Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Andy72 » 2023-12-13, 23:12

Podoba mi się to co Marek Jurek napisał na Twitterze:
Niedługo ta neomarcjańska sekta zacznie atakować katolików za to, że obchodzimy uroczystość Obrzezania Pańskiego i wspomnienie Świętych Machabeuszy (to drugie, co uczeńszym, będzie się już bezpośrednio z Chanuką kojarzyć).

czy Biblia popiera Machabeuszy?
czy powstanie Machabeuszy było zgodne z wolą Boga?
Ostatnio zmieniony 2023-12-13, 23:14 przez Andy72, łącznie zmieniany 1 raz.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Albertus » 2023-12-14, 06:25

Andy72 pisze: 2023-12-13, 23:12 Podoba mi się to co Marek Jurek napisał na Twitterze:
Niedługo ta neomarcjańska sekta zacznie atakować katolików za to, że obchodzimy uroczystość Obrzezania Pańskiego i wspomnienie Świętych Machabeuszy (to drugie, co uczeńszym, będzie się już bezpośrednio z Chanuką kojarzyć).

czy Biblia popiera Machabeuszy?
czy powstanie Machabeuszy było zgodne z wolą Boga?
Z tego co ja rozumiem to tak.

Oczywiście powinniśmy to bardziej odczytywać w Duchu Ewangelii i jako wezwanie do walki duchowej.

A sytuacja w Kościele obecnie bardzo przypomina sytuację w ówczesnym Izraelu...

Dodano po 4 minutach 19 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-12-13, 22:54 Poczytałem księgę Machabejską i ja się nie dziwię tym, którzy nie uważają za stosowne w XIX wieku świętowanie Chanuki !
- ja do zapalenia świeczek nie przyłożę ręki.
Dodatkowo z tymi datami 10-15 grudnia wiąże się opisana w ks. Estery rzeź nieżydów dokonana przez żydów będących na obczyźnie w Persji. Nie jest to dobry powód ani czas do świętowania dla nieżydów :ymblushing: :-\
Dziwię się bardzo naszym prezydentom trzem ostatnim, że w czymś takim uczestniczą
Nie ma co łączyć świętowania żydowskich świąt w sejmie przez prezydentów z oceną naszych świętych i natchnionych przez Ducha Świętego ksiąg biblijnych.

Nie możemy sobie przyjmować albo odrzucać tego co napisane w Biblii według naszych humanistycznych odczuć.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-14, 08:16

Andy72 pisze: 2023-12-13, 23:12 Podoba mi się to co Marek Jurek napisał na Twitterze:
Niedługo ta neomarcjańska sekta zacznie atakować katolików za to, że obchodzimy uroczystość Obrzezania Pańskiego i wspomnienie Świętych Machabeuszy (to drugie, co uczeńszym, będzie się już bezpośrednio z Chanuką kojarzyć).
Przecież Marek Jurek napisał to o Braunie & spółce, a nie o Żydach obchodzących Chanukę.

Awatar użytkownika
AdamS.
Super gaduła
Super gaduła
Posty: 1421
Rejestracja: 4 lis 2021
Lokalizacja: Bieszczady
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 549 times
Been thanked: 787 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: AdamS. » 2023-12-14, 10:26

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-13, 06:53 Inna rzecz, że Braun zrobił wspaniały prezent Tuskowi (i fatalny Polsce). Już nawet na Zachodzie niektóre metody KO zaczęły być krytykowane jako niedemokratyczne. Teraz wszystko będzie usprawiedliwione, "bo w Polsce przecież jest jakiś wielki antysemityzm i trzeba nawet niedemokratycznie to opanować".
Niestety dokładnie takie same konsekwencje tego czynu przewiduję. To bardzo przykre, że czołowi politycy nie tylko nie mają podstawowej wrażliwości na bliźniego, ale też nie potrafią przewidywać skutków podjętych prowokacji. Wielka szkoda wizerunkowa dla Polski i całej polskiej prawicy! Uderzy to także rykoszetem w chrześcijan, bo przecież Braun uczynił to w rzekomej obronie chrześcijaństwa. Ręce opadają. :(

Dodano po 5 minutach 50 sekundach:
Dezerter pisze: 2023-12-13, 22:54 Poczytałem księgę Machabejską i ja się nie dziwię tym, którzy nie uważają za stosowne w XIX wieku świętowanie Chanuki !
- ja do zapalenia świeczek nie przyłożę ręki.
Mam podobne odczucia - już po pierwszym przeczytaniu tych ksiąg (a było to 40 lat temu) byłem wstrząśnięty, że takie wydarzenia miały miejsce (wtedy nawet poczułem się nieco zgorszony, że te księgi weszły w skład kanonu Biblii - dopiero po latach uzmysłowiłem sobie, że opis barbarzyństwa dokonywanego w imię Boga także jest ważnym elementem naszego dojrzewania do wiary.

Ale tu ważna rzecz - nie możemy dzisiaj spoglądać na te księgi ahistorycznie, przykładając ich treść do współczesnej wrażliwości. Wtedy mentalność była jednak zupełnie inna. Inna jest też dzisiaj wymowa zapalania menory podczas Chanuki (tak przynajmniej myślę).

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3471
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-14, 10:44

Dezerter pisze: 2023-12-13, 22:54 Poczytałem księgę Machabejską i ja się nie dziwię tym, którzy nie uważają za stosowne w XIX wieku świętowanie Chanuki !
- ja do zapalenia świeczek nie przyłożę ręki.
Dodatkowo z tymi datami 10-15 grudnia wiąże się opisana w ks. Estery rzeź nieżydów dokonana przez żydów będących na obczyźnie w Persji. Nie jest to dobry powód ani czas do świętowania dla nieżydów :ymblushing: :-\
Dziwię się bardzo naszym prezydentom trzem ostatnim, że w czymś takim uczestniczą
Ja przypomnę ze to co jest do Św Jana w Starym Zakonie jest nasze.
Żydzi sie odłączyli. Nie my.
My jesteśmy jako Kościół TYM właśnie Izraelem. św Jerozolimą. Oni juz nie.

Dodano po 2 minutach 27 sekundach:
Gdyby Hamanowi czy Antiochowi sie udalo nie byloby nas.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15000
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4218 times
Been thanked: 2958 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Dezerter » 2023-12-14, 11:52

Zgoda z przedmówcami, ja nie mam nic do Biblii, ale żeby współcześnie to czcić i obchodzić, albo w tym uczestniczyć?!
jak ktoś czuje taką łączność mentalną i ma taką duchowość :-o :-\ to proszę bardzo , ale beze mnie
to ja już wole nawet renifery i śnieżynki :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: kazik95 » 2023-12-14, 12:10

Dezerter pisze: 2023-12-14, 11:52 Zgoda z przedmówcami, ja nie mam nic do Biblii, ale żeby współcześnie to czcić i obchodzić, albo w tym uczestniczyć?!
jak ktoś czuje taką łączność mentalną i ma taką duchowość :-o :-\ to proszę bardzo , ale beze mnie
to ja już wole nawet renifery i śnieżynki :p
a mozesz napisac co konkretnie nie podoba ci sie w zapalniu swiec chanukowych?

EDIT:
chodzi ci o ofiary ktore zginely w wyniku Powstania Machabeuszow, tak?
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie ... usz%C3%B3w

ok rozumiem to

Dodano po 53 minutach 16 sekundach:
trzeba przyznac, że Powstanie Machabeuszow bylo tuz przed wydarzeniami nowotestamentowmi.
ciekawe jak wplynelo na klimat w izraelu tamtych czasow i na sam nowy testament?
Ostatnio zmieniony 2023-12-14, 12:59 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Andy72
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1934
Rejestracja: 18 kwie 2018
Has thanked: 188 times
Been thanked: 268 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Andy72 » 2023-12-14, 13:49

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-14, 08:16 Przecież Marek Jurek napisał to o Braunie & spółce, a nie o Żydach obchodzących Chanukę.
No wlasnie, dlatego mi sie podoba, A z Chanuka mialem zaraz skojarzenie Brauna z gasnica.
„Stół dla mnie zastawiasz, na oczach mych wrogów to czynisz” (Ps 23,5)

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Adam01 » 2023-12-14, 14:12

Ewidentnie zawiniła gaśnica. Zapalić świeczkę i zgasić to jest normalna ludzka rzecz. Kto się nie zgadza to proszę, niech pierwszy rzuci kamień. Z palucha gasić po takich kuluarach też za bardzo nie wypada. Ale to, co zrobiła ta gaśnica, to trochę siarka. Zdecydowanie nie przystoi do zamkniętych, dystyngowanych pomieszczeń.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Albertus » 2023-12-14, 17:21

Dezerter pisze: 2023-12-14, 11:52 Zgoda z przedmówcami, ja nie mam nic do Biblii, ale żeby współcześnie to czcić i obchodzić, albo w tym uczestniczyć?!
jak ktoś czuje taką łączność mentalną i ma taką duchowość :-o :-\ to proszę bardzo , ale beze mnie
to ja już wole nawet renifery i śnieżynki :p
Jeśli o to chodzi to ja też nie zamierzam niczego takiego obchodzić.Przecież to święta innej religii.

Gdybyśmy my ustanowili w Kościele święto donoszące się do tego samego wydarzenia co święto chanuka to byłoby przecież inne święto.

Dodano po 43 minutach 21 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-12-14, 13:03 trzeba przyznac, że Powstanie Machabeuszow bylo tuz przed wydarzeniami nowotestamentowmi.
ciekawe jak wplynelo na klimat w izraelu tamtych czasow i na sam nowy testament?
To jednak trochę złudzenie. Co prawda czas wtedy subiektywnie płynął znacznie wolniej niż w czasach zawrotnego postępu technologicznego i informacyjnego ale dla apostołów chronologicznie powstanie Machabeuszy było tak odległe jak dla nas Powstanie Listopadowe.

Nawet jak ktoś dzisiaj wie co to było to raczej specjalnych emocji to nie wzbudza.

Poza tym to Machabeusze mieli sojusz z Rzymem, co prawda nierównoprawny ale jednak, a czasy apostolskie to okupacja Rzymu.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: kazik95 » 2023-12-14, 18:28

Albertus pisze: 2023-12-14, 18:04
Dezerter pisze: 2023-12-14, 11:52 Zgoda z przedmówcami, ja nie mam nic do Biblii, ale żeby współcześnie to czcić i obchodzić, albo w tym uczestniczyć?!
jak ktoś czuje taką łączność mentalną i ma taką duchowość :-o :-\ to proszę bardzo , ale beze mnie
to ja już wole nawet renifery i śnieżynki :p
Jeśli o to chodzi to ja też nie zamierzam niczego takiego obchodzić.Przecież to święta innej religii.

Gdybyśmy my ustanowili w Kościele święto donoszące się do tego samego wydarzenia co święto chanuka to byłoby przecież inne święto.

Dodano po 43 minutach 21 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-12-14, 13:03 trzeba przyznac, że Powstanie Machabeuszow bylo tuz przed wydarzeniami nowotestamentowmi.
ciekawe jak wplynelo na klimat w izraelu tamtych czasow i na sam nowy testament?
To jednak trochę złudzenie. Co prawda czas wtedy subiektywnie płynął znacznie wolniej niż w czasach zawrotnego postępu technologicznego i informacyjnego ale dla apostołów chronologicznie powstanie Machabeuszy było tak odległe jak dla nas Powstanie Listopadowe.

Nawet jak ktoś dzisiaj wie co to było to raczej specjalnych emocji to nie wzbudza.

Poza tym to Machabeusze mieli sojusz z Rzymem, co prawda nierównoprawny ale jednak, a czasy apostolskie to okupacja Rzymu.
mimo uplywu lat dla nas wciaz zywa jest bitwa pod grunwaldem sprzed 600 lat
a Żydzi celebrowali co roku exodus z egiptu sprzed setek lat
dlatego pamięć o powstaniu machabeuszy wzmacniana chanuka wydaje mi sie ze mogła być cały czas żywa
zwłaszcza ze byl to dla zydow ostatni zryw niepodleglosci przed Jezusem
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6020
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 456 times
Been thanked: 919 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Albertus » 2023-12-14, 18:33

kazik95 pisze: 2023-12-14, 18:28
Albertus pisze: 2023-12-14, 18:04
Dezerter pisze: 2023-12-14, 11:52 Zgoda z przedmówcami, ja nie mam nic do Biblii, ale żeby współcześnie to czcić i obchodzić, albo w tym uczestniczyć?!
jak ktoś czuje taką łączność mentalną i ma taką duchowość :-o :-\ to proszę bardzo , ale beze mnie
to ja już wole nawet renifery i śnieżynki :p
Jeśli o to chodzi to ja też nie zamierzam niczego takiego obchodzić.Przecież to święta innej religii.

Gdybyśmy my ustanowili w Kościele święto donoszące się do tego samego wydarzenia co święto chanuka to byłoby przecież inne święto.

Dodano po 43 minutach 21 sekundach:
kazik95 pisze: 2023-12-14, 13:03 trzeba przyznac, że Powstanie Machabeuszow bylo tuz przed wydarzeniami nowotestamentowmi.
ciekawe jak wplynelo na klimat w izraelu tamtych czasow i na sam nowy testament?
To jednak trochę złudzenie. Co prawda czas wtedy subiektywnie płynął znacznie wolniej niż w czasach zawrotnego postępu technologicznego i informacyjnego ale dla apostołów chronologicznie powstanie Machabeuszy było tak odległe jak dla nas Powstanie Listopadowe.

Nawet jak ktoś dzisiaj wie co to było to raczej specjalnych emocji to nie wzbudza.

Poza tym to Machabeusze mieli sojusz z Rzymem, co prawda nierównoprawny ale jednak, a czasy apostolskie to okupacja Rzymu.
mimo uplywu lat dla nas wciaz zywa jest bitwa pod grunwaldem sprzed 600 lat
a Żydzi celebrowali co roku exodus z egiptu sprzed setek lat
dlatego pamięć o powstaniu machabeuszy wzmacniana chanuka wydaje mi sie ze mogła być cały czas żywa
zwłaszcza ze byl to dla zydow ostatni zryw niepodleglosci przed Jezusem
Jak najbardziej było to bardzo ważne wydarzenie dla Żydów i było przez nich wspominane.
Chodziło mi tylko oto że "tuż przed wydarzeniami nowotestamentowymi" to lekka przesada.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: kazik95 » 2023-12-15, 13:08

Wiez ma artykul:
S. Katarzyna Kowalska NDS: Chanuka to święto cudów. Żydzi sięgający po Biblię rzeczywiście nie znajdą tam opisu tego święta, muszą sięgnąć do np. katolickiej wersji Biblii, by przeczytać o tym, co w czasie tego święta się wspomina. Oczywiście mają też dostęp do tych tekstów żydowskiej tradycji bez konieczności sięgania po katolicką Biblię.

Księgi Machabejskie, które opisują wydarzenia wspominane podczas święta Chanuka, prawdopodobnie zostały spisane kilkadziesiąt lat po historycznym wydarzeniu – powstaniu żydowskim przeciwko Grekom. Zwycięstwie, które samo w sobie można widzieć jako cud – bo to powstanie maleńkiej armii przeciwko wielkiemu uciskającemu Żydów Imperium Greckiemu. Armia Hasmonejska wraz z Machabeuszami walczyła z militarnym, ale przede wszystkim religijnym prześladowaniem, które doprowadziłoby do wyniszczenia judaizmu – religii monoteistyczną z jej specyficzną etyką.

Dziś powiedzielibyśmy delikatnie, że Grecy nie przejmowali się wolnością religijną…
– Grecy pragnęli asymilacji i hellenizacji Żydów, stąd zakazali odprawiania rytuałów w Świątyni Jerozolimskiej, świętowania Szabatu, kaszrutu i obrzezania – podstawowych elementów rytuału, które wyrażały i zabezpieczały identyfikację jako Żyd. Śmiercią karane było posiadanie Tory, zaś Świątynia Jerozolimska została zbezczeszczona, bo na ołtarzu świątynnym, na rozkaz króla Antiocha, składano świnie, aby ołtarz ten sprofanować. I zamieniono ją na świątynię grecką (wg 2Mch na świątynię Zeusa).

I miarka się przebrała…
– Tak. Dlatego w 166 p.n.e. wybuchło powstanie. Dwie grupy przeciwstawiły się Antiochowi, jedna pod przywództwem Hasmonejczyka i jego syna Judy Machabeusza, oraz druga – grupa religijna. Połączyli oni swe siły w walce przeciw prześladowcy. Walki te trwały kilka lat, aż w końcu 25 dnia miesiąca kislew Jerozolima została odbita, a Świątynia oczyszczona oraz przygotowano ją do sprawowania kultu. I właśnie wtedy po raz pierwszy świętowano jeszcze nie chanukę, ale inne święto biblijne, którego wcześniej nie można było świętować w odpowiednim czasie, bo trwały wojny: święto sukkot – święto namiotów, które trwa siedem dni.

Jesteśmy więc coraz bliżej wyjaśnienia tajemnicy chanukowego ośmioramiennego świecznika.
– Dokładnie. Nie wspomniałam jeszcze o oleju i związanym z nim cudem, z którym kojarzy się chanuka. Akurat tej właśnie historii nie znajdziemy w Biblii, zresztą tak jak opisu samego święta. O święcie Chanuka i związanym z nim opowiadaniu o cudzie chanukowym wspomniano w Talmudzie (B.Shab 21b) – czyli w tradycji żydowskiej, komentarzu spisanym dość późno – 500 lat, może i więcej, po samym wydarzeniu historycznym. Kiedy zaś samo święto stało się powszechnie obchodzone jest tematem dyskusji akademickiej, aczkolwiek uważa się że w I wieku nie było dobrze znane.
Dodano po 1 minucie 26 sekundach:
25 kislew - 25 grudnia. Ciekawy zbieg okolocznosci
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19129
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Czy święto Chanuka jest Biblijne?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-01, 16:29

Abstrahując od chuligańskiego wybryku Brauna, uderzył mnie dziś ten rysunek. Niestety, też wyraża pewną prawdę...
Obrazek

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”