Paliwo z plastiku

Rozmowa na wątki dotyczące świata technologi.
ODPOWIEDZ
Six
Przybysz
Przybysz
Posty: 23
Rejestracja: 13 wrz 2023
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Paliwo z plastiku

Post autor: Six » 2023-10-06, 14:43

Taki materiał znalazłem. Może kogoś zaciekawi:) Sam dopiero zaczynam oglądać


Awatar użytkownika
helperman
Bywalec
Bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 8 lis 2019
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 19 times
Been thanked: 49 times

Re: Paliwo z plastiku

Post autor: helperman » 2023-10-06, 15:12

Tak, bardzo ciekawy materiał. I szczytna idea tego polskiego naukowca. Cóż, możemy tylko życzyć mu i mieć nadzieję że jego pomysł zostanie dofinansowany i wprowadzony na rynek. Fajnie by było żeby nie było to zamierzenie utopijne, coś jak z grafenem.
Niech mówią o chwale Królestwa Twego
I niech opiewają potęgę Twoją
(Ps 145, 11)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Paliwo z plastiku

Post autor: sądzony » 2023-10-06, 15:15

Nie widziałem materiału, ale zawsze myślałem, że to plastik jest z paliwa :-?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Paliwo z plastiku

Post autor: faraon » 2023-10-06, 20:47

sądzony pisze: 2023-10-06, 15:15 Nie widziałem materiału, ale zawsze myślałem, że to plastik jest z paliwa :-?
Niby tak, ale nie dokladnie z paliwa jako paliwa napedowego, tylko z ropy naftowej i wegla. Obydwa produkty to paliwo, jedne ciekle, drugie stale.
Kiedys ciezkich frakcji nie rozbijano na lzejsze i produkowano z tego tworzywa sztuczne, zreszta nadal sie to robi, jednak przez czeste braki w dostawach i coraz wyzsze ceny ropy naftowej zaczeto juz dosc dawno rozbijac ciezkie frakcje i ponownie z nich uzyskiwac paliwa napedowe.
Wegiel tez jest ciagle wykozystywany do produkcji tak paliw plynnych, jak i plastiku.
Ostatnio zmieniony 2023-10-06, 20:50 przez faraon, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Paliwo z plastiku

Post autor: sądzony » 2023-10-07, 09:12

faraon pisze: 2023-10-06, 20:47
sądzony pisze: 2023-10-06, 15:15 Nie widziałem materiału, ale zawsze myślałem, że to plastik jest z paliwa :-?
Niby tak, ale nie dokladnie z paliwa jako paliwa napedowego, tylko z ropy naftowej i wegla. Obydwa produkty to paliwo, jedne ciekle, drugie stale.
Kiedys ciezkich frakcji nie rozbijano na lzejsze i produkowano z tego tworzywa sztuczne, zreszta nadal sie to robi, jednak przez czeste braki w dostawach i coraz wyzsze ceny ropy naftowej zaczeto juz dosc dawno rozbijac ciezkie frakcje i ponownie z nich uzyskiwac paliwa napedowe.
Wegiel tez jest ciagle wykozystywany do produkcji tak paliw plynnych, jak i plastiku.
Wiem. Troszkę tego liznąłem. Pracowałem na kopalni gazu. Pomagałem również opracowywać dokumentacje złoża gazu ziemnego. Cięższe frakcje to asfalty, smoły, smary, mazuty, kondensaty. Fajnie byłoby gdyby odpady paliw, z których powstaje plastik (który nas zalewa, dziś wszystko jest na basie plastiku) mógł zostać wykorzystany jako paliwo. O ile się nie mylę to pierwszej destylacji ropy do nafty również dokonał Polak.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

faraon
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2484
Rejestracja: 9 lut 2023
Has thanked: 287 times
Been thanked: 213 times

Re: Paliwo z plastiku

Post autor: faraon » 2023-10-07, 09:20

Lukasiewiczonwi przypisuja jedynie wynalazek lampy naftowej i wybudowanie pierwszej na swiecie rafinerii, ale nic nie pisza o wynalezieniu paliwa napedowego z ropy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Komputery, Internet i technologie ”