Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Czyli rozmowy na temat planowania rodziny, czystości w małżeństwie, ile powinniśmy mieć dzieci, czy powinniśmy je karać.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-19, 16:01

Tworzenie wrażenia, że chodzi o "osądzanie" to zwykłe zamydlanie.
Po pierwsze - nie ma czego "osądzać". To, że związki homoseksualne są grzechem, to nauka zawarta w Piśmie i nie trzeba "osądzać" by to wiedzieć. Nie ma potrzeby "rozeznawania" itd.
Po drugie - "osąd" (rozumiany w sensie negatywnym) zawsze odnosi się do osoby. Powiedzenie, ze "kradzież jest zła" to żaden osąd.
Po trzecie wreszcie - nie ma krztyny miłości w mówieniu komuś, kto jest na drodze do zatracenia, że czyni dobrze.
Chcesz się "pochylić" nad tymi osobami? Pomóż im zrozumieć, że żyją w grzechu śmiertelnym. To będzie świadectwo Twojej miłości, a nie udawanie, że wszystko jest OK.
Ostatnio zmieniony 2023-12-19, 16:02 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3546
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 381 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-19, 16:04

CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 15:58 Reasumując i kończąc, bo już nie mam nic do dodania:
ta niby zmianą, niby szok i niby rewolucja- dla mnie Bóg chce powiedzieć jedno: NIE OCENIAJ pochopnie. Prawo nie jest dla prawa, ale dla człowieka, i są sytuacje, gdzie to prawo nie jest łatwe do wyegzekwowania zero jedynkowo.
Nie osądzaj-to chce powiedzieć Jezus-ja będę osądzał. Ilu katolików dozna zbawienia, bo nie będzie pochopnie osądzać czynów nawet, drugiego człowieka? Ilu katolików uniknie przez to potępienia? A wołali "Panie Panie" dniami i nocami?
Wydaje mi się że ta niby rewolucja, przysłuży się katolikom i ich zbawieniu.
Ja nie protestuje przeciw , ja tylko wskazuje niebezpieczenstwa.
Mój proces uwalniania od tego zniewolenia to około 7 lat.
Kłamstwo że jest sie innym i ze jest to naturalne oparte tylko na tym że nie zdiagnozowano przyczyn. Jest sie innym ale nie jest to NATURALNE. I jest to proces czasem odwracalny cąlkowicie ,czasem tylko czesciowo. Ale nie jest nieodwracalny.

Dodano po 2 minutach 9 sekundach:
Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-19, 16:01 Tworzenie wrażenia, że chodzi o "osądzanie" to zwykłe zamydlanie.
Po pierwsze - nie ma czego "osądzać". To, że związki homoseksualne są grzechem, to nauka zawarta w Piśmie i nie trzeba "osądzać" by to wiedzieć. Nie ma potrzeby "rozeznawania" itd.
Po drugie - "osąd" (rozumiany w sensie negatywnym) zawsze odnosi się do osoby. Powiedzenie, ze "kradzież jest zła" to żaden osąd.
Po trzecie wreszcie - nie ma krztyny miłości w mówieniu komuś, kto jest na drodze do zatracenia, że czyni dobrze.
Chcesz się "pochylić" nad tymi osobami? Pomóż im zrozumieć, że żyją w grzechu śmiertelnym. To będzie świadectwo Twojej miłości, a nie udawanie, że wszystko jest OK.
To bardziej do mnie sie tyczy, fakt faktem nie jestem 100 % obiektywny w tym osadzie. Zawsze bede mieć subiektywny stosunek do tej rpzypadłosci. Bo była moją.
Ale nie jest . Chwała Najwyzszemu.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6479
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-19, 16:08

@Gzresznik Upadający Ale ja widzę, że teraz ty się nie zgadzasz z tym co właśnie wyszło...i nad tym się zastanawiaj(cie) co teraz. Nie nade mną. Ja przyjmuję to nauczanie i nie jest dla mnie rewolucją. EOT bo zaraz wpadną inni, a nie ma moim zdaniem o co kruszyć kopii.

Dodano po 7 minutach 1 sekundzie:
Grzeszniku, nauka nie zna wychodzenia z homoseksualizmu, więc nie mogę się wypowiadać.

Wydaje mi się jednak ,że więcej pożytku będzie jak przyjmę narrację naukową, niż twoją. Taką mam logikę, wybacz:P

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3546
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 381 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-19, 16:21

CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 16:15 @Gzresznik Upadający Ale ja widzę, że teraz ty się nie zgadzasz z tym co właśnie wyszło...i nad tym się zastanawiaj(cie) co teraz. Nie nade mną. Ja przyjmuję to nauczanie i nie jest dla mnie rewolucją. EOT bo zaraz wpadną inni, a nie ma moim zdaniem o co kruszyć kopii.

Dodano po 7 minutach 1 sekundzie:
Grzeszniku, nauka nie zna wychodzenia z homoseksualizmu, więc nie mogę się wypowiadać.

Wydaje mi się jednak ,że więcej pożytku będzie jak przyjmę narrację naukową, niż twoją. Taką mam logikę, wybacz:P
Terpia nie zawsze jest skuteczna, To tyle.
Staram sie tylko rozebrac na czynniki pierwsze to co wypuszczono . Czy napisałem ze to herezja ? Patrze tylko na potencjalne niebezpieczenstwa zwiazne z brakiem okreslen warunków wykonywania.
I taki SJ Martin moze zrobic z tego pompę. A Ks Isakowicz Zalewski odesłać w diabły grzesznikow.
Nie bedę afirmowal tego rozwiazania. Ale go nie odrzucam, ( tylko ze wzgledów posłuszeństwa) Natomiast ma prawo wyrazic zdanie i obawy.
Bo znam przewrotność tego srodowiska.

Dodano po 1 minucie 32 sekundach:
a co do nauki . Zapytałbym czy nauka w 100 % wie jakie sa przyczyny przypadłosci.
Bo jak sie pogrzebie to wyglada na to ze stara szkoła psychologii wie najwiecej .

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6479
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-19, 16:24

Każde środowisko może być przewrotne, katolickie także.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3546
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 381 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-19, 16:32

CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 16:24 Każde środowisko może być przewrotne, katolickie także.
Piszesz o katolikach otwartych ? :p

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6479
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-19, 16:56

A kto to katolik otwarty?
Franciszek?
Ostatnio zmieniony 2023-12-19, 16:56 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22637
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4222 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Andej » 2023-12-19, 17:14

Otwarty katolik to taki, który stara się odczytywać wolę Bożą. Jak sama nazwa wskazuje, jest otwarty na działanie Ducha świętego.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

amisz
Bywalec
Bywalec
Posty: 179
Rejestracja: 13 lis 2023
Has thanked: 49 times
Been thanked: 30 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: amisz » 2023-12-19, 17:19

CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 16:00 @Praktyk nie przyjmujesz tego nauczania-twój wybór.
Z tego co czytam, to @Praktyk przyjmuje to nauczanie.
Szkopuł w tym, że to nauczanie można przyjąć interpretując je zgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła, albo można przyjąć interpretując je niezgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła.
Albo hermeneutyka ciągłości, albo hermeneutyka zerwania ciągłości.
Nożem można zabić, albo można posmarować chleb masłem.
Myślę, że tak od czasów Soborowych dokumenty Kościelne mają taki niedookreślony charakter, który sprawia, że następuje wewnątrz Kościoła podział.
W zależności co komu w duszy gra, staje po jednej, lub po drugiej strony barykady.
Owce i kozły.
Nie dzieje się to rzecz jasna, bez Bożego dopustu. Jest w tym Boży zamysł.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3546
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 381 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-19, 17:25

CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 16:56 A kto to katolik otwarty?
Franciszek?
google nie gryzie

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6479
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 892 times
Been thanked: 727 times
Kontakt:

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-19, 18:10

Ale ty gryziesz.

Awatar użytkownika
Adam01
Dyskutant
Dyskutant
Posty: 364
Rejestracja: 13 gru 2023
Has thanked: 6 times
Been thanked: 14 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Adam01 » 2023-12-19, 18:15

CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 15:58 Wydaje mi się że ta niby rewolucja, przysłuży się katolikom i ich zbawieniu.
Jak to prawi mądrość ludu: gdzie diabeł nie może ...

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: kazik95 » 2023-12-19, 18:25

amisz pisze: 2023-12-19, 17:19
CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 16:00 @Praktyk nie przyjmujesz tego nauczania-twój wybór.
Z tego co czytam, to @Praktyk przyjmuje to nauczanie.
Szkopuł w tym, że to nauczanie można przyjąć interpretując je zgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła, albo można przyjąć interpretując je niezgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła.
Albo hermeneutyka ciągłości, albo hermeneutyka zerwania ciągłości.
Nożem można zabić, albo można posmarować chleb masłem.
Myślę, że tak od czasów Soborowych dokumenty Kościelne mają taki niedookreślony charakter, który sprawia, że następuje wewnątrz Kościoła podział.
W zależności co komu w duszy gra, staje po jednej, lub po drugiej strony barykady.
Owce i kozły.
Nie dzieje się to rzecz jasna, bez Bożego dopustu. Jest w tym Boży zamysł.
[podkreslenie moje]
bycie przeciwko soborowi watykanskiemu drugiemu to bycie przeciwko Kosciolowi
uzywasz arguemntu lefebrystow
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6121
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 468 times
Been thanked: 932 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: Albertus » 2023-12-19, 18:34

kazik95 pisze: 2023-12-19, 18:25
amisz pisze: 2023-12-19, 17:19
CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 16:00 @Praktyk nie przyjmujesz tego nauczania-twój wybór.
Z tego co czytam, to @Praktyk przyjmuje to nauczanie.
Szkopuł w tym, że to nauczanie można przyjąć interpretując je zgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła, albo można przyjąć interpretując je niezgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła.
Albo hermeneutyka ciągłości, albo hermeneutyka zerwania ciągłości.
Nożem można zabić, albo można posmarować chleb masłem.
Myślę, że tak od czasów Soborowych dokumenty Kościelne mają taki niedookreślony charakter, który sprawia, że następuje wewnątrz Kościoła podział.
W zależności co komu w duszy gra, staje po jednej, lub po drugiej strony barykady.
Owce i kozły.
Nie dzieje się to rzecz jasna, bez Bożego dopustu. Jest w tym Boży zamysł.
[podkreslenie moje]
bycie przeciwko soborowi watykanskiemu drugiemu to bycie przeciwko Kosciolowi
uzywasz arguemntu lefebrystow
To nie można wyrażać krytycznych opinii wobec wszystkiego co orzeczono na soborach?

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Błogosławieństwa - deklaracja doktrynalna „Fiducia supplicans”

Post autor: kazik95 » 2023-12-19, 18:38

Albertus pisze: 2023-12-19, 18:34
kazik95 pisze: 2023-12-19, 18:25
amisz pisze: 2023-12-19, 17:19
CiekawaXO pisze: 2023-12-19, 16:00 @Praktyk nie przyjmujesz tego nauczania-twój wybór.
Z tego co czytam, to @Praktyk przyjmuje to nauczanie.
Szkopuł w tym, że to nauczanie można przyjąć interpretując je zgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła, albo można przyjąć interpretując je niezgodnie z dotychczasową Nauką Kościoła.
Albo hermeneutyka ciągłości, albo hermeneutyka zerwania ciągłości.
Nożem można zabić, albo można posmarować chleb masłem.
Myślę, że tak od czasów Soborowych dokumenty Kościelne mają taki niedookreślony charakter, który sprawia, że następuje wewnątrz Kościoła podział.
W zależności co komu w duszy gra, staje po jednej, lub po drugiej strony barykady.
Owce i kozły.
Nie dzieje się to rzecz jasna, bez Bożego dopustu. Jest w tym Boży zamysł.
[podkreslenie moje]
bycie przeciwko soborowi watykanskiemu drugiemu to bycie przeciwko Kosciolowi
uzywasz arguemntu lefebrystow
To nie można wyrażać krytycznych opinii wobec wszystkiego co orzeczono na soborach?
trzeba by sie zastanowic w takim wypadku kto jest tu autorytetem?
czy kosciol i papiez? czy tez Albertus i amisz?

czym to sie rozni od podejscia protestantow i ich prywatnej interpretacji Pisma i "wybieraniu tego co sie im podoba" jak sa oskarzani?
krytykujac nauczanie soboru - krytykujesz nauczanie kosciola - a tym samym stawiasz sie ponad tym nauczaniem i jestes swoim wlasnym papiezem ;)

protestantyzm czystej wody
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Rodzina, małżeństwo, narzeczeni”