Nowe dubia i odpowiedź papieża

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Dezerter » 2023-10-23, 23:25

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-23, 09:54
Andej pisze: 2023-10-23, 09:05
Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-23, 08:26 Nie naciągajmy Biblii - nawet pod papieża.
Oczywiście, że Biblia ma daleko wyższą rangę niż słowa papieża.
Ale czy nie wylewamy dziecka z kąpielą?
Czy konsekwencje rozwodu i życia w innym układzie muszą być aż tak straszne? Czy rzeczywiście zasługują na odcięcie od sakramentów?
To, że życie w grzechu permanentnym jest ciężkim grzechem, to jasne. Nie wiem, czy nie grzechem zuchwałości. Ale czy zatrzaśniecie drzwi jest właściwe?
Czy ktoś to postuluje? Przecież nie od dzisiaj są nawet specjalne duszpasterstwa.
Natomiast Kościół nie może zachęcać, by ci ludzie robili sobie krzywdę, przystępując w grzechu ciężkim - co sam stwierdziłeś - do Komunii Świętej.
Mam odczucie, że Kościół przywiązuje nieproporcjonalnie wielką wagę do spraw związanych z seksem. Z wszystkich 10 przykazań wybrał jedno i na nim się skupia. Właściwie dwa: V i VI. [I na dodatek VI wiąże z IX]. A cała reszta jest traktowana łagodniej.
Widzę, że uległeś kalce, jaką wbijają media.
Zapewniam Cię, że jeśli ktoś, przystępując do spowiedzi, zakładałby, że będzie dalej kradł, mordował, czy choćby "tylko" opuszczał Mszę Świętą, nie uzyskałby rozgrzeszenia.
Rozumiem Marku, że ty przystępując do spowiedzi jesteś pewny, że nigdy więcej nie popełniasz żadnego grzechu z którym przychodzisz :!:

Dodano po 8 minutach 16 sekundach:
Brawo arcybiskup Anthony Fisher z Sydney - normalny głos wierzącego biskupa
mam nadzieję, że każdy Polski Biskup na Synodzie też tak myśli i tak się zachowa
Panie Boże daj im światło swojego Ducha by ich oświecało i dało odwagę trzymać się Twojego Słowa
Amen
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 08:31

Dezerter pisze: 2023-10-23, 23:33
Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-23, 09:54
Andej pisze: 2023-10-23, 09:05
Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-23, 08:26 Nie naciągajmy Biblii - nawet pod papieża.
Oczywiście, że Biblia ma daleko wyższą rangę niż słowa papieża.
Ale czy nie wylewamy dziecka z kąpielą?
Czy konsekwencje rozwodu i życia w innym układzie muszą być aż tak straszne? Czy rzeczywiście zasługują na odcięcie od sakramentów?
To, że życie w grzechu permanentnym jest ciężkim grzechem, to jasne. Nie wiem, czy nie grzechem zuchwałości. Ale czy zatrzaśniecie drzwi jest właściwe?
Czy ktoś to postuluje? Przecież nie od dzisiaj są nawet specjalne duszpasterstwa.
Natomiast Kościół nie może zachęcać, by ci ludzie robili sobie krzywdę, przystępując w grzechu ciężkim - co sam stwierdziłeś - do Komunii Świętej.
Mam odczucie, że Kościół przywiązuje nieproporcjonalnie wielką wagę do spraw związanych z seksem. Z wszystkich 10 przykazań wybrał jedno i na nim się skupia. Właściwie dwa: V i VI. [I na dodatek VI wiąże z IX]. A cała reszta jest traktowana łagodniej.
Widzę, że uległeś kalce, jaką wbijają media.
Zapewniam Cię, że jeśli ktoś, przystępując do spowiedzi, zakładałby, że będzie dalej kradł, mordował, czy choćby "tylko" opuszczał Mszę Świętą, nie uzyskałby rozgrzeszenia.
Rozumiem Marku, że ty przystępując do spowiedzi jesteś pewny, że nigdy więcej nie popełniasz żadnego grzechu z którym przychodzisz :!:
Jeśli o to pytasz, to nie rozumiesz nic - co mnie akurat w Twoim wypadku dziwi (i nie chce mi się wierzyć...;) ).
Jest fundamentalna różnica pomiędzy przystępowaniem do spowiedzi z postanowieniem poprawy, któremu towarzyszy jednak realny brak pewności, czy spowiadający się wytrwa i nie zgrzeszy, a spowiadaniu się z jednoczesną decyzją, że będę dalej grzeszył.
Ostatnio zmieniony 2023-10-24, 08:54 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-24, 11:44

Jutro ma zostać ogłoszony jakiś dokument z Synodu:

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2023-10-24, 11:45 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3531
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 378 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-10-24, 14:15

Może deklaracja typu "Dominus Jesus"

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Albertus » 2023-10-24, 14:59

Gzresznik Upadający pisze: 2023-10-24, 14:15 Może deklaracja typu "Dominus Jesus"

Daj Boże! :D

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Dezerter » 2023-10-24, 18:49

Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 08:31
Dezerter pisze: 2023-10-23, 23:33
Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-23, 09:54
Andej pisze: 2023-10-23, 09:05
Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-23, 08:26 Nie naciągajmy Biblii - nawet pod papieża.
Oczywiście, że Biblia ma daleko wyższą rangę niż słowa papieża.
Ale czy nie wylewamy dziecka z kąpielą?
Czy konsekwencje rozwodu i życia w innym układzie muszą być aż tak straszne? Czy rzeczywiście zasługują na odcięcie od sakramentów?
To, że życie w grzechu permanentnym jest ciężkim grzechem, to jasne. Nie wiem, czy nie grzechem zuchwałości. Ale czy zatrzaśniecie drzwi jest właściwe?
Czy ktoś to postuluje? Przecież nie od dzisiaj są nawet specjalne duszpasterstwa.
Natomiast Kościół nie może zachęcać, by ci ludzie robili sobie krzywdę, przystępując w grzechu ciężkim - co sam stwierdziłeś - do Komunii Świętej.
Mam odczucie, że Kościół przywiązuje nieproporcjonalnie wielką wagę do spraw związanych z seksem. Z wszystkich 10 przykazań wybrał jedno i na nim się skupia. Właściwie dwa: V i VI. [I na dodatek VI wiąże z IX]. A cała reszta jest traktowana łagodniej.
Widzę, że uległeś kalce, jaką wbijają media.
Zapewniam Cię, że jeśli ktoś, przystępując do spowiedzi, zakładałby, że będzie dalej kradł, mordował, czy choćby "tylko" opuszczał Mszę Świętą, nie uzyskałby rozgrzeszenia.
Rozumiem Marku, że ty przystępując do spowiedzi jesteś pewny, że nigdy więcej nie popełniasz żadnego grzechu z którym przychodzisz :!:
Jeśli o to pytasz, to nie rozumiesz nic - co mnie akurat w Twoim wypadku dziwi (i nie chce mi się wierzyć...;) ).
Jest fundamentalna różnica pomiędzy przystępowaniem do spowiedzi z postanowieniem poprawy, któremu towarzyszy jednak realny brak pewności, czy spowiadający się wytrwa i nie zgrzeszy, a spowiadaniu się z jednoczesną decyzją, że będę dalej grzeszył.
na jakiej podstawie chcesz różnić, człowieka, który setny raz się spowiada z onanizowania
od człowieka, który setny raz się spowiada ze stosunku pozamałżeńskiego?
Na jakiej podstawie chcesz wyżej wartościować kogoś, kto owe 100 razy robi z inna panienką - dostaje rozgrzeszenie
od kogoś, kto robi to z jedna kobietą, którą nazywa żoną i ma 3 dzieci? - nie dostaje rozgrzeszenia
ty to popierasz tak z ręką na sercu i sumieniu?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: konserwa » 2023-10-24, 20:27

Pogubilem sie ...
Wydaje mi sie, ze w jakis sposob odczuwam mysl przewodnia Marka, i jak za mgla ( ale jednak ) dostrzegam , ze wysilki Dezertera zdazaja do zanegowywania Marka ... tylko nie mam pomyslu, czy to zanegowywanie jest w zgodzie czy w niezgodzie z Szefem na niebiosach.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: faraon » 2023-10-24, 20:42

Dlatego niektore dyskusje nie maja sensu i choc sa na temat wiary, to i tak jej nie dotycza, tylko udowadniania racji, jakby od tej racji zalezalo ich wlasne zbawienie, a nie wiara w Boga i postepowanie wedlug Nauczania Jezusa.
Ostatnio zmieniony 2023-10-24, 20:45 przez faraon, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 20:57

Dezerter pisze: 2023-10-24, 18:49
Marek_Piotrowski pisze: 2023-10-24, 08:31Jeśli o to pytasz, to nie rozumiesz nic - co mnie akurat w Twoim wypadku dziwi (i nie chce mi się wierzyć...;) ).
Jest fundamentalna różnica pomiędzy przystępowaniem do spowiedzi z postanowieniem poprawy, któremu towarzyszy jednak realny brak pewności, czy spowiadający się wytrwa i nie zgrzeszy, a spowiadaniu się z jednoczesną decyzją, że będę dalej grzeszył.
na jakiej podstawie chcesz różnić, człowieka, który setny raz się spowiada z onanizowania
od człowieka, który setny raz się spowiada ze stosunku pozamałżeńskiego?
Na jakiej podstawie chcesz wyżej wartościować kogoś, kto owe 100 razy robi z inna panienką - dostaje rozgrzeszenie
od kogoś, kto robi to z jedna kobietą, którą nazywa żoną i ma 3 dzieci? - nie dostaje rozgrzeszenia
ty to popierasz tak z ręką na sercu i sumieniu?
Dezerter, o czym Ty chrzanisz?
Co ma do rzeczy, który raz się spowiada i z czego się spowiada?!
Człowiek, który przychodzi do konfesjonału z DECYZJĄ że będzie dalej grzeszył, nie dostanie rozgrzeszenia.
Dlatego, że warunkami spowiedzi są żal za grzechy i postanowienie poprawy. Krótko mówiąc - odwrócenie się od grzechu.
Kurcze, tego uczą przed pierszą Komunią Świętą.

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: faraon » 2023-10-24, 21:05

Ale nie wiadomo czy ten ktory zyje w drugim zwiazku nie planuje radykalnej zmiany.
Podobnie bedzie np. z kims kto uzywa wibratora do masturbacji, a idac do spowiedzi nie wyrzuci go, tylko nadal gdzies tam przechowuje.
Poza tym nawet jesli to drugi zwiazek, a sa z niego dzieci, to rozejscie sie by moc przystepowac do Sakramentu pojednania i Komunii Sw. bylo by ze szkoda dla tych dzieci.
Ostatnio zmieniony 2023-10-24, 21:08 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Dezerter » 2023-10-24, 21:07

Czyli obaj dostana słusznie rozgrzeszenie, bo podchodząc do spowiedzi wyrażają tym samym akt żalu i chęć oprawy - cieszę że wreszcie się zgadzamy :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: konserwa » 2023-10-24, 21:19

Raczej nie Dezerterze. Wiele spowiedzi bywa bluznierczych.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-10-24, 21:25

faraon pisze: 2023-10-24, 21:05 Ale nie wiadomo czy ten ktory zyje w drugim zwiazku nie planuje radykalnej zmiany.
Nie planuje, skoro zamierza dalej żyć i współżyć w cudzołożnym związku.
Podobnie bedzie np. z kims kto uzywa wibratora do masturbacji, a idac do spowiedzi nie wyrzuci go, tylko nadal gdzies tam przechowuje.
Owszem. To ten sam przypadek.
Poza tym nawet jesli to drugi zwiazek, a sa z niego dzieci, to rozejscie sie by moc przystepowac do Sakramentu pojednania i Komunii Sw. bylo by ze szkoda dla tych dzieci.
Kościół od bardzo dawna ma jedną radę dla tych osób: tzw. białe małżeństwo.

Dodano po 36 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-10-24, 21:07 Czyli obaj dostana słusznie rozgrzeszenie, bo podchodząc do spowiedzi wyrażają tym samym akt żalu i chęć oprawy - cieszę że wreszcie się zgadzamy :)
ANi jeden, ani drugi. I nie wmawiaj mi, że się zgadzamy, opowiadając dyrdymały.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15118
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4253 times
Been thanked: 2982 times
Kontakt:

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: Dezerter » 2023-10-24, 21:41

Marku nie ma większego sensu, że
uprawiającuy samogwałt regularnie i ciągle dostają rozgrzeszenie
Mający panienek na pęczki stale i wciąż - dostają rozgrzeszenie
żyjący w związku małżeńskim cywilnym - nie dostają
Przecież to jakaś obraza rozumu ludzkiego, etyki i sprawiedliwości
- chcesz mi powiedzieć, że masz pewność, że Bóg tak uważa?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Nowe dubia i odpowiedź papieża

Post autor: greg77 » 2023-10-24, 22:21

Moi drodzy od kilku lat jestem w niesakramentalnym związku (ślub cywilny) z moją żoną, mamy kochaną córeczkę i co dzień dziękuje Bogu że mi je dał.
Jednak Jezus jasno wyraził się na temat rozwodów i tego czy jest to grzechem czy nie, przysłowiowe "kopanie się z koniem" nie ma sensu. Puki nie żyjemy z żoną w "białym małżeństwie" popełniamy cudzołóstwo, koniec ,kropka. Nie mogę przystępować do komunii, ani nie dostanę rozgrzeszenia po spowiedzi. Dopiero gdy zabrakło mi w moim życiu tych sakramentów, naprawdę doceniłem ich brak. Dlatego wszyscy którzy lekceważą te sakramenty popełniają wielki błąd. Zarówno spowiedź jak i komunia są "dopalaczami" pozwalającymi chrześcijaninowi szybko podążać po Drodze którą jest Jezus do Ojca w niebie. Puki co ja i moja żona wybraliśmy powolne "człapanie" ( daj Boże że kiedyś się to zmieni, ale obje musimy dojrzeć do tej decyzji) ale nadal głęboko wierze że po właściwej Drodze. W 100% zgadzam się z Markiem, żaden Synod ani Papież nie jest nad Słowem Bożym, cóż mi z tego że zezwolili by nam przyjmować sakrament komunii i dostawalibyśmy rozgrzeszenie (Marek ma całkowitą rację pisząc o spowiedzi w której z premedytacją nadal chciałbym popełniać grzech z którego się spowiadam, taka spowiedź nie ma sensu). Może i wraz z żoną przestałbym "człapać" a zaczął biec, tylko pytanie czy nadal bieglibyśmy po Drodze? Jednego jestem pewien Bóg kocha całą naszą trójkę i jestem pewien że zrobi wszystko aby nas po śmierci do Siebie przytulić.

10 Bo góry mogą ustąpić
i pagórki się zachwiać,
ale miłość moja nie odstąpi od ciebie
i nie zachwieje się moje przymierze pokoju,
mówi Pan, który ma litość nad tobą.

ODPOWIEDZ