Grzech świętokradztwa

Rozmowa na temat upadłego anioła, czyli szatana, jego cel w świecie, początek jego istnienia, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Flyweight
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Grzech świętokradztwa

Post autor: Flyweight » 2023-12-31, 23:38

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, żyłem w nieświadomości że masturbacja jest grzechem ciężkim, tak samo jak używanie przekleństw. Nie wyznawałem tego na spowiedzi. Mimo to przyjąłem komunię świętą. Czy popełniłem grzech świętokradztwa? Lub jakikolwiek inny?
Ostatnio zmieniony 2024-01-01, 09:48 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
krz30
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 675
Rejestracja: 16 wrz 2021
Has thanked: 170 times
Been thanked: 181 times

Re: Grzech świętokradztwa

Post autor: krz30 » 2024-01-01, 08:20

Witaj, kwestią jest, czy to była niewiedza zawiniona czy też nie. Możesz się zastanowić, na ile dokładnie dbałeś o poznanie nauczania Kościoła. Najlepiej zaś wszystkie te sprawy wyznać przy następnej spowiedzi, łącznie z uwzględnieniem wątpliwości.
Ostatnio zmieniony 2024-01-01, 09:48 przez Morkej, łącznie zmieniany 1 raz.
~Krzysztof

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3548
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 382 times

Re: Grzech świętokradztwa

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-01, 11:34

Flyweight pisze: 2023-12-31, 23:38 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, żyłem w nieświadomości że masturbacja jest grzechem ciężkim, tak samo jak używanie przekleństw. Nie wyznawałem tego na spowiedzi. Mimo to przyjąłem komunię świętą. Czy popełniłem grzech świętokradztwa? Lub jakikolwiek inny?
Jeśli byłeś nieświadomy to nie było to świętokradztwo.
Pytanie bardziej czy szukałeś prawdziwego nauczania czy wolales nie wiedzieć ,nie zgłębiać. Ale unikamy prawdy wszyscy. Wolimy nie wiedzieć.Z czasem wszystko przyjdzie.
Ksiądz może być zdziwiony na spowiedzi że nie wiedziałeś.Na to się przygotuj.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Grzech świętokradztwa

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-01-01, 11:59

krz30 pisze: 2024-01-01, 08:20 Witaj, kwestią jest, czy to była niewiedza zawiniona czy też nie. Możesz się zastanowić, na ile dokładnie dbałeś o poznanie nauczania Kościoła. Najlepiej zaś wszystkie te sprawy wyznać przy następnej spowiedzi, łącznie z uwzględnieniem wątpliwości.
Dokładnie tak.
Jeśli jest dokładnie tak, jak opisałeś, prawdopodobnie nie ma grzechu świętokradztwa (brak takiej intencji), natomiast ogólnie może być grzech zaniedbania.
Wyznać trzeba na spowiedzi i tam otrzymasz kompetentne pouczenie.

Awatar użytkownika
Flyweight
Początkujący
Początkujący
Posty: 58
Rejestracja: 17 gru 2023
Lokalizacja: Kraków
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 9 times
Been thanked: 5 times

Re: Grzech świętokradztwa

Post autor: Flyweight » 2024-01-01, 13:25

Gzresznik Upadający pisze: 2024-01-01, 11:34
Flyweight pisze: 2023-12-31, 23:38 Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus, żyłem w nieświadomości że masturbacja jest grzechem ciężkim, tak samo jak używanie przekleństw. Nie wyznawałem tego na spowiedzi. Mimo to przyjąłem komunię świętą. Czy popełniłem grzech świętokradztwa? Lub jakikolwiek inny?
Jeśli byłeś nieświadomy to nie było to świętokradztwo.
Pytanie bardziej czy szukałeś prawdziwego nauczania czy wolales nie wiedzieć ,nie zgłębiać. Ale unikamy prawdy wszyscy. Wolimy nie wiedzieć.Z czasem wszystko przyjdzie.
Ksiądz może być zdziwiony na spowiedzi że nie wiedziałeś.Na to się przygotuj.
Tak naprawdę to miałem to gdzieś czy to grzech czy nie. Przez ostatnie lata mojego życia zwątpiłem w Boga i dopiero grudzień przyniósł nawrócenie.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3548
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 160 times
Been thanked: 382 times

Re: Grzech świętokradztwa

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-01-01, 13:56

Powoli będziesz rosnąć. Z czasem. Z modlitwą... Itp.
Witaj po " jasnej stronie mocy"

ODPOWIEDZ