Celibat

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Nowa do wiary
Przybysz
Przybysz
Posty: 4
Rejestracja: 9 paź 2023

Celibat

Post autor: Nowa do wiary » 2023-10-09, 12:22

Dlaczego ksieza sa zmuszani do celibatu? Biblia nie mowi kategorycznie, ze trzeba...Jestem nowa do wiary i szukam w Bibli w odpowiedzi, jako, ze to jest moje jedyne prawdziwe slowo od Boga. Dajcie znac, jak znajdziecie jakis fragment! Dziekuje za wsparcie!

John Wick

Re: Celibat

Post autor: John Wick » 2023-10-09, 12:47

https://bibliamowi.pl/zagadnienie/celibat/

Coś takiego może się przyda coś tam się wyjaśni?
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 15:00 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6442
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 889 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Celibat

Post autor: CiekawaXO » 2023-10-09, 12:51

A możesz dawać katolickie strony?

Awatar użytkownika
Praktyk
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1991
Rejestracja: 28 lis 2017
Has thanked: 420 times
Been thanked: 439 times

Re: Celibat

Post autor: Praktyk » 2023-10-09, 12:52

Tak z praktycznego punktu widzenia to wybierasz ten stan gdy chcesz kochać wszystkich ludzi po równo. Pomagać tam gdzie Bóg da ci zadanie. Posiadając dzieci i żonę jesteś zobowiązany dbać o nich bardziej niż resztę świata. Dlatego ważne, żeby rozeznać, czy chcesz realizować miłość głównie w swoim domu, czy bardziej społecznie.

Oczywiście jako człowiek w stanie małżeńskim również możesz pomagać światu, ale w momencie jakiegoś konfliktu priorytetów na pierwszym miejscu jest rodzina, bo tak przysięgałeś.
Panie patrz na moje serce razem ze mną, patrz na prawdę o mnie razem ze mną.

John Wick

Re: Celibat

Post autor: John Wick » 2023-10-09, 13:01



To jeszcze taki materiał filmowy odnoszący się do celibatu.

Quinque
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 717
Rejestracja: 29 gru 2017
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 11 times
Been thanked: 53 times

Re: Celibat

Post autor: Quinque » 2023-10-09, 15:57

Nikt nie zmusza księży do celibatu. Nie chcesz żyć w celbiciacie to nie idziesz na księdza. Zresztą, celhiat obowiązuje każdego poza związkiem małżeńskim

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Celibat

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-10-09, 16:54

Nowa do wiary pisze: 2023-10-09, 12:22 Dlaczego ksieza sa zmuszani do celibatu? Biblia nie mowi kategorycznie, ze trzeba...Jestem nowa do wiary i szukam w Bibli w odpowiedzi, jako, ze to jest moje jedyne prawdziwe slowo od Boga. Dajcie znac, jak znajdziecie jakis fragment! Dziekuje za wsparcie!
Zawsze mozna być diakonem.
Albo wybrać drogę greckokatolicką, gdzie księża mogą mieć żony i dzieci. Myślę, że zapotrzebowanie na księży greckokatolickich jest nie mniejsze.
:-bd
Ostatnio zmieniony 2023-10-09, 16:55 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 2 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

greg77
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 455
Rejestracja: 14 paź 2021
Has thanked: 21 times
Been thanked: 75 times

Re: Celibat

Post autor: greg77 » 2023-11-10, 15:02

Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-09, 16:54
Nowa do wiary pisze: 2023-10-09, 12:22 Dlaczego ksieza sa zmuszani do celibatu? Biblia nie mowi kategorycznie, ze trzeba...Jestem nowa do wiary i szukam w Bibli w odpowiedzi, jako, ze to jest moje jedyne prawdziwe slowo od Boga. Dajcie znac, jak znajdziecie jakis fragment! Dziekuje za wsparcie!
Zawsze mozna być diakonem.
Albo wybrać drogę greckokatolicką, gdzie księża mogą mieć żony i dzieci. Myślę, że zapotrzebowanie na księży greckokatolickich jest nie mniejsze.
:-bd
Chyba nie tędy droga,idąc tym tokiem rozumowania,to jak będę chciał się rozwieść to przejdę na protestantyzm i zostanę pastorem.A jak mi się spodoba tłuc niewiernych to zostanę mułłą i będę głosił dżihad. :)

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Celibat

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-11-10, 15:12

greg77 pisze: 2023-11-10, 15:02
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-09, 16:54
Nowa do wiary pisze: 2023-10-09, 12:22 Dlaczego ksieza sa zmuszani do celibatu? Biblia nie mowi kategorycznie, ze trzeba...Jestem nowa do wiary i szukam w Bibli w odpowiedzi, jako, ze to jest moje jedyne prawdziwe slowo od Boga. Dajcie znac, jak znajdziecie jakis fragment! Dziekuje za wsparcie!
Zawsze mozna być diakonem.
Albo wybrać drogę greckokatolicką, gdzie księża mogą mieć żony i dzieci. Myślę, że zapotrzebowanie na księży greckokatolickich jest nie mniejsze.
:-bd
Chyba nie tędy droga,idąc tym tokiem rozumowania,to jak będę chciał się rozwieść to przejdę na protestantyzm i zostanę pastorem.A jak mi się spodoba tłuc niewiernych to zostanę mułłą i będę głosił dżihad. :)
Ten rodzaj argumentu jaki zastosowałeś to:
Strach na wróble
Przeinaczyłeś argument przeciwnika, aby łatwiej było ci go zaatakować.
Nadinterpretacja, przeinaczenie bądź zmyślenie argumentów drugiej osoby pomaga ukazać własny punkt widzenia jako racjonalny. Takie nieuczciwe zachowanie podkopuje fundamenty rzeczowej debaty: strony, zamiast przedstawiać swoje racje, zajęte są fałszywym przedstawianiem cudzych, co prowadzi donikąd.
https://yourlogicalfallacyis.com/pl/strach-na-wroble

Wracając do Twojego argumentu.
Kościół greckokatolicki to w 100% równoważna rzymskokatolickiej część Kościoła Katolickiego.

Istnieje możliwość (nie jestem pewien czy zupełnie swobodnie czy też jakoś warunkowo) korzystania z sakramentów wymiennie.

Co więcej - istnieje możliwość uzyskania przez duchownego birytualizacji. Czyli prawa do odprawiania mszy świętej w rycie rzymskim i rycie greckokatolickim.

Istnieje również możliwość oficjalnego przejścia na Greckokatolicyzm (pozostając oczywiście w jedności z papieżem i Kościołem Katolickim).

Twoja analogia do przejścia na protestantyzm, w sytuacji gdy się ktoś chce rozwieść, jest tu więc nieadekwatna.
Bo przechodząc na protestantyzm zrywa się formalnie jedność z papieżem. Przechodząc na greckokatolicyzm trwa się w 100% w tej jednosci.
Grekokatolicyzm to nie jest też żadna schizma - jak np. w przypadku lefebrystów.
W Kościele Katolickim jest ok 20 kościołów "sui iuris" (kościołów "własnego prawa"). Kościół Greckokatolicki jest drugim największym po kościele Rzymskokatolickim.

Strona domowa: https://www.cerkiew.net.pl

Jeden z księży greckokatolickich prowadzi nawet swój kanał na YouTube "Żonaty ksiądz"
https://www.youtube.com/@zonatyksiadz



Ostatnio zmieniony 2023-11-10, 15:26 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 9 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Celibat

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-11-10, 15:33

Ojciec.Pablito pisze: 2023-11-10, 15:12
greg77 pisze: 2023-11-10, 15:02
Ojciec.Pablito pisze: 2023-10-09, 16:54
Nowa do wiary pisze: 2023-10-09, 12:22 Dlaczego ksieza sa zmuszani do celibatu? Biblia nie mowi kategorycznie, ze trzeba...Jestem nowa do wiary i szukam w Bibli w odpowiedzi, jako, ze to jest moje jedyne prawdziwe slowo od Boga. Dajcie znac, jak znajdziecie jakis fragment! Dziekuje za wsparcie!
Zawsze mozna być diakonem.
Albo wybrać drogę greckokatolicką, gdzie księża mogą mieć żony i dzieci. Myślę, że zapotrzebowanie na księży greckokatolickich jest nie mniejsze.
:-bd
Chyba nie tędy droga,idąc tym tokiem rozumowania,to jak będę chciał się rozwieść to przejdę na protestantyzm i zostanę pastorem.A jak mi się spodoba tłuc niewiernych to zostanę mułłą i będę głosił dżihad. :)
Ten rodzaj argumentu jaki zastosowałeś to:
Strach na wróble
Przeinaczyłeś argument przeciwnika, aby łatwiej było ci go zaatakować.
Nadinterpretacja, przeinaczenie bądź zmyślenie argumentów drugiej osoby pomaga ukazać własny punkt widzenia jako racjonalny. Takie nieuczciwe zachowanie podkopuje fundamenty rzeczowej debaty: strony, zamiast przedstawiać swoje racje, zajęte są fałszywym przedstawianiem cudzych, co prowadzi donikąd.
https://yourlogicalfallacyis.com/pl/strach-na-wroble
Nic podobnego. @Greg nie twierdził, że Ty tak uważasz, lecz pokazał przez analogię do przypadku jaśniejszego, że zaproponowana "metoda" jest błędna. Co jest jak najbardziej prawidłowym i uczciwym sposobem agumentacji.

To już raczej podciąganie analogii pod przeinaczenie należałoby zakwalifikować jako niedopuszczalne.
Wracając do Twojego argumentu.
Kościół greckokatolicki to w 100% równoważna rzymskokatolickiej część Kościoła Katolickiego.
Istnieje możliwość korzystania z sakramentów wymiennie.
Co więcej - istnieje możliwość uzyskania przez duchownego birytualizacji. Czyli prawa do odprawiania mszy świętej w rycie rzymskim i rycie greckokatolikim.
Istnieje również możliwość oficjalnego przejścia na Greckokatolicyzm pozostając w jedności z papieżem i Kościołem Katolickim.
Przejście na inny obrządek, w którym się nie urodziliśmy, może nastąpić tylko w nielicznych sytuacjach, opisanych w kanonie 112 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
§1. Po przyjęciu chrztu, do Kościoła innego samodzielnego obrządku zostają włączeni:
  1. ci, którzy otrzymali zezwolenie Stolicy Apostolskiej;
  2. małżonek, który zawierając małżeństwo lub w czasie jego trwania oświadczy, że pragnie przejść do Kościoła innego samodzielnego obrządku swego małżonka; po rozwiązaniu jednak małżeństwa może w sposób nieskrępowany powrócić do Kościoła łacińskiego;
  3. dzieci tych, o których w nn. 1 i 2, przed ukończeniem czternastego roku życia, a w małżeństwie mieszanym dzieci strony katolickiej, która zgodnie z przepisami prawa przeszła do Kościoła innego obrządku; po osiągnięciu wskazanego wieku mogą powrócić do Kościoła łacińskiego.

§2. Nawet długotrwały zwyczaj przyjmowania sakramentów według obrzędów Kościoła innego samodzielnego obrządku, nie pociąga za sobą przynależności do tego Kościoła.

Twoja analogia do przejścia na protestantyzm, w sytuacji gdy się ktoś chce rozwieść, jest tu więc nieadekwatna.
Myślę, że jest adekwatna: jest to zmiana obrządku by uciec od normy. Choć oczywiście masz rację, iż gdyby osobie udało sie zmienić obrządek, nie podlegałaby ekskomunice (jak to jest w przypadku protestantyzmu).
Bo przechodząc na protestantyzm zrywa się formalnie jedność z papieżem. Przechodząc na greckokatolicyzm trwa się w 100% w tej jednosci.
To prawda.

Dodano po 3 minutach 24 sekundach:
Nowa do wiary pisze: 2023-10-09, 12:22 Dlaczego ksieza sa zmuszani do celibatu? Biblia nie mowi kategorycznie, ze trzeba...Jestem nowa do wiary i szukam w Bibli w odpowiedzi, jako, ze to jest moje jedyne prawdziwe slowo od Boga. Dajcie znac, jak znajdziecie jakis fragment! Dziekuje za wsparcie!
  1. Celibat nie jest nakazem biblijnym i nikt tak nie twierdzi. Jest nakazem dyscyplinarnym Kościoła Rzymskokatolickiego (na podstawie Mt 18:18)
  2. Celibat nie obowiązuje w całym Kościele katolickim (pisał o tym @Ojciec.Pablito, choć jego rada jest raczej nie do spełnienia
  3. Twoje mniemanie, że Biblia to "jedyne prawdziwe słowo od Boga" jest sprzeczne z Biblią.

Awatar użytkownika
Ojciec.Pablito
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2106
Rejestracja: 22 lis 2022
Lokalizacja: Pomieszczenia dla Osób Zatrzymanych
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 741 times
Been thanked: 271 times

Re: Celibat

Post autor: Ojciec.Pablito » 2023-11-10, 15:40

Marek_Piotrowski pisze: 2023-11-10, 15:33 Przejście na inny obrządek, w którym się nie urodziliśmy, może nastąpić tylko w nielicznych sytuacjach, opisanych w kanonie 112 Kodeksu Prawa Kanonicznego:
§1. Po przyjęciu chrztu, do Kościoła innego samodzielnego obrządku zostają włączeni:
  1. ci, którzy otrzymali zezwolenie Stolicy Apostolskiej;
Z tego co wiem, to nie robi się przeszkód osobom, które wystąpią z takim wnioskiem.
Ale nie znam szczegółowych statystyk.

Myślę, że w sytuacji szczerej rozmowy i przedstawienia swojej sytuacji przez młodego człowieka, który chce być żonatym księdzem, Stolica Apostolska nie robiłaby tu problemów.
Szczególnie że dzisiaj w Polsce, w sytaucji pobytu tutaj wielu imigrantów greckokatolickich, jest zapotrzebowanie.
No i oczywiście na Ukrainie jest zapotrzebiwanie na księży.

Ehhh.. przecież jest kryzys powołań. To już w ogóle nie widzę jakichś potencjalnych trudności.
Parafrazując biznes: "Jest teraz rynek kleryka" ;)
Ostatnio zmieniony 2023-11-10, 15:43 przez Ojciec.Pablito, łącznie zmieniany 4 razy.
po prostu chłopak ze wsi 3:-o 3:-o 3:-o :YMCOWBOY:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Celibat

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-11-10, 15:54

Mocno wątpię.

ODPOWIEDZ