Skrupuły

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2553
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1070 times
Been thanked: 950 times

Re: Skrupuły

Post autor: Susanna » 2023-12-09, 21:06

pom pisze: 2023-12-09, 21:01
Susanna pisze: 2023-12-09, 20:31 Bardzo bym chciała ale u mnie w mieście są tylko męskie zakony Kapucynów, Franciszkanów oraz Jezuitów
Ja bym spróbował na Twoim miejscu od zakonu kapucynów. Tylko poszedłbym na furtę i powiedział, że poszukuję brata, który dużo kontempluje do pomocy duchowej. Do stałej pomocy duchowej, a nie do spowiedzi.
Nie wiem czy mam tyle odwagi. Jak oni to przyjmą? :-? Naprawde nie mam tyle odwagi. Może z czasem się odważę
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 91 times

Re: Skrupuły

Post autor: pom » 2023-12-09, 21:17

Możesz pomodlić się o to np. nowenną lub kontemplacją ... .

Dodano po 1 minucie 16 sekundach:
To wielka łaska Boża - kierownictwo duchowe.
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2553
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1070 times
Been thanked: 950 times

Re: Skrupuły

Post autor: Susanna » 2023-12-09, 21:50

Wiem właśnie. Tylko ze mimo brania leku nie wszystko daje rade zrobic. Rozmowy z obcymi ludzmi nadal są dla mnie problematyczne. Musze się zebrać na odwagę
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Skrupuły

Post autor: Andej » 2023-12-09, 22:11

Susanna pisze: 2023-12-09, 18:01 Chodzę do psychiatry, biorę jeden lek od dwóch lat. Na dzień dzisiejszy nie dam rady funkcjonować bez tych tabletek, bo nie będę w stanie wyjść z domu tak jak to było kiedyś. A dzięki tabletkom pracuję, idę na zakupy itp.. kiedyś to było nie możliwe.
Czy psychiatra nie wskazuje jakiegoś terapeuty? Jakiejś formy terapii? Może trzeba spoytać. Powinien miec lepsze rozeznanie. A w przychodni katolickiej warto spytać, czy nie mogą zwolnić z opłaty lub zastosować ulgową. Często przy parafiach saporadnie,. Może i tam warto poszukać.
Susanna pisze: 2023-12-09, 18:01 Jeśli chodzi o hobby to nie mam jakiś ciekawych zainteresowań. Lubię czytać książki. Trochę się sama uczę hiszpańskiego. Nie wiem co jeszcze mogłabym robić jeśli chodzi o zainteresowania. Śmiało pytaj.
Wydaje mi się, że tu jest problem. Czy próbowałaś sama pisać? Brać udział w jakichś konkursach literackich? Może nie po to, aby oczekiwać laurów, ale aby pisać.

Nie wiem czemu, ale jakoś nie wydaje mi się, abyś była osobą, która się nudzi. Cos robisz. Czy daje Ci to satysfakcję?
Myślę, że warto szukać tego, w czym jesteś dobra. Nie tylko praca. Ale dowartościowanie. Czuję jakiś nieokreślony potencjał dobra w Tobie. Ale nie mam pojęcia, jak to odkryć.
Ostatnio zmieniony 2023-12-09, 22:14 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2553
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1070 times
Been thanked: 950 times

Re: Skrupuły

Post autor: Susanna » 2023-12-09, 22:29

Andej pisze: 2023-12-09, 22:11
Susanna pisze: 2023-12-09, 18:01 Chodzę do psychiatry, biorę jeden lek od dwóch lat. Na dzień dzisiejszy nie dam rady funkcjonować bez tych tabletek, bo nie będę w stanie wyjść z domu tak jak to było kiedyś. A dzięki tabletkom pracuję, idę na zakupy itp.. kiedyś to było nie możliwe.
Czy psychiatra nie wskazuje jakiegoś terapeuty? Jakiejś formy terapii? Może trzeba spoytać. Powinien miec lepsze rozeznanie. A w przychodni katolickiej warto spytać, czy nie mogą zwolnić z opłaty lub zastosować ulgową. Często przy parafiach saporadnie,. Może i tam warto poszukać.
Susanna pisze: 2023-12-09, 18:01 Jeśli chodzi o hobby to nie mam jakiś ciekawych zainteresowań. Lubię czytać książki. Trochę się sama uczę hiszpańskiego. Nie wiem co jeszcze mogłabym robić jeśli chodzi o zainteresowania. Śmiało pytaj.
Wydaje mi się, że tu jest problem. Czy próbowałaś sama pisać? Brać udział w jakichś konkursach literackich? Może nie po to, aby oczekiwać laurów, ale aby pisać.

Nie wiem czemu, ale jakoś nie wydaje mi się, abyś była osobą, która się nudzi. Cos robisz. Czy daje Ci to satysfakcję?
Myślę, że warto szukać tego, w czym jesteś dobra. Nie tylko praca. Ale dowartościowanie. Czuję jakiś nieokreślony potencjał dobra w Tobie. Ale nie mam pojęcia, jak to odkryć.
Nie wiem czy mam jakieś talenty.
Sporo o tym myslałam ale nie mam pojecia co po pracy moglabym robic. Głównie czytam ksìążki i siedze na internecie


Pisać owszem próbowalam ale to tylko kilka zdań. Raczej pisarki ze mnie nie będzie:)

Pewna parafia oferuje bezpłatną wizytę u psychologa ale to tylko jednorazowa wizyta potem już kolejne odpłatnie.

Jak się uda i będzie czas to na wiosnę chcialabym pojechać gdzieś na dni skupienia
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Skrupuły

Post autor: Andej » 2023-12-09, 22:57

Osoby, które dużo czytają, zwykle potrafią pisać.

Odkrywanie posiadanych talentów jest trudne. Nie każdy potrafi. Może w tym pomóc psycholog. Ale może też poradnia zawodowa.
Są też testy. Ale ich nie znam. Mo że ktoś z forumowiczów poda linki? Jeśli zna, i wie, że są sensowne.

Dni skupienia, to dobry pomysł. Może w jakimś klasztorze klauzulowym. Wyciszenie.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
pom
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 784
Rejestracja: 21 mar 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 134 times
Been thanked: 91 times

Re: Skrupuły

Post autor: pom » 2023-12-09, 23:11

Obrazek

Werbistki mają ładne habity. Są w Nysie. :x

Dodano po 4 minutach 40 sekundach:
za klauzurą

Dodano po 53 minutach 52 sekundach:
Werbistki to potoczna nazwa bo są i kapłani Werbiści, a pełna nazwa to Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji
1J, 4, 16
Myśmy poznali i uwierzyli miłości, jaką Bóg ma ku nam. Bóg jest miłością: kto trwa w miłości, trwa w Bogu, a Bóg trwa w nim.

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2553
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1070 times
Been thanked: 950 times

Re: Skrupuły

Post autor: Susanna » 2023-12-10, 10:41

Faktycznie śliczne mają habity. Szkoda że do Nysy mam tak daleko
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Skrupuły

Post autor: konserwa » 2023-12-10, 12:48

Hej Susanna - poznawaj wartowsiowe rzeczy, ucz sie dla siebie, pracuj dla Boga - i polowa zmartwien uleci z glowy.
Z czym masz problem - zycie jest, jakie jest: zrobilem dyplom, potem bylem bezdomny, potem zamiatalem ulice, potem pracowalem w firmie troche w wyuczonym zawodzie, a teraz zdrowie mi siadlo i jestem na zasilku ...
Lecz - czy to powod, aby sie pograzac w depresji?

Serdecznie pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 2023-12-10, 12:49 przez konserwa, łącznie zmieniany 1 raz.

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2553
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1070 times
Been thanked: 950 times

Re: Skrupuły

Post autor: Susanna » 2023-12-10, 13:30

:-bd
konserwa pisze: 2023-12-10, 12:48 Hej Susanna - poznawaj wartowsiowe rzeczy, ucz sie dla siebie, pracuj dla Boga - i polowa zmartwien uleci z glowy.
Z czym masz problem - zycie jest, jakie jest: zrobilem dyplom, potem bylem bezdomny, potem zamiatalem ulice, potem pracowalem w firmie troche w wyuczonym zawodzie, a teraz zdrowie mi siadlo i jestem na zasilku ...
Lecz - czy to powod, aby sie pograzac w depresji?

Serdecznie pozdrawiam.
Życie jest nieprzewidywalne. Raz na wozie raz pod wozem.
Depresję juz mam za sobą:) a miałam ją jakieś 14 lat.
Wierze że i u ciebie znów będzie lepiej. 🙌🏼
Również pozdrawiam :)
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Bez_Pomysłu
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 24 sie 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 6 times

Re: Skrupuły

Post autor: Bez_Pomysłu » 2023-12-10, 23:05

Zaczynam wątpić, że pozbędę się skrupułów. Od 1,5 roku ciągły strach, czy nie zgrzeszyłem. Podziwiam spowiednika, że to wytrzymuje.
Każdą sytuację analizuję pod kątem grzechu, czy był ciężki, czy może powszedni. Rozpamiętuję przeróżne sytuacje, wczuwam się w nie, żeby zrozumieć jakie intencje mną kierowały. Każda rzecz, zachowanie, słowem: wszystko wydaje mi się grzeszne.
Nie wiem w jaki sposób pozbyć się tego dylematu.
Przestaję odczuwać radość. Bo jak się cieszyć, gdy przeszywa cię ciągły strach.

Mój sposób wyznawania grzechów jest okropny. To słowotok, który jest wywołany nerwicą. Muszę mówić nawet bezsensowne rzeczy, bo inaczej zadręczam się, że mogłem coś zataić. Nie mam pomysłu jak to zmienić.

Tak naprawdę nie wiem, dlaczego to piszę. I tak do mnie nie dotrą żadne słowa, skoro czytałem na ten temat wypowiedzi księży, czy nawet świętych. Pozostaje się przyzwyczaić. Tylko jak?

INSTI
Bywalec
Bywalec
Posty: 89
Rejestracja: 26 lis 2023
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Skrupuły

Post autor: INSTI » 2023-12-10, 23:54

Bez_Pomysłu pisze: 2023-12-10, 23:05 Od 1,5 roku ciągły strach, czy nie zgrzeszyłem.
Dlaczego od 1,5 roku? A wcześniej?

Dodano po 16 minutach 20 sekundach:
Re: Skrupulantyzm - czym jest i jak z tym walczyć
CiekawaXO pisze: 2023-12-09, 09:19 Ale niech dobrze zrozumiem:
to jest problem psychologiczny czy religijny?
Złożony i trudny: http://www.psychiatria.com.pl/artykul.php?a=1054
Ostatnio zmieniony 2023-12-11, 00:04 przez INSTI, łącznie zmieniany 1 raz.

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2553
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1070 times
Been thanked: 950 times

Re: Skrupuły

Post autor: Susanna » 2023-12-11, 06:14

Bez_Pomysłu pisze: 2023-12-10, 23:05 Pozostaje się przyzwyczaić. Tylko jak?
Myślę że pozostaje się modlić by Pan Bóg zabrał skrupuły. Więc modlitwa.
Ja też mam problem ze skrupułami ale nie tracę nadzieji. Ty też nie trać
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Bez_Pomysłu
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 24 sie 2023
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 6 times

Re: Skrupuły

Post autor: Bez_Pomysłu » 2023-12-11, 14:09

INSTI pisze: 2023-12-11, 00:10 Dlaczego od 1,5 roku? A wcześniej?
Pierwsze objawy pojawiły się kilka lat temu, ale były znośne. Nawet nie wiedziałem, że coś takiego jak skrupuły istnieje. Z czasem zacząłem bardziej zastanawiać się nad życiem religijnym i właśnie 1,5 roku temu nastąpiło nasilenie skrupułów. Zaczęła się jazda bez trzymanki.
Dotychczas moje problemy nerwicowe potrafiłem ignorować zamykając się we własnej głowie, uciekałem myślami. Ale tutaj nie jestem w stanie, bo problemy związane z sumieniem przeszywają cały mój umysł.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Skrupuły

Post autor: Andej » 2023-12-11, 18:26

I co lepsze? Zadręczanie się teraz czy dopiero w czyśćcu? Może to cierpienie teraz, jest wybawieniem z czyśćca?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ