DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-08, 18:50

Uczeni krytykują Biblię przede wszystkim za twierdzenie jakoby Ziemia miała nieco ponad 6000 lat, podczas gdy przeczą temu liczne badania naukowe. Inne zarzuty skupiają się na kwestiach niezmienności gatunków oraz niemalże natychmiastowego stworzenia wszelkiego życia na ziemi. Jednakże owe atakowane przez badaczy założenia płyną z mało wnikliwej analizy tekstu biblijnego, gdyż przeczy im niejako samo Pismo Święte.

7 dni stwarzania
Na pierwszy rzut oka można by faktycznie stwierdzić, że księga Genesis mówi o tym, iż Bóg stworzył cały wszechświat w przeciągu siedmiu 24-godzinnych dni słonecznych. Lecz już po kilku wersetach odkrywamy, że światłość opisywana w Genesis 1:3 oraz dzień z Genesis 1:5 nie mają tak naprawdę nic wspólnego ze światłem Słońca i dniem słonecznym:

"I tak upłynął wieczór i poranek - dzień trzeci. A potem Bóg rzekł: Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata;" (GENESIS 1:13-14)

Powyższy fragment księgi Rodzaju mówi bardzo wyraźnie o tym, że ziemskie pory, dni i lata zaczęły być odmierzane dopiero w czwartym dniu stwarzania. Innymi słowy dni stwarzania z pierwszego rozdziału Genesis nie mają nic wspólnego z dniami słonecznymi i nie można ich odmierzać tą samą miarą. Jest wiele innych miejsc w Biblii, gdzie słowo 'dzień' nie oznacza 24-godzinnego dnia słonecznego, lecz odnosi się do pewnego okresu czasu. Do najsłynniejszych przykładów należą:

rok łaski" i "dzień pomsty" z Izajasza 61:2 cytowany przez Jezusa w nazareńskiej synagodze
"czas łaski" i "dzień zbawienia" z Izajasza 49:8 przytaczany przez apostoła Pawła w 2-gim liście do Koryntian 6:2
"dzisiaj" z Psalmu 95:7, do którego nawiązuje autor listu do Hebrajczyków (4:7)
tajemniczy "jeden dzień" z proroctwa Zachariasza:
"W owym dniu nie będzie światła ani zimna, ani mrozu. Będzie to jeden jedyny dzień - Pan tylko wie o nim - nie będzie to dzień ani noc, wieczorną porą będzie jasno." (ZACHARIASZA 14:6-7)
Także apostoł Piotr poucza wierzących:
"Niech zaś dla was, umiłowani, nie będzie tajne to jedno, że jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień." (2 PIOTRA 3:8)

Tak więc owe dni stwarzania mogły trwać ułamek sekundy lub miliardy lat. Mogły się one różnić od siebie długością lub mogły trwać dokładnie tyle samo. Dlatego też uporczywe postulowanie młodej Ziemi nie ma podstaw biblijnych.

konik

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: konik » 2017-02-08, 18:56

Ale rowniez nie wyklucza definitywnie tezy o mlodej ziemi. Jest to sprawa jak najbardziej otwarta ... choc dowody zebrane na dzien dzisiejszy ( chodzi o materialne dowody nauk przyrodniczych) raczej potwierdzaja teze o starej ziemi.
Ale nie wiadomo, co bedzie odkryte za lat 500? Byc moze stan nauki za 500 lat pozwoli definitywnie odpowiedziec na to pytanie, a byc moze nigdy na 100% nie bedzie to mozliwe.

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 749
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 19:14

Davidzie, piszesz o dniu... Wiedz, że w hebrajskim, gdy słowo dzień (ijom) występuje z liczebnikiem (pierwszy... drugi...), to nie mamy wtedy do czynienia z dniem symbolicznym (który jest możliwy, gdy brak liczebnika) - ale z dniem dobowym, 24-godzinnym.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19162
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-08, 19:16

david491 pisze:Uczeni krytykują Biblię przede wszystkim za twierdzenie jakoby Ziemia miała nieco ponad 6000 lat, podczas gdy przeczą temu liczne badania naukowe.
Uczeni tego nie robią, bo wiedzą, że interpretacja Biblii jest poza ich polem kompetencji.
Natomiast robią to niekiedy publicyści.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-08, 19:22

Jordan pisze:Davidzie, piszesz o dniu... Wiedz, że w hebrajskim, gdy słowo dzień (ijom) występuje z liczebnikiem (pierwszy... drugi...), to nie mamy wtedy do czynienia z dniem symbolicznym (który jest możliwy, gdy brak liczebnika) - ale z dniem dobowym, 24-godzinnym.

Ale co to ma wspólnego z tematem.dni słoneczne powstały dopier w czwartym dniu stwarzania.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-08, 19:24

Marek_Piotrowski pisze:
david491 pisze:Uczeni krytykują Biblię przede wszystkim za twierdzenie jakoby Ziemia miała nieco ponad 6000 lat, podczas gdy przeczą temu liczne badania naukowe.
Uczeni tego nie robią, bo wiedzą, że interpretacja Biblii jest poza ich polem kompetencji.
Natomiast robią to niekiedy publicyści.

Już od ponad stu lat uczeni zarzucają Biblii, iż jest ona jedynie zbiorem religijnych mitów o wątpliwej wartości naukowej. Prawda jest jednak taka, że Biblia jest najstarszą na świecie księgą poprawnie opisującą budowę i umiejscowienie Ziemi.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19162
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-08, 19:40

david491 pisze:Już od ponad stu lat uczeni zarzucają Biblii, iż jest ona jedynie zbiorem religijnych mitów o wątpliwej wartości naukowej. Prawda jest jednak taka, że Biblia jest najstarszą na świecie księgą poprawnie opisującą budowę i umiejscowienie Ziemi.
Nic podobnego.
Biblia nie może ani "poprawnie opisywać budowy i umiejscowienia Ziemi" ani też być " zbiorem religijnych mitów o wątpliwej wartości naukowej" na ten temat.
Biblia po prostu NIE JEST na ten temat.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-08, 20:08

Marek_Piotrowski pisze:
david491 pisze:Już od ponad stu lat uczeni zarzucają Biblii, iż jest ona jedynie zbiorem religijnych mitów o wątpliwej wartości naukowej. Prawda jest jednak taka, że Biblia jest najstarszą na świecie księgą poprawnie opisującą budowę i umiejscowienie Ziemi.
Nic podobnego.
Biblia nie może ani "poprawnie opisywać budowy i umiejscowienia Ziemi" ani też być " zbiorem religijnych mitów o wątpliwej wartości naukowej" na ten temat.
Biblia po prostu NIE JEST na ten temat.

Chcesz powiedzieć ze np, ten werset który mówi ze ziemia jest okragła nie istnieje? "Ten, co mieszka nad kręgiem ziemi, której mieszkańcy są jak szarańcza, On rozciągnął niebiosa jak tkaninę i rozpiął je jak namiot mieszkalny." (IZAJASZ 40:24, Biblia Tysiąclecia)

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19162
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-08, 20:24

Oczywiście, że nie istnieje - mówi o czymś całkiem innym, a mianowicie o widnokręgu.
Świadczy zresztą o tym cudowna metafora w drugiej części wersetu, o "rozpięciu namiotu".
Zobacz zresztą w Księdze Rodzaju jak Autor Natchniony wyobraża sobie kosmos (pisałem o tym w mailu tu http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?p=8358#p8358 - i tam proponuję kontynuować temat).

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-08, 20:32

Marek_Piotrowski pisze:Oczywiście, że nie istnieje - mówi o czymś całkiem innym, a mianowicie o widnokręgu.
Świadczy zresztą o tym cudowna metafora w drugiej części wersetu, o "rozpięciu namiotu".
Zobacz zresztą w Księdze Rodzaju jak Autor Natchniony wyobraża sobie kosmos (pisałem o tym w mailu tu http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?p=8358#p8358 - i tam proponuję kontynuować temat).
Mówi o okręgu, a nie o widnokręgu. W Starym Testamencie trzykrotnie zostało użyte hebrajskie słowo 'hog' (nr Stronga 02329) oznaczające 'okrąg'. Po raz pierwszy jest ono użyte w odniesieniu do nieba ponad ziemią:

"Obłoki są skrytością jego, iż nie widzi, a po okręgu niebieskim przechadza się." (HIOBA 22:14, Biblia Gdańska)

Po raz drugi wyraz ten pojawia się przy opisie oceanów:

"Gdy budował niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał krąg nad powierzchnią toni." (PRZYPOWIEŚCI 8:27, Biblia Warszawska)

Po raz trzeci i ostatni 'hog' jest użyte do opisania Ziemi:Ten, co mieszka nad kręgiem ziemi, której mieszkańcy są jak szarańcza, On rozciągnął niebiosa jak tkaninę i rozpiął je jak namiot mieszkalny." (IZAJASZ 40:24, Biblia Tysiąclecia)

Awatar użytkownika
Jordan
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 749
Rejestracja: 25 wrz 2016
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 42 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Jordan » 2017-02-08, 20:59

Davidzie, obaj jesteśmy tu dość krótko... Ale już obaj wiemy, że nie ma tu zgody ze strony starych bywalców na rozumienie Biblii w ten sposób, który Tobie i mnie jest bliski...
Mnie to już zaczyna ciążyć, bo jeśli mam pół dnia tracić na przekonywanie do tego, co dla mnie jest wartością, a dla innych nicością, to... lepiej czymś innym się zająć!

Pozdrawiam i cieszę się, że są wśród katolików osoby Twego pokroju, dla których zwykłe: "napisano" znaczy więcej niż rozbudowane dowodzenia, że wcale tego nie napisano... albo, że to co napisano, znaczy całkiem co innego niż się czyta...
Zniesmaczony tym jestem [choć czy mogłem się czegoś innego spodziewać na forum?...]
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-08, 21:11

Jordan pisze:Davidzie, obaj jesteśmy tu dość krótko... Ale już obaj wiemy, że nie ma tu zgody ze strony starych bywalców na rozumienie Biblii w ten sposób, który Tobie i mnie jest bliski...
Mnie to już zaczyna ciążyć, bo jeśli mam pół dnia tracić na przekonywanie do tego, co dla mnie jest wartością, a dla innych nicością, to... lepiej czymś innym się zająć!

Pozdrawiam i cieszę się, że są wśród katolików osoby Twego pokroju, dla których zwykłe: "napisano" znaczy więcej niż rozbudowane dowodzenia, że wcale tego nie napisano... albo, że to co napisano, znaczy całkiem co innego niż się czyta...
Zniesmaczony tym jestem [choć czy mogłem się czegoś innego spodziewać na forum?...]
Nie zrażaj się tak, bo nie jest az tak źle, kazdy ma prawo do głoszenia swoich poglądów. Ja jestem tutaj przypadkowo, dyskutuje na forum gdzie większość, to świadkowie Jehowy, ateiści, są też branchmanowcy. Tam sie dopiero dzieje, tu według mnie jak do tej pry jest okej .

Pozdrawiam. Życzę cierpliwości.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19162
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2638 times
Been thanked: 4650 times
Kontakt:

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-08, 21:47

david491 pisze:Mówi o okręgu, a nie o widnokręgu. W Starym Testamencie trzykrotnie zostało użyte hebrajskie słowo 'hog' (nr Stronga 02329) oznaczające 'okrąg'.
No właśnie. Co to ma wspólnego z kulą?
Po raz pierwszy jest ono użyte w odniesieniu do nieba ponad ziemią:
"Obłoki są skrytością jego, iż nie widzi, a po okręgu niebieskim przechadza się." (HIOBA 22:14, Biblia Gdańska)
To przecież oczywiste. Stoisz na Ziemi, widzisz Słońce które wstaje po jednej stronie "okręgu niebieskiego" i zachodzi po drugim.
Przecież Pismo jasno mówi czym jest ów "okrąg"
"(6) A potem Bóg rzekł: Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj oddzieli ono jedne wody od drugich! (7) Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, (8) Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi"/Rdz 1,6-7/
Według ówczesnych mniemań, Kosmos wypełniony był wodą. Ziemia była umieszczona w owej wodzie, a dzięki "sklepieniu niebieskiemu" pomiędzy wodami górnymi i dolnymi był bąbel powietrza. Po tym sklepieniu (albo, jeśli wolisz "okręgu niebios") zasuwały sobie dwa ciała niebieskie Słońce i Księżyc: "Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. (17) I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią;"
Po raz drugi wyraz ten pojawia się przy opisie oceanów:
"Gdy budował niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał krąg nad powierzchnią toni." (PRZYPOWIEŚCI 8:27, Biblia Warszawska)
No właśnie. Ten fragment już zupełnie nie pasuje do kuli ziemskiej.
Po raz trzeci i ostatni 'hog' jest użyte do opisania Ziemi:Ten, co mieszka nad kręgiem ziemi, której mieszkańcy są jak szarańcza, On rozciągnął niebiosa jak tkaninę i rozpiął je jak namiot mieszkalny." (IZAJASZ 40:24, Biblia Tysiąclecia)
Jak wyżej.

Zamiast pić sobie z dzióbków, odpowiedźcie na pytania które Wam zadałem na ten temat http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?p=8358#p8358

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-09, 06:01

Marek_Piotrowski pisze:
david491 pisze:Mówi o okręgu, a nie o widnokręgu. W Starym Testamencie trzykrotnie zostało użyte hebrajskie słowo 'hog' (nr Stronga 02329) oznaczające 'okrąg'.
No właśnie. Co to ma wspólnego z kulą?
Obłoki są skrytością jego, iż nie widzi, a po okręgu niebieskim przechadza się." (HIOBA 22:14, Biblia Gdańska)
To przecież oczywiste. Stoisz na Ziemi, widzisz Słońce które wstaje po jednej stronie "okręgu niebieskiego" i zachodzi po drugim.
Przecież Pismo jasno mówi czym jest ów "okrąg"
"(6) A potem Bóg rzekł: Niechaj powstanie sklepienie w środku wód i niechaj oddzieli ono jedne wody od drugich! (7) Uczyniwszy to sklepienie, Bóg oddzielił wody pod sklepieniem od wód ponad sklepieniem; a gdy tak się stało, (8) Bóg nazwał to sklepienie niebem. I tak upłynął wieczór i poranek - dzień drugi"/Rdz 1,6-7/
Według ówczesnych mniemań, Kosmos wypełniony był wodą. Ziemia była umieszczona w owej wodzie, a dzięki "sklepieniu niebieskiemu" pomiędzy wodami górnymi i dolnymi był bąbel powietrza. Po tym sklepieniu (albo, jeśli wolisz "okręgu niebios") zasuwały sobie dwa ciała niebieskie Słońce i Księżyc: "Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. (17) I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią;"
Po raz drugi wyraz ten pojawia się przy opisie oceanów:
"Gdy budował niebiosa, byłam tam; gdy odmierzał krąg nad powierzchnią toni." (PRZYPOWIEŚCI 8:27, Biblia Warszawska)
No właśnie. Ten fragment już zupełnie nie pasuje do kuli ziemskiej.
Po raz trzeci i ostatni 'hog' jest użyte do opisania Ziemi:Ten, co mieszka nad kręgiem ziemi, której mieszkańcy są jak szarańcza, On rozciągnął niebiosa jak tkaninę i rozpiął je jak namiot mieszkalny." (IZAJASZ 40:24, Biblia Tysiąclecia)
Jak wyżej.

Zamiast pić sobie z dzióbków, odpowiedźcie na pytania które Wam zadałem na ten temat http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?p=8358#p8358[/quote]

Wiedziałem ze tak napiszesz. Prawda jest taka że ludzie świadomi kulistości Ziemi rzadko kiedy mówią, iż nasza planeta jest kulista - dużo częściej słyszymy, że Ziemia jest okrągła. Poza tym, użycie słowa 'okrąg' w odniesieniu do nieba nie może oznaczać płaskiego okrągłego dysku, lecz ewidentnie wskazuje na sferyczny kształt nieba.W Nowym Testamencie znajdujemy inne stwierdzenie jednoznacznie potwierdzające kulistość ziemi. Otóż, Jezus i wszyscy apostołowie mówili o powtórnym przyjściu Syna Bożego, podczas którego nastąpi masowe zmartwychwstanie chrześcijan, po czym ożywieni oraz pozostawieni przy życiu wyznawcy Chrystusa zostaną w jednym momencie przemienieni i porwani z Ziemi. Jednakże, Jezus mówiąc o tej chwili masowego pochwycenia podkreśla, iż dla niektórych będzie to miało miejsce w dzień a dla innych w nocy:
"Powiadam wam: Tej nocy dwaj będą na jednym łożu, jeden będzie zabrany, a drugi pozostawiony. Dwie mleć będą na jednym miejscu, jedna będzie zabrana, a druga pozostawiona. Dwóch będzie na roli; jeden będzie zabrany, a drugi pozostawiony." (ŁUKASZA 17:34-36, Biblia Warszawska

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: DZIEJE ZIEMI WEDŁUG BIBLII

Post autor: david491 » 2017-02-09, 06:09

.

Zamiast pić sobie z dzióbków, odpowiedźcie na pytania które Wam zadałem na ten temat http://zchrystusem.pl/viewtopic.php?p=8358#p8358[/quote]


Nie wiedziałem ze ten post jest do mnie. dostaniesz na niego odpowiedź w tym temacie tylko bądź cierpliwy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”