Dzieje Apostolskie 2

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-29, 11:53

Mi tam się wydaje, że to naturalne: jakby ktoś wstępował do Nieba, też bym się gapił :)

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: kazik95 » 2023-12-29, 12:13

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-29, 11:53 Mi tam się wydaje, że to naturalne: jakby ktoś wstępował do Nieba, też bym się gapił :)
No właśnie. Masz rację. To jest tak naturalne, że aż dziwne że Łukasz zwrócił na to uwagę aż dwukrotnie w tej scenie.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3501
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 369 times

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Gzresznik Upadający » 2023-12-29, 12:50

W tym opisie można zwrócić uwagę na to jakim zwrotem mówi aniol.
Kladzie nacisk na pchodzenie apostołów.
Na nasze byłoby.Hej Podlasiaki.( jakby chcial ich wybić z niepotrzebnego rozemocjonowania.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: kazik95 » 2023-12-30, 11:32

Po co właściwie było to widowisko w postaci zesłania Ducha Świętego?
Jaki jest w ogóle sens i cel tego zesłania?
Czy bez niego coś w rozwoju chrześcijaństwa wyglądałoby inaczej?

Dodano po 24 minutach 52 sekundach:
Druga sprawa. Co jest takim głównym, dużym tematem tych dwóch rozdziałów? A co jest tłem i czymś mało istotnym?
Ostatnio zmieniony 2023-12-30, 11:57 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Dezerter » 2023-12-30, 20:31

kazik95 pisze: 2023-12-30, 11:56 Po co właściwie było to widowisko w postaci zesłania Ducha Świętego?
Jaki jest w ogóle sens i cel tego zesłania?
Czy bez niego coś w rozwoju chrześcijaństwa wyglądałoby inaczej?

Dodano po 24 minutach 52 sekundach:
Druga sprawa. Co jest takim głównym, dużym tematem tych dwóch rozdziałów? A co jest tłem i czymś mało istotnym?
Dla każdego czytające mogą okazać się inne zdania, czy słowa ważne i poruszające a wręcz zmieniające życie.
Dala mnie najważniejsze jest oczywiście zesłanie Ducha i rozpoczęcie głoszenia ewangelii przez uczniów.
Każdy, który uwierzył stał się od tej chwili równy prorokowi ST, oczywiście jeśli współpracował z Łaską i Duchem
Postawie tezę (pewnie nie nowatorską), że bez 50-tnicy nie było by chrześcijaństwa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Dezerter » 2024-01-04, 18:00

46. Codziennie wspólnie przebywali w Świątyni, po domach łamali chleb, z radością i prostotą serca brali udział w posiłkach.
Niewiele jest opisów Eucharystii pierwszego i II wieku, ale co mam to dam
z Eucharystia Pierwszych Chrześcijan wydawnictwa Znak

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2024-01-04, 18:01 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15107
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Dezerter » 2024-02-25, 19:56

Pogłębienie teologiczne 2 rozdziału prof. Marcina Majewskiego z książki - Biblijna Historia Zbawienia
Wypełnienie obietnic i zapowiedzi.
Wydarzenie zesłania Ducha Świętego zapowiadał Pierwszy Testament. Przytoczmy tu proroctwo Joela:
W ostatnich dniach - mówi Bóg - wyleję Ducha mego na wszelkie ciało, a synowie wasi i córki wasze prorokować będą,
starcy wasi będą śnili, a młodzieńcy wasi będą mieli widzenia. Nawet na niewolników i
niewolnice wyleję Ducha mego w owych dniach
(Jl 3,1n; por. też Iz 11,2n; Ez 36,26-28 itp.).
Wielokrotnie mówił o tym wydarzeniu sam Jezus, nie tylko zaraz przed wniebowstąpieniem
(Dz 1,5-8), ale wcześniej, podczas swej publicznej działalności i ostatniej wieczerzy:
A Pocieszyciel, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy
i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem
(J 14,26);
Pożyteczne jest dla was moje odejście. Bo jeżeli nie odejdę, Pocieszyciel nie przyjdzie do was. A jeżeli odejdę, poślę Go do
was
(J 16,7; też 16,13);
Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca. Wy zaś pozostańcie w
mieście, aż będziecie przyobleczeni mocą z wysoka
(Łk 24,49).

Narodziny Kościoła.
Dzień zesłania Ducha Świętego uważa się za początek życia i
działania Kościoła. Tego dnia uczniowie zebrani w Wieczerniku napełnieni całą Pełnią Bożą
(Ef 3,19) świadomie przyjęli swoje apostolskie posłannictwo. Bóg wysłał ich, aby głosili
Dobrą Nowinę o przyjściu Mesjasza i nawracali ludzi na drogę zbawienia. Tak zrodził się
Kościół, który działa po dziś dzień i w dniu zesłania Ducha Świętego świętuje swoje
narodziny. „Umocniony pamięcią o pierwszej Pięćdziesiątnicy, Kościół ciągle na nowo
przeżywa nowe zesłanie Ducha Świętego. Trwając jednomyślnie na modlitwie razem z
Maryją, Matką Jezusa, woła nieustannie: Niech zstąpi Duch Twój, o Panie, i odnowi oblicze
ziemi!
(por. Ps 104,30)” (Jan Paweł II)208.

„Sala na górze” jako Nowy Synaj.
Wieczernik staje się w typologii biblijnej nową górą Synaj, na której lud Boży otrzymuje nowe prawo – prawo ducha.
Tę typologię zapowiadał już prorok Ezechiel:
Dam wam serce nowe i nowego Ducha tchnę do waszego
wnętrza, zabiorę wam serce z kamienia, a dam wam serce z ciała. Ducha mojego chcę tchnąć
w was
(36,26n).
Serca kamienne to te poddane prawu tablic (Synaj), serca z ciała to te poddane prawu Ducha (Wieczernik).
(...) Święty Łukasz opisuje wydarzenie Pięćdziesiątnicy jako teofanię, objawienie się Boga podobne do objawienia na górze Synaj
(por. Wj 19,16-25): głośny szum, gwałtowny wicher, ogniste języki. Przesłanie jest jasne:
Pięćdziesiątnica to nowy Synaj, Duch Święty to nowe przymierze, dar nowego prawa. Jeden z
Ojców Wschodu, Sewerian z Gabali, zauważa:
„Było rzeczą słuszną, aby w tym samym dniu, w którym zostało przekazane stare prawo, została też dana łaska Ducha Świętego”.
Podejmując tę analogię, można widzieć paralelne obrazy: wejście Mojżesza na górę Synaj do
miejsca przebywania Boga to typ wejścia Jezusa do nieba, miejsca przebywania Boga
(Mojżesz był na górze 40 dni; Jezus wstępuje po 40 dniach od zmartwychwstania). Z kolei
zstąpienie Ducha Świętego w dniu Pięćdziesiątnicy to mesjańskie zejście Boga z nowym
Prawem do nowego Izraela, rodzącego się Kościoła.

Odwrócona historia wieży Babel.

Zesłanie Ducha Świętego, gdy apostołowie zaczęli przemawiać różnymi językami, jest także naprawieniem owego pęknięcia w dziejach
ludzkości, jakie wywołała budowa wieży Babel. Wtedy ludzie za swą pychę przy budowie
zostali ukarani pomieszaniem języków. Tamto opowiadanie jest nie tylko etiologicznym
wyjaśnieniem wielości języków świata, ale wskazuje na jakiś głęboki brak porozumienia
między ludźmi, spowodowany przez grzech. W chwili zesłania Ducha Świętego apostołowie
zaczynają mówić wszystkimi językami słuchaczy. Ludzkość zdołała przełamać bariery i na
nowo się zjednoczyć. Podobną myśl wyraża św. Paweł, pisząc: „nie ma już Greka ani Żyda”
(Kol 3,11). Wkrótce wokół apostołów zgromadzą się wszystkie narody i wszystkie języki.
Opis wydarzenia Pięćdziesiątnicy podkreśla, że Kościół rodzi się jako powszechny, taki sens
ma lista ludów: Partowie, Medowie, Elamici, mieszkańcy Mezopotamii, Judei... (Dz 2,9-11),
które słuchają pierwszego przemówienia Piotra. Duch Święty zostaje dany ludziom
wszystkich ras i narodowości i urzeczywistnia w nich nową jedność mistycznego Ciała
Chrystusa.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: kazik95 » 2024-02-26, 18:27

Ciekawy filmik o żydowskim kontekście święta Pięćdziesiątnicy.
(Są polskie napisy)
[media]

[/media]
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studium Dziejów Apostolskich”