Reformacja - dobry rozłam?

Dyskusje historyczne związane z Kościołem
Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Tek de Cart » 2017-09-06, 15:34

co do samego przybijania tez na drzwiach:
http://luter2017.pl/przybite-ogloszone- ... 1517-roku/
wygląda raczej, że nie przybił (choć drzwi były drewniane ;) ) ale to taki szczegół historyczny który wiele nie wnosi.

a co do Ap 18,4
I usłyszałem inny głos z nieba mówiący:
?Ludu mój, wyjdźcie z niej,
byście nie mieli udziału w jej grzechach
i żadnej z jej plag nie ponieśli:
pojawia się parę pytań. 'Lud mój' to oczywiście wierzący, a kto jest tą 'nią' czyli 'Babilonem Wielkim'. Jeśli przyjmiemy INTERPRETACJĘ, że jest to Kościół Katolicki w XVI wieku to pojawia się jeszcze więcej pytań:
a) dlaczego niby ta INTERPRETACJA jest słuszna? kto ma prawo autorytarnie interpretować Pismo Święte (a zwłaszcza tak trudną księgę jak Apokalipsa)

bo jeśli przeczytamy sobie 17sty i 18sty rozdział Apokalipsy przyjmując INTERPRETACJĘ że Wielki Babilon to nazizm czy komunizm - to wszystko będzie się zgadzać! Oba systemy panowały nad państwami, przelewały krew świętych i świadków Jezusa- nawet kolor czerwony się zgadza! zarówno nazizm jak i komunizm ten kolor miały na flagach...
I ujrzałem Niewiastę siedzącą na Bestii szkarłatnej,
pełnej imion bluźnierczych,
mającej siedem głów i dziesięć rogów.
4 A Niewiasta była odziana w purpurę i szkarłat,
cała zdobna w złoto, drogi kamień i perły,
miała w swej ręce złoty puchar pełen obrzydliwości
i brudów swego nierządu.
5 A na jej czole wypisane imię - tajemnica:
"Wielki Babilon.
Macierz nierządnic i obrzydliwości ziemi".
6 I ujrzałem Niewiastę pijaną krwią świętych i krwią świadków Jezusa,
i oba systemy znikneły zgodnie z:
21 I potężny jeden anioł dźwignął kamień
jak wielki kamień młyński,
i rzucił w morze, mówiąc:
?Tak z rozmachem Babilon, wielka stolica, zostanie rzucona
i już jej nie będzie można znaleźć.
b) jeśli INTERPRETACJA "Wielki Babilon" = Kościół Katolicki w XVI wieku jest słuszna - dlaczego nie nastąpił jeszcze koniec świata - czyli dalsze wydarzenia z Apokalipsy? dlaczego Kościół Katolicki nie zniknął jak ten wielki kamień młyński rzucony w morze?
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Andej » 2017-09-07, 10:05

Tek de Cart pisze:...
a) dlaczego niby ta INTERPRETACJA jest słuszna? kto ma prawo autorytarnie interpretować Pismo Święte (a zwłaszcza tak trudną księgę jak Apokalipsa) ...
A dlaczego niby nie? Czy jest jakieś zastrzeżenie dotyczące współczesnych i przyszłych interpretacji?

Tek de Cart pisze:...
b) jeśli INTERPRETACJA "Wielki Babilon" = Kościół Katolicki w XVI wieku jest słuszna - dlaczego nie nastąpił jeszcze koniec świata - czyli dalsze wydarzenia z Apokalipsy? dlaczego Kościół Katolicki nie zniknął jak ten wielki kamień młyński rzucony w morze?
Czy masz pewność, że już nigdy nie będzie kataklizmów na miarę tych wywołanych przez dwie dwudziestowieczne odmiany czerwieni. Czyż takie kryzysy ludzkości nie zdarzały się? Zważ, że zasięg kataklizmów stale się zwiększa. Kolejne "zarazy" dotyczą wciąż większej ilości osób i obejmują coraz większe obszary. Czy, jak chce Marek_, właśnie teraz nie stoimy w przededniu kolejnej katastrofy? I to też czerwonej, wszak Europą rządzi liberolewica, która i na innych kontynentach dominuje władzę w wielu krajach.
Natomiast zupełnie nie rozumiem Twej interpretacji dotyczącej Kościoła. Dlaczego miałby zginąć w odmętach? Masz na myśli zachodnioeuropejski liberalizm? Czy przechodzenie ilości w jakość? A może napór islamu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Tek de Cart » 2017-09-07, 14:13

Andej pisze:
Tek de Cart pisze:...
a) dlaczego niby ta INTERPRETACJA jest słuszna? kto ma prawo autorytarnie interpretować Pismo Święte (a zwłaszcza tak trudną księgę jak Apokalipsa) ...
A dlaczego niby nie? Czy jest jakieś zastrzeżenie dotyczące współczesnych i przyszłych interpretacji?
po prostu pytanie dlaczego mam wierzyć w czyjąś interpretację Apokalipsy. Przez XX wieków proroków którzy z Apokalipsy wyczytywali wszystko co chcieli mieliśmy już masę - i jak widać byli to prorocy fałszywi. Podobnie interpretacja podstawiająca Kościół katolicki pod Wielką Nierządnicę jest fałszywa - bo nie spełniła się. A różni protestanci argumentują swoje odcięcie się od Kościoła właśnie tą FAŁSZYWĄ interpretacją... no to jak można uważać rozłam za coś dobrego (czy chociaż dozwolonego) skoro nie ma żadnych wskazówek biblijnych na ten temat?

to że będzie jeszcze wiele kataklizmów - to możliwe, tylko próba naciągnięcia Apokalipsy jakoby mówiła ona o odstępstwie Kościoła katolickiego tym bardziej nie trzyma się kupy wtedy...
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Andej » 2017-09-08, 19:53

Wierzę w łaskę przekazywaną kolejnym osobom. Sukcesję władzy religijnej. To, co przekazał Jezus Piotrowi jest przekazywane nadal.
A Pismo jest (powinno być) dla każdego z nas drogowskazem.
Rozłam jest odstępstwem. I zwykle przerwaniem sukcesji.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Dezerter » 2017-09-09, 13:28

W Szwecji i Anglii nie było przerwania a to nie wszystko. Pamiętajmy, że wcześniej odłączyły się z sukcesją Kościół Etiopski, Aramejski, Przedchalcedońskie, Prawosławny i pewnie kilka pominąłem.
To tak dla prawdy historycznej.
Prawosławni uważają, że to my się odłamaliśmy od nich i maja na to argumenty (nie twierdzę, że bardzo mocne)...
Stąd ja ekumeniczny jestem.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

podkowa

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: podkowa » 2017-09-14, 09:37

Takie pytanie - na czym polega ekumenizm ?

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22634
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4213 times

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Andej » 2017-09-14, 11:08

podkowa pisze:Takie pytanie - na czym polega ekumenizm ?
Na szukaniu jedności. Na usiłowaniu powrotu do Jezusa z okresu Jego nauczania. Na uznaniu i uszanowaniu różnic z przyłożeniem największej wago do tego co łączy i wyjaśnieniem oraz zrozumieniem tego co dzieli.
Czyż wybrana przez Jezusa 12 była zawsze jednomyślna? Czasem Jezus zadawał im pytania, a oni różnie odpowiadali. Czasem Jezus coś objawiał, a oni wyciągali opaczne wnioski. Wielokrotnie zdarzało się im zabłądzić. A Jezus cierpliwie, choć czasem bardzo emocjonalnie, wyprowadzał na drogę.

Czyż my, nie jesteśmy w trudniejszej sytuacji? Czy jesteśmy wolni od błędów? Errare humanum est. Ekumenizm ma na celu oczyszczenie wiary z naleciałości błędów. Celem jest odszukanie największych wartości i przywrócenie im blasku wynikającego bezpośrednio z przykładu Jezusa.

Tak właśnie sądzę, co nie znaczy, że też nie błądzę.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Dezerter » 2017-09-15, 12:54

podkowa pisze:Takie pytanie - na czym polega ekumenizm ?
Na szukaniu wśród wyznań chrześcijańskich współpracy, na poznawaniu się wzajemnym, na współdziałaniu na wielu płaszczyznach (dobroczynność, promocja chrześcijańskich wartości, moralności, metod ewangelizacji np Kurs Alfa), na wzbogacaniu wzajemnie swej wiary (np do katolików przeniknęły z innych wyznań - chrzest w Duchu Św i cała Odnowa, błogosławienie świeckie, modlitwa Jezusowa, ikony, pojęcie przebóstwienia). Mamy dział ekumenizm , ale mało popularny :(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1598
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 200 times
Been thanked: 633 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Tek de Cart » 2017-09-16, 20:08

No przepraszam ale pojęcie przebóstwienia jest 'odwiecznym' chrześcijańskim pojęciem :) było stosowane grubo przed Wielką Schizmą Wschodnią w Kościele katolickim. Fakt że później trochę zostało to zapomniane, ale teraz na szczęście wraca się do tego - bo to jest niezbędny składnik sensowności katolickiej doktryny o zbawieniu.
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Dezerter » 2017-09-16, 22:33

Pełna zgoda, ale nie zmienia to w niczym tego co napisałem, no ok zmieniam "przebóstwienie powróciło", ale tak samo myśląc to i wszystkie inne wymienione przeze mnie rzeczy :-s :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Piotrek

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Piotrek » 2017-09-17, 15:20

Dezerter pisze: Na szukaniu wśród wyznań chrześcijańskich współpracy, na poznawaniu się wzajemnym, na współdziałaniu na wielu płaszczyznach (dobroczynność, promocja chrześcijańskich wartości, moralności, metod ewangelizacji np Kurs Alfa), na wzbogacaniu wzajemnie swej wiary (np do katolików przeniknęły z innych wyznań - chrzest w Duchu Św i cała Odnowa, błogosławienie świeckie, modlitwa Jezusowa, ikony, pojęcie przebóstwienia). Mamy dział ekumenizm , ale mało popularny :(
Dezerter tak i wiesz, mieści to się w społecznej nauce Kościoła, która mi była zawsze bliska. Piotrek.

podkowa

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: podkowa » 2017-09-18, 22:58

Reformacja to dla wedlug mnie bardzo niedobry czas dla Kosciola i chrzescijan.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Dezerter » 2017-09-19, 21:57

Ja biorę dosłownie i na poważnie słowa Jezusa "Abyście stanowili jedno", oraz "po tym poznają, żeście uczniami moimi, że będziecie się wzajemnie miłowali, jak Ja was umiłowałem".
Dlatego jestem ekumeniczny i życzliwy dla innych chrześcijan i patrzę na nich jak na braci i siostry w Chrystusie. Znam wielu dobrych chrześcijan, prawdziwie kochających Boga i naśladujących Jezusa , którzy nie są katolikami.
A Podkowie odpowiem tak
Czasy Reformacji to według mnie bardzo niedobry czas dla Kościoła i chrześcijan.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 610
Rejestracja: 25 wrz 2016
Has thanked: 2 times
Been thanked: 37 times

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Jordan » 2017-10-25, 20:10

Wartościowy (wiem: nie dla każdego), ciekawie podany materiał nt czasów poprzedzających Reformację, oraz jej przebieg, i dalsze lata: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... vUhqnIWiuH
"Zapewniam was: Wszystko, co zrobiliście dla jednego z tych najmniejszych moich braci, zrobiliście dla Mnie!" (Mt 25,40)
ZOSTAŃ POMAGACZEM - kliknij ...i zrób coś dla Jezusa! :-bd

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 14804
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4115 times
Been thanked: 2906 times
Kontakt:

Re: Reformacja - dobry rozłam?

Post autor: Dezerter » 2017-10-25, 22:52

Jordan pisze:Wartościowy (wiem: nie dla każdego), ciekawie podany materiał nt czasów poprzedzających Reformację, oraz jej przebieg, i dalsze lata: https://www.youtube.com/playlist?list=P ... vUhqnIWiuH
Jordanie Jordanie - wyżej cię ceniłem - takiego gniota ideologicznego wkleiłeś :(
Co Konstantyn z 300 roku ma do reformacji w 1517 roku ?!
ogarnij się!
Film zawiera błędy:
- Konstantyn nie "przyjął chrześcijaństwa" po z zwycięstwie na moście Mulwijskim w 312 roku jak sugeruje film, bo chrześcijaństwo wówczas było jeszcze nielegalne!
- zostało legalne, czyli stało jedną z wielu religii w 313 roku i stanowili chrześcijanie jakieś 10 % społeczeństwa
- Konstantyn żył jak poganin a tylko sprzyjał chrześcijanom i ich faworyzował
- Rzym nie "przeszedł transformacji z pogańskiego na papieski" a przynajmniej nie za Konstantyna, którego nie ochrzcili papiescy chrześcijanie a arianie a więc "ówcześni protestanci", jego pogrzeb był na pół pogański, przeniósł stolicę cesarstwa z Rzymu do Konstantynopola, którego uroczyste otwarcie, uroczystości prowadził nie papież ale "pogański filozof", do końca życia Konstantyna pogaństwo kwitło a nie zostało zastąpione przez chrześcijaństwo - te fakty jasno pokazują jak bezpodstawne teksty padają w filmie "chrześcijaństwo zajęło miejsce pogaństwa"
- świątynie pogańskie zostały przemianowane na chrześcijańskie" - oglądający widzi Panteon i myśli, że za Konstantyna - zostaje wprowadzony w błąd! bo panteon został zaadoptowany na Kościół gdy długo stał pusty i nikt z tych co się w nim po pogańsku modlili już nie żył , bo dopiero w VII weku, by nie stał pusty i nie został do reszty rozkradziony - i chwała temu papieżowi, który podjął taką decyzję, bo dzięki niemu mogłem podziwiać to dzieło sztuki.
- kolejna tym razem kompletna bzdura! "bóstwom nadano imiona świętych. Na przykład Jowisz został Św Piotrem" - no jak Jordanie ja mam taką bzdurę skomentować??? Świętymi zostawali apostołowie, męczennicy pierwszych wieków, wybitne osoby starożytnego chrześcijaństwa - znamy ich życiorysy i dorobek itd
- dalej leci mit protestancki bez pokrycia, czyli mityczny " Kościół prześladowany, który zachowywał wiarę apostolską" i na dodatek , który zachował ciągłość tej wiary - jest to tylko pobożny mit nie mający pokrycia w faktach i źródłach historycznych. Czyli bajka dla nieznających faktów protestantów mająca uzasadnić ciągłość dobrego Kościoła, będącego w opozycji do tego oficjalnego Kościoła Katolickiego, bo przecież protestanci wiedzą, że "bramy piekielne nie mogą go przemóc" .
- Celtycki Kościół - to przykład na ten mityczny dobry, ale przemilczają, że to temu kościołowi zawdzięczamy spowiedź uszną @-) ... bardzo protestancką prawda :^o . Prawda jest taka , że niewiele się różni od ówczesnego katolickiego i zakładali go nierzadko święci katoliccy jak Św Patryk ... chyba, że to święty protestancki :-bd
Jordanie - popraw się!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Historia Chrześcijaństwa, postacie, wydarzenia”