Rozumienie rozumienia

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1997
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 191 times
Been thanked: 276 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andy72 » 2023-12-09, 14:40

kazik95 pisze: 2023-12-09, 14:36 To po co zatem przyszedł Jezus? Od czego zbawia? Bo przecież nie od grzechów?
10 Złodziej przychodzi tylko po to, aby kraść, zabijać i niszczyć. Ja przyszedłem po to, aby [owce] miały życie i miały je w obfitości.
11 Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce.


ale również
34 Nie sądźcie, że przyszedłem pokój przynieść na ziemię. Nie przyszedłem przynieść pokoju, ale miecz. 35 Bo przyszedłem poróżnić syna z jego ojcem, córkę z matką, synową z teściową*; 36 i będą nieprzyjaciółmi człowieka jego domownicy*. 37 Kto kocha ojca lub matkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. I kto kocha syna lub córkę bardziej niż Mnie, nie jest Mnie godzien. 38 Kto nie bierze swego krzyża*, a idzie za Mną, nie jest Mnie godzien. 39 Kto chce znaleźć swe życie, straci je. a kto straci swe życie z mego powodu, znajdzie je.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6112
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 467 times
Been thanked: 930 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Albertus » 2023-12-09, 14:53

kazik95 pisze: 2023-12-09, 14:36 Przyjdźcie i uporządkujmy sprawy między sobą” — mówi Jehowa. „Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, staną się białe jak śnieg. Choćby były czerwone jak tkanina karmazynowa, staną się białe jak wełna.Izajasza 1:18

Czy w starym testamencie ludzie dostępowali odpuszczenia grzechów?
Ten werset sugeruje że tak.
To po co zatem przyszedł Jezus? Od czego zbawia? Bo przecież nie od grzechów?
Zbawia od grzechów i jeśli ludzie doznawali odpuszczenia grzechów to też na mocy Jedynej, niepowtarzalnej i ponadczasowej Ofiary Chrystusa która miała się wydarzyć.

A oczywiście Jezus zbawia nas nie tylko do grzechów ale też daje nam o wiele więcej a przede wszystkim daje nam możliwość stania się dziećmi Bożymi.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1997
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 191 times
Been thanked: 276 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andy72 » 2023-12-09, 15:06

jeszcze
Nie przyszedłem po to, aby świat potępić, ale by świat zbawić (J 12,44-50)
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: kazik95 » 2023-12-20, 10:11

Zaintrygowalo mnie dzisiaj Slowo z Ewangelii wg Jana:

(15) Rzekł jej Jezus: Niewiasto! Czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona, mniemając, że to jest ogrodnik, rzekła mu: Panie! Jeśli ty go wziąłeś, powiedz mi, gdzie go położyłeś, a ja go wezmę.
(16) Rzekł jej Jezus: Mario! Ona obróciwszy się, rzekła mu po hebrajsku: Rabbuni! Co znaczy: Nauczycielu!
(17) Rzekł jej Jezus: Nie dotykaj mnie, bo jeszcze nie wstąpiłem do Ojca; ale idź do braci moich i powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego, do Boga mego i Boga waszego.
(18) I przyszła Maria Magdalena, oznajmiając uczniom, że widziała Pana i że jej to powiedział.


Porusza mnie to, ze Jezus nazywa mnie swoim bratem :ymblushing:
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andej » 2023-12-21, 09:42

Dezerter pisze: 2023-12-20, 22:20 Duch zstępuje na Elżbietę i jej dziecko - czy to był pierwszy chrzest w Duch św,
To ciekawe spostrzeżenie. Chrzest w łonie? Przed urodzeniem? Kościół nie przewiduje takiej możliwości. Ale przecież Duch święty może zstąpić na każdego, niezależnie od jego stopnia rozwoju. Bo na ten przykład, czy Duch święty nie towarzyszył Jezusowi od momentu Jego poczęcia? A właściwie, to jeszcze wcześniej, bo od zawsze.
Nie rozumiem tego, a Jan, a właściwie Elżbieta, po szczególnej reakcji Jana rozpoznała Jezusa. Ale bez szczególnego zadziałania Boga, nie byłoby to możliwe. Czy jednak można kojarzyć to z chrztem?
Dezerter pisze: 2023-12-20, 22:20 to były pierwsze miesiące ciąży Maryi, raczej jeszcze niewidocznej
A dokładniej, prawdopodobnie trzeci tydzień. Szczególny moment, jak prawią ginekolodzy. Pierwszy objaw, czy pierwszy brak miesiączki. Szczególny stan kobiety. Wyjątkowo emocjonalny. Dla Maryi to moment biologicznego potwierdzenia macierzyństwa. Potwierdzenia podwójnego, bo takze słowami Elżbiety.
To łącznie trzy potwierdzenie: anielski, własne i od Elżbiety.
A czy ciąża była widoczna, jak chcę tego artyści malujące przywitanie dwóch kobiet w ostatnich dniach ciąży. Jezus był jeszcze mniejszy od ziarenka pszenicy, mniejszy od ziarna gorczycy. Ważył ok. 1 gram. Natomiast ciąża Elżbiety była już widoczna. Przełom szóstego i siódmego miesiąca. Właściwie już prawie siódmy, albo już początek siódmego. W tym czasie można maskować szatami. Ale wydaje mi się, że Elżbieta była zbyt dumna ze swojego stanu jak też tego szczególnego daru otrzymanego od Boga, aby nie chwaliła się tym wysławiając Boga zawsze i wszędzie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13892
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: sądzony » 2023-12-21, 09:54

Andej pisze: 2023-12-21, 09:42
Dezerter pisze: 2023-12-20, 22:20 Duch zstępuje na Elżbietę i jej dziecko - czy to był pierwszy chrzest w Duch św,
To ciekawe spostrzeżenie. Chrzest w łonie? Przed urodzeniem? Kościół nie przewiduje takiej możliwości. Ale przecież Duch święty może zstąpić na każdego, niezależnie od jego stopnia rozwoju. Bo na ten przykład, czy Duch święty nie towarzyszył Jezusowi od momentu Jego poczęcia? A właściwie, to jeszcze wcześniej, bo od zawsze.
Nie rozumiem tego, a Jan, a właściwie Elżbieta, po szczególnej reakcji Jana rozpoznała Jezusa. Ale bez szczególnego zadziałania Boga, nie byłoby to możliwe. Czy jednak można kojarzyć to z chrztem?
Co znaczy, że można? Pytasz czy Kościół kiedykolwiek kojarzył? Wydaje mi się, że przez 20 wieków z pewnością komuś taka myśl przemknęła przeze głowę.

Mi chodzi inne skojarzenie po głowie:
Czy zasadne jest kojarzyć komunię Eucharystyczną z wewnętrznym zjednoczeniem kontemplacyjnym?
Czy ktoś się z tym spotkał.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andej » 2023-12-21, 10:35

sądzony pisze: 2023-12-21, 09:54 Czy zasadne jest kojarzyć komunię Eucharystyczną z wewnętrznym zjednoczeniem kontemplacyjnym?
Odpowiem przewrotnie. Cytując to, co poprzedziło pytanie.
sądzony pisze: 2023-12-21, 09:54 Wydaje mi się, że przez 20 wieków z pewnością komuś taka myśl przemknęła przeze głowę.
sądzony pisze: 2023-12-21, 09:54 Czy ktoś się z tym spotkał.
Może. Przez 20 wieków?
Dla mnie zgoła abstrakcyjne. Niezrozumiałe. Nie potrafię bujać w obłokach. Dla mnie "wewnętrzne zjednoczenie kontemplacyjne" to zlepek słów nie przedstawiający żadnej treści. Kojarzy mi się ze znamy skeczem, w którym "droselklapa tandetnie blindowana i ryksztosuje", choć to w skeczu jest dość zrozumiałe.


Jeśli ktoś prze żywa stany odmiennej świadomości to z pewnością może kojarzyć komunię Eucharystyczną z wewnętrznym zjednoczeniem kontemplacyjnym. Natomiast dla osób, którym nie zdarzają się odmienne stany świadomości jest to doznaniem niezrozumiałym i niemożliwym do pojęcia. A ja jestem takim szaraczkiem. Pełzam w pyle ziemi. Nie dla mnie perspektywa widziana w wysokości szybującego orła.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13892
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: sądzony » 2023-12-21, 11:13

A chrzest w łonie jest rozsądny? ;)
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andej » 2023-12-21, 11:22

sądzony pisze: 2023-12-21, 11:13 A chrzest w łonie jest rozsądny? ;)
Andej pisze: 2023-12-21, 09:42 Chrzest w łonie? Przed urodzeniem? Kościół nie przewiduje takiej możliwości.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Dezerter » 2023-12-21, 22:08

Panowie, moje rozumienie rozumienia mówi mi, że gdybyśmy się nie różnili, to byłoby nudno, bez dyskusji, bez inspiracji, bez otwierania zrozumienia na które sami byśmy nie wpadli *-:)
więc (dawno tego mojego powiedzenia nie cytowałem)
możemy pięknie się różnić
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: pom » 2023-12-22, 01:18

To piękne, że dążymy do tego samego celu.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 90 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: pom » 2023-12-22, 04:44

Czyli Nieba.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andej » 2024-01-04, 21:37

Andy72 pisze: 2024-01-04, 21:24
miłośniczka Faustyny pisze: 2024-01-04, 20:28 Czy może być co dobrego z Nazaretu?
Uważano że Mesjasz nie może być z Nazaretu, tylko z Betlejem. Tymczasem Jezus, mimo że mieszkał w Nazarecie urodził się akurat w Betlejem. Czyli pyszny rozkaz cesarza który zarządził spis, spowodował że akurat wypełniły się Pisma co do Jezusa.
Czy możesz wyjaśnić, dlaczego masz problem z miejscem pochodzenia Jezusa? Kto uważał, nie może być z Nazaretu? Czy podważasz to, że pochodził z Nazaretu?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1997
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 191 times
Been thanked: 276 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andy72 » 2024-01-04, 21:44

Urodził się w Betlejem.
40 A wśród słuchających Go tłumów odezwały się głosy: «Ten prawdziwie jest prorokiem». 41 Inni mówili: «To jest Mesjasz». «Ale - mówili drudzy - czyż Mesjasz przyjdzie z Galilei?11 42 Czyż Pismo nie mówi, że Mesjasz będzie pochodził z potomstwa Dawidowego i z miasteczka Betlejem?»12 43 I powstało w tłumie rozdwojenie z Jego powodu. 44 Niektórzy chcieli Go nawet pojmać, lecz nikt nie odważył się podnieść na Niego ręki.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Rozumienie rozumienia

Post autor: Andej » 2024-01-04, 21:47

Rozumiem, nie miałeś nic konkretnego na myśli. Też dobrze. Bo może w ten sposób kogoś ośmielisz do dzielenia się swoimi refleksjami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”