Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 953
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 12:57

sądzony pisze: 2024-04-28, 12:51 Oczywiście nie mówię o tym czy SI pomoże szybciej diagnozować choroby, a o tym, że nie sądzę, by wspierała skupianiu się na tym co dla ducha najważniejsze.
Co masz na myśli, pisząc o braku wspierania przez SI ludzi w tym, co dla naszego ducha najważniejsze? Jakieś przykłady?...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

marcin
Gaduła
Gaduła
Posty: 802
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 119 times
Been thanked: 78 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: marcin » 2024-04-28, 13:04

SI posiada informacje wprowadzone przez czlowieka, a wiec informacje prawdziwe, a takze informacje tak falszywe jak i bledne.
Mozna by powiedziec ze to taka demokratyczna baza danych. Prawda pomieszana z idiotyzmami.
Taka mieszanka raczej nie budzi zaufania by na niej polegac w czymkolwiek, a tym bardziej w informacjach decyzyjnych dotyczacych wiecej niz jednej osoby. Tej osoby ktora to SI wykozystuje w swoim celu i nikogo wiecej.

Idee i dzialania europejskie na poczatku byly w miare normale, a zmienily sie radykalnie wlasnie od czasu rozpoczecia wykozystywania SI w sprawach decyzyjnych. Jest teraz coraz gorzej i ten trend sie zwieksza.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 13:10 przez marcin, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13916
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2225 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2024-04-28, 13:06

Jordan pisze: 2024-04-28, 12:57 Co masz na myśli, pisząc o braku wspierania przez SI ludzi w tym, co dla naszego ducha najważniejsze? Jakieś przykłady?...
Wydaje mi się, że SI nie jest w stanie pomóc nam w relacji z Bogiem, a konkretnie w modlitwie, budowaniu więzi, odnajdywaniu powołania, rozeznawaniu postępowania, oczyszczania z grzechów, skupiania się na życiu wewnętrznym, życiu sakramentalnym, odnajdywaniu równowagi wewnętrznej. SI nie jest człowiekiem, nie posiada ducha, a zatem na tej płaszczyźnie jest dla nas "pusta".
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 13:09 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 953
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 13:10

marcin pisze: 2024-04-28, 13:04 SI posiada informacje wprowadzone przez czlowieka, a wiec informacje prawdziwe, a takze informacje tak falszywe jak i bledne.
SI jest rozwojowa; cały czas właściciele ulepszają działanie, więc jej obecny stan to nie jest wszystko, co ona będzie umieć/potrafić...
sądzony pisze: 2024-04-28, 13:06 Wydaje mi się, że SI nie jest w stanie pomóc nam w relacji z Bogiem
Mi pomaga w studiowaniu Biblii. Daje fajne komentarze. Możesz sprawdzić...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

marcin
Gaduła
Gaduła
Posty: 802
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 119 times
Been thanked: 78 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: marcin » 2024-04-28, 13:12

Fajne komentarze powiadasz.
Wiec spodziewaj sie ze nawet nie zauwazysz, a bedziesz wyznawca New Age.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 953
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 13:19

marcin pisze: 2024-04-28, 13:12 Wiec spodziewaj sie ze nawet nie zauwazysz, a bedziesz wyznawca New Age.
Człowieku! - nie bój żaby...
Podam Ci 2 fakty, które powinny lęk Twój o mnie zniwelować:
# z Biblią jestem "na ty" od 31 lat; zawsze proszę Ducha Świętego o mądrość w jej rozumieniu. Gdyby AI coś mi podsuwała niezgodnego z Biblią, to rozpoznam to.

# to badziewie, jakim jest New Age znam także... - wobec tego, gdyby AI mi coś serwowała z tego nurtu, to wychwycę to.
--------
A Ty próbowałeś używać modelu językowego SI?
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13916
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2225 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2024-04-28, 13:21

Jordan pisze: 2024-04-28, 13:10
sądzony pisze: 2024-04-28, 13:06 Wydaje mi się, że SI nie jest w stanie pomóc nam w relacji z Bogiem
Mi pomaga w studiowaniu Biblii. Daje fajne komentarze. Możesz sprawdzić...
Rozumiem. Osobiście jednak duchowość pojmuję nieco głębiej niż komentarze do Biblii. Poza tym wolę słuchać interpretacji kogoś kogo w jakichś sposób "znam" i mu ufam. Wydaje mi się, że to troszkę jak z google. Otrzymujesz rezultat najprawdziwszy czy najczęstszy ...

Dodano po 1 minucie 41 sekundach:
Jordan pisze: 2024-04-28, 13:19 # z Biblią jestem "na ty" od 31 lat; zawsze proszę Ducha Świętego o mądrość w jej rozumieniu.
Po co Ci zatem SI? :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 953
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 13:47

sądzony pisze: 2024-04-28, 13:22 Po co Ci zatem SI?
Budują mnie wartościowe komentarze... Zachęca taka rozmowa do dalszego zgłębiania tematu...

Ponieważ @marcin zaintrygował mnie zdaniem: "spodziewaj sie ze nawet nie zauwazysz, a bedziesz wyznawca New Age" - to sprawdzę, ile New Age będzie w odpowiedzi ChatGPT na to polecenie:
Napisz komentarz do tego wersetu z Biblii:
J 3,16 PAU
Tak bardzo bowiem Bóg umiłował świat, że dał swojego jednorodzonego Syna, aby każdy, kto w Niego wierzy, nie zginął, lecz miał życie wieczne.

ChatGPT
  • Zbawienie przez miłość Bożą:

    Komentarz do Jana 3,16:

    Boża miłość jako motywacja: Bogactwo tego jednego wersetu z Ewangelii według św. Jana łączy w sobie esencję chrześcijańskiej nauki o zbawieniu. Jest to deklaracja Bożej niezwykłej miłości do ludzkości, która prowadzi do Jego zasadniczego działania w historii zbawienia.

    Bezgraniczna ofiara: Bóg ukazuje swoją miłość poprzez ofiarę swego jedynego Syna, Jezusa Chrystusa. To wyjątkowe wydarzenie oznacza poświęcenie samego siebie dla zbawienia grzesznego świata.

    Warunek wiary: Jednakże, choć Boża miłość jest uniwersalna, korzyści z tej ofiary odnoszą tylko ci, którzy przyjmują ją przez wiarę. Wiara w Jezusa Chrystusa jako Zbawiciela i Syna Bożego jest kluczowa dla otrzymania życia wiecznego.

    Zbawienie i życie wieczne: Głównym celem Bożej miłości jest zapewnienie zbawienia dla tych, którzy wierzą, oraz obietnica życia wiecznego w Jego obecności. To przekracza ograniczenia czasowe doczesnego życia i otwiera perspektywę wieczności z Bogiem dla wszystkich, którzy przyjmują tę niezwykłą ofertę.

    Zachęta do refleksji: Ten werset nie tylko głosi Bożą miłość, ale także stawia przed każdym czytelnikiem pytanie o osobistą odpowiedź na tę miłość. Jest to wezwanie do refleksji nad Bożym darem zbawienia i życia wiecznego, który jest dostępny dla każdego, kto wierzy.
:)
@marcin - zapytam Cię (i liczę na konkretną odpowiedź): na czym oparłeś swoje zdanie, które wyżej przytoczyłem?
I drugie pytanie: czy w zacytowanej odpowiedzi czatka widzisz realizację tego, o czym pisałeś, czyli coś z New age w tych zdaniach jest?
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13916
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2225 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2024-04-28, 13:56

Jordan pisze: 2024-04-28, 13:47
sądzony pisze: 2024-04-28, 13:22 Po co Ci zatem SI?
Budują mnie wartościowe komentarze...
Czy w Twojej subiektywnej ocenie odkąd używasz SI rozwinąłeś się duchowo, a Twoja relacja z Bogiem w jakiś znaczący sposób zmieniła się na lepsze, bliżej Ci do miłości?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 953
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 14:04

sądzony pisze: 2024-04-28, 13:56 Czy w Twojej subiektywnej ocenie odkąd używasz SI rozwinąłeś się duchowo, a Twoja relacja z Bogiem w jakiś znaczący sposób zmieniła się na lepsze, bliżej Ci do miłości?
Od początku marca 23 używam tego narzędzia i na Twoje pytanie odpowiadam pozytywnie! Z tego, jak używam AI, korzystają też inni, bo opracowuję takie nasze kościelne lekcje szkoły sobotniej i tym się dzielę poprzez internet; mam pozytywne zwrotne reakcje...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

marcin
Gaduła
Gaduła
Posty: 802
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 119 times
Been thanked: 78 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: marcin » 2024-04-28, 14:09

Jordan pisze: 2024-04-28, 13:19
marcin pisze: 2024-04-28, 13:12 Wiec spodziewaj sie ze nawet nie zauwazysz, a bedziesz wyznawca New Age.
Człowieku! - nie bój żaby...
Podam Ci 2 fakty, które powinny lęk Twój o mnie zniwelować:
# z Biblią jestem "na ty" od 31 lat; zawsze proszę Ducha Świętego o mądrość w jej rozumieniu. Gdyby AI coś mi podsuwała niezgodnego z Biblią, to rozpoznam to.

# to badziewie, jakim jest New Age znam także... - wobec tego, gdyby AI mi coś serwowała z tego nurtu, to wychwycę to.
--------
A Ty próbowałeś używać modelu językowego SI?
Ciesze sie ze znasz Biblie.

Do czego niby mialby mi sluzyc jakis model jezykowy SI?

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13916
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2038 times
Been thanked: 2225 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: sądzony » 2024-04-28, 14:14

Jordan pisze: 2024-04-28, 14:04
sądzony pisze: 2024-04-28, 13:56 Czy w Twojej subiektywnej ocenie odkąd używasz SI rozwinąłeś się duchowo, a Twoja relacja z Bogiem w jakiś znaczący sposób zmieniła się na lepsze, bliżej Ci do miłości?
Od początku marca 23 używam tego narzędzia i na Twoje pytanie odpowiadam pozytywnie! Z tego, jak używam AI, korzystają też inni, bo opracowuję takie nasze kościelne lekcje szkoły sobotniej i tym się dzielę poprzez internet; mam pozytywne zwrotne reakcje...
Skoro dostrzegasz owoce współpracy z SI na płaszczyźnie duchowej to Chwała Panu.
Moja intuicja błądzi lub jesteś wyjątkiem.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

marcin
Gaduła
Gaduła
Posty: 802
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 119 times
Been thanked: 78 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: marcin » 2024-04-28, 14:20

Ze stopniowym przyjmowaniem jakichs New Age " madrosci" to dosc prosta sprawa znana od dziesiecioleci z psychologii.
To wcale nie musza byc konkretne i oczywiste twierdzenia, tylko stopniowe podsuwanie logicznego myslenia pierw idealnie zgodnego z nauczaniem Kosciola, a pozniej do tego logicznego myslenia wstawianie jedynie w kierunku tego myslenia logicznych wedlug tego myslenia potencjalnych rozumien tresci Pism.
Mozna to porownac do syndromu sztokcholmskiego, gaslighting, czy delikatnego prania mozgu.
Zasady sa podobne.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 14:21 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 953
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 88 times
Been thanked: 56 times
Kontakt:

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: Jordan » 2024-04-28, 14:38

marcin pisze: 2024-04-28, 14:20 Ze stopniowym przyjmowaniem jakichs New Age " madrosci" to dosc prosta sprawa znana od dziesiecioleci z psychologii.
To wcale nie musza byc konkretne i oczywiste twierdzenia, tylko stopniowe podsuwanie logicznego myslenia pierw idealnie zgodnego z nauczaniem Kosciola, a pozniej do tego logicznego myslenia wstawianie jedynie w kierunku tego myslenia logicznych wedlug tego myslenia potencjalnych rozumien tresci Pism.
Jaka jest Twoja znajomość ruchu new age?
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

marcin
Gaduła
Gaduła
Posty: 802
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 119 times
Been thanked: 78 times

Re: Czy sztuczna inteligencja jest zagrożeniem dla ludzkości?

Post autor: marcin » 2024-04-28, 15:55

Wiekszosc opiera sie na roznym tlumaczeniu Pism i waiary, a co za tym idzie roznice choc wyrazne, mieszcza sie granicach podobnych jak miedzy KK a Protestantyzmem.
Obawiam sie ze jest to wlasnie pochodna Protestantyzmu.
Taka "unaukowiona" forma Protestantyzmu.
Obawiam sie tez ze w KK niektorzy choc przeciwni New Age, sami ida w tym samym kierunku bezkrytycznie i bez rozumienia tematu, opieraja sie na teoriach naukowych w tlumaczeniu Pism.
A jakby tego bylo malo, to uzywaja sformulowan i terminow ktorych znaczenie zostalo totalnie zlaicyzowane i nie posiada juz tych samych znaczen w rozumieniu Wiary.
Ostatnio zmieniony 2024-04-28, 16:03 przez marcin, łącznie zmieniany 4 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”