Grzech pierworodny - istota rzeczy

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2590
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 421 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Abstract » 2023-12-09, 14:02

@Albertus przecież linkowałem ci do wątku który trochę temu założyłem w celu szukania rozwiązania na to co słyszałem od nastolatków, również w mojej rodzinie. Tamten wątek był owocem tego.

Odnośnie Hellera, napisz do niego, być może udzieli ci odpowiedzi na nurtujące cię pytanie. @piotruniog piszę do różnych profesorów i ect i mu odpowiadają.

@Andy72 albertus cię zacytował przed usunięciem wpisu. Jeśli doświadczenie na forach czyni forumowego mędrca to trzeba pamiętać, że forumowy mędrzec z samej nazwy odnosi się do forum, a nie do wiedzy ogółem.
Ostatnio zmieniony 2023-12-09, 14:03 przez Abstract, łącznie zmieniany 1 raz.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6122
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 932 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Albertus » 2023-12-09, 14:06

Abstract pisze: 2023-12-09, 14:02 @Albertus przecież linkowałem ci do wątku który trochę temu założyłem w celu szukania rozwiązania na to co słyszałem od nastolatków, również w mojej rodzinie. Tamten wątek był owocem tego.

Odnośnie Hellera, napisz do niego, być może udzieli ci odpowiedzi na nurtujące cię pytanie. @piotruniog piszę do różnych profesorów i ect i mu odpowiadają.
Ale ja przecież nie adresowałem tego pytania konkretnie do ciebie tylko do chętnych którzy ewentualnie chcą na nie odpowiedzieć.
Ostatnio zmieniony 2023-12-09, 14:25 przez Albertus, łącznie zmieniany 1 raz.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 718
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Quinque » 2023-12-10, 17:05

Dezerter pisze: Na razie mamy taką sytuację, że wiemy, że nie było:
- fizycznie Raju na Ziemi
- jednej pary pierwszych ludzi do których powstała ludzkość (genetyka)
- potopu ogólnoświatowego, arki, jednej ocalonej rodziny i po parze ze zwierząt itd
Narazie wiemy że ludzie nie zmartwychwstają. Jakoś nie widzę żeby entuzjaści naturalizmu usuwali zmartwychwstanie Jezusa bo jest sprzeczne z nauką. Albo twierdzeniami nauki. Znaczy byli już tacy jak Paul Tilich czy Rudolf Bultman, i nikogo oni nie przekonywali
pisze: pilnej pracy teologów wymaga koncepcja duszy w dobie kognitywistki i neuronauk na co mocno wskazuje
To nie jest żadna praca tylko naciąganie twierdzeń religijnych pod wpływem naturalistów
Andej pisze: Tak, tak, tak. Biblia uczy jak żyć. Jak postępować. Podaje przykłady. Posłuszeństwa i sprzeciwu. I konsekwencje tych że
Ergo, właściwie nie wiadomo czym Biblia miałaby się różnić od takiego Sokrateizmu, czy jakiejkolwiek innej filozofii. Skoro nie przekazuje prawdy tylko takie tam bajeczki z morałem. Może jakiś entuzjasta nauki mi powie?
Ostatnio zmieniony 2023-12-10, 17:12 przez Quinque, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andej » 2023-12-10, 19:08

Quinque pisze: 2023-12-10, 17:05 Ergo, właściwie nie wiadomo czym Biblia miałaby się różnić od takiego Sokrateizmu, czy jakiejkolwiek innej filozofii. Skoro nie przekazuje prawdy tylko takie tam bajeczki z morałem. Może jakiś entuzjasta nauki mi powie?
Ergo, skoro nie wie, to nie ma sensu tłumaczyć.
Ergo, jeśli nie odróżnia wiary od filozofii, to na pewno nie uwierzy.
Ergo, skoro są to bajeczki biblijne, to zapewne "Biblię" napisał Kosidowski, albo jakiś jego kolega. Może Daeniken?
Ergo, niech spyta entuzjasty, a nie forumowiczów.
Cogito ergo sum?
Wątpię. W occie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 718
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Quinque » 2023-12-10, 19:37

Rozumiesz co napisałem?

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2590
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 421 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Abstract » 2023-12-10, 19:54

Quinque pisze: 2023-12-10, 17:05
Narazie wiemy że ludzie nie zmartwychwstają. Jakoś nie widzę żeby entuzjaści naturalizmu usuwali zmartwychwstanie Jezusa bo jest sprzeczne z nauką. Albo twierdzeniami nauki. Znaczy byli już tacy jak Paul Tilich czy Rudolf Bultman, i nikogo oni nie przekonywali
Idee rozumiem, ale ilu synów Bożych przyszło na świat po Jezusie?
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 718
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Quinque » 2023-12-10, 20:01

A co to ma do rzeczy? Dlaczego zakładac ze Jezus zmartwychwstał ale Adam I Ewa nieistnieli?
Ostatnio zmieniony 2023-12-10, 20:01 przez Quinque, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Abstract
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2590
Rejestracja: 27 cze 2021
Has thanked: 161 times
Been thanked: 421 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Abstract » 2023-12-10, 20:36

Quinque pisze: 2023-12-10, 20:01 A co to ma do rzeczy? Dlaczego zakładac ze Jezus zmartwychwstał ale Adam I Ewa nieistnieli?
Przecież nauka rozwijała się na łonie Chrześcijaństwa. Nie tkwimy w przekonaniu że słońce krąży wokół ziemi. Nauka nie przekreśliła tego że człowiek pochodzi od jednej pary, mogło się to również odbywać w autonomii od praw jakie panowały na ziemi od zawsze.
Konsekwencją wszechwiedzy Boga jest samo przeznaczenie raju, który nie miał służyć dla Adama i Ewy i ich potomstwa, stąd wniosek o symbolice co utraciliśmy zrywając przymierze z Bogiem jako ludzie.
Bóg nie adoptował nas po innym bogu.

Awatar użytkownika
piotruniog
Bywalec
Bywalec
Posty: 167
Rejestracja: 18 lut 2020
Lokalizacja: Lublin
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 62 times
Been thanked: 11 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: piotruniog » 2023-12-17, 14:27

Słucham audycji na kanale Karmelitów Bosych, pt. ,,Boskie ciało". Pod jednym z odcinków zapytałem czy rozwój nauk kognitywnych nie jest ,,zagrożeniem" dla takich pojęć jak duch, dusza ?
Odpisano mi, że kwestia duszy to obecnie jedno z większych i ciekawszych teologicznych wyzwań, oraz, że żadne rzetelne dążenie do prawdy, w jakiejkolwiek dziedzinie by się dokonywało, nie jest dla teologii zagrożeniem. Wręcz przeciwnie, odkrywanie złożoności świata i piękna rządzących nim praw może dać motyw do wielkiego zachwytu - który ostatecznie przecież kieruje się ku Stwórcy tego wszystkiego.
Chciałbym mieć tą pewność. Tylko, że nauka nie zajmuje się zjawiskami niematerialnymi, których nie da się zaobserwować :ymtongue: to wątpię aby kiedykolwiek doszła do wniosku i uznania, że jest coś takiego jak dusza.

Polecono mi książkę pt. ,,Teoria ewolucyjna" WOJCIECH P. GRYGIEL, DAMIAN WĄSEK.
Myślałem, że w książce znajdzie się więcej reinterpretacji w stosunku do poruszanych kwestii 8-| W zasadzie książka niewiele mi rozjaśniła, choć to tylko moje prywatne odczucie. Obecnie czytam książkę pt. ,,Odpowiedzi na 101 pytań o Boga i ewolucję" John F. Haught.
Bardzo ciekawe pytania gromadzone przez lata, dosyć zwięźle wszystko napisane.
Tak sobie czytam te książki, czytam i czytam i w zasadzie te książki oddalają mnie od Boga :-s Ok, może to być wynik tego, że miałem inne wyobrażenia na temat stworzenia, Boga - jego działania w naszym codziennym życiu. Ale jak czytam te książki to właściwie ewolucja jest bogiem. Po co tam Bóg ? Takie odnoszę wrażenie. Ewolucja odpowiada na wszystkie pytania. Mózg ? Kwestie duchowe ? Mózg jest fabryką neurohormonów, opioidowych substancji. To co w nim zachodzi to działanie hormonów, tak samo jak z resztą ciała. Gdy byłem młodziutki to wyobrażałem sobie, że pewne odczucia w głowie, stany, uniesienia to właśnie jakaś płaszczyzna duchowa, ale wychodzi na to, że to nic innego jak hormony, tak ?

I jeszcze jedno ... Miałem taką koncepcję, że od początku istnienia świata obserwujemy już rzeczywistość ,,po upadku, grzechu". Wtedy jestem w stanie zrozumieć, że świat niejako się ,,zepsuł", stąd umieranie, choroby, niszczycielskie żywioły, zagrożenia świata przyrody. Nauki ewolucyjne ogromnie poszerzają skalę zagadnienia niepojętego, niezawinionego cierpienia. Ok, więc świat rządzony przez mechanizmy ewolucji jest już światem po zepsuciu. Inaczej jakoś nie jestem w stanie pogodzić miłosierdzia, szaleństwa Boga z miłości do człowieka i ewolucji jednocześnie.

A jeśli teoria ewolucji jest super i Bóg tak chciał to czy i co według Was mógł w niej ,,popsuć" grzech ?

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6526
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-17, 15:10

A grzech pierworodny popsuł coś w teorii ewolucji?
Kiedy GP zaistniał, byliśmy już w pełni "sobą", tacy jacy jesteśmy teraz.
Więc GP nie dotyczył ewolucji.
Jeśli ewolucja dalej postępuje u człowieka, a pewnie tak jest, to nie sądzę aby GP jej dotykał.

Andy72
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2057
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 193 times
Been thanked: 283 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: Andy72 » 2023-12-17, 15:12

To człowiek już nie jest gotowy?
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13930
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2041 times
Been thanked: 2229 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-17, 15:20

Andy72 pisze: 2023-12-17, 15:12 To człowiek już nie jest gotowy?
Nie sądzę. Człowiek to proces ku Bogu. Łaska Boża buduje na naturze. Osobiście wyróżniłbym kilka „stanów” człowieka:
1. po stworzeniu przed grzechem,
2. po grzechu przed Objawieniem Słowa w Chrystusie,
3. po Objawieniu na drodze ku zjednoczeniu z Bogiem
4. zjednoczenie w komunii z Bogiem w Królestwie Niebieskim.

(można by wyróżnić więcej pomiędzy 3, a 4 ale to jedynie zaciemni obraz)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6526
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-17, 15:22

A kto to wie?
Mogą jeszcze zajść jakieś zmiany wymuszone przez środowisko nie?
To chyba dobrze.
Lepiej się dostosować niż wymierać, że się nie dostosowało.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13930
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2041 times
Been thanked: 2229 times

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: sądzony » 2023-12-17, 15:22

CiekawaXO pisze: 2023-12-17, 15:10 A grzech pierworodny popsuł coś w teorii ewolucji?
Kiedy GP zaistniał, byliśmy już w pełni "sobą", tacy jacy jesteśmy teraz.
Więc GP nie dotyczył ewolucji.
Jeśli ewolucja dalej postępuje u człowieka, a pewnie tak jest, to nie sądzę aby GP jej dotykał.
Nie wiem czy rozmawialibyśmy o ewolucji gdyby nie GP.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6526
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 894 times
Been thanked: 732 times
Kontakt:

Re: Grzech pierworodny - istota rzeczy

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-17, 15:23

sądzony pisze: 2023-12-17, 15:20
Andy72 pisze: 2023-12-17, 15:12 To człowiek już nie jest gotowy?
Nie sądzę. Człowiek to proces ku Bogu. Łaska Boża buduje na naturze. Osobiście wyróżniłbym kilka „stanów” człowieka:
1. po stworzeniu przed grzechem,
2. po grzechu przed Objawieniem Słowa w Chrystusie,
3. po Objawieniu na drodze ku zjednoczeniu z Bogiem
4. zjednoczenie w komunii z Bogiem w Królestwie Niebieskim.

(można by wyróżnić więcej pomiędzy 3, a 4 ale to jedynie zaciemni obraz)
Jakby to nie zaciemniło :))

Dodano po 1 minucie 13 sekundach:
sądzony pisze: 2023-12-17, 15:22
CiekawaXO pisze: 2023-12-17, 15:10 A grzech pierworodny popsuł coś w teorii ewolucji?
Kiedy GP zaistniał, byliśmy już w pełni "sobą", tacy jacy jesteśmy teraz.
Więc GP nie dotyczył ewolucji.
Jeśli ewolucja dalej postępuje u człowieka, a pewnie tak jest, to nie sądzę aby GP jej dotykał.
Nie wiem czy rozmawialibyśmy o ewolucji gdyby nie GP.
Według ateistów GP nie było, a rozmawiają o ewolucji.
W czym to przeszkadza?
I co ma ewolucja sama w sobie do GP?
Tylko sądzony proszę bez filozofii:)

ODPOWIEDZ