Złość

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
ODPOWIEDZ
Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2551
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 950 times

Złość

Post autor: Susanna » 2023-10-19, 10:06

Czy spowiadać się ze złości?
często czuję złość która wynika z trudnego, nie przepracowanego (jeszcze) dzieciństwa.
Jestem przez to nierzadko zła, bywam złośliwa, nieraz to doprowadza mnie do łez.
Podobno z emocji nie należy się spowiadać.. ale złość która rani innych?
Ostatnio zmieniony 2023-10-19, 10:07 przez Susanna, łącznie zmieniany 1 raz.
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Złość

Post autor: Andej » 2023-10-19, 10:13

Susanna pisze: 2023-10-19, 10:06 Czy spowiadać się ze złości?
często czuję złość która wynika z trudnego, nie przepracowanego (jeszcze) dzieciństwa.
Jestem przez to nierzadko zła, bywam złośliwa, nieraz to doprowadza mnie do łez.
Podobno z emocji nie należy się spowiadać.. ale złość która rani innych?
Czy nie mieszasz pojęć?
Złość - emocja. Raczej nie zależy od Ciebie. CO nie znaczy, że nie można jej opanowywać. A przynajmniej tego, w jaki sposób się objawia.

To, że nie wyrosło się z dzieciństwo też nie jest winą, ani grzechem. To proces. Może trwać wiele dziesiątków lat.

Natomiast to, że jesteś z tego powodu zła dla kogoś, to już grzech.
Natomiast to, że jesteś z tego powodu złośliwa, to już grzech.

Ale to, że płaczesz, to akurat dobrze. To jeden ze sposobów rozładowywania napięć. I, jak sądzę, znacznie lepszy, od wrzeszczenia, rozbijania talerzy czy rzucania się na kogoś z pazurami.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Awatar użytkownika
Repart
Gaduła
Gaduła
Posty: 977
Rejestracja: 5 sie 2021
Been thanked: 267 times

Re: Złość

Post autor: Repart » 2023-10-19, 10:27

Susanna pisze: 2023-10-19, 10:06 Czy spowiadać się ze złości?
często czuję złość która wynika z trudnego, nie przepracowanego (jeszcze) dzieciństwa.
Jestem przez to nierzadko zła, bywam złośliwa, nieraz to doprowadza mnie do łez.
Podobno z emocji nie należy się spowiadać.. ale złość która rani innych?
Z samej złości nie, ale z ranienia innych już tak.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 671
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 167 times
Been thanked: 176 times

Re: Złość

Post autor: krz30 » 2023-10-19, 10:38

Myśle, ze zlosc daje tez energię do dzialania, gdy np. widzimy, że dzieje się komuś (albo nam) jakas krzywda, albo niesprawiedliwość, lub cokolwiek złego. To naturalna reakcja, która jak wspomniał Andej, należy opanować i odpowiednio ukierunkować.

Przykład: ktos jest wobec mnie chamski. Czuje zlosc z tego powodu. Co robię? Mówię np. „słuchaj, dlaczego tak się wobec mnie zachowujesz? Nie życzę sobie tego”. Złość ukierunkowana na zle zachowanie, a nie na zranienie osoby.

Reasumując - zlosc jest bardzo dobra i potrzebna, tylko trzeba jej odpowiednio używać.
~Krzysztof

Susanna
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2551
Rejestracja: 30 maja 2021
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 1069 times
Been thanked: 950 times

Re: Złość

Post autor: Susanna » 2023-10-19, 14:41

Dziękuje za odpowiedzi.
Racja.
Złość to jedno,ale nie może ona wpływać na moje zachowanie względem siebie i innych. 👍🏼
“Nie zna smaku prawdziwego życia, kto przez tunel samotności się nie przeczołgał.”


Edward Stachura

ODPOWIEDZ