Czy zawsze traktowaliście wiarę tak samo?

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
skruszycsie
Początkujący
Początkujący
Posty: 27
Rejestracja: 7 maja 2023
Has thanked: 10 times
Been thanked: 2 times

Re: Czy zawsze traktowaliście wiarę tak samo?

Post autor: skruszycsie » 2023-12-15, 21:42

sądzony pisze: 2023-11-24, 10:19
Wiara, od jakiegoś czasu, ma w moim życiu szczególne znaczenie.
Coraz częściej dochodzę jednak do wniosku, że skupiam się na pisaniu, gadaniu, czytaniu, myśleniu, dywagowaniu (czyli na sobie) niż na jej istocie czyli modlitwie (relacji miłości z Bogiem) oraz życiu (czyli relacji miłości z drugim człowiekiem).
Nie ma chyba nic złego w tym, oczywiście jeśli nie robi się TYLKO tego. Może najlepiej połączyć jedno z drugim, o czym już tu wspomniano. Ja gdyby nie te dywagacje to nie wiedziałabym jak postępować w niektórych sytuacjach (nawet wobec bliźnich) albo jak nie robić czegoś, co jest niezgodne z etyką chrześcijańską. Żyłabym/robiłabym wszystko tak jak uważam i myślałabym, że jest OK. Także refleksja może nam pomóc najpierw zrozumieć jak żyć w zgodzie z Bogiem i w odniesieniu do innych ludzi.
Ostatnio zmieniony 2023-12-15, 22:29 przez skruszycsie, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Czy zawsze traktowaliście wiarę tak samo?

Post autor: Dezerter » 2023-12-17, 23:46

Adam01 pisze: 2023-12-15, 10:08
Andej pisze: 2023-12-14, 21:58 Wydaje mi się, że te małżeństwa z rozsądku są małżeństwami prawdziwie z miłości. Bez zakochania. Ale z postanowię miłości. Realizacja tego postanowienia jest przejawem prawdziwej miłości.
Natomiast małżeństwa zawierane wyłącznie z powodu emocji, zakochania się, przechodzą kryzys, gdy płomienne uczucia wygasają. Gdy następuje proza życia. I trzeba iść pod górkę. Nie postawiali miłości, myśleli tylko o sobie, toteż gdy uczuć zabrakło, brakuje też odpowiedzialności i pragnienia dobra dla kogoś.
Moja intuicja mówi mi, że taki obraz prawdziwej miłości jest nieprawdziwy.
W normalnych warunkach i przy tradycyjnym wychowaniu wygląda ona następująco.
Piękno kobiecego ciała jest jedyną emanacją duszy, która jest dostępna człowiekowi.
Czytam i nie wierzę w to co czytam - a dowcip, inteligencja, uczynność, przyjazne zachowania, pomocne zachowanie, bratnie poglądy, zainteresowania, bycie fascynującą - to też "piękno kobiecego ciała" ? , bo dla mnie to to jest niefizyczna "emanacja duszy"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy zawsze traktowaliście wiarę tak samo?

Post autor: Adam01 » 2023-12-18, 12:50

Dezerter pisze: 2023-12-17, 23:46 Czytam i nie wierzę w to co czytam - a dowcip, inteligencja, uczynność, przyjazne zachowania, pomocne zachowanie, bratnie poglądy, zainteresowania, - to też "piękno kobiecego ciała" ? , bo dla mnie to to jest niefizyczna "emanacja duszy"
No nie wiem.
To co u mnie czy także u innego potencjalnego faceta to nie wydaje mi się jakość szczególnie piękne ani emanujące. Raczej zwyczajne.
Jednakże nie oceniam gustów innych :p

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Czy zawsze traktowaliście wiarę tak samo?

Post autor: Dezerter » 2023-12-18, 23:08

Adam01 pisze: 2023-12-18, 12:50
Dezerter pisze: 2023-12-17, 23:46 Czytam i nie wierzę w to co czytam - a dowcip, inteligencja, uczynność, przyjazne zachowania, pomocne zachowanie, bratnie poglądy, zainteresowania, - to też "piękno kobiecego ciała" ? , bo dla mnie to to jest niefizyczna "emanacja duszy"
No nie wiem.
To co u mnie czy także u innego potencjalnego faceta to nie wydaje mi się jakość szczególnie piękne ani emanujące. Raczej zwyczajne.
Jednakże nie oceniam gustów innych :p
Ty nie bądź za dowcipny ;) , to co miałem napisać "siostrzane " zamiast "bratnie"
czy dusza kobiety nie może być bratnia? no chyba może
więc odnieś się poważnie
bo ja normalny i heteroseksualny miłośnik kobiecych wdzięków jestem, ale to co napisałeś to przegięcie nawet jak dla mnie B-)
Ostatnio zmieniony 2023-12-18, 23:09 przez Dezerter, łącznie zmieniany 2 razy.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy zawsze traktowaliście wiarę tak samo?

Post autor: Adam01 » 2023-12-19, 08:07

To jest temat trochę z tego typu, że jak się zacznie wnikać, to człowiek prędzej czy później wyjdzie na szowinistę lub zboka.
Odniosłem się do fizycznej strony emanacji.
Tej nie fizycznej za bardzo nie ogarniam, czasem wydaje się nieracjonalna i analiza w tym kierunku bywa podobna do stąpania po kruchym lodzie.
Dlatego wolałbym zostać przy swoim.

ODPOWIEDZ