Definicja ateizmu

Rozmowy, które dotyczą osób niewierzących, osób które wątpią w istnienie Boga, którzy również mówią, że nie należy Bogu oddawać czci.
ODPOWIEDZ
Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-17, 15:52

Andej pisze: 2024-02-17, 09:28
Bzdura. Ateista to nie tek=n, który nie wierzy w Boga, ale ten, kto zaprzecza Jego istnieniu. Zatem wierzy w to, że Bóg nie istnieje. To rodzaj wiary. Wiary w nieistnienie.
Ateizm = nieteizm
Apolityczny = niepolityczny.
Aseksualny= nie seksualny.
Asymetria = nie-symetria.
Aseptyczny = nie septyczny

Przedrostek a- to tylko zaprzeczenie.


Jeśli ktoś wymyśli wierzenie bez dowodów, że w Galaktyce Magellana występuje inteligentne życie i nazwie to magellanizmem, to ja zostanę nie magellanistą czyli amagellanistą. Będzie to oznaczało że nie wierzę w istnienie inteligentnego życia w tej galaktyce. A nie że wierzę w nieistnienie powyższego. To jest różnica.
Arek pisze: 2024-02-17, 09:38 To faktycznie wytłumaczyłeś ....
Nie widziałem bo to nie odpowiedni wątek. Jak chcesz to znajdź lub otwórz odpowiedni "jak ateiści tłumaczą X"
Ostatnio zmieniony 2024-02-17, 15:57 przez Tomek_T, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: sądzony » 2024-02-17, 15:58

Tomek_T pisze: 2024-02-17, 15:52 Jeśli ktoś wymyśli wierzenie bez dowodów, ...
"Wierzenia" wymagają dowodów?

Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
Andej pisze: 2024-02-17, 09:28 Zatem wierzy w to, że Bóg nie istnieje. To rodzaj wiary. Wiary w nieistnienie.
Bogdan de Barbaro znany i szanowany psychiatra i psychoterapeuta też tak uważa. Ateista wierzy w nieistnienie Boga.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-19, 08:05

sądzony pisze: 2024-02-17, 16:00
"Wierzenia" wymagają dowodów?
Nie wymagają. Wiara (angielskie faith) to z definicji twierdzenie bez dowodów - i to jest właśnie problem.
Bogdan de Barbaro znany i szanowany psychiatra i psychoterapeuta też tak uważa. Ateista wierzy w nieistnienie Boga.
Czyli kolejny teista, który wie lepiej co ateiści mają w głowie niż ateiści.

Jeśli jakiś ateistą twierdzi definitywnie że żaden Bóg/ bogowie nie istnieje - to faktycznie, jest to twierdzenie bez dowodów i chyba tylko na wiarę można tak twierdzić. Bo jest to twierdzenie nieweryfikowalne.

Natomiast większość ateistów nie twierdzi nic takiego.

Ja np twierdzę, że Bóg wyznawany przez katolików nie istnieje bo ma sprzeczności wpisane w doktrynę, ale to temat na inną dyskusję.
Ostatnio zmieniony 2024-02-19, 08:09 przez Tomek_T, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: sądzony » 2024-02-19, 08:48

Tomek_T pisze: 2024-02-19, 08:05 Nie wymagają. Wiara (angielskie faith) to z definicji twierdzenie bez dowodów - i to jest właśnie problem.
A zatem nieprecyzyjnie się wyraziłeś.
A czy to problem to nie wiem. Musiałbyś zapytać wierzących. Dla mnie żaden.
Tomek_T pisze: 2024-02-19, 08:05 Czyli kolejny teista, który wie lepiej co ateiści mają w głowie niż ateiści.
Nie wie, a uważa.
Tomek_T pisze: 2024-02-19, 08:05 Jeśli jakiś ateistą twierdzi definitywnie że żaden Bóg/ bogowie nie istnieje - to faktycznie, jest to twierdzenie bez dowodów i chyba tylko na wiarę można tak twierdzić. Bo jest to twierdzenie nieweryfikowalne.
Natomiast większość ateistów nie twierdzi nic takiego.
Ja również nie wiem, a wierzę.
Tomek_T pisze: 2024-02-19, 08:05 Ja np twierdzę, że Bóg wyznawany przez katolików nie istnieje bo ma sprzeczności wpisane w doktrynę, ale to temat na inną dyskusję.
Bóg nie ma doktryny.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Andej » 2024-02-19, 09:03

Tomek_T pisze: 2024-02-19, 08:05 Ja np twierdzę, że Bóg wyznawany przez katolików nie istnieje bo ma sprzeczności wpisane w doktrynę, ale to temat na inną dyskusję.
Czyli przyznajesz się do tego, że wierzysz w to, że Bóg wyznawany przez katolików nie istnieje. [Pomijam tu kwestię tego, że istnieje JEDEN BÓG, niezależnie od tego, przez kogo i jak wyznawany, i niezależnie od tego, jak jest wyobrażany przez wyznawców.]

A temat na inną dyskusję, tj. sprzeczności doktrynalne, widzą jedynie niewierzący. Widzą je dlatego, bo nie widzą tego, co jest istotne i znaczące w w wierze. Dlatego, że koncentrują sie na peryferiach, które dla wierzących nie maja znaczenia, są jedynie ciekawostkami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: konserwa » 2024-02-19, 22:29

Definicja ateiymu to jest wiara w niewiare.

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-20, 10:33

konserwa pisze: 2024-02-19, 22:29 Definicja ateiymu to jest wiara w niewiare.
Następna.
A definicja katolicyzmu to czczenie papieża.
Zgadzasz się z taką definicją? Będę sobie jej używał bo mi się tak podoba.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: sądzony » 2024-02-20, 10:39

Napisałeś:
Tomek_T pisze: 2024-02-15, 23:10 Ateizm to jest po prostu brak wiary w Boga/bogów.
A zatem czym jest Bóg/bóg dla ateisty?
Czy ateista wierzy?
Czy ateista szuka Boga/boga czy raczej przed Nim/nim ucieka?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-20, 11:15

Jałowa dyskusja nad pojęciami. Fakt jest taki, iż sednem jest to, że wierzysz @Tomek_T , że Boga nie ma (względnie nie wierzysz, że On jest).
A czy jest to "definicja ateizmu" czy nie, to sprawa tego, jak umówimy się na znaczenie słowa "ateizm".
Ostatnio zmieniony 2024-02-20, 11:16 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4221 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Andej » 2024-02-20, 11:27

Tomek_T pisze: 2024-02-20, 10:33
konserwa pisze: 2024-02-19, 22:29 Definicja ateiymu to jest wiara w niewiare.
Następna.
A definicja katolicyzmu to czczenie papieża.
Zgadzasz się z taką definicją? Będę sobie jej używał bo mi się tak podoba.
Analogii w tym nie ma.
Co czci ateista? Pieniądze, władzę, seks? Czy też wewnętrzne przekonanie o wyższości swojej?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-20, 11:29

Andej pisze: 2024-02-20, 11:27 Co czci ateista? Pieniądze, władzę, seks? Czy też wewnętrzne przekonanie o wyższości swojej?
To chyba zależy "od sztuki" ;)

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-20, 12:06

sądzony pisze: 2024-02-20, 10:39 A zatem czym jest Bóg/bóg dla ateisty?
Ja bym zdefiniował boga jako istotę o bardzo dużych, nadprzyrodzonych mocach.

A Boga jako nadprzyrodzoną istotę która stworzyła wszechświat o nieskończonej lub co najmniej prawie nieskończonej mocy.

Ale na ogół posługuje się definicją boga/Boga proponowaną przez danego teistę. Jak na razie żaden teista nie zaproponował mi boga w którego miałbym powód uwierzyć.
Czy ateista wierzy?
Zależy od definicji wiary.
Zależy od ateisty.
Zależy w co.
Ja przy definicji wiary " utrzymywanie przekonań bez dowodów" staram się wierzyć w jak najmniej.
Czy ateista szuka Boga/boga czy raczej przed Nim/nim ucieka?
To nie wynika z definicji ateizmu. Może być ateista, który szuka, może być ateista który nie szuka. Jeśli ucieka to znaczy że wie że Bóg/bóg istnieje, a skoro tak to nie jest ateistą. Ateista może wierzyć w różne nadprzyrodzone rzeczy jak reinkarnacja czy magia, albo być skrajnym naturalistą.
Może też twierdzić /wierzyć, że żaden Bóg/bóg nie jest istnieje, ale nie musi. Ja tak nie twierdzę, bo nie jestem w stanie wykluczyć istnienia jakiegoś boga o którym nie słyszałem czy Boga deistycznego, który stworzył wszechświat ale się nie objawia. Nawet jestem w stanie wyobrazić sobie, że istnieje Jahwe, ale że nauka o nim została zniekształcona i obecne religie mają błędy. A Jahwe nie zależy żeby to wyprostować.

Czy ja szukam? Jestem zainteresowany twierdzeniami ludzi na temat bogów.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: sądzony » 2024-02-20, 12:11

Tomek_T pisze: 2024-02-20, 12:06 Ja przy definicji wiary " utrzymywanie przekonań bez dowodów" staram się wierzyć w jak najmniej.
Wierzysz w miłość? Że istnieje, że daje życie fizyczne i nadaje mu głębszego sensu?
Wierzysz miłości, że jest ważna i prawdziwa?
Wierzysz ku niej? Czy ona Cię napędza?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Tomek_T
Bywalec
Bywalec
Posty: 129
Rejestracja: 16 sie 2022
Has thanked: 4 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: Tomek_T » 2024-02-20, 12:14

Andej pisze: 2024-02-20, 11:27 Analogii w tym nie ma.
Jest. Narzucenie drugiej stronie definicji, z którą ona się nie zgadza. Definicja " wiara w nieistnienie Boga" jest budowaniem chochoła. Nikt, albo prawie nikt tak nie twierdzi. A próbujecie odebrać ateistom definicję, którą sami się określają.
Co czci ateista? Pieniądze, władzę, seks? Czy też wewnętrzne przekonanie o wyższości swojej?
Nic z powyższych nie wynika z definicji ateizmu. Każdy ateista może czcić dowolne lub nie czcić niczego.

Dodano po 7 minutach 21 sekundach:
sądzony pisze: 2024-02-20, 12:11 Wierzysz w miłość? Że istnieje, że daje życie fizyczne i nadaje mu głębszego sensu?
Wierzysz miłości, że jest ważna i prawdziwa?
Wierzysz ku niej? Czy ona Cię napędza?
Wierzę* w miłość jako uczucie funkcjonujące w mózgach.
Ale nie jest to wiara "faith" tylko "belief". Utrzymuję takie przekonanie bo jest ono weryfikowalne zarówno w codziennym życiu, jak i naukowo. Wierzę że nadaje sens życiu. Pytanie co znaczy "głębszy". Wierzę że jest ważna i prawdziwa. Nie wiem co to znaczy "wierzyć ku niej". Myślę że można powiedzieć że mnie napędza.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13889
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2034 times
Been thanked: 2222 times

Re: Definicja ateizmu

Post autor: sądzony » 2024-02-20, 12:30

Tomek_T pisze: 2024-02-20, 12:21 Wierzę* w miłość jako uczucie funkcjonujące w mózgach.
Czyli jest czymś podobnym jak złość, gniew, pożądanie, ból ... ?
Tomek_T pisze: 2024-02-20, 12:21 Ale nie jest to wiara "faith" tylko "belief".
Wytłumacz, bo dla mnie 1 to rzeczownik, 2 czasownik.
Tomek_T pisze: 2024-02-20, 12:21 Utrzymuję takie przekonanie bo jest ono weryfikowalne zarówno w codziennym życiu, jak i naukowo.
Jak naukowo weryfikujemy miłość?
Tomek_T pisze: 2024-02-20, 12:21 Wierzę że nadaje sens życiu. Pytanie co znaczy "głębszy". Wierzę że jest ważna i prawdziwa. Nie wiem co to znaczy "wierzyć ku niej". Myślę że można powiedzieć że mnie napędza.
Czyli zwykłe uczucie nadaje Twemu życiu sens, w jakiś sposób głębię, prawdę i napędza Cię.
Czy miłość jest uczuciem szczególnym czy jest jak inne?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

ODPOWIEDZ

Wróć do „Ateizm, agnostycyzm, deizm”