Kazanie na Górze

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: sądzony » 2024-02-09, 12:52

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-09, 12:41 ...ale zdecydowanie nie ograniczałbym znaczeń wyłącznie do tego klucza. Moim zdaniem jest to znaczenie raczej drugorzędne.
Ale nie ma co się chyba spierać.
Nigdy nie ma co się ograniczać, a w szczególności co do znaczeń ;)
Moim zdaniem są one, znaczenia, równorzędne w zależności od tego gdzie obecnie się znajduję.
Warzna jest otwartość i nieskostnienie.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-09, 23:32

Jak rozumiecie tę "sól"?
Czy jako ten składnik, który wydobywa smak?
Czy jako ten składnik, który konserwuje?
Jak to zharmonizować z resztą Kazania na Górze?


‭‭Ewangelia według św. Mateusza‬ ‭5:13‬ ‭BW1975‬‬

[13] Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana.

https://bible.com/bible/3490/mat.5.13.BW1975


Parafraza TheMessage

[13] "Pozwólcie, że powiem Wam, dlaczego tu jesteście.
Jesteście tutaj, aby być solą, która wydobywa Boże smaki z tej ziemi.
Jeśli stracicie swoją słoność, jak ludzie będą smakować pobożność?
Stracicie swoją użyteczność i skończycie w śmieciach.
Ostatnio zmieniony 2024-02-09, 23:33 przez kazik95, łącznie zmieniany 1 raz.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-10, 22:25

kazik95 pisze: 2024-02-09, 23:32 Jak rozumiecie tę "sól"?
Czy jako ten składnik, który wydobywa smak?
Czy jako ten składnik, który konserwuje?
Jak to zharmonizować z resztą Kazania na Górze?


‭‭Ewangelia według św. Mateusza‬ ‭5:13‬ ‭BW1975‬‬

[13] Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana.

https://bible.com/bible/3490/mat.5.13.BW1975


Parafraza TheMessage

[13] "Pozwólcie, że powiem Wam, dlaczego tu jesteście.
Jesteście tutaj, aby być solą, która wydobywa Boże smaki z tej ziemi.
Jeśli stracicie swoją słoność, jak ludzie będą smakować pobożność?
Stracicie swoją użyteczność i skończycie w śmieciach.
Ktoś mi kiedyś zwrócił uwagę, że rozważając jakikolwiek temat z Nowego Testamentu warto sprawdzić, czy nie odwołuje się jakoś do Starego Testamentu.

Sól występuje przy składaniu ofiar i jest w jakiś sposób związana z przymierzem z Bogiem:

‭‭III Księga Mojżeszowa‬ ‭2:13‬ ‭BW1975‬‬

[13] Każdą twoją ofiarę z pokarmów posolisz; żadnej twojej ofiary z pokarmów nie pozbawisz soli przymierza Boga twego. Przy każdej ofierze swojej składać będziesz i sól.

https://bible.com/bible/3490/lev.2.13.BW1975


Dodano po 8 minutach 46 sekundach:

‭‭Księga Ezechiela‬ ‭43:24‬ ‭BW1975‬‬

[24] Te zwierzęta złożycie przed Panem; kapłani posypią je solą i złożą je Panu jako ofiarę całopalną.

https://bible.com/bible/3490/ezk.43.24.BW1975


Dodano po 53 sekundach:

‭‭IV Księga Mojżeszowa‬ ‭18:19‬ ‭BW1975‬‬

[19] Wszystkie dary ofiarne z obrzędu podnoszenia z rzeczy poświęconych, które synowie izraelscy składać będą Panu, oddałem tobie i twoim synom, i twoim córkom, według wieczystego prawa. Jest to wieczyste przymierze soli przed Panem dla ciebie i twojego potomstwa.

https://bible.com/bible/3490/num.18.19.BW1975


Dodano po 2 minutach 5 sekundach:
Sól użyta była do uzdrowienia i oczyszczenia wody:

‭‭II Księga Królewska‬ ‭2:20‭-‬21‬ ‭BW1975‬‬

[20] A on rzekł do nich: Przynieście mi nową misę i nasypcie do niej soli. I przynieśli mu. [21] Wtedy on poszedł do źródła wody i wrzucił do niej sól, mówiąc: Tak mówi Pan: Uzdrowiłem tę wodę, nie wyjdzie z niej odtąd ani śmierć, ani poronienie.

https://bible.com/bible/3490/2ki.2.20.BW1975


Dodano po 1 minucie 37 sekundach:
Posypanie zdobytej ziemi solą:

‭‭Księga Sędziów‬ ‭9:45‬ ‭BW1975‬‬

[45] Następnie nacierał Abimelech na miasto przez cały ten dzień, zdobył miasto a lud, który był w nim, wybił do nogi, miasto zrównał z ziemią i posypał miejsce to solą.

https://bible.com/bible/3490/jdg.9.45.BW1975


Dodano po 1 minucie 43 sekundach:
Niezrozumiałe:

‭‭Księga Sofoniasza‬ ‭2:9‬ ‭BW1975‬‬

[9] Dlatego jako żyję Ja — mówi Pan Zastępów, Bóg Izraela — Moab stanie się jak Sodoma, a synowie Ammonowi jak Gomora, miejscem bujnych pokrzyw i dołem solnym, i pustynią po wszystkie czasy. Resztki mojego ludu złupią ich, a pozostali z mojego narodu posiądą ich.

https://bible.com/bible/3490/zep.2.9.BW1975


Dodano po 53 sekundach:

‭‭V Księga Mojżeszowa‬ ‭29:21‭-‬22‬ ‭BW1975‬‬

[21] I powie następne pokolenie, wasi synowie, którzy powstaną po was, i cudzoziemiec, który przyjdzie z ziemi dalekiej, gdy zobaczą klęski tej ziemi i schorzenia, którymi ją Pan porazi: [22] Cała jej gleba jest siarką, solą i pogorzeliskiem. Nie będzie obsiewana, nic na niej nie wyrośnie, nie wzejdzie na niej żadna trawa, Będzie jak zwaliska Sodomy i Gomory, Admy i Seboim, które Pan obrócił w gruzy w swoim gniewie i zapalczywości.

https://bible.com/bible/3490/deu.29.21.BW1975


Dodano po 1 minucie 35 sekundach:

‭‭Księga Ezechiela‬ ‭47:11‬ ‭BW1975‬‬

[11] Lecz jego bagna i bajora nie będą zdrowe, będą przeznaczone do zdobywania soli.

https://bible.com/bible/3490/ezk.47.11.BW1975


Dodano po 6 minutach 15 sekundach:
Związek ziemi z solą wydaje się polegać na oczyszczeniu i wypaleniu ziemi z zanieczyszczeń.

Ponadto na nadaniu smaku Ziemi w drodze do Nowej Ziemi.

Jako dodatkowe znaczenie wymieniłbym składanie ziemi w ofierze Bogu.

Dodano po 6 minutach 40 sekundach:
Inny spekt soli z lisów Pawła:

‭‭List św. Pawła do Kolosan‬ ‭4:6‬ ‭BW1975‬‬

[6] Mowa wasza niech będzie zawsze uprzejma, zaprawiona solą, abyście wiedzieli, jak macie odpowiadać każdemu.

https://bible.com/bible/3490/col.4.6.BW1975
Ostatnio zmieniony 2024-02-10, 22:57 przez kazik95, łącznie zmieniany 2 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-10, 23:41

Związek ziemi z solą wydaje się polegać na oczyszczeniu i wypaleniu ziemi z zanieczyszczeń.
Nie za bardzo...
Zdobywcy w Starożytności posypywali solą te miasta, które miały się nigdy nie odrodzić.
Na przykład, kiedy podczas III Wojny Punickiej (149-146 pne) Rzymianie zdobyli Kartaginę, posypali ją solą (dziś bywa to kwestionowane), by się nigdy nie odrodziła (bardziej psychologiczne działanie, choć fizycznie posypanie powodowało brak wegetacji roślin).

Oczywiście sól ma wiele znaczeń. Rzeczywiście, ofiary ST nacierano solą Kpł 2, 13 "Każdy dar należący do ofiary pokarmowej ma być posolony. Niech nie brakuje soli przymierza Boga twego przy żadnej ofierze pokarmowej. Każdy dar posypiesz solą."

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-11, 07:11

U Ezechiela rozdział 16 jest info o nacieraniu niemowląt solą

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13805
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2023 times
Been thanked: 2206 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: sądzony » 2024-02-11, 08:46

A ja mam takie pytanie nieco poza konkursem. Wie ktoś może czy sól jest jedyną przyprawą, która jest jednocześnie minerałem?
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-11, 22:07

sądzony pisze: 2024-02-11, 08:46 A ja mam takie pytanie nieco poza konkursem. Wie ktoś może czy sól jest jedyną przyprawą, która jest jednocześnie minerałem?
Dobre pytanie. Nie wiem, ale nie znam innej przyprawy minerału. :-bd

Ponieważ w Mt 5:13 sól jest opisana w kontekście smaku (gdy sól straci swój smak ...) to jednak sugeruje to, że chodzi o nadanie smaku ludzkości, ziemi, światu itd.

Tak w ogóle czytając słowa "wy jesteście solą ziemi" wyobrażam sobie jak Bóg posypuje ziemię ludźmi wierzącymi w Jezusa.

Obraz trochę podobny do przypowieści o siewcy, gdy siewca sypie na ziemię ziarno Słowa Bożego.

Tutaj Bóg wydobywa ze świata, z ziemi, z ludzkości to co najlepsze, zmienia "smak" ludzkości "posypując" świat ludźmi Nowego Świata.
Ostatnio zmieniony 2024-02-11, 22:47 przez kazik95, łącznie zmieniany 5 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-12, 09:32

Taka ciekawostka językowa.

Zauważyłem, że w Mt 5:13 nie jest napisane dosłownie że sól "straci smak"
Tam jest napisane dosłownie: "jeśli zaś sól mōranthē"

Interlinia Popowskiego:
Obrazek

Słówko mōranthē dosłownie według słowników znaczy <Strong G3471> uczynić głupotą, być bezużyteczny;

Wydaje się, że bardziej pasowałoby tu dosłowne:
Biblia paulistów: "jeśli sól straci swoją właściwość,"
Kowalski: "Gdy jednak sól moc swoją utraci,"
NPD parafrazuje to tak: "Pilnujcie się jednak, żebyście nie stracili rozumu"

Ciekawe czy mogłoby być też coś w stylu "jeśli sól zepsuje się"?
Ale sól się chyba raczej nie psuje ;)

Inne użycie słówka mōranthē jest tylko w dwóch wersetach NT:
Rz 1:22 BT: Podając się za mądrych stali się głupimi.
1Kor 1:20 BT: Gdzie jest mędrzec? Gdzie uczony? Gdzie badacz tego, co doczesne? Czyż nie uczynił Bóg głupstwem mądrości świata?

Oraz w 4 wersetach LXX, ale również w sensie związanym z glupotą

Różne polskie przekłady mają werset z KnG Mt 5:13 jak niżej:

Mat 5:13 BB "Wy jesteście sól zieme. A jeśli sól smak straci, czymże solić będą? Do niczego się już nie godzi, jedno aby była precz wyrzucona i podeptana od ludzi."

Mat 5:13 EKU "Wy jesteście solą ziemi. Jeżeli sól utraci swoją moc, to jak można przywrócić jej smak? Nie nadaje się już do niczego, zostanie więc wyrzucona i podeptana przez ludzi."

Mat 5:13 BG "Wy jesteście sól ziemi; jeźli tedy sól zwietrzeje, czemże solić będą? Do niczego się już nie zgodzi, tylko aby była precz wyrzucona i od ludzi podeptana."

Mat 5:13 WUJ "Wy jesteście sól ziemie. A jeśli sól zwietszeje, czem solona będzie? Ninacz się więcej niezgodzi, jedno, aby była precz wyrzucona, i podeptana od ludzi."

Mat 5:13 LUB "Wy jesteście solą ziemi. Jeżeli sól utraci swój smak, czym ją posolić? Na nic się już nie zda tylko na wyrzucenie precz, żeby była podeptana przez ludzi."

Mat 5:13 PAU "Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól straci swoją właściwość, czym się ją posoli? Nie nadaje się do niczego, chyba tylko na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi."

Mat 5:13 BP "Wy jesteście solą ziemi, a jeśli sól utraci swój smak, to czym go przywrócić? Nie przydaje się na nic! Wyrzuca się ją z domu i ludzie ją podepczą."

Mat 5:13 BT2 "Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi."

Mat 5:13 BT4 "Wy jesteście solą dla ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi."

Mat 5:13 BT5 "Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól utraci swój smak, czymże ją posolić? Na nic się już nie przyda, chyba na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi."

Mat 5:13 BW "Wy jesteście solą ziemi; jeśli tedy sól zwietrzeje, czymże ją nasolą? Na nic więcej już się nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i przez ludzi podeptana."

Mat 5:13 BR "Wy jesteście solą ziemi. Jeśli tedy sól zwietrzeje, czym ją samą solić się będzie? Na nic się już więcej nie zda, jak tylko by ją wyrzucić na zewnątrz, gdzie zostanie podeptana przez ludzi."

Mat 5:13 DAB "Wy jesteście solą ziemi. A jeśliby sól zwietrzała, czymże się solić będzie? Na nic się już nie przyda, tylko aby była precz wyrzucona i podeptana przez ludzi."

Mat 5:13 SNPD "Wy jesteście solą ziemi; jeśli zaś sól zwietrzeje, czym się ją nasala? Do niczego jest już nieprzydatna, poza wyrzuceniem na zewnątrz, na podeptanie przez ludzi."

Mat 5:13 SNP "Wy jesteście solą ziemi. Gdyby sól zwietrzała, nikt smaku by jej nie przywracał. Byłaby nieprzydatna, w sam raz do wyrzucenia i podeptania przez ludzi."

Mat 5:13 KOW "Wy jesteście solą ziemi. Gdy jednak sól moc swoją utraci, czymże jej smak przywrócicie? Na nic się już nie zda; wyrzuca się ją, a ludzie ją podepczą."

Mat 5:13 BGN "Wy jesteście solą ziemi; a jeśli sól by zwietrzała, czym będzie posolona? Do niczego już nie ma mocy, tylko aby na zewnątrz wyrzucona, wzgardzaną być przez ludzi."

Mat 5:13 NPD "Jeśli chcecie być moimi uczniami, musicie być jak sól dobrej jakości, którą wydobywa się z głębin ziemi. Pilnujcie się jednak, żebyście nie stracili rozumu i nie zmieszali się ze szlamem ani z brudem tego świata. W takiej bowiem sytuacji stracilibyście swoją czystość i charakter. Bylibyście wtedy jak zanieczyszczona sól, która stała się bezużyteczna ! Taką sól wyrzuca się na zewnątrz , gdzie każdy ją depcze, ponieważ do niczego się już nie nadaje!"

Mat 5:13 RAK "Wy jesteście sól ziemie; a jeśli sól smak straci, czymże zasolona będzie? do niczego mocy nie ma więcej, jedno aby była wyrzucona precz, i podeptana od ludzi."

Mat 5:13 POP "Wy jesteście solą ziemi. Lecz jeśli sól straci swój smak, czy da się ona czymkolwiek posolić? Już do niczego się nie nadaje, chyba do wyrzucenia na dwór i podeptania przez ludzi."

Mat 5:13 NWT-PL 1994 ""Wy jesteście solą ziemi; ale jeśli sól straci swą siłę, jakże zostanie przywrócona jej słoność? Na nic się już nie przyda, tylko na wyrzucenie na zewnątrz, aby ludzie po niej deptali."

Mat 5:13 NWT-PL 2017 „Wy jesteście solą ziemi. Ale jeśli sól straci swój słony smak, to czy da się go przywrócić? Taka sól na nic się już nie przyda. Można ją tylko wyrzucić na zewnątrz, gdzie ludzie będą po niej deptać."

Mat 5:13 TPNT "Wy jesteście solą ziemi; natomiast jeśli sól straci swój smak, czym ją posolą? Nie ma już nic ze swej siły, nadaje się tylko by zostać wyrzuconą na zewnątrz i deptaną przez ludzi."

Mat 5:13 STERN "Jesteście solą dla Ziemi. Jeśli jednak sól utraci smak, jak na nowo uczynić ją słoną? Do niczego już się nie nada, tylko na wyrzucenie i zdeptanie przez ludzi."

Mat 5:13 PSZ "Jesteście solą tej ziemi. Co jednak zrobić z solą, gdy straci smak? Jeśli nie ma już swej mocy, po prostu się ją wyrzuca, aby ja ludzie podeptali – bo nie ma żadnej wartości."

Mat 5:13 TRO "υμεις hymeis Wy G5210 WTP-2NP εστε este jesteście G2075 WTV-PXI-2P το to G3588 WTT-NSN αλας halas sól G217 WTN-NSN της tēs G3588 WTT-GSF γης gēs ziemi G1093 WTN-GSF εαν ean jeśli G1437 WTCOND δε de zaś G1161 WTCONJ το to G3588 WTT-NSN αλας halas sól G217 WTN-NSN μωρανθη mōranthē zostałaby pozbawiona smaku – zostałaby uczyniona mdłą G3471 WTV-APS-3S εν en w G1722 WTPREP τινι tini czym G5101 WTI-DSN αλισθησεται halisthēsetai zostanie posolona G233 WTV-FPI-3S εις eis na G1519 WTPREP ουδεν ouden nic G3762 WTA-ASN ισχυει ischyei jest silna G2480 WTV-PAI-3S ετι eti już G2089 WTADV ει ei jeśli G1487 WTCOND μη mē nie G3361 WTPRT-N βληθηναι blēthēnai zostać wyrzuconą G906 WTV-APN εξω eksō na zewnątrz – poza G1854 WTADV και kai i G2532 WTCONJ καταπατεισθαι katapateisthai być deptaną G2662 WTV-PPN υπο hypo przez G5259 WTPREP των tōn G3588 WTT-GPM ανθρωπων anthrōpōn ludzi G444 WTN-GPM"

Mat 5:13 UBG "Wy jesteście solą ziemi; lecz jeśli sól zwietrzeje, czym ją posolą? Na nic się już nie przyda, tylko na wyrzucenie i podeptanie przez ludzi."

Mat 5:13 WSP "Wy jesteście dla świata jak sól; gdy sól straci moc, nadaje się tylko do wyrzucenia."
Ostatnio zmieniony 2024-02-12, 10:05 przez kazik95, łącznie zmieniany 4 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Andej » 2024-02-12, 09:38

A jeśli sól straci słoność, czymże słonić będą?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Gzresznik Upadający
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3469
Rejestracja: 21 cze 2021
Has thanked: 159 times
Been thanked: 361 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Gzresznik Upadający » 2024-02-12, 10:10

U Marka 9 42 i dalej jest dopisany kontekst I jest fragmenty że kazdy ogniem bedzie posolony.
Mi to trochę też kojarzy z tekstami listów Pawła na temat wypróbowania , przejscia niejako przez ogień...
ITD ITP

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-12, 11:49

@You
Czy ja i Ty jesteśmy solą ziemi?
Ostatnio zmieniony 2024-02-12, 11:51 przez kazik95, łącznie zmieniany 4 razy.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-12, 11:57

Taki niuans: czemu w oryginale greckim to samo kazanie w Ewangelii wg św. Mateusza jest wygłaszane na górze (Mt 5,1), a u św. Łukasza na równinie (Łk 6,17)?
Ks. prof. Mariusz Rosik zwraca uwagę, iż tekst grecki jest "przekładem" terminów aramejskich (w tym języku mówili na codzień apostołowie i zapewne Jezus). A w aramejskim słowo "taurah" oznacza zarówno ""górę"" jak i "pole".
(za http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... poliglota/)"

Inne hipotezy:
  • Mateusz mógł przenieść nauczanie na górę, gdyż jego zamiarem było ukazanie Jezusa jako nowego Mojżesza (a Mojżesz wszedł na górę by dać Dekalog).
  • Jezus mógł po prostu powtarzać to samo nauczanie w różnych miejscach (nauczał przecież przez 3 lata!)"
Ostatnio zmieniony 2024-02-12, 12:06 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
kazik95
Biegły forumowicz
Biegły forumowicz
Posty: 1807
Rejestracja: 20 lis 2023
Has thanked: 463 times
Been thanked: 224 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: kazik95 » 2024-02-12, 12:20

Marek_Piotrowski pisze: 2024-02-12, 11:57 Taki niuans: czemu w oryginale greckim to samo kazanie w Ewangelii wg św. Mateusza jest wygłaszane na górze (Mt 5,1), a u św. Łukasza na równinie (Łk 6,17)?
Ks. prof. Mariusz Rosik zwraca uwagę, iż tekst grecki jest "przekładem" terminów aramejskich (w tym języku mówili na codzień apostołowie i zapewne Jezus). A w aramejskim słowo "taurah" oznacza zarówno ""górę"" jak i "pole".
(za http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc ... poliglota/)"

Inne hipotezy:
  • Mateusz mógł przenieść nauczanie na górę, gdyż jego zamiarem było ukazanie Jezusa jako nowego Mojżesza (a Mojżesz wszedł na górę by dać Dekalog).
  • Jezus mógł po prostu powtarzać to samo nauczanie w różnych miejscach (nauczał przecież przez 3 lata!)"
Ja się skłaniam ku tej hipotezie, że Księgi Biblijne i również Ewangelie to dzieła literackie świadomie skomponowane.
NIe chodzi tu o jakieś manipulowanie nauczaniem Jezusa, ale o umiejscowieniem go w jakimś wymownym, symbolicznym schemacie.
U Mateusza włąśnie Jezus wydaje się być nowym Mojżeszem.
Stąd pięć mów - jak nowy pięcioksiąg.
O, jak dobre życie mam do zaoferowania pod Panowaniem Bożym ludziom, którzy dzisiaj są w kiepskiej kondycji duchowej/psychicznej
[Jezus - Kazanie na Górze]

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19128
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2635 times
Been thanked: 4642 times
Kontakt:

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-02-12, 12:42

kazik95 pisze: 2024-02-12, 12:20 Ja się skłaniam ku tej hipotezie, że Księgi Biblijne i również Ewangelie to dzieła literackie świadomie skomponowane.
NIe chodzi tu o jakieś manipulowanie nauczaniem Jezusa, ale o umiejscowieniem go w jakimś wymownym, symbolicznym schemacie.
U Mateusza włąśnie Jezus wydaje się być nowym Mojżeszem.
Stąd pięć mów - jak nowy pięcioksiąg.
Zgadzam się - Ewangelia to katecheza wczesnego Kościoła.

Ale to nie znaczy, że owa kompozycja nie jest tylko swoistą interpretacją.
Góra Błogosławieństw (domniemana, bo nie znamy jej dokładnego położenia, ale okoliczne wyglądają podobnie) ma całkiem sporo płaskowyżów:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Ostatnio zmieniony 2024-02-12, 12:46 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4218 times

Re: Kazanie na Górze

Post autor: Andej » 2024-02-12, 12:45

kazik95 pisze: 2024-02-12, 12:20 świadomie skomponowane.
Czy można przypuszczać, że były nieświadomie napisane?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”