Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-26, 13:20

Zależy o "ogniwa pośrednie" pomiędzy którymi, innymi ogniwami pośrednimi pytasz :)
Na przykład: pomiędzy Homo erectus a człowiekiem współczesnym (Homo sapiens) ogniwem pośrednim jest Homo bodoensis.
Ogniwami pomiędzy gadami i ptakami są np. Ichthyostegai archaeopteryks
I tak dalej i tym podobne. Czytaj coś czasem poza broszurami z napisem "Kłamstwa ewolucji" ;)
Przeemek pisze: 2024-04-26, 12:57 No właśnie co? Uczyłeś się o ewolucji nie potrafisz odpowiedzieć na takie fundamentalne pytanie?
Potrafię i odpowiedziałem: nie ma takich. Wszystkie organizmy na Ziemi to organizmy przekształcone z poprzednich pokoleń.
Czego nie rozumiesz? ;)

Żeby było śmieszniej - wczesne chrześcijaństwo (choć nie miało tylu dodatkowych informacji, jakie mamy dziś) nie podzielało obsesji współczesnych foliarzy religijnych.
Nigdy dośc przypominania:
„W ciałach ożywionych - została zaszczepiona pewna naturalna siła oraz – by tak powiedzieć – uprzednio zasiane i jakby zaplanowane zalążki organizmów mających powstać w przyszłości(...)
Tak jak w ziarnie zawsze jest już zawarta cała roślina, choć musi się dopiero z niego rozwinąć z biegiem czasu, by można ją było dostrzec, tak samo pierwotne stworzenie mogło zawierać przyszłe gatunki, choć początkowo ukryte: miały się rozwinąć dopiero później
Jeśli dziś widzimy stworzenia, które rozmaicie działają w czasie zgodnie z naturą im właściwą, to wynika to z zasad, które jakby ziarno Bóg w nich zasiał w chwili stworzenia, kiedy to przemówił, a wszystko powstało; rozkazał, a zaczęło istnieć
(...)kiedy Bóg stworzył wszystkie rzeczy jednocześnie , świat już zawierał wszystko w sobie: […] nie tylko niebo i słońce, księżyc i gwiazdy, ale […] także wszystkie istoty, które woda i ziemia miały wydać z siebie”.(...)"
/św Augustyn/

"Któż, pytam, kto myśli rozsądnie, uzna za stosowne stwierdzenie, iż „dzień pierwszy, drugi i trzeci” z wieczorami i rankami, o których wspomina Pismo, były bez słońca, bez księżyca i gwiazd?
A pierwszy dzień nawet bez nieba ?
Czyż znajdzie się taki prostak, który by sądził,
że Bóg, niby jakiś rolnik, „zasadził drzewa w raju, w Edenie na wschodzie” oraz posadził tam „drzewo życia”, to znaczy widzialne i dotykalne drzewo, aby ten, kto je z tego drzewa za pomocą materialnych zębów, otrzymał życie, a ten, kto je z innego drzewa, zdobywał wiedzę „dobra i zła”?
Co się zaś tyczy opowiadania, że „Bóg po południu przechadzał się po raju” i że „Adam skrył się pod drzewem” , zaiste sądzę, że nikt nie ma wątpliwości, iż Pismo przedstawiło je przenośnie, aby w ten sposób wskazać na pewne tajemnice. "
("O zasadach")

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 670
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Przeemek » 2024-04-26, 13:29

"13 Albowiem Adam został pierwszy ukształtowany, potem - Ewa. 14 I nie Adam został zwiedziony, lecz zwiedziona kobieta popadła w przestępstwo.

4 A przecież śmierć rozpanoszyła się od Adama do Mojżesza nawet nad tymi, którzy nie zgrzeszyli7 przestępstwem na wzór Adama. On to jest typem7 Tego, który miał przyjść.

45 Tak też jest napisane: Stał się pierwszy człowiek , Adam, duszą żyjącą, a ostatni Adam duchem ożywiającym

22 I jak w Adamie wszyscy umierają, tak też w Chrystusie wszyscy będą ożywieni7,

i inne... tylko z NT. ST jeszcze nie dotykałem.....

Przecież to metafory. Gdyby Paweł mówił o Homo Sapiens, to by trochę wyprzedził objawieniem fakty naukowe ewolucji, więc używał metafor... Wiadmo, że musiał znać ewolucję, bo mu Bóg objawił, ale na tamte czasy musiał coś wymyślić i wprowadził Adama.....przecież nie będzei mówił "Hominidae", bo go nawet nie zrozumieją..... Pan Marek zaraz ci wyjaśni... to pewnie jakieś alegorie, przecież nie można brać na poważnie Pisma Świętego, kiedy mamy świętą naukę o ewolucji.......nie panie Marku?
Ostatnio zmieniony 2024-04-26, 13:31 przez Przeemek, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 874
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 56 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Jordan » 2024-04-26, 13:34

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 13:20 Żeby było śmieszniej - wczesne chrześcijaństwo (choć nie miało tylu dodatkowych informacji, jakie mamy dziś) nie podzielało obsesji współczesnych foliarzy religijnych.
Nie wiem, czy dla Piotra apostoła też by to było śmieszne, ale tak dla równowagi do Twoich cytatów, zacytuję też coś: ale z Biblii, co ma chyba dla Ciebie większą wagę(?), niż cytaty, jakie podałeś:
  • 2P 3,3-7 PAU
    (3) To przede wszystkim wiedzcie, że na końcu pojawią się szydercy, którzy będą drwić i ulegając własnym pożądliwościom,
    (4) pytać: „Co się stało z obietnicą Jego przyjścia? Ojcowie nasi pomarli, a tymczasem od początku świata nie zmienia się nic”.
    (5) Nie chcą bowiem zrozumieć, że od dawna istnieje niebo i ziemia, która wyłoniła się z wody mocą Bożego słowa,
    (6) i przez wodę potopu również została zniszczona.
    (7) Teraz zaś niebo i ziemia są zachowane na pastwę ognia mocą tego samego słowa i strzeżone aż do dnia sądu i zagłady bezbożnych.
Piotr jawnie nawiązuje do opisu stworzenia oraz opisu globalnego potopu:
  • Rdz 1,9-10 PAU
    (9) I rzekł Bóg: „Niech się zbierze woda pod sklepieniem na jedno miejsce i niech się odsłoni sucha powierzchnia”. I tak się stało.
    (10) I nazwał Bóg suchą powierzchnię lądem, a zbiorowisko wody - morzem. I widział Bóg, że było to dobre.

    Rdz 7,21-23 PAU
    (21) Zginęły wszelkie istoty żywe, poruszające się na ziemi, ptactwo, bydło i inne zwierzęta, których było pełno na ziemi. Zginęli też wszyscy ludzie.
    (22) Wszystko, co miało tchnienie życia w nozdrzach, co żyło na stałym gruncie, zginęło.
    (23) Bóg wytracił wszystkie istoty na ziemi: ludzi, bydło, istoty pełzające, ptaki powietrzne. Wszystkie wyginęły z powierzchni ziemi. Pozostał tylko Noe i to, co było z nim w arce.
Ostatnio zmieniony 2024-04-26, 13:35 przez Jordan, łącznie zmieniany 1 raz.
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-26, 13:38

Tekst odwołuje się do tekstu ST. Ani trochę nie świadczy to o literalności tekstu, do którego się odwołuje...

Uciekacie od konsekwencji swojego rozumienia - bo jeśli kuszący wąż, drzewo, Adam i Ewa MUSZĄ być literalni, to literalny jest także dzień i noc, zanim powstało Słońce (Rdz 1,5 + Rdz 1,15), rośliny rosły przed stworzeniem Słońća (Rdz 1,11 + Rdz 1,15), nad Ziemią rozpięta jest półkula ("sklepienie niebieskie") nad którym jest woda, wypełniająca cały Wszechświat, a do tej półkuli przytwierdzone jest Słońce i Księżyc (Rdz 1, 17 + Rdz 1,6), a wąż przed spożyciem literalnego owocu z literalnego drzewa (Rdz 3,5) miał nogi (Rdz 3,14), wreszcie Ogród Eden rośnie sobie ciągle w Turcji (bowiem Eufrat który wg Genesis bierze początek w Edenie, ma źródła właśnie w tym kraju), a nie możemy do niego wejść bo stoją przed nim cheruby z mieczami (Rdz 3,24).

Przeemek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 670
Rejestracja: 11 maja 2022
Wyznanie: Protestantyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Przeemek » 2024-04-26, 13:50

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 13:38 Tekst odwołuje się do tekstu ST. Ani trochę nie świadczy to o literalności tekstu, do którego się odwołuje...
Bo tak Ci każe myśleć jakiś inny myśliciel? Augustyn może?

To dlaczego literalnie odczytujesz Stworzenie wszechświata przez Boga z nicości (Rdz 1,1). Stworzenie człowieka (Rdz 1,26-28; 2,7). Ustanowienie małżeństwa jako związku jednego mężczyzny i jednej kobiety (Rdz 1,27; 2,24). Upadek pierwszych rodziców przez grzech nieposłuszeństwa (Rdz 3,1-24). Obietnica Zbawiciela (Rdz 3,15). Powszechny potop w czasach Noego (Rdz 6-9), że był atki jegomość Noe.... i inne

Dlaczego mają one świadczyć o jakiejś literalności?

P.S.
Na resztę za chwile..... po kolei....
Ostatnio zmieniony 2024-04-26, 13:51 przez Przeemek, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 874
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 56 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Jordan » 2024-04-26, 13:54

Marku, wspomniałem, że Ty nie wiesz, czy Adam to realna, rzeczywista osoba... Tak było dawno temu; czy nadal tak samo jest?
A jeśli jest, to co z tym rodowodem Pana Jezusa??!... ;))
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-26, 14:05

Przeemek pisze: 2024-04-26, 13:50
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 13:38 Tekst odwołuje się do tekstu ST. Ani trochę nie świadczy to o literalności tekstu, do którego się odwołuje...
Bo tak Ci każe myśleć jakiś inny myśliciel? Augustyn może?
Po prostu uważam, że lepiej słuchać wczesnych chrześcijan, niż wymyślaczy urodzonych 15 czy 20 wieków później ;)
Poza tym pokazałem, że ów literalny odczyt to też domena owych wymyślaczy.
Marek pisze:To dlaczego literalnie odczytujesz Stworzenie wszechświata przez Boga z nicości (Rdz 1,1). Stworzenie człowieka (Rdz 1,26-28; 2,7). Ustanowienie małżeństwa jako związku jednego mężczyzny i jednej kobiety (Rdz 1,27; 2,24). Upadek pierwszych rodziców przez grzech nieposłuszeństwa (Rdz 3,1-24). Obietnica Zbawiciela (Rdz 3,15). Powszechny potop w czasach Noego (Rdz 6-9), że był atki jegomość Noe.... i inne
Wcale nie odczytuję literalnie tych rzeczy.
No dobrze, odpowiedziałem, a teraz Ty odpowiedz, czemu literalnie nie odczytujesz tego, co wymieniłem? Ja się nie muszę tłumaczyć, bo to Ty twierdzisz że ewolucja niemożliwa, bo to wszystko jest literalne...
Przypomnę, żebyś nie zapomniał, o co pytam: ;)
Uciekacie od konsekwencji swojego rozumienia - bo jeśli kuszący wąż, drzewo, Adam i Ewa MUSZĄ być literalni, to literalny jest także dzień i noc, zanim powstało Słońce (Rdz 1,5 + Rdz 1,15), rośliny rosły przed stworzeniem Słońća (Rdz 1,11 + Rdz 1,15), nad Ziemią rozpięta jest półkula ("sklepienie niebieskie") nad którym jest woda, wypełniająca cały Wszechświat, a do tej półkuli przytwierdzone jest Słońce i Księżyc (Rdz 1, 17 + Rdz 1,6), a wąż przed spożyciem literalnego owocu z literalnego drzewa (Rdz 3,5) miał nogi (Rdz 3,14), wreszcie Ogród Eden rośnie sobie ciągle w Turcji (bowiem Eufrat który wg Genesis bierze początek w Edenie, ma źródła właśnie w tym kraju), a nie możemy do niego wejść bo stoją przed nim cheruby z mieczami (Rdz 3,24).
Na resztę za chwile..... po kolei...
Nie na resztę, tylko odpowiedz na moje pytanie - skąd ta wybiórczość?
Tym razem odpowiedz się nie wykręcając...

Dodano po 2 minutach 3 sekundach:
Jordan pisze: 2024-04-26, 13:54 Marku, wspomniałem, że Ty nie wiesz, czy Adam to realna, rzeczywista osoba... Tak było dawno temu; czy nadal tak samo jest?
Oczywiście. Ty też nie wiesz, tylko jeszcze o tym wciąż nie wiesz, żer nie wiesz.
A jeśli jest, to co z tym rodowodem Pana Jezusa??!... ;))
Odpisałem powyżej. Czytaj, nie tylko pisz ;)
Ostatnio zmieniony 2024-04-26, 14:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 256
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Piotr55 » 2024-04-26, 14:28

Dobry jesteś Marku w te klocki. Widzę, że trochę jednak zmieniają ci się poglądy, i to w dobrym ;-) imho kierunku .
A czy tobie udało się kiedyś kogoś przekonać?

Mieliśmy kiedyś podobny spór. Twierdziłem, że jeśli wyjmiemy z gmachu nauk KK tu i ówdzie cegłę, tam belkę stropową, jakieś druty, rurki - czy rozsądnie tam się wprowadzić? Skąd wiemy, co jeszcze na łeb spadnie?
Kupisz auto z korozją ? Uwierzysz wodzusiowi, co po polskiemu nie umi?
Ostatnio zmieniony 2024-04-26, 14:35 przez Piotr55, łącznie zmieniany 1 raz.
Niepojęty, nie zmierzony, światy stworzyłeś

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 874
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 56 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Jordan » 2024-04-26, 14:39

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 14:07 Oczywiście. Ty też nie wiesz, tylko jeszcze o tym wciąż nie wiesz, żer nie wiesz.
Ufając prawdziwości Bożego Słowa, wiem, że Adam to realna osoba była. Tak, jak wiem, że jest Bóg-Stwórca, tak wiem, że rodzaju ludzkiego On dał początek od Adama. Proste.
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 14:07 Odpisałem powyżej. Czytaj, nie tylko pisz
Prześledziłem raz jeszcze coś pisał, i czy to miało się tyczyć rodowodu Jezusa? - "Tekst odwołuje się do tekstu ST. Ani trochę nie świadczy to o literalności tekstu, do którego się odwołuje..."
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 14:07 Po prostu uważam, że lepiej słuchać wczesnych chrześcijan, niż wymyślaczy urodzonych 15 czy 20 wieków później
A czy nie wiesz, że odstępstwo, i to szybko nadchodzące zapowiadał już ap. Paweł w słowach:
  • Dz 20,29-31 PAU
    (29) Wiem, że po moim odejściu zjawią się wśród was drapieżne wilki i nie oszczędzą owczarni.
    (30) Nawet pośród was pojawią się ludzie, którzy zaczną głosić kłamstwa, aby pociągnąć za sobą uczniów.
    (31) Dlatego miejcie się na baczności i pamiętajcie, że przez trzy lata, dniem i nocą, nie przestawałem ze łzami napominać was wszystkich.
Czy myślisz, że on wybiegał w przyszłość aż 15-20 wieków?...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-26, 14:40

Piotr55 pisze: 2024-04-26, 14:28 Dobry jesteś Marku w te klocki. Widzę, że trochę jednak zmieniają ci się poglądy, i to w dobrym ;-) imho kierunku .
A konkretnie?

Mieliśmy kiedyś podobny spór. Twierdziłem, że jeśli wyjmiemy z gmachu nauk KK tu i ówdzie cegłę, tam belkę stropową, jakieś druty, rurki - czy rozsądnie tam się wprowadzić? Skąd wiemy, co jeszcze na łeb spadnie?
Najpierw musiałbyś udowodnić, że to o czym rozmawiamy kiedykolwiek w tym gmachu było. Przytoczone tu fragmenty z nauczań świadczą o czymś odwrotnym. Jeszcze ich więcej podałem tu:


Kupisz auto z korozją ? Uwierzysz wodzusiowi, co po polskiemu nie umi?
Zaprawdę powiadam Ci, nie wiem o czym gadasz.

Dodano po 55 sekundach:
Jordan pisze: 2024-04-26, 14:39
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 14:07 Oczywiście. Ty też nie wiesz, tylko jeszcze o tym wciąż nie wiesz, że nie wiesz.
Ufając prawdziwości Bożego Słowa, wiem, że Adam to realna osoba była.
Nie. Ufasz swojej interpretacji, a nie Słowu Bożemu.
To jest właśnie główny problem negujących ewolucję - mylą te dwie rzeczy z sobą.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 874
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 56 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Jordan » 2024-04-26, 14:49

Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 14:41 Nie. Ufasz swojej interpretacji, a nie Słowu Bożemu.
To jest właśnie główny problem negujących ewolucję - mylą te dwie rzeczy z sobą.
Jeśli ja nie ufam Słowu Bożemu, to czy Ty mu ufasz? Jeśli tak, to w czym się to przejawia?
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-26, 15:07

Jordan pisze: 2024-04-26, 14:49
Marek_Piotrowski pisze: 2024-04-26, 14:41 Nie. Ufasz swojej interpretacji, a nie Słowu Bożemu.
To jest właśnie główny problem negujących ewolucję - mylą te dwie rzeczy z sobą.
Jeśli ja nie ufam Słowu Bożemu, to czy Ty mu ufasz? Jeśli tak, to w czym się to przejawia?
MIędzy innymi w tym, że ufam, iż nie mówi niczego niezgodnego z rzeczywistością.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 874
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 56 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Jordan » 2024-04-26, 15:14

A czy wobec tego aprobujesz rzeczy/tematy/sprawy nadprzyrodzone, bo wszak one wykraczają poza obszar rzeczywistości badanej i mierzonej...
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Piotr55
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 256
Rejestracja: 23 kwie 2024
Ostrzeżenia: 1
Lokalizacja: pod Otwockiem
Wyznanie: Deista
Has thanked: 27 times
Been thanked: 7 times

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Piotr55 » 2024-04-26, 15:19

@Marek_Piotrowski
Co konkretnie zmieniłeś w poglądach, czy raczej samo się zmieniło? No właśnie np. bardzo trafne i racjonalne pytanie : czy to w tym gmachu było?
Bingo. Kiedyś twierdziłeś, że wszystko było. Dobra zmiana.
Wodzuś, co w ojczystej mowie się plącze? Buty dwa różne zakłada? Dentysty się boi? Przecież znasz go, jak każdy.
Niepojęty, nie zmierzony, światy stworzyłeś

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4673 times
Kontakt:

Re: Być może i ewolucja jest prawdziwa ale...

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-26, 17:26

Jordan pisze: 2024-04-26, 15:14 A czy wobec tego aprobujesz rzeczy/tematy/sprawy nadprzyrodzone, bo wszak one wykraczają poza obszar rzeczywistości badanej i mierzonej...
Oczywiście. Ale akceptacja istnienia Rzeczywistości szerszej niż znamy nie oznacza zanegowania istnienia Rzeczywistości, którą już znamy.

Dodano po 1 minucie 47 sekundach:
Piotr55 pisze: 2024-04-26, 15:19 @Marek_Piotrowski
Co konkretnie zmieniłeś w poglądach, czy raczej samo się zmieniło? No właśnie np. bardzo trafne i racjonalne pytanie : czy to w tym gmachu było?
Bingo. Kiedyś twierdziłeś, że wszystko było. Dobra zmiana.
Gdzie i co twierdziłem? Coś Ci się chłopie myli.
Wodzuś, co w ojczystej mowie się plącze? Buty dwa różne zakłada? Dentysty się boi? Przecież znasz go, jak każdy.
Jakiś bełkot (w sensie tego słowa zaproponowanym przez Bocheńskiego https://100-zabobonow.blogspot.com/2008/04/belkot.html ).
Ostatnio zmieniony 2024-04-26, 17:28 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

ODPOWIEDZ