszędzie spotkasz u mnie wyłącznie argumenty i próby udowodnienia jakichś tez, nieraz z prostego powodu - są zagadnienia w których takich tez nie ma, a przynajmniej ja ich nie posiadam i nie zakładam.
Takim zagadnieniem jest dla mnie obszar istniejący, lub być może istniejący, jednak bez śladu objawienia Boskiego na jego temat. Jest dla mnie oczywiste, ze Bóg nigdy, w Swych objawieniach, nie wzmiankował nawet o światach równoległych, a tym bardziej o ich strukturze, czy osobie kreatora/kreatorów.
Wszystkie objawienia jakie dał Bóg człowiekowi dotyczą NASZEGO świata.
NASZ świat rozumiem jako miejsce wypełnione przestrzenią wszechświata - tego znanego i nieznanego nam, ludziom oraz miejsca transcendentne, objawione, takie jak Niebo, Piekło, Czyściec.
Kropka :)

Próby ekstrapolacji tego co w naszym świecie na świat obcy przypominają dywagacje płaskiego robaka o tym co dzieje się w przestrzeni trójwymiarowej. :)
Jednak myślący robak to czyni i trudno mu to mieć za złe, a tym bardziej za to palić na stosie. :)

Benjamin

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Benjamin » 2016-07-23, 14:00

Veros - witaj.
Nie rozumiem Twojej ostatniej mysli ...
Czy wynika z niej, ze uwazasz, iz na wszechswiat skladaja sie jakies mniejsze wszechswiaty, ktorymi rzadza poszczegolni bogowie, z ktorych kazdy jest wladca, stworca i kierownikiem swojego wszechswiata? No dobra, kto jest tworca tych poszczegolnych bogow? Czy Ty nie za wiele hinduizmu sie naczytal :-/
Pozdrawiam.

veros

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: veros » 2016-07-23, 18:07

Uchowaj Boże, tak nie uważam.
To co uważam, to zaznaczyłem przecież w ankiecie.
A to, o czym piszę dotyczy nie naszego wszechświata i ma charakter teoretyczny.

Bogowie hinduscy, o ile wiem, są związani z naszym światem, czyż nie?
O nich więc z pewnością nie piszę.
Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam również.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Dezerter » 2016-07-24, 11:40

veros pisze:Uchowaj Boże, tak nie uważam.
To co uważam, to zaznaczyłem przecież w ankiecie.
A to, o czym piszę dotyczy nie naszego wszechświata i ma charakter teoretyczny.

Bogowie hinduscy, o ile wiem, są związani z naszym światem, czyż nie?
O nich więc z pewnością nie piszę.
Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam również.
W hinduizmie Bóg jest również poza naszym wszechświatem ... z tego co pamiętam jak byłem Krisznitą...
Machawisznu stwarza świat z małej kuleczki, którą ma w ustach
podczas wydechu, wszechświat się rodzi (poza ustami i rozszerza) do chwili aż zacznie się wdech, wówczas świat znów zaczyna się kurczyć, by sączyć swój 1 cykl w ustach stwórcy. Koncepcja mocno kojarzyła mi się z teorią wielkiego wybuchu z czasów, gdy jeszcze naukowcy uważali, że wszechświat będzie się rozszerzał do pewnego momentu ( max ) w którym zacznie się kurczyć i wróci do stanu początkowego. Hindusi wierzą, że takich cykli jest wiele .
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

veros

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: veros » 2016-07-24, 15:44

Dezerter pisze:
veros pisze:Uchowaj Boże, tak nie uważam.
To co uważam, to zaznaczyłem przecież w ankiecie.
A to, o czym piszę dotyczy nie naszego wszechświata i ma charakter teoretyczny.

Bogowie hinduscy, o ile wiem, są związani z naszym światem, czyż nie?
O nich więc z pewnością nie piszę.
Dziękuję za zainteresowanie. Pozdrawiam również.
W hinduizmie Bóg jest również poza naszym wszechświatem ... z tego co pamiętam jak byłem Krisznitą...
Machawisznu stwarza świat z małej kuleczki, którą ma w ustach
podczas wydechu, wszechświat się rodzi (poza ustami i rozszerza) do chwili aż zacznie się wdech, wówczas świat znów zaczyna się kurczyć, by sączyć swój 1 cykl w ustach stwórcy. Koncepcja mocno kojarzyła mi się z teorią wielkiego wybuchu z czasów, gdy jeszcze naukowcy uważali, że wszechświat będzie się rozszerzał do pewnego momentu ( max ) w którym zacznie się kurczyć i wróci do stanu początkowego. Hindusi wierzą, że takich cykli jest wiele .
Oj sorki, to ja na pewno nie będę hinduistą.
Religia, która opiera się na jakichś antropomorfizmach jest według mnie wielkim ograniczeniem.
Szczególnie, jeśli bóstwo jest porównywalne do pojedynczego człowieka a nie do społeczności ludzkiej.
Nigdy nie zapominam, że to Bóg stworzył człowieka, a nie odwrotnie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14942
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4186 times
Been thanked: 2940 times
Kontakt:

Re: Jest JEDEN Bóg - a co z innymi?!?

Post autor: Dezerter » 2016-09-26, 22:30

N razie sprawa wygląda następująco połowa głosujących w ankiecie wybrała punkt
1. Jest tylko Jeden Bóg JHWH, Bóg Abrahama, Izaaka, Izraela, Ojciec Jezusa - żaden inny zły czy dobry nigdy nie istniał
zapraszam nowych userów do głosowania i próbę odpowiedzi na moje pytanie z pierwszego postu
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ