Małżeństwo, a NPR

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-13, 22:00

Kacper1298 pisze: 2023-06-13, 21:44 A co jeśli małżeństwu do szczęścia potrzebna jest dwójka dzieci, ale stać ich na trzecie, ale się o nie nie starają? Popełniają grzech?
Z tego co zrozumiałam, tak.

Dodano po 7 minutach 26 sekundach:
Biorąc pod uwagę brak przyczyny czemu nie. Jeśli ją masz, to można rozeznawać. Ale nie sądzę aby Bóg dał i chciał dać Wam dziecko, jeśli nie chcecie. Bóg nie łamie ponoć wolnej woli człowieka. Ale nauka Kościoła swoje, a ja swoje.

Dodano po 1 minucie 45 sekundach:
I nie wiem też, czy nawet traktując NPR antykoncepcyjnie, z tą mentalnością, jest to grzech śmiertelny.

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
@Tek de Cart ale kobieta z mojego przykładu nie chce po 40, chce po 24 roku życia. I co? Będzie się w piekle smażyć?

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-13, 22:16

No właśnie, a traktowanie NPR jako antykoncepcje to grzech?

@Tek de Cart
@Marek_Piotrowski
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
Tek de Cart
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1601
Rejestracja: 4 wrz 2017
Lokalizacja: szczęśliwy mąż i ojciec, Warszawa
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 203 times
Been thanked: 638 times
Kontakt:

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Tek de Cart » 2023-06-13, 23:08

co Wy z tym piekłem / grzechem znowu... weźcie może sobie chwilę na wstrzymanie i jeszcze raz uważnie przeczytajcie ten wątek. Bo mam trochę wrażenie że do ściany gadam / piszę... ;)
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-06-14, 00:55

Kacper1298 pisze: 2023-06-13, 22:16 No właśnie, a traktowanie NPR jako antykoncepcje to grzech?

@Tek de Cart
@Marek_Piotrowski
Tak. ANtykoncepcja jest grzechem niezależnie od metody. Natomiast planowanie nie będące antykoncepcją może być grzechem lub nie w zależności od zastosowanej metody.

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 21:22 @Marek_Piotrowski tak, tak mówi papież, ale jest dalsza część,o ważnym powodzie zaprzestania starania się o dziecko. NPR można moralnie używać tylko w celu odwleczenia momentu zapłodnienia, lub jeśli ma się ważny powód, zrezygnować z zapłodnienia.
Inaczej jest to właśnie ta mentalność antykoncepcyjna,i wtedy nawet NPR jest grzeszne. Więc reasumując, żeby nie mieć więcej dzieci, trzeba mieć ważny powód, w ogóle powód, a nie "bo tak".
Owszem.

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Tek de Cart pisze: 2023-06-13, 23:08 co Wy z tym piekłem / grzechem znowu... weźcie może sobie chwilę na wstrzymanie i jeszcze raz uważnie przeczytajcie ten wątek. Bo mam trochę wrażenie że do ściany gadam / piszę... ;)
Przyłączam się do postulatu @Tek de Cart. Bo ta rozmowa wygląda, jakbyśmy żyli ciągle w Starym Przymierzu.
Ostatnio zmieniony 2023-06-14, 00:57 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Arletta Bolesta
Bywalec
Bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 11 cze 2019
Has thanked: 85 times
Been thanked: 50 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Arletta Bolesta » 2023-06-14, 03:34

Kacper1298 pisze: 2023-06-13, 10:19 Jak kosciol odnosi się do NPR - naturalnego planowania rodziny, że zamiast używania prezerwatywy korzystasz z cyklu i wspolzyjesz tylko wtedy, kiedy zajście w ciążę jest niemożliwe? Jest to zawsze egoizm?

Znalazłem 2 artykuły, które mówię że praktycznie zawsze to grzech:
1. https://www.radiomaryja.pl/informacje/g ... -w-regule/
2. https://rzymski-katolik.blogspot.com/20 ... y.html?m=1

Chodzi mi oto, że przez zawarciem małżeństwa para rozmawiała i uzgodnili, że w trakcie życia chcą mieć dwójkę dzieci i zakładamy, że para ma już ta dwójkę i współżyją tylko w czasie niepłodnym, bo trzeciego dziecka już nie chcą, ale jeśli im Bóg da to nie będą źli i będą je kochać czy to jest grzechem nawet jeśli pare stać na to trzecie dziecko, ale uważają że dwójka im wystarczy?

I druga kwestia czy takie założenie, że będziemy mieli tylko dwójkę dzieci jest już grzechem egoizmu? Jeśli pare stać na dziecko, ale mimo wszystko nie stara się o nie i nie chce go mieć to popełniają grzech?

Oraz ostatnie pytanie
Czy jeśli para zakłada przed małżeństwem, że w trzy lata chcą mieć jedno dziecko, i czasem wspolzyc w czasie niepłodnym, a czasem w płodnym i jak się urodzi wspolzyc pare lat w niepłodnym, aż poczują się gotowi na kolejne i wspolzyc w czasie płodnym, a potem tylko w niepłodnym, bo nie chcą już potomstwa to czy takie zaplanowanie jest grzechem?
Czasami kwestię tą można podnieść w świetle ew. nieważności małżeństwa - kwestia "liczby" dzieci (nie tylko w znaczeniu moralnym - kwestia grzechu).
dr Arletta Bolesta
adwokat kościelny

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-14, 05:33

To straszne. Trzeba rodzić do oporu jak się nie ma "ważnego powodu". Okropne.
Na szczęście każdy powód może być ważny, i o tym też pamiętaj @Kacper1298 . Mało tego, każdy powód jest ważny. Bo jak nie czujesz że chcesz więcej, to lepiej się nie zmuszać.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3521
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 373 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-06-14, 06:04

A jakby okazało sie ze to którego juz nie chcemy bo "kolejny prorok" okazało sie wynalazca , odkrywca leku na raka , piłkarzem jak Messi czy Lewandowski , Matką Teresa itp . Co wtedy ?

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-14, 06:59

Marek_Piotrowski pisze: 2023-06-14, 00:58
Kacper1298 pisze: 2023-06-13, 22:16 No właśnie, a traktowanie NPR jako antykoncepcje to grzech?

@Tek de Cart
@Marek_Piotrowski
Tak. ANtykoncepcja jest grzechem niezależnie od metody. Natomiast planowanie nie będące antykoncepcją może być grzechem lub nie w zależności od zastosowanej metody.

Dodano po 2 minutach 14 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 21:22 @Marek_Piotrowski tak, tak mówi papież, ale jest dalsza część,o ważnym powodzie zaprzestania starania się o dziecko. NPR można moralnie używać tylko w celu odwleczenia momentu zapłodnienia, lub jeśli ma się ważny powód, zrezygnować z zapłodnienia.
Inaczej jest to właśnie ta mentalność antykoncepcyjna,i wtedy nawet NPR jest grzeszne. Więc reasumując, żeby nie mieć więcej dzieci, trzeba mieć ważny powód, w ogóle powód, a nie "bo tak".
Owszem.

Dodano po 1 minucie 7 sekundach:
Tek de Cart pisze: 2023-06-13, 23:08 co Wy z tym piekłem / grzechem znowu... weźcie może sobie chwilę na wstrzymanie i jeszcze raz uważnie przeczytajcie ten wątek. Bo mam trochę wrażenie że do ściany gadam / piszę... ;)
Przyłączam się do postulatu @Tek de Cart. Bo ta rozmowa wygląda, jakbyśmy żyli ciągle w Starym Przymierzu.
Czyli jeśli ktoś ma już 2 dzieci i wspolzyje TYLKO w czasie niepłodnym, bo wtedy zapłodnienie nie jest możliwe popełnia grzech?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: sądzony » 2023-06-14, 07:27

CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 20:57 1. No to skoro tak bardzo chcesz wypełniać wolę Boga, to jak rozeznaleś że Bóg nie chce abyś miał więcej dzieci?
2. Czemu nie planujesz więcej?
3. Czemu nie jesteś wielkoduszny, skoro taka jest wola Boga?
4. A o słusznym powodzie nie pisze ja, a pisał Papież. Widocznie masz słuszny powód, aby nie planować więcej dzieci. Bo przecież starasz się wypełniać wolę Boga, wiec na pewno o tym myślałeś.
1. Bo mi ich nie daje choć jesteśmy na nie otwarci. Oczywiście mógłbym w sobie wiele poprawić, np. przestać palić.
2. Zamiast "planu" wolę słowo "otwartość na powołanie".
3. Staram się być wielkoduszny.
4. Patrz wyżej.

A Ty? Dlaczego "łamiesz" Bożą Wolę?

Dodano po 6 minutach 22 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 21:30 ... :nie bo kariera, nie bo poród bolał, nie bo jestem zmęczona jednym. ...
Tek de Cart pisze: 2023-06-13, 21:23 no tak, ale co jest tym ważnym powodem jest pozostawione do rozeznania małżonkom. ...
@CiekawaXO - zobacz jak o tym piszesz, nie odnosisz tego nawet do małżeństwa, a jedynie do siebie samej.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 21:35 I musi czerpać radość z woli Boga, ale nie czerpie. I co wtedy?
Wydaje mi się, że może nie czerpać przyjemności.

Dodano po 4 minutach 11 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-14, 05:33 To straszne. Trzeba rodzić do oporu jak się nie ma "ważnego powodu". Okropne.
Chrześcijanin jest człowiekiem wolnym. Nie musi niczego. Wypełnieniem prawa jest miłość.

Dodano po 1 minucie 50 sekundach:
Kacper1298 pisze: 2023-06-14, 06:59 Czyli jeśli ktoś ma już 2 dzieci i wspolzyje TYLKO w czasie niepłodnym, bo wtedy zapłodnienie nie jest możliwe popełnia grzech?
Może inaczej.
A w jakim celu ten "ktoś" współżyje?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-14, 07:45

sądzony pisze: 2023-06-14, 07:42
CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 20:57 1. No to skoro tak bardzo chcesz wypełniać wolę Boga, to jak rozeznaleś że Bóg nie chce abyś miał więcej dzieci?
2. Czemu nie planujesz więcej?
3. Czemu nie jesteś wielkoduszny, skoro taka jest wola Boga?
4. A o słusznym powodzie nie pisze ja, a pisał Papież. Widocznie masz słuszny powód, aby nie planować więcej dzieci. Bo przecież starasz się wypełniać wolę Boga, wiec na pewno o tym myślałeś.
1. Bo mi ich nie daje choć jesteśmy na nie otwarci. Oczywiście mógłbym w sobie wiele poprawić, np. przestać palić.
2. Zamiast "planu" wolę słowo "otwartość na powołanie".
3. Staram się być wielkoduszny.
4. Patrz wyżej.

A Ty? Dlaczego "łamiesz" Bożą Wolę?

Dodano po 6 minutach 22 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 21:30 ... :nie bo kariera, nie bo poród bolał, nie bo jestem zmęczona jednym. ...
Tek de Cart pisze: 2023-06-13, 21:23 no tak, ale co jest tym ważnym powodem jest pozostawione do rozeznania małżonkom. ...
@CiekawaXO - zobacz jak o tym piszesz, nie odnosisz tego nawet do małżeństwa, a jedynie do siebie samej.

Dodano po 3 minutach 3 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-13, 21:35 I musi czerpać radość z woli Boga, ale nie czerpie. I co wtedy?
Wydaje mi się, że może nie czerpać przyjemności.

Dodano po 4 minutach 11 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2023-06-14, 05:33 To straszne. Trzeba rodzić do oporu jak się nie ma "ważnego powodu". Okropne.
Chrześcijanin jest człowiekiem wolnym. Nie musi niczego. Wypełnieniem prawa jest miłość.

Dodano po 1 minucie 50 sekundach:
Kacper1298 pisze: 2023-06-14, 06:59 Czyli jeśli ktoś ma już 2 dzieci i wspolzyje TYLKO w czasie niepłodnym, bo wtedy zapłodnienie nie jest możliwe popełnia grzech?
Może inaczej.
A w jakim celu ten "ktoś" współżyje?
Wspolzyje w czasie niepłodnym dla przyjemności, ale nie stosuje prezerwatyw tylko to, że wtedy jest niemal 0% szans na zaplodnienie
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-14, 07:56

Pytanie, czy kariera to łamanie prawa, czy ważny powód.
Nie odnoszę tego do siebie samej, a do wielu kobiet które mogą mieć więcej dzieci, a nie chcą, z różnych powodów, ale i bez powodu.
Pytanie kto osądza czy powód jest ważny. Bo jeśli małżonkowie, to spoko.
Ale jeśli z chęci posiadania tylko jednego dziecka mam się spowiadać, i mam nie dostać rozgrzeszenia, bo powiedzmy... tu sobie wymyślę powód... chcę mieć więcej czasu dla siebie i swoje sprawy, i pójdę za to do piekła, to dla mnie to nie jest... nawet humanitarne.
A z tego co widzę, to za to też grozi piekło, bo wtedy masz mentalność antykoncepcyjną.
I jeśli faktycznie jak mówisz, nie unikasz zapłodnienia, nie mając słusznych powodów, to jesteś czysty.
Może mężczyźni do tego podchodzą inaczej, nie wiem. Ale jak dotąd nie wypowiedziała się w tej kwestii żadna kobieta. Szkoda. Chciałabym poznać ich zdanie, w kwestii słusznego powodu do nie posiadania dzieci.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: sądzony » 2023-06-14, 07:58

Kacper1298 pisze: 2023-06-14, 07:45 Wspolzyje w czasie niepłodnym dla przyjemności, ale nie stosuje prezerwatyw tylko to, że wtedy jest niemal 0% szans na zaplodnienie
Wydaje mi się, że chrześcijanin w życiu nie powinien robić niczego co czyni tylko i wyłącznie dla przyjemności.
Przyjemność, póki nie dojrzeje w radość, może czemuś ewentualnie towarzyszyć.
Wydaje mi się, że jedzenie jedynie dla przyjemności może nosić znamiona grzechu.
Ale pewności nie mam.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-14, 07:59

@Kacper1298 a nie dostałeś już odpowiedzi, czy to grzech? Bo wydaje mi się jasne od kilku postów, że to grzech jeśli nie masz powodu by nie mieć więcej dzieci. A ty dopytujesz i dopytujesz. W sumie to dobrze, pytaj, tylko że ta odpowiedź już padła.

Kacper1298
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 343
Rejestracja: 8 sty 2023
Lokalizacja: Południe
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 44 times
Been thanked: 17 times

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: Kacper1298 » 2023-06-14, 08:00

sądzony pisze: 2023-06-14, 07:58
Kacper1298 pisze: 2023-06-14, 07:45 Wspolzyje w czasie niepłodnym dla przyjemności, ale nie stosuje prezerwatyw tylko to, że wtedy jest niemal 0% szans na zaplodnienie
Wydaje mi się, że chrześcijanin w życiu nie powinien robić niczego co czyni tylko i wyłącznie dla przyjemności.
Przyjemność, póki nie dojrzeje w radość, może czemuś ewentualnie towarzyszyć.
Wydaje mi się, że jedzenie jedynie dla przyjemności może nosić znamiona grzechu.
Ale pewności nie mam.
A jeśli wspolzyje, dla przyjemności i aby także zadowolić małżonkę oraz wzmocnić miłość, ale TYLKO w okresie niepłodnym, bo dziecka już nie chce, ale jak Bóg wtedy da to je przyjmie to popelnia grzech?
Wszystko co pisze to tylko moje zdanie. Nie biorę odpowiedzialności za wasze czyny, weźcie pod uwagę, że jak każdy człowiek i ja mogę popełnić błąd.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Małżeństwo, a NPR

Post autor: CiekawaXO » 2023-06-14, 08:00

Pytanie, na ile nasza interpretacja jest słuszna i na ile jesteśmy kompetentni.

ODPOWIEDZ