Dzieje Apostolskie 1

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6437
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-27, 22:25

Kazik gdyby nie odszedł(Wniebowstąpił), to by nie mógł powtórnie przyjść. :D
To raz.
A dwa: był też człowiekiem po Zmartwychwstaniu. I obok Ojca było jego miejsce, jak nasze będzie obok Ojca w tym samym stanie. Gdyby tu został to jak wyobrażasz sobie naszą wspólną egzystencję?
On Nieśmiertelny, Zmartwychwstały, a obok zwykli ludzie.

Dodano po 11 minutach 49 sekundach:
Edit2: w zasadzie to nie odszedł a "został wzięty"
‭‭Dzieje Apostolkie‬ ‭1:2‬ ‭BW1975‬‬
[2] Aż do dnia, gdy udzieliwszy przez Ducha Świętego poleceń apostołom, których wybrał, wzięty został w górę;
W Kościele mamy uroczystość WNIEBOWSTĄPIENIA.
Ostatnio zmieniony 2023-12-27, 22:31 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2023-12-27, 23:24

kazik95 pisze: 2023-12-27, 22:19
Dezerter pisze: 2023-12-16, 22:06 1 Teofilu, pierwszą księgę napisałem o całej działalności i nauce Jezusa,
2. doprowadzając opis do czasu Jego wniebowstąpienia, przed którym przez Ducha
Świętego dał misję wybranym przez siebie apostołom.
3. On to po męce przez wiele znaków dał niezbite dowody, że żyje, ukazując się im
przez czterdzieści dni i nauczając o królestwie Bożym.
4. W czasie wspólnego posiłku nakazał im: ”Nie opuszczajcie Jerozolimy, ale czekajcie
na obietnicę Ojca, o której ode mnie słyszeliście.
5. Jan bowiem chrzcił wodą, wy zaś niedługo otrzymacie chrzest Ducha Świętego”.
6. Zgromadzeni ludzie pytali Go więc:
”Panie, czy w tym czasie przywrócisz królestwo Izraelowi?”
7. Odpowiedział im: ”Nie potrzebujecie znać czasu, a zwłaszcza tej chwili, którą
Ojciec zastrzegł dla siebie.
8. Otrzymacie moc Ducha Świętego, który na was zstąpi, i będziecie moimi świadkami
w Jerozolimie, w całej Judei, w Samarii i na całym świecie”.
9. Po tych słowach na ich oczach uniósł się do góry i widzieli Go, dopóki obłok im
Go nie zakrył.

10. A gdy za odchodzącym uporczywie patrzyli w niebo, wtedy stanęło przy nich
dwóch ludzi na biało ubranych,
11. którzy powiedzieli: ”Galilejczycy, czemu stoicie patrząc w niebo? Ten Jezus
wzięty spośród was do nieba przyjdzie w taki sam sposób, jak Go widzieliście odchodzącego”.
W zasadzie dlaczego Jezus odszedł do nieba?
Jak to rozumiecie?
Edit: przecież po swoim zmartwychwstaniu to dopiero mógłby działać na ziemi.

Edit2: w zasadzie to nie odszedł a "został wzięty"
‭‭Dzieje Apostolkie‬ ‭1:2‬ ‭BW1975‬‬
[2] Aż do dnia, gdy udzieliwszy przez Ducha Świętego poleceń apostołom, których wybrał, wzięty został w górę;

https://bible.com/bible/3490/act.1.2.BW1975
Jezus odszedł do Nieba, by zostać uwielbiony, by zostać wywyższony, by zasiąść po prawicy Ojca, by tam wstawiać sie nieustannie za nami i by zesłać nam innego Pocieszyciela - i to nie jest moje zdanie tak mówi Słowo.
A moje zdanie jest takie, że chciał by apostołowie uzyskali dorosłość duchową i samodzielność.
Jakie ma znaczenie, czy wniebowstąpił, czy został wniebowzięty? - to tylko słowa a liczy się fakt. Jezus i Ojciec to jedno, więc nie ma sensu cedzić komara
Ostatnio zmieniony 2023-12-27, 23:32 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6437
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-27, 23:40

Widocznie ma znaczenie w Prawdzie- bo wstąpił też swoją Mocą, chciał to zrobić i mógł. Skoro Kościół tak to nazywa to tak ma być.
Maryja nie mogła zrobić tego sama z siebie.
Chyba.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-27, 23:55

"Ten, który zstąpił, jest i Tym, który wstąpił [αναβας] ponad wszystkie niebiosa, aby wszystko napełnić."/Ef 4,10/
Rozbieżność jest pozorna. Próbujący ją "grzać" wypierają, że mowa tu zarówno o boskiej, jak i ludzkiej naturze Chrystusa, oraz o zamienności działań Osób Trójcy.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: kazik95 » 2023-12-28, 12:14

Dezerter pisze: 2023-12-16, 22:06
13. I kiedy przyszli do domu, weszli na górę, tam gdzie zwykle się zatrzymywali.
Byli to: Piotr, Jan, Jakub, Andrzej, Filip i Tomasz, Bartłomiej i Mateusz, Jakub, syn Alfeusza,
Szymon zwany Gorliwym i Judasz, syn Jakuba.
14. Wszyscy oni trwali na wspólnej modlitwie, a razem z nimi były też kobiety,
Maryja, matka Jezusa, i Jego bracia.
Ciekawe jak wielki był to dom?
Znalazłem w aplikacji Logos kilka grafik przedstaiających żydowskie domy czy domowe synagogi:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2023-12-28, 16:31

Ponieważ w Izraelu jest klimat śródziemnomorski i mało pada są teorie, że mogli spotykać się w największym pomieszczeń ówczesnego domu - na dachu, dachowym tarasie - z takiego tarasu na pierwszym pietrze mógłby Piotr głośno i donośnie przemawiać - patrz Dz 2
- były by widoczne języki ognia i szum dobrze słyszalny, który mógłby zwołać słuchaczy w liczbie 3000 :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2023-12-28, 19:18

Pomoże nam w studiowaniu nasz brat charyzmatyk a przy tym prezbiter katolicki, biblista Mariusz Rosik - polecam
https://hearthis.at/dhtfhng4mbi/dzieje-apostolskie-01a/

a w nim
- kim był Teofil, któremu dedykowane są Dzieje
- prorockie słowa Jezusa
- braciach Jezusa i czy byli to kuzyni?

Dodano po 11 minutach 15 sekundach:
Kolejny odcinek Dz1
https://hearthis.at/dhtfhng4mbi/dzieje-apostolskie-01b/
a w nim
- trochę o drugim rozdziale :-\
- Piotr już jest pierwszy
- wybór na miejsce Judasza Macieja i czemu musiało być 12,
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 09:01

Dezerter pisze: 2023-12-28, 16:31 Ponieważ w Izraelu jest klimat śródziemnomorski i mało pada są teorie, że mogli spotykać się w największym pomieszczeń ówczesnego domu - na dachu, dachowym tarasie - z takiego tarasu na pierwszym pietrze mógłby Piotr głośno i donośnie przemawiać - patrz Dz 2
- były by widoczne języki ognia i szum dobrze słyszalny, który mógłby zwołać słuchaczy w liczbie 3000 :-?
W ogóle, patrząc na zabudowę starej Jerozolimy zastanawiam się, gdzie mógłby być dostatecznie duży plac, by zgromadzić wiele osób. To chyba musiałoby być w pobliżu Świątyni?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2023-12-29, 09:27

W Dz 2 przytoczyłem wypowiedź Rosika (tak wiem, wiem nie musisz powtarzać ;) ), który twierdzi, że Wieczernik znajduje się tam gdzie żydzi identyfikują grób Dawida. A poza tym - ilu ludzi gromadzi się na demonstracjach w Warszawie i wcale niekoniecznie na placach, są przecież przylegle ulice, dachy. Skoro Duch sprawił, że byli rozumiani w wielu językach to i mogli być słyszani dużo dalej. Inna sprawa, że przecież nikt ich nie liczył i nie zapisywał - liczba jest szacunkowa i ja ją tak traktuję, a podaje by pokazać, jak Kościół się rozrastał i byśmy mieli jakieś wyobrażenie przybliżone, ale liczbowe.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 10:37

1 Co do liczności wczesnej wspólnoty Jerozolimskiej
Tekst mówi o zgromadzeniu w Dniu Pięćdziesiątnicy :
"Przebywali wtedy w Jerozolimie pobożni Żydzi ze wszystkich narodów pod słońcem.
Kiedy więc powstał ów szum, zbiegli się tłumnie i zdumieli, bo każdy słyszał, jak przemawiali w jego własnym języku."
/Dz 2,5-6/
i dalej:
"Partowie i Medowie, i Elamici, i mieszkańcy Mezopotamii, Judei oraz Kapadocji, Pontu i Azji,
Frygii oraz Pamfilii, Egiptu i tych części Libii, które leżą blisko Cyreny, i przybysze z Rzymu,
Żydzi oraz prozelici, Kreteńczycy i Arabowie - słyszymy ich głoszących w naszych językach wielkie dzieła Boże."
/Dz 2,9-11-6/

Zatem olbrzymia większość owych 3000 to były osoby spoza Jerozolimy (Żydzi mieli obowiązek pielgrzymowania do tego miasta).
Bodajże Flawiusz twierdzi, że na Święto przybywały do Jerozolimy nawet 3 000 000 Żydów (jest to zapewne liczba przesadzona, ale i tak wielka).
A poza tym - ilu ludzi gromadzi się na demonstracjach w Warszawie i wcale niekoniecznie na placach, są przecież przylegle ulice, dachy. Skoro Duch sprawił, że byli rozumiani w wielu językach to i mogli być słyszani dużo dalej.
Chyba jednak nie o o chodzi - wyraźnie z opisu wyłania się zgromadzenie. Dachy to ciekawy pomysł, gdyż tworzą nad Jerozolimą coś w rodzaju platformy, ale chyba nie na aż 3000 osób.

2.Miejsce Wieczernika
Dezerter pisze: 2023-12-29, 09:27 W Dz 2 przytoczyłem wypowiedź Rosika (tak wiem, wiem nie musisz powtarzać ;) ), który twierdzi, że Wieczernik znajduje się tam gdzie żydzi identyfikują grób Dawida.
Ten pogląd - dość powszechny - wypływa z przyjęcia przy nim lokalizacji Wieczernika - jednak grób Dawida (i ten pokazywany zazwyczaj Wieczernik) jest - jeśli dobrze czytam mapy - właściwie poza murami Jerozolimy (za Bramą Syjonu). Trochę wątpię w zgromadzenie za murami, ale może?
Tym bardziej, że jestem zwolennikiem (Jacek Święcki mnie tym "zaraził" :) ) lokalizacji Wieczernika (domu Marka) w miejscu obecnego kościoła syryjskiego w dzielnicy armeńskiej. Na ścianie znajduje się starosyryjski napis z VI wieku „To jest dom Marii, matki Jana, zwanego Markiem. Kościół ogłoszony przez świętych apostołów pod imieniem Dziewicy Maryi, Matki Bożej, po wniebowstąpieniu naszego Pana Jezusa Chrystusa do nieba. Odnowiona po zniszczeniu Jerozolimy przez Tytusa w 73 roku n.e."
To o tym domu - domu matki Marka, Maryi, czytamy w Dz 12,12-17:
"Po zastanowieniu się poszedł do domu Marii, matki Jana, zwanego Markiem, gdzie zebrało się wielu na modlitwie.
Kiedy zakołatał do drzwi wejściowych, nadbiegła dziewczyna imieniem Rode i nasłuchiwała.
Poznała głos Piotra i z radości nie otwarła bramy, lecz pobiegła powiedzieć, że Piotr stoi przed bramą.
Bredzisz - powiedzieli jej. Ona jednak upierała się przy swoim.
To jest jego anioł - mówili. A Piotr kołatał dalej.
Kiedy wreszcie otworzyli, ujrzeli i zdumieli się. On zaś nakazał im ręką milczenie, opowiedział, jak to Pan wyprowadził go z więzienia, i rzekł: Donieście o tym Jakubowi i braciom! I udał się gdzie indziej."

Na mapie oznaczyłem obie lokalizacje i Bramę Syjonu: https://www.google.com/maps/d/edit?mid= ... sp=sharing

Co Wam bardziej pasuje do "sali na górze" (choćby i przestronnej), w ówczesnych realiach mieszkaniowych?
Obrazek
Obrazek

Dodano po 50 minutach 52 sekundach:
Sprawdziłem - "Grób Dawida" i tradycyjny "Wieczernik" leżą poza murami, i to sporo:
Obrazek

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2023-12-29, 16:37

Ad1
Bardzo dobra argumentacja, że to byli ludzie również z z diaspory - przyjmuję ja jako zasadną i przekonywująca, więc liczba Kościoła Matki Jerozolimskiego spada znacznie do kilkuset osób, ale wiemy dzięki wnikliwej dedukcji Marka, że ok 2000 pobożnych żydów rozjechało się po Zielonych Światkach po całej diasporze wierząc w Jezusa Mesjasza! Teraz rozumiemy czemu Paweł i wszyscy inni apostołowie, którzy za kilka lat pójdą głosić poza Jerozolimę, Judeę i Samarię znajda podatny grunt i pomocne osoby :)
To dla mnie historyka amatora pierwotnego Kościoła duże odkrycie *-:)
Marku muszę z tobą częściej wchodzić w polemiki, przepraszam sam siebie za to zaniechanie :ymhug:
w związku z powyższym wycofuję się z tego co napisałem wcześniej o tym, kto przewodniczył łamaniu chleba po domach
Ponieważ wspólnota w Jerozolimie liczyła kilkaset osób, to skupiali się zapewne w okół 12, 72 i tych uczniów, którzy chodzili z Jezusem od początku
Ad 2
Nie byłem na pielgrzymce w Jerozolimie, więc jej nie znam :( dziękuję wszystkim za pomoc w ilustracji i pogłębieniu zrozumienia.
szalom
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: kazik95 » 2023-12-29, 17:04

Piotr mówił kazanie do ludzi z diaspory.
Musiało to dla nich być niezbyt przyjemne, że oberwali za ukrzyżowanie sprowokowane przez elitę ze stolicy.

Dodano po 54 sekundach:
Tak bardzo kochali wiarę w JAHWE że wzięli ten temat na klatę

Dodano po 26 sekundach:
W przewienstwie do lokalsów
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 18:36

Zapewne byli tam i lokalsi.
@Dez - miałem jechać powtórnie do Jerozolimy w listopadzie, ale wybuchła wojna.
Polecam gorąco wyjazd bez grupy (oczywiście, jak się uspokoi).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Dezerter » 2023-12-29, 20:17

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-29, 18:36 Zapewne byli tam i lokalsi.
@Dez - miałem jechać powtórnie do Jerozolimy w listopadzie, ale wybuchła wojna.
Polecam gorąco wyjazd bez grupy (oczywiście, jak się uspokoi).
Z tobą to i na krańce świata, ale musisz mi załatwić przepustkę od mojej żony, bo ona strachliwa bardzo i na razie to [-x
A ilu mieszkańców Jerozolimy i Judei przyjmowało i uwierzyło w swojego Mesjasza, to się jeszcze przekonamy- na razie mamy kilkuset ( Dz 2 bliżej do 200 niż 900)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 20:42

Dezerter pisze: 2023-12-29, 20:17
Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-29, 18:36 Zapewne byli tam i lokalsi.
@Dez - miałem jechać powtórnie do Jerozolimy w listopadzie, ale wybuchła wojna.
Polecam gorąco wyjazd bez grupy (oczywiście, jak się uspokoi).
Z tobą to i na krańce świata, ale musisz mi załatwić przepustkę od mojej żony, bo ona strachliwa bardzo i na razie to [-x
Żony też weźmieny. Załatwimy nocleg w murach Jerozolimy, w Domu Polskim - Bazylika Świętego Grobu kilka kroków stamtąd.
A ilu mieszkańców Jerozolimy i Judei przyjmowało i uwierzyło w swojego Mesjasza, to się jeszcze przekonamy- na razie mamy kilkuset ( Dz 2 bliżej do 200 niż 900)
Z pewnością się to rozwinęło.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studium Dziejów Apostolskich”