Dzieje Apostolskie 2

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-27, 14:53

A znam Misje gdzie się nie zdarzyło, pytanie czemu.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-27, 15:10

Charyzmaty Bóg daje jak uważa. To jest pytanie z serii: czemu ten został uzdrowiony, a tamten nie.
Charyzmat języków jest bardzo rzadki, więc jak ktoś już koniecznie chce dochodzić, czemu się zdarza, powinien raczej zapytać, czemu się zdarzył wówczas, gdy się zdarzył. Ale mało prawdopodobne, by doszedł do czegoś.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: kazik95 » 2023-12-27, 15:16

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-27, 14:50
CiekawaXO pisze: 2023-12-26, 14:35 Czemu dar mówienia obcymi językami nie powtarzał się na misjach?
Ależ powtarzał się, i to wielokrotnie.
Kiedy?
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-27, 15:24

Właściwie we wszystkich wiekach, żeby (poza okresem apostolskim) wymienić takie osoby jak np. święty Patryk (385-461),święta Hildegarda (XI wiek - choć tu jest wątpliwość, czy był to dar języków),Święta Krystyna Mirabilis (XII wiek),Wincenty Ferrer (XIV wiek), z nowszych Święty Ojciec Pio.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-27, 15:30

E tam Święci, To wiadomo. Chodziło mi o zwykłe katolickie Misje, takk dawno jak i dość niedawno.
Nie słyszałam świadectw aby była to praktyka powszechna. Pytanie czemu to nie istnieje w praktyce, prawie nic o tym nie ma, podczas gdy podczas Pięćdziesiątnicy ponoć charyzmaty spełzły na wielu.
Widocznie ten charyzmat nie miał już nawet powszechnego znaczenia na misjach, a byłby jak znalazł.
W skrócie pytam: czemu taka Pięćdziesiątnica nie pojawiła się wiele razy w historii, gdy Kościoł potrzebował takiego translatorskiego wsparcia?
Ostatnio zmieniony 2023-12-27, 15:38 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-27, 15:40

Nigdy nie pisałem, że był powszechny (nie był taki zresztą najwyraźniej także w czasach apostolskich - wzmianki są rozproszone i dzieli je kilkanaście lat).
Natomiast w czasach pierwszego Kościoła miał znaczenie prorockie - tego, iż Kościół będzie Powszechny i we wszystkich narodach - jak o tym pisał św. Augustyn:
„To były znaki przystosowane do czasu. Albowiem konieczne było, aby był ten znak Ducha Świętego we wszystkich językach, aby pokazać, że Ewangelia Boża biegnie przez wszystkie języki na całej ziemi. Stało się tak, aby został objawiony Boży zamiar, po czym znak ów ustał."(Homilie do Pierwszego Listu Jana)
„Czyż dzisiaj Duch Święty nie jest udzielany? (…) Dlaczego więc dziś nikt nie mówi językami wszystkich narodów, tak jak mówił nimi każdy, kto tamtego dnia został napełniony Duchem Świętym? Dlaczego? Bo tamta zapowiedź dziś już jest wypełniona. (...) Wówczas mały Kościół, który się mieścił w jednym domu, mówił językami wszystkich narodów, dziś wielki Kościół na Wschodzie i na Zachodzie też mówi językami wszystkich narodów.” (Państwo Boże)
„Śmiem ci powiedzieć, że mówię językami wszystkich. Jestem w ciele Chrystusowym, jestem w jego Kościele. Jeżeli Ciało Chrystusowe już przemawia językami wszystkich, to i ja jestem pośród tych wszystkich języków. Mój jest grecki, mój jest syryjski, mój jest hebrajski, mój jest język wszystkich ludów, ponieważ należę do jedności wszystkich ludów.” (Objaśnienia Psalmów)

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-27, 15:43

Czyli dar języków wiąże się jak kiedyś pisaliśmy tylko z jego funkcją prorocką. Oraz dla zrobienia wrażenia :D
MAłe pytanie offtopowe: Ty Marek przyjmujesz wszystko co pisali Ojcowie Kościoła za Prawdę?
Ostatnio zmieniony 2023-12-27, 15:45 przez CiekawaXO, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-27, 15:56

CiekawaXO pisze: 2023-12-27, 15:43 Czyli dar języków wiąże się jak kiedyś pisaliśmy tylko z jego funkcją prorocką. Oraz dla zrobienia wrażenia :D
W pewnym sensie, choć znane są też opisy misyjne.
św. Grzegorz Wielki opisuje casus († 604)mnicha Ammoniusza, którego dar języków był potwierdzeniem misji i widzeń proroczych: „«Mówię wszystkimi językami! […] Mów do mnie po grecku [i przekonaj się], czy mówię prawdę, twierdząc, że otrzymałem znajomość wszystkich języków!». Pan domu przemówił do niego po grecku, [a potem] miecznik Bułgar po bułgarsku. […] I uwierzyli, że zna wszystkie języki”
Jeśli Cię to interesuje, polecam książeczkę bp. Siemieniewskiego i ks.Kiwki "Języki z ognia" https://apologetyka.org/jezyki-z-ognia- ... -kosciola/
Nie wszystkie wnioski są do przyjęcia, ale faktografia patrystyczna jest bez zarzutu.
MAłe pytanie offtopowe: Ty Marek przyjmujesz wszystko co pisali Ojcowie Kościoła za Prawdę?
To, co opisują zgodnie,raczej tak. Pojedyncze opisy - niekoniecznie.
Ostatnio zmieniony 2023-12-27, 16:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Dezerter » 2023-12-27, 16:20

CiekawaXO pisze: 2023-12-27, 14:18
Dezerter pisze: 2023-12-26, 22:35 Przysiągł Pan [JAHWE] i nie pożałuje: Tyś kapłanem na wieki według porządku Melchisedeka.
[5] Pan [JAHWE albo DAWID] po prawicy twojej Zetrze królów w dzień swego gniewu.

Czyzby Dawid był kapłanem na wzór Melchizedeka?
No chyba, nie chyba na pewno to o Jezusie- zgadzasz się Kaziku?, jeśli tak to nie wciskaj tam Dawida
A drugi argument - autorem psalmu według tradycji jest Dawid, czy chcesz nam powiedzieć, że Dawid sam o sobie pisze mój Pan :-o :-\
Trzeci- skoro to o Dawidzie, to po co Piotr przytacza to w tym momencie żydom :-o :-\
a jeśli o Jezusie/Synie, to wiadomo po co :)
29. Bracia! Niech mi wolno będzie wyraźnie powiedzieć, że patriarcha Dawid, który
umarł i został pochowany, a grób jego u nas dotychczas się znajduje,
30. jako prorok mówił o zmartwychwstaniu Mesjasza; pamiętał bowiem o szczególnej obietnicy Bożej, że potomek jego zasiądzie na tronie.
Możecie nie wciskać w Dzieje Starego Testamentu tak radykalnie?
Mi to wprowadziło chaos.
=)) rozumiem, że tą uwagę mam przekazać Piotrowi? ... to będziesz musiała trochę poczekać, bo jeszcze trochę mam zamiar pożyć
...choć już zacznę sobie okładać ...
eee ... słuchaj Św Piotrze, Ciekawa zwraca ci uwagę, byś w NT nie cytował tyle ST, czyli Mojżesza, Joela, Dawida itp - czaisz brachu, to takie staroci i jej to miesza kumanie bazy :p
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6439
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 888 times
Been thanked: 725 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: CiekawaXO » 2023-12-27, 17:00

Dezerter pisze: 2023-12-27, 16:20
CiekawaXO pisze: 2023-12-27, 14:18
Dezerter pisze: 2023-12-26, 22:35 Przysiągł Pan [JAHWE] i nie pożałuje: Tyś kapłanem na wieki według porządku Melchisedeka.
[5] Pan [JAHWE albo DAWID] po prawicy twojej Zetrze królów w dzień swego gniewu.

Czyzby Dawid był kapłanem na wzór Melchizedeka?
No chyba, nie chyba na pewno to o Jezusie- zgadzasz się Kaziku?, jeśli tak to nie wciskaj tam Dawida
A drugi argument - autorem psalmu według tradycji jest Dawid, czy chcesz nam powiedzieć, że Dawid sam o sobie pisze mój Pan :-o :-\
Trzeci- skoro to o Dawidzie, to po co Piotr przytacza to w tym momencie żydom :-o :-\
a jeśli o Jezusie/Synie, to wiadomo po co :)
29. Bracia! Niech mi wolno będzie wyraźnie powiedzieć, że patriarcha Dawid, który
umarł i został pochowany, a grób jego u nas dotychczas się znajduje,
30. jako prorok mówił o zmartwychwstaniu Mesjasza; pamiętał bowiem o szczególnej obietnicy Bożej, że potomek jego zasiądzie na tronie.
Możecie nie wciskać w Dzieje Starego Testamentu tak radykalnie?
Mi to wprowadziło chaos.
=)) rozumiem, że tą uwagę mam przekazać Piotrowi? ... to będziesz musiała trochę poczekać, bo jeszcze trochę mam zamiar pożyć
...choć już zacznę sobie okładać ...
eee ... słuchaj Św Piotrze, Ciekawa zwraca ci uwagę, byś w NT nie cytował tyle ST, czyli Mojżesza, Joela, Dawida itp - czaisz brachu, to takie staroci i jej to miesza kumanie bazy :p
Tak, o to zaprawdę mi chodziło :ymapplause:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-27, 21:59

Niestety, bez ST niewiele się zrozumie z NT. Kiedyś myślałem, że to tylko takie gadanie, ale kontekst paschalny Mszy Świętej mnie przekonał.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 225 times

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: kazik95 » 2023-12-28, 11:30

kazik95 pisze: 2023-12-26, 20:40 POST1 Dezertera
Dezerter pisze: 2023-12-26, 20:27 [Piotr] Powołuje się nie tylko na proroka Joela, ale i Psalmy 16, 8-11 i 110,1 a w tym ostatnim zdumiewające słowa przypisane Dawidowi: Rzekł Pan do Pana mego- ciekawe co antytrynitarianie na to?
POST2 Kazika
‭‭Księga Psalmów‬ ‭110:1‭-‬7‬ ‭BW1975‬‬
[1] Psalm Dawidowy. Rzekł Pan [JAHWE] Panu [Dawidowi] memu: Siądź po prawicy mojej, Aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek pod nogi twoje!
[2] Berło mocy twojej ześle Pan z Syjonu: Panuj wśród nieprzyjaciół swoich!
[3] Lud twój chętnie pójdzie za tobą W świętej ozdobie, Gdy wystawisz wojsko swoje; Młódź twoja zrodzi ci się Jak rosa z zorzy porannej.
[4] Przysiągł Pan [JAHWE] i nie pożałuje: Tyś kapłanem na wieki według porządku Melchisedeka.
[5] Pan [JAHWE albo DAWID] po prawicy twojej Zetrze królów w dzień swego gniewu.
[6] Będzie sądził narody, pobije wielu, Roztrzaska głowy jak ziemia szeroka.
[7] Będzie pił w drodze ze strumienia, Dlatego głowę podniesie.

https://bible.com/bible/3490/psa.110.1.BW1975


Dawid - jak każdy król - zasiadał po prawicy JAHWE.
Był "prawą ręką" JAHWE.
Był widzialnym przedstawicielem JAHWE na ziemi.
Władza króla Dawida była władzą JAHWE.

JAHWE mówi do króla: zasiadz obok mnie
JAHWE. mówi: panuj

Jezus Chrystus w sposób szczególny i doskonały jest Liderem Królestwa Bożego.
Zasiada po prawicy JAHWE w niebie.
Jest królem, kapłanem i prorokiem.
Jest królem, który był sługą swojego ludu.
Do tego stopnia, że dał się za swój lud ukrzyżować.
Swoim heroicznym czynem dał nam przykład.
Poruszył też do głębi nasze JA.
POST3 Dezertera
Dezerter pisze: 2023-12-26, 22:35 Przysiągł Pan [JAHWE] i nie pożałuje: Tyś kapłanem na wieki według porządku Melchisedeka.
[5] Pan [JAHWE albo DAWID] po prawicy twojej Zetrze królów w dzień swego gniewu.

Czyzby Dawid był kapłanem na wzór Melchizedeka?
No chyba, nie chyba na pewno to o Jezusie- zgadzasz się Kaziku?, jeśli tak to nie wciskaj tam Dawida
A drugi argument - autorem psalmu według tradycji jest Dawid, czy chcesz nam powiedzieć, że Dawid sam o sobie pisze mój Pan :-o :-\
Trzeci- skoro to o Dawidzie, to po co Piotr przytacza to w tym momencie żydom :-o :-\
a jeśli o Jezusie/Synie, to wiadomo po co :)
29. Bracia! Niech mi wolno będzie wyraźnie powiedzieć, że patriarcha Dawid, który
umarł i został pochowany, a grób jego u nas dotychczas się znajduje,
30. jako prorok mówił o zmartwychwstaniu Mesjasza; pamiętał bowiem o szczególnej obietnicy Bożej, że potomek jego zasiądzie na tronie.
Obecny POST4 Kazika
Napisałem na skróty - zgadzam się, że nie było to dość jasne.
Postaram się teraz przy komputrze swoje myśli wytłumaczyć dokładniej.

Przede wszystkim uważam, że Psalm 110 miał swój oryginalny sens. I był zrozumiały dla czytelników przed Jezusem.
I to o tym sensie pisałem odnosząc ten psalm do Dawida.
Według komentarzy, które czytałem mamy tu do czynienia z psalmem koronacyjnym.
Czyli czymś na podobieństwo modlitwy związanej z koronacją króla Izraela.

Podmiot liryczny tego psalmu - opisuje sytuację gdy JAHWE zaprasza do zajęcia miejsca na tronie "jego Pana" [Adoni Strong:H113]
[1] Psalm Dawidowy. Rzekł Pan [JAHWE] Panu [ADONI - panu - królowi] memu: Siądź po prawicy mojej,
Prawica - symbol zaszczytu i honoru, ale i działania z mocą, upoważnieniem,

[1 cd] Aż położę nieprzyjaciół twoich jako podnóżek pod nogi twoje!
[2] Berło mocy twojej ześle Pan [JAHWE] z Syjonu: Panuj wśród nieprzyjaciół swoich!

JAHWE daje królowi możliwość panowania i władzę nad wrogimi narodami

[3] Lud twój chętnie pójdzie za tobą W świętej ozdobie, Gdy wystawisz wojsko swoje; Młódź twoja zrodzi ci się Jak rosa z zorzy porannej.
JAHWE deklaruje, że lud jego królestwa będzie chętnie służył swojemu królowi. Nawet gdy trzeba będzie stanąć do walki i oddać swoje życie.

[4] Przysiągł Pan [JAHWE] i nie pożałuje: Tyś kapłanem na wieki według porządku [na wzór/na podobieństwo] Melchisedeka.
Melchizedek [Rodz 14] był jednocześnie królem Salemu i kapłanem Boga Najwyższego.
Czyli mówimy tu o kapłaństwie innego rodzaju niż kapłaństwo Aaronowe/Lewickie.
Sens tego fragmentu [wg mojego odczytania]: "Król będzie jednocześnie władcą [jak Król Salemu] ale i duchowym liderem [jak Kapłan] swojego narodu". Będzie sumieniem swojego narodu.
To wielkie błogosławieństwo dla narodu, gdy jego król ma nie tylko oblicze surowego władcy, ale też i motywującego, przywódcy: wiary, emocji, ducha, serca.

[5] Pan [JAHWE albo ADONAI] po prawicy twojej Zetrze królów w dzień swego gniewu.
"Po Twojej prawicy jest Jahwe, porazi królów w dzień swego gniewu." - Biblia poznańska.
[6] Będzie sądził narody, pobije wielu, Roztrzaska głowy jak ziemia szeroka.

Te wersety odczytuję dwojako: JAHWE będzie mocą króla i zniszczy jego wrogów, albo sam król będzie dysponował władzą i mocą wykonywania wyroków w imieniu JAHWE.

[7] Będzie pił w drodze ze strumienia, Dlatego głowę podniesie.
Przypis do przekładu Piotra Zaremby ma: "Po drodze napije się z potoku: wyrażenie to — przy innej wokalizacji — mogłoby znaczyć: Uczyni go dziedzicem swojej władzy/ I dlatego podniesie swoją głowę."

Podsumowaując:
- Psalm 110 jest to psalm królewski, koronacyjny, opiewający władzę, potęgę i moc króla wstępującego na tron obok JAHWE
- Król w tym psalmie opisywany jest jako zarówno potężny władca z umocowania JAHWE, ale też jako kapłan - religijny przywódca

Zastosowanie Psalmu 110 do Jezusa jest ogłoszeniem tego, że Jezus jest Królem Izraela - czyli Mesjaszem, Chrystusem
Ogłoszeniem tego w świętych słowach znanych wszystkim pobożnym Żydom

Nie dziwi zatem, że Psalm ten jest najczęściej cytowanym psalmem w Nowym Testamencie:
(znalazłem takie zestawienie odniesień do tego psalmu w NT)
Werset 1: Mateusza 22:44, Mateusza 26:64, Marka 12:36, Łukasza 20:42-43, Dzieje Apostolskie 2:34-35, 1 Koryntian 15:25, Efezjan 1:20-22, Kolosan 3:1, Hebrajczyków 1:3, Hebrajczyków 1:13, Hebrajczyków 2:8, Hebrajczyków 8:1, Hebrajczyków 10:12-13, Hebrajczyków 12:2, 1 Piotra 3:22.

Werset 3: Objawienie 19:14

Werset 4: Hebrajczyków 5:6, Hebrajczyków 6:17-18, Hebrajczyków 6:20, Hebrajczyków 7:17, Hebrajczyków 7:20-21, Hebrajczyków 7:24, Hebrajczyków 7:28

Werset 5: Rzymian 2:5, Objawienie Jana 6:17

Werset 6: Objawienie 19:17-18

Każdy z tych wersetów znajduje się w swoim kontekście i porusza różne aspekty Jezusowego Mesjaństwa.
=============================================
Odniosę się jeszcze do pytań konkretnie postawionych przez Dezertera:
Przysiągł Pan [JAHWE] i nie pożałuje: Tyś kapłanem na wieki według porządku Melchisedeka.
[5] Pan [JAHWE albo DAWID] po prawicy twojej Zetrze królów w dzień swego gniewu.

1
Dezerter pisze: 2023-12-26, 22:35 Czyzby Dawid był kapłanem na wzór Melchizedeka?
No chyba, nie chyba na pewno to o Jezusie- zgadzasz się Kaziku?, jeśli tak to nie wciskaj tam Dawida
Tak, myślę, że każdy prawowity, wierny przywódca Narodu Wybranego - Król - również Dawid był jednocześnie, w jakimś sensie, "kapłanem na wzór Melchizedeka".
Ale częściowo zgadzam się z tobą - uważam, że w sposób szczególny była to obietnica dotycząca przyszłości, która spełniona została w Jezusie Chrystusie.


2
Dezerter pisze: 2023-12-26, 22:35 A drugi argument - autorem psalmu według tradycji jest Dawid, czy chcesz nam powiedzieć, że Dawid sam o sobie pisze mój Pan :-o :-\
Jest to psalm, który miał być czytany przez wierzących - poddanych króla Izraela. Szczególnie podczas jego koronacji.
Jak najbardziej mógł być napisany z perspektywy trzeciej osoby. Język literacki pozwala na taką formę i jest to często stosowane.
Zresztą Biblia jest pełna takich nietypowych form jak na przykład "wkładania słów Jahwe w usta ludzi (np. Mojżesz, prorocy itd czy aniołów)


3
Dezerter pisze: 2023-12-26, 22:35 Trzeci- skoro to o Dawidzie, to po co Piotr przytacza to w tym momencie żydom :-o :-\
a jeśli o Jezusie/Synie, to wiadomo po co :)
29. Bracia! Niech mi wolno będzie wyraźnie powiedzieć, że patriarcha Dawid, który
umarł i został pochowany, a grób jego u nas dotychczas się znajduje,
30. jako prorok mówił o zmartwychwstaniu Mesjasza; pamiętał bowiem o szczególnej obietnicy Bożej, że potomek jego zasiądzie na tronie.
Oczywiście, przytaczajac psalm królewski Dawidowy, Piotr przytacza go by ogłosić, że Jezus jest teraz prawowitym królem - Mesajszem Izraela.
Jezus wstąpił na tron!

I jest to kulminacyjny moment, który wywiera potem na słuchających go Żydach ogromne wrażenie:
Dzieje 2:34-36 Bw
(34) Albowiem nie Dawid wstąpił do nieba, powiada bowiem sam: Rzekł Pan Panu memu: Siądź po prawicy mojej,
(35) Aż położę nieprzyjaciół twych Podnóżkiem stóp twoich.
(36) Niechże tedy wie z pewnością cały dom Izraela, że i Panem i Chrystusem uczynił go Bóg, tego Jezusa, którego wy ukrzyżowaliście.


koniec poprawek posta
Ostatnio zmieniony 2023-12-28, 12:05 przez kazik95, łącznie zmieniany 9 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 1

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-28, 15:21

Polecam konferencję Małgosi Pastewki z Sesji Apologetycznej w 2017 roku:

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Marek_Piotrowski » 2023-12-28, 15:25

Nie jest dla mnie jasne, @kazik95 , jaka jest Twoja teza - co usiłujesz udowodnić.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15112
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4251 times
Been thanked: 2981 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 2

Post autor: Dezerter » 2023-12-28, 15:57

Marek_Piotrowski pisze: 2023-12-28, 15:25 Nie jest dla mnie jasne, @kazik95 , jaka jest Twoja teza - co usiłujesz udowodnić.
I tu się odezwał w tobie Marku rasowy apologeta, którego w tobie nie cenie
Ja odbieram to co pisze Kazik, szczególnie w jego merytorycznej i niekonfrontacyjnej odpowiedzi , jako rozwijającej, jako jego wkład w pogłębienie rozumienia tego co mówił Piotr
ciesze się, że włączają się do tego wątku/działu osoby, które chcę pogłębić zrozumienie, a nie dążą do polemiki dla polemiki i udowadniania swoich partykularnych racji - nie po to jest ten dział :)
Biblie mamy jedną dla wszystkich chrześcijan :)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studium Dziejów Apostolskich”