Nazizm i chrześcijaństwo

Tutaj będą pisane felietony przez redaktorów forum. Katolickie spojrzenie na świat, na Boga, na sprawy wiary. Zapraszam do czytania.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19204
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Nazizm i chrześcijaństwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-19, 21:21

Wstęp do wątku

Doszedłem do wniosku, że być może dobrze będzie zaprezentować pewne fakty, gdyż temat ten jest wyjątkowo zakłamany w przestrzeni publicznej. Nie przypadkowo - jest to wynikiem gigantycznej operacji propagandowej, przeprowadzonej z inicjatywy Kremla w latach 60-tych*1.

Niesamowite, ale bezpośrednią przyczyną tego była... sztuka niemieckiego dramaturga Rolfa Hochhutha . Podkreślić należy, iż była to sztuka fabularna, nie historyczna i jej treść – choć sugestywnie podana – była całkowicie fikcyjna.

Hierarchowie Kurii Rzymskiej zostali w niej przedstawieni w niekorzystnym świetle, w sposób sugerujący, że próbowali dopasować się najpierw do faszystów, a następnie do aliantów (krótko mówiąc – do zwycięzców). „Namiestnik" (taki tytuł miał dramat) został po raz pierwszy wystawiony w 1963 roku w Berlinie, a następnie przetłumaczono scenariusz i sztukę pokazano w przeszło 20 innych krajach (w 2002 roku nakręcono na podstawie sztuki film Amen, w Polsce sztuka ta została wystawiona w 1966 -roku obchodów 1000–lecia chrztu Polski- przez Kazimierza Dejmka).

Oczywiście wiele osób dementowało przesłanie sztuki Hochhutha (m.in.Robert M. Kempner, były szef Amerykańskiej Delegacji Oskarżycieli w Norymberdze), ale teza była nośna i – jak się okazało – nieprzypadkowa.
Dziś wiemy, że pierwotne wydanie sztuki ukazało się w wydawnictwie będącym (założoną przez gen. Iwana Agajantsa, speca KGB od dezinformacji) ekspozyturą sowieckiego wywiadu.

Dopiero w styczniu 2007 roku całą operację opisał w amerykańskim „National Review” uczestnik tych działań, były generał rumuńskiego wywiadu Ion Mihai Pacepa . Okazało się, że w półtora roku po śmierci Piusa XII, w lutym 1960 roku Nikita Chruszczow zatwierdził plan zmierzający do obniżenia autorytetu Watykanu na Zachodzie. Plan (kryptonim Stolica-12) koordynowali Rosjanie, wykonawcami uczyniono Rumunów. Spreparowane materiały przekazano Hochhuthowi, który na ich podstawie stworzył wspomnianą sztukę.
Jest paradoksem, że Rolf Hochhuth był w młodości członkiem Hitlerjugend (choć to oczywiście nie musi nic znaczyć - wcielano wówczas chłopców do tej formacji bez pytania o zgodę). Trzeba też przyznać, iż - wprawdzie w postrictum, które nie było wystawiane na scenach - Hochhut przyznał, że Watykan pomagał Żydom w czasie wojny.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Obrazek
Ion Mihai Pacepa – generał, wysoki funkcjonariusz rumuńskiego wywiadu, który w 1978 roku przeszedł na stronę amerykańską. Za jego głowę, Nicolae Ceausescu wyznaczył nagrodę w wysokości 2 milionów dolarów (Pacepa miał w Rumunii dwa wyroki śmierci). Autor książki o kulisach komunistycznego wywiadu Rumunii. Koordynator akcji STolica-12


Obrazek
Rolf Hochhuth, niemiecki dramaturg, autor Sztuki szkalującej Piusa XII

Obrazek
Zleceniodawca całej operacji – Nikita Chruszczow
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Potem wszystko poszło już wielokroć przećwiczonym torem – agenci wpływu i tzw. „użyteczni idioci” wypromowali ową sztukę na bestseller.
""Ostatnio na Broadwayu przedstawiano znaną sztukę The Deputy, oskarżającą Kościół katolicki o wspieranie i współudział w zabijaniu Żydów. Nie jest to prawdą, a ja osobiście przyjechałem do Nowego Jorku, aby powiedzieć to autorowi tej nikczemnej sztuki (...).
Dwukrotnie uciekałem z obozów koncentracyjnych, gdy nas transportowano, a potem ukrywałem się wraz z innymi dziećmi żydowskimi w klasztorach i seminariach. A siostry, które nam pomagały, były brutalnie gwałcone i mordowane, jakże można coś takiego w ogóle powiedzieć? Kościół katolicki w Polsce pomagał nam nieprzerwanie, a ojciec Kolbe osobiście mnie uratował."
(Sigmund Gorson, Żyd który przeżył Auschwitz)

Nawiasem mówiąc, nie była to jedyna tego rodzaju akcja ( bardzo podobne działania podjęto wobec Jana Pawła II, tuż po wyborze na Stolicę Piotrową. Akcja spaliła na panewce, gdyż – w przeciwieństwie do sprawy Piusa XII – Karol Wojtyła wówczas żył i manipulacja była dużo trudniejsza w realizacji.)

No dobrze, tyle tytułem wstępu, bo przecież nie o tym chcieliście przeczytać. Dlatego w następnym wpisie cofnę się o kilka dziesięcioleci, aż do... I Wojny Światowej.



=========================
*1 Co prawda w roku 1959 opublikowano rzekomy List Trumana do Piusa XII pełen niesprawiedliwych i grubiańsko sformuowanych zarzutów. Ponieważ znana jest ciepła w tonie i pełna szacunku w treści korespondencja pomiędzy Trumanem a Papieżem z tamtego okresu, łatwo zdemaskować tekst z 1959 roku jako fałszywkę.
Ostatnio zmieniony 2024-04-20, 00:14 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.

Pompieri
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1164
Rejestracja: 28 wrz 2020
Has thanked: 469 times
Been thanked: 194 times

Re: Nazizm i chrześcijaństwo

Post autor: Pompieri » 2024-04-19, 22:23

Dobrze, ze piszesz o tym.

Awatar użytkownika
Petro
Początkujący
Początkujący
Posty: 35
Rejestracja: 29 cze 2023
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Nazizm i chrześcijaństwo

Post autor: Petro » 2024-04-27, 14:37

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-19, 21:21 *1 Co prawda w roku 1959 opublikowano rzekomy List Trumana do Piusa XII pełen niesprawiedliwych i grubiańsko sformuowanych zarzutów. Ponieważ znana jest ciepła w tonie i pełna szacunku w treści korespondencja pomiędzy Trumanem a Papieżem z tamtego okresu, łatwo zdemaskować tekst z 1959 roku jako fałszywkę.
Nieraz osobiście się zastanawiałem, czy ten "List Trumana do papieża" to nie jest jakaś parodia (w stylu np. "Liberalnego Zboru Ewangelikalno-Mariawickiego Świętych w Dniach Przedostatnich"). Na przykład zażegnywanie się autora tego "listu", że nigdy nie użyje zwrotu "Your Holiness" ('Wasza świątobliwość'), gdyż przysługuje on tylko Bogu, wręcz zakrawa na jawną karykaturę słynnego zarzutu, że nie wolno nazwać papieża "ojcem świętym" (z tego samego powodu).
"Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie." (Dz 10,35; BT)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19204
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2641 times
Been thanked: 4657 times
Kontakt:

Re: Nazizm i chrześcijaństwo

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-27, 14:58

Przepraszam, że trochę zaniedbuję wątek, ale przygniotły mnie inne sprawy.

Obrazek
Poniżej skan wymiany listów pomiędzy Trumanem a Piusem XII opublikowanej przez "The New York Times". - zaznaczyłem na nim na czerwono miejsce, gdzie Truman zwraca się do papieża właśnie "Your Holiness":
Obrazek

Wyraźniej można przeczytać pod tym adresem https://analizy.biz/jpg/trumanpiusxi.jpg

ODPOWIEDZ