Agresja Rosji na Ukrainę

Rozmowa na temat najświeższych informacji ze świata.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2024-02-29, 10:14

Czy będzie Krym na Naddniestrzu? Czy NATO nie powinno wspomóc Mołdawii, gdy oni zajmą zbuntowaną prowincję? Jeśli NATO będzie jak zwykle trzęsło portkami przez Rosją, to będzie kolejny Krym. I tak, krok po kroku, Rosja będzie się posuwać na zachód.
Sołżenicyn dawno temu napisał, że Francuzi nie zrozumieją czym jest Rosja dopóki sowieckie czołgi nie staną w Paryżu. Ale Niemcy powinni wiedzieć. Chyba, że mają w zanadrzu pakt Baerbock-Ławrow. Tym gorzej dla na.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Morkej
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1722
Rejestracja: 2 wrz 2018
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 65 times
Been thanked: 354 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Morkej » 2024-02-29, 16:21

Andej pisze: 2024-02-29, 10:14 Czy NATO nie powinno wspomóc Mołdawii, gdy oni zajmą zbuntowaną prowincję?
Andeju, a jaką formę pomocy widziałbyś w takiej sytuacji?
Andej pisze: 2024-02-29, 10:14 Francuzi nie zrozumieją czym jest Rosja dopóki sowieckie czołgi nie staną w Paryżu.
Historycznie Rosjanie stanęli w Paryżu, a nawet okupowali go przez kilka lat.
Oczekuj Pana, bądź mężny w działaniu i umacniaj się w sobie; nie trać ufności, nie poddawaj się,
lecz ciałem i duszą walcz o chwałę Bożą. - Tomasz à Kempis

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-29, 16:38

Morkej pisze: 2024-02-29, 16:21
Andej pisze: 2024-02-29, 10:14 Czy NATO nie powinno wspomóc Mołdawii, gdy oni zajmą zbuntowaną prowincję?
Andeju, a jaką formę pomocy widziałbyś w takiej sytuacji?
Przyjęcie do NATO.
Historycznie Rosjanie stanęli w Paryżu, a nawet okupowali go przez kilka lat.
ale nie czołgami :)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2024-02-29, 16:41

Gwarancje dla Mołdawii. Ale realne. Czy stałe bazy NATO. O takim potencjale, żeby Kiszyniów mógł w ciągu kilkunastu godzin zająć całe Naddnieprze.
A zaraz potem drugi cios, czyli jakaś natychmiast zauważana pomoc gospodarcza dla mieszkańców. Jakiś socjal.
Tak aby wkroczenie wojsk mołdawski potraktować jako igrzyska, w pomoc gospodarczą jak chleb.
Kosztowne to, ale znacznie tańsze od konfliktu zbrojnego.

Alternatywnie: Przejąć zachodnią cześć może Czarnego pod kontrolę NATO.

Ale żartujesz pytając się mnie, który wojsko widział tylko na obrazku. Nawet kałacha nigdy w ręce nie miałem. Nie mam pojęcia o strategii. Ale boję się powtórki z Krymu. A na to się zanosi.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: abi » 2024-02-29, 20:15

Siły Operacji Specjalnych Ukrainy poinformowały o śmierci wszystkich żołnierzy z jednostki 73. Centrum Operacji Specjalnych Marynarki Wojennej. Ukraińscy wojskowi zginęli w trakcie wykonywania misji specjalnej przeciwko rosyjskim wojskom.
https://wydarzenia.interia.pl/raport-uk ... ign=chrome
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2024-03-03, 10:20

Teraz widać dość jasno, jakie są najbliższe cele Putina. Odcięcie Ukrainy od morza. A następnie wyzwolenie Naddniestrza. I przy okazji Gaugazji. Potem, Mołdawia sprowokuje Putina rozważaniem czy przystąpić do NATO i też zostanie wyzwolona.
Nie wiem jak się zachowa V kolumna na Węgrzech i w Słowacji.
W każdym razie ew. pomoc dla Ukrainy wyłącznie via Polskę i Rumunię.
Warto przy tym zauważyć, że pas konieczny do odcięcie Ukrainy od Rumunii jest krótszy niż zajęty odcinek wzdłuż Morza Czarnego.
Jeśli NATO nie zacznie działać wyprzedzająco, to cała Ukraina, jeszcze w tym dziesięcioleciu, będzie republiką socjalistyczną. Quasi samodzielną lub włączoną w Rosję.
Dalekosiężnie Putin dąży do II Wojny. I tylko ofensywne działania prewencyjne NATO mogą go powstrzymać. Będzie wojna.

Obrazek



Strzałka pokazuje, dokąd, mniej więcej, dojechały ruskie czołgi.

Wśród serdecznych przyjaciół, psy zająca zjadły. Tak napisał w XVIII wieku Krasicki, a za nim powtórzyłem w lutym 2022.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

AkceptujeJezusa
Bywalec
Bywalec
Posty: 90
Rejestracja: 4 lut 2024
Ostrzeżenia: 1
Been thanked: 2 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: AkceptujeJezusa » 2024-03-03, 11:44

A Putin ma schron przeciwatomowy?.

Awatar użytkownika
abi
Mistrz komentowania
Mistrz komentowania
Posty: 5403
Rejestracja: 3 mar 2021
Has thanked: 859 times
Been thanked: 1413 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: abi » 2024-03-03, 11:52

żeby tam jeden...jest kilka sobowtórów i każdy musi mieć swój schron
ой чи пан, чи пропав, двічі не вмирати

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-03-03, 20:04

Wy sie módlcie by zachod nie zaczął handlowac nami jako żerem dla Moskwy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Andej » 2024-03-03, 20:30

A ja bym się nie zdziwił, gdyby wódz poprosił Niemców i UE o bratnią pomoc, przynajmniej w zakresie obrony terenów do Wisły.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-03-09, 22:55

Zaczyna być problem bo Moskwa nauczyła się sporo.
Eksperci wojskowi twierdzili że największym problemem ruskich było to że nie potrafili ostrzelać celów które wykryli wystarczająco szybko.
Niestety to się zmienia.
Ustrzelili ostatnio baterie S300 Ostatnio o mały włos nie zabili Żeleńskiego i greckiego premiera w Odessie odpalając Iskandera .Uratowali tylko cwani ochroniarze. No i wczoraj ustrzelili Patriota.
Drony ich latają nad frontem w ogóle nie zakłócane a ich bomby szybujące są już programowane na żywo ( wczoraj wyszedł filmik) jak trafiają bomba w garaż w którym schował się KRAB
Wychodzą filmiki gdzie widać że ruskie samoloty już nie muszą się chować tylko wzorem z Syrii zrzucają zwykle głupie bomby korzystając z celowników komputerowych osiągając celność zbliżoną bombom kierowanym. Czyli że limituje ich tylko logistyka i ilość lotów które mogą wykonywać...
Niemcy Taurusow nie dają tak by zniszczyć Most Krymski. Rosjanie na spokojnie kończą linię kolejową wzdłuż Morza Azowskiego
Od trzech miesięcy ciężko zakłócić ruskie drony a ruskim coraz łatwiej idzie zwalczanie ukraińskich.
O tym że ruska artyleria ma 30 pocisków na jeden ukraiński nie ma co pisac
Coś mi się wydaje że znów będziemy mieli fale uchodźców na jesień . To będą ci którzy będą uciekać z terenów na wschód od Dniepru.

Jedyną szansą chyba będzie zaangażowanie kontyngentu wojsk NATO pod przykrywką.
Będzie trzeba by na Ukrainie pojawiło się kilka eskadr z F16 tak by przyjęli taktykę ruskich na zasadzie strzelania z daleka tak by ruscy zaczęli się znowu bać latać nad frontem .Muszą Ukraińcy dostać najnowsze AMRAMy by mogli że 100 km zestrzeliwać ruskich .Potrzebne jest kilka nowych baterii Patriot i Mamb .Potrzebne jest by dostali kilkaset co najmniej ATSCMSow i żeby nie było ograniczeń na tłuczenie na terytorium Rosji. No i trzeba znacznie więcej Himarsow by mogli wystrzelać bronią kasetową jednostki ruskich które będą próbowały uderzyć spoza terenu obecnych walk. Bo że szykują taka armię wiedzą wszyscy.

Pytanie otwarte to skąd u Rosjan takie nowe możliwości. Czy doszłli sami czy może ktoś ( czyli Chińczycy) coś im podesłali

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Dezerter » 2024-03-09, 23:18

Dawno nie śledziłem i smutna ta twoja analiza, ale prawdziwa, więc dziękuję
Mnie bardzo niepokoi to co napiłeś
Jedyną szansą chyba będzie zaangażowanie kontyngentu wojsk NATO pod przykrywką.
Będzie trzeba by na Ukrainie pojawiło się kilka eskadr z F16
niestety takie głosy akceptacji do zaangażowania się wojsk NATO słyszę coraz częściej
a to by oznaczało III wojnę światową, a to mi się nie podoba [-(
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-09, 23:31

Sytuacja na Ukrainie to nie tylko prosty podzial na ruskich i ukrainnych.
Ukraina po rozpadzie Sowietow wcale nie ukazala sie jako kraj jednolicie narodowo skonsolidowany. I co wiecej - jakies 30 % Ukraincow wcale nie dozy do swego rodzaju niepodleglej Ukrainy, ale wola pozostawac w zwiazku z Rosja ( w roznym konsensusie ) - ale : Ukraina , ktra w roku 1990 jako republika sowiecka mila PKB wyzsze od Polski przedjaruzelskiej, po uzyskaniu tzw."niezaleznosci" popadla w biede, i w dodatku zostala zawlaszczona przez mafijne uklady oligarchow.
Stad duze poparcie dla politykow prorosyjskich dazacych do jakiegos wspolnego tworu z Rosja.
Z tego caly wschodni obszar ( ten z " niezaleznymi republikami donicka i luganska) otwarcie jest prorosyjski.
Moze sie okazac, ze wejsie wojsk zewnetrznych spowoduje zamiast scalenia obrony rozwarstwienie, gdyz duza czesc samego spoleczenstwa moze to traktowac jak agresje antyukrainska i wzrost poparcia dla polityki Putina.

To tyle z moich kontaktow na biezaco z Ukraincami.

Oczywiscie, wiekszosc prorisyjsko nastawionych obywateli Ukrainy widzi sie raczej jako w modelu panstwa typu bialoruskiego w jakims zwiazku z Rosja.
Bo coby nie mowic, Rosja obecnie to pewna gwarancja stabilizacji i wzrostu gospodarczego terenow za donem.
A zachodnie regiony to rowniez problem, gdyz nawet sa tam silne trendy antypolskie, silniejsze od antyrosyjskich.
Tak ze - duzo rozwagi i nie nakolanach przed Ukraina.

Pozdrawiam.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-03-10, 00:42

Dezerter pisze: 2024-03-09, 23:18 Dawno nie śledziłem i smutna ta twoja analiza, ale prawdziwa, więc dziękuję
Mnie bardzo niepokoi to co napiłeś
Jedyną szansą chyba będzie zaangażowanie kontyngentu wojsk NATO pod przykrywką.
Będzie trzeba by na Ukrainie pojawiło się kilka eskadr z F16
niestety takie głosy akceptacji do zaangażowania się wojsk NATO słyszę coraz częściej
a to by oznaczało III wojnę światową, a to mi się nie podoba [-(
Latające Tygrysy nie wywołały wojny między Japonia a USA .Tylko embargo na ropę
A wojnę i tak będziesz miał. Teraz już jest za późno na zwycięstwo samej Ukrainy. Za bardzo to się rozwlekslo

Dodano po 1 minucie 45 sekundach:
konserwa pisze: 2024-03-09, 23:31 Sytuacja na Ukrainie to nie tylko prosty podzial na ruskich i ukrainnych.
Ukraina po rozpadzie Sowietow wcale nie ukazala sie jako kraj jednolicie narodowo skonsolidowany. I co wiecej - jakies 30 % Ukraincow wcale nie dozy do swego rodzaju niepodleglej Ukrainy, ale wola pozostawac w zwiazku z Rosja ( w roznym konsensusie ) - ale : Ukraina , ktra w roku 1990 jako republika sowiecka mila PKB wyzsze od Polski przedjaruzelskiej, po uzyskaniu tzw."niezaleznosci" popadla w biede, i w dodatku zostala zawlaszczona przez mafijne uklady oligarchow.
Stad duze poparcie dla politykow prorosyjskich dazacych do jakiegos wspolnego tworu z Rosja.
Z tego caly wschodni obszar ( ten z " niezaleznymi republikami donicka i luganska) otwarcie jest prorosyjski.
Moze sie okazac, ze wejsie wojsk zewnetrznych spowoduje zamiast scalenia obrony rozwarstwienie, gdyz duza czesc samego spoleczenstwa moze to traktowac jak agresje antyukrainska i wzrost poparcia dla polityki Putina.

To tyle z moich kontaktow na biezaco z Ukraincami.

Oczywiscie, wiekszosc prorisyjsko nastawionych obywateli Ukrainy widzi sie raczej jako w modelu panstwa typu bialoruskiego w jakims zwiazku z Rosja.
Bo coby nie mowic, Rosja obecnie to pewna gwarancja stabilizacji i wzrostu gospodarczego terenow za donem.
A zachodnie regiony to rowniez problem, gdyz nawet sa tam silne trendy antypolskie, silniejsze od antyrosyjskich.
Tak ze - duzo rozwagi i nie nakolanach przed Ukraina.

Pozdrawiam.
Teraz to raczej nie ma prorosyjskich Ukraińców. Prędzej władze

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Agresja Rosji na Ukrainę

Post autor: konserwa » 2024-03-10, 06:49

Zawsze sa prorosyjscy Ukraincy.
Ukraina jako panstwo trwa zbyt krotko, aby wytworzyc scalony narod, tym bardziej ze wiezi z Rosja sa na kilkukrotnie wyzszym poziomie niz chocby w Polsce czy w Rumunii.

ODPOWIEDZ