Dzieje Apostolskie 14

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15108
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Dzieje Apostolskie 14

Post autor: Dezerter » 2024-03-17, 22:25

Kontynuujemy pierwsza podróż misyjną Barnaby i Pawła, która trwała prawie 3 lata, a my ją załatwimy w dwóch rozdziałach 13 i 14,
wyruszyli więc do Ikonium ...

(1) W Ikonium zdarzyło się podobnie: weszli do synagogi żydowskiej i przemawiali tak, że mnóstwo Żydów i Greków uwierzyło.
(2) Ci jednak spośród Żydów, którzy nie uwierzyli, podburzali i źle usposabiali pogan przeciw braciom.
(3) Przebywali tam dość długo przemawiając odważnie, pełni ufności do Pana, który potwierdzał słowo swojej łaski przez cuda i znaki, jakie się działy przez ich ręce. (4) Ludność miasta podzieliła się: jedni byli za Żydami, inni zaś za apostołami. (5) Gdy się dowiedzieli, że rozjątrzeni poganie i Żydzi ze swymi przełożonymi chcieli ich znieważyć i ukamienować, (6) uciekli do miast Lykaonii, do Lystry i Derbe oraz okolicy (7) i tam głosili dobrą nowinę.
(8) W Lystrze żył pewien człowiek o bezwładnych nogach, kaleka od urodzenia, który nigdy jeszcze nie chodził. (9) Słuchał on przemówienia Pawła, który spojrzał na niego przenikliwym wzrokiem, a przekonany, że ma wiarę, dzięki której może być uzdrowiony, (10) powiedział donośnym głosem: Stań prosto na nogach!, a on poderwał się i zaczął chodzić. (11) Tłumy zaś widząc, czego Paweł dokonał, mówiły w swoim likaońskim języku: Bogowie w ludzkiej postaci zstąpili do nas,
(12) nazywając Barnabę Zeusem, a Pawła Hermesem, ponieważ Paweł wtedy przemawiał.
(13) Kapłan Zeusa z podmiejskiej świątyni przyprowadził woły i przyniósł wieńce przed bramę, i razem z tłumem chciał złożyć ofiarę.
(14) Słysząc to apostołowie Paweł i Barnaba rozdarli szaty i wpadli w tłum z krzykiem:
(15) Ludzie, co wy czynicie, przecież my, podobnie jak wy, jesteśmy tylko ludźmi, podlegającymi cierpieniom. Głosimy wam dobrą nowinę, abyście odstąpili od rzeczy próżnych do Boga żywego, który stworzył niebo i ziemię, morza i wszystko, co się w nich znajduje. (16) W minionych wiekach pozwolił On wszystkim narodom chodzić własnymi drogami, (17) nie przestając jednak dawać świadectwa o sobie i udzielać dobrodziejstw: zsyłał bowiem deszcz z nieba w czasie urodzaju, dawał pokarm i radość sercom waszym.
(18) Tymi słowami z trudem powstrzymywali ich od złożenia im ofiary.
(19) Tymczasem z Antiochii i Ikonium przybyli Żydzi podburzając tłumy, obrzucili Pawła kamieniami i wywlekli go za miasto sądząc, że nie żyje. (20) Gdy jednak obstąpili go uczniowie, podniósł się i wszedł do miasta. Następnego dnia udał się z Barnabą do Derbe.
(21) Głosząc dobrą nowinę w tym mieście, zdobyli sobie sporą liczbę uczniów, a potem wrócili do Lystry, Ikonium i Antiochii. (22) Umacniając przekonania uczniów, zachęcali ich do wytrwania w wierze tymi słowami:
Trzeba pokonać wiele trudności, by wejść do królestwa Bożego.
(23) Przez wkładanie rąk w czasie postów i modlitw powoływali w każdym Kościele prezbiterów, powierzając ich Panu, w którego uwierzyli.
(24) Następnie przeszli przez Pizydię i doszli do Pamfilii. (25) Kiedy skończyli nauczanie w Perge, przybyli do Attalii. (26) Stamtąd popłynęli do Antiochii, gdzie za łaską Bożą byli wyznaczeni do dzieła, które właśnie wykonali.
(27) Po swym przybyciu opowiedzieli zebranemu tam Kościołowi, jak wielkich rzeczy dokonał Bóg będąc z nimi i jak poganom otworzył bramy wiary. (28) Pozostali wśród uczniów dłuższy czas.


Dodano po 24 minutach 52 sekundach:
Mam lepszą mapkę podróży misyjnych Pawła i Barnaby
Obrazek
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: konserwa » 2024-03-18, 11:13

przepraszam, ze taki konserwowy smerf maruda ....
ale ...
Mnie juz od dawna intryguje ten fragment.
Czy to moje antycharyzmaniackie skrzywienie ...?
Ale - czyz apostolowie nie zostali przyjeci niczym wspolczesne gwiazdy charyzmatyczne, co jak widac odrzucili i skorygowali na "wlasciwa strone mocy"?

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15108
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: Dezerter » 2024-03-18, 21:13

konserwa pisze: 2024-03-18, 11:13 przepraszam, ze taki konserwowy smerf maruda ....
ale ...
Mnie juz od dawna intryguje ten fragment.
Czy to moje antycharyzmaniackie skrzywienie ...?
Ale - czyz apostolowie nie zostali przyjeci niczym wspolczesne gwiazdy charyzmatyczne, co jak widac odrzucili i skorygowali na "wlasciwa strone mocy"?
Na każdym spotkaniu charyzmatycznym jakim byłem (a widziałem kilka "gwiazd" charyzmatycznych) gdy rozlegały się brawa dla nich, to każdy mówił - to dla Niego wskazując na Jezusa, albo "brawa dla Jezusa"
więc jak najbardziej "skorygowali na "wlasciwa strone mocy"
ale wróćmy do Dz 14 - zapraszam do komentowania
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: konserwa » 2024-03-18, 21:24

Oj, a jednak gwiazdorstwo wskazuje na gwiazdorstwo.
Ja jak najbardziej uwazam, ze to co napisalem to jest w temacie ... i nie otrzymalem satysfakcjonujacego wyjasnienia tematycznosci tematu.
Bo - dlaczego ten fragment wlasnie zajal sie takimi postawami sluchaczy, ktorzy przeciez zadzialali pelni entuzjazmu i nawet z jakas duchowoscia.
Nie wiem, czy napisalem zrozumiale.
prosze - nie uciekajmy do przodu, bo ta kwestia widocznie zostala przywolana jako wazna w kontekscie ewangelizowania ( no, ktoos zauwazyl, ze trzeba to opisac i mial ku temu jakies powody). A jesli Duch Swiety dziala przywoluje w Pismie taki tekst do wpisu, to cos jest na rzeczy.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15108
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: Dezerter » 2024-03-18, 21:50

konserwa pisze: 2024-03-18, 21:24 Oj, a jednak gwiazdorstwo wskazuje na gwiazdorstwo.
Ja jak najbardziej uwazam, ze to co napisalem to jest w temacie ... i nie otrzymalem satysfakcjonujacego wyjasnienia tematycznosci tematu.
Bo - dlaczego ten fragment wlasnie zajal sie takimi postawami sluchaczy, ktorzy przeciez zadzialali pelni entuzjazmu i nawet z jakas duchowoscia.
Nie wiem, czy napisalem zrozumiale.
prosze - nie uciekajmy do przodu, bo ta kwestia widocznie zostala przywolana jako wazna w kontekscie ewangelizowania ( no, ktoos zauwazyl, ze trzeba to opisac i mial ku temu jakies powody). A jesli Duch Swiety dziala przywoluje w Pismie taki tekst do wpisu, to cos jest na rzeczy.
Nie wiem o jakim gwiazdorstwie myślisz, ja ci opowiadam czego doświadczyłem
np Taki Antonello i Enrike, światowej sławy charyzmatycy, jak byli w moim Inowrocławiu na Forum Charyzmatycznym to nie oni *-:) w kluczowym momencie spotkania, nakładali ręce na ludzi (którzy jak wiesz w 50% padają), tylko ...
najpierw zgodnie z wezwaniem Jezusa by pozwolono dzieciom przychodzić do Mnie, (niewinnym, bezgrzesznym czystym )
zaprosili matki z małymi dziećmi na ręku, pomodlili się razem z nimi w małym gronie i później posłali je, by to dzieci błogosławiły zebranych i na nich nakładały ręce i tak się działo
a później takie Boże dziecko dotknęło mnie przekazując błogosławieństwo od Jezusa
było to dla mnie bardzo mocne duchowo przeżycie i pamiętam je do dzisiaj
Skromność i unikanie pychy i uznania, czy uwielbienia przez "bożych osiołków" jak siebie nazywają, było wręcz wzorcowe i zgodne z tym co zrobili Barnaba i Paweł .
Zacytuj mi polskiego charyzmatyka, który mówi, że to on uzdrawia a nie Jezus- mówmy o faktach a nie o twoich wyobrażeniach czy doświadczeniach od zielonych. Spotkałeś osobiście Mikołaja Kapustę na Sesji - charyzmatyka z krwi i kości - doświadczyłeś gwiazdorstwa z jego strony? Tec jest charyzmatykiem i co ? A może biskup Siemieniewski gwiazdorzy?
Ja poznałem skromnych ludzi (oczywiście nie wszystkich) i słuchających w tym względzie Słowa.
Ostatnio zmieniony 2024-03-18, 21:55 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: konserwa » 2024-03-18, 22:15

No tak ... ... ... czyli show, emocje itp.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 750
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 114 times
Been thanked: 70 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: marcin » 2024-03-18, 22:49

Dez, ale biskup jaki by nie byl to z samego bycia biskupem jest jednoczesnie charyzmatykiem.
W ogole nie rozumiem po co w Kosciele jacys swieccy charyzmatycy, czyzby ksieza i biskupi potracili swoje charyzmaty?
Samo to jezdzenie po roznych parafiach jest gwiazdorstwem.
Przeciez w kazdej parafii kazdy ksiadz moze poprowadzic jakakolwiek modlitwe czy Msze Sw. o czyjes uzdrowienie bez jakiejkolwiek obecnosci jakiegokolwiek charyzmatyka, tym bardziej swieckiego.
Ostatnio zmieniony 2024-03-18, 22:54 przez marcin, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15108
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: Dezerter » 2024-03-18, 22:51

konserwa pisze: 2024-03-18, 22:15 No tak ... ... ... czyli show, emocje itp.
Chcesz? show i emocje - bardzo proszę:
8) W Lystrze żył pewien człowiek o bezwładnych nogach, kaleka od urodzenia, który nigdy jeszcze nie chodził. (9) Słuchał on przemówienia Pawła, który spojrzał na niego przenikliwym wzrokiem, a przekonany, że ma wiarę, dzięki której może być uzdrowiony, (10) powiedział donośnym głosem: Stań prosto na nogach!, a on poderwał się i zaczął chodzić. (11) Tłumy zaś widząc, czego Paweł dokonał, mówiły w swoim likaońskim języku: Bogowie w ludzkiej postaci zstąpili do nas,
(12) nazywając Barnabę Zeusem, a Pawła Hermesem, ponieważ Paweł wtedy przemawiał.
(13) Kapłan Zeusa z podmiejskiej świątyni przyprowadził woły i przyniósł wieńce przed bramę, i razem z tłumem chciał złożyć ofiarę.
(14) Słysząc to apostołowie Paweł i Barnaba rozdarli szaty i wpadli w tłum z krzykiem:
(15) Ludzie, co wy czynicie, przecież my, podobnie jak wy, jesteśmy tylko ludźmi,(...)
(18) Tymi słowami z trudem powstrzymywali ich od złożenia im ofiary.
(19) Tymczasem z Antiochii i Ikonium przybyli Żydzi podburzając tłumy, obrzucili Pawła kamieniami i wywlekli go za miasto sądząc, że nie żyje. (20) Gdy jednak obstąpili go uczniowie, podniósł się i wszedł do miasta
.
WOW najpierw charyzmatyk, by zwrócić na siebie uwagę spojrzał przenikliwym wzrokiem i donośnym głosem, by go wszyscy słyszeli, widzieli i zauważyli jego spektakularny cud, nagłego uzdrowienia,
i gdzie to uczynił? - w ciemnej izdebce, go uzdrowili?,
NIE!, tylko wśród tłumów - o zgrozo, o pycho, co za gwiazdy x_x
konserwo, mam nadzieję, że tak reagujesz: ~x(
Ale na tym nie koniec bo przybył pogański kapłan z ofiarami i wieńcem by im złożyć, założyć
A co na to Apostołowie? - na pewno nie zrobili show i nie okazali emocji - zobaczmy:
rozdarli szaty i wpadli w tłum z krzykiem: - o zgrozo, konserwo czy ty to widzisz, tą scenę x_x %-( - mam nadzieję, że po konserwatywnemu tak reagujesz [-x [-(
Ale powstrzymali ich #:-s i ... dalej już był na pewno dostojny spokój i powaga trydencka - zobaczmy:
podburzając tłumy, obrzucili Pawła kamieniami i wywlekli go za miasto sądząc, że nie żyje. (20) Gdy jednak obstąpili go uczniowie, podniósł się i wszedł do miasta - o zgrozo o upadku :(( - znów show i emocje - co ten Łukasz promuje :-w :
podburzone tłumy, atakują wysłanników a samego Pawła wywlekają za miasto i kamienują, a ten showmen niepoprawny, ożywa i wraca do miasta - jakie tam po jego powrocie musiały być emocje i show...
to już nawet nie będę myślał i opisywał, bo chyba nie zasnę przez tych charyzmatyków Pawła i Barnabę
- dobrze, że nasi współcześni są dużo spokojniejsi i nie robią takiego show i emocji

Ps
ironia i przesada zamierzone - czytać i rozumieć w kontekście dyskusji z moimi kolegami
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 750
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 114 times
Been thanked: 70 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: marcin » 2024-03-18, 22:58

Dez, ale Pawel nie byl tam w celu uzdrawiania, tylko nauczal, a przy tym zauwazyl wiare tego inwalidy, a nie rozglaszal chodzcie bede uzdrawial. W ogole to zwrocil sie do pojedynczej osoby ktora natychmiast wyzdrowiala. Widziales cos takiego na tych spedach uzdrowieniowych?
T co zacytowales to wszyscy przyszli tam na nauke a nie uzdrowienia.
Oj Dez, nie naciagaj Pism do potrzeb swieckich charyzmatykow, bo ludzie jezdza na te estradowe ich wystepy, bo taka propagande puscili ze uzdrawiaja.
Po prostu oklamuja wierzacych.
A blogoslawienstw to kazdy ksiadzkiedykolwiek moze udzielac, nie potrzebni do tego swieccy modlacy sie nad dziecmi. Czy Jezus wysylal te dzieci ktore do Niego przyszly by uzdrawialy innych i doroslych?
Ostatnio zmieniony 2024-03-18, 23:08 przez marcin, łącznie zmieniany 3 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: konserwa » 2024-03-18, 23:03

Dezerterze - wybacz ... ale naciagane co nieco ...
Nie o tym i nie o to chodzi w Ewangelii i ewangelizacji ...
Widze to caly czas jako efekciarstwo ( a takze jako scieme ).
z calym szacunkiem ...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15108
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: Dezerter » 2024-03-18, 23:06

marcin pisze: 2024-03-18, 22:58 Dez, ale Pawel nie byl tam w celu uzdrawiania, tylko nauczal, a przy tym zauwazyl wiare tego inwalidy, a nie rozglaszal chodzcie bede uzdrawial.
Wszyscy przyszli tam na nauke a nie uzdrowienia.
Oj Dez, nie naciagaj Pism do potrzeb swieckich charyzmatykow.
To jest 14 Rozdział - sprawdź w ilu dotychczasowych było uzdrawianie a w ilu nie było *-:)
i nie zapomnij pouczyć ( konserwie też polecam) dzisiaj przy pacierzu wieczornym Pawła i Barnabę w Niebie, by tam chociaż "Show i emocji " nie odstawiali :-h
Dzięki chłopaki, bo takiej analizy Rozdziału 14 to jeszcze w dziejach chrześcijaństwa nikt nie zrobił - tylko ja i to dzięki wam.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 750
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 114 times
Been thanked: 70 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: marcin » 2024-03-18, 23:13

Dez
, ale nikt nie twierdzi ze Pawel i Barnaba jakis show odstawiali, tylko ty tak przekrecasz nasze wpisy by nadac im innego znaczenia.
Pawel i Barnaba po prostu nauczali, a przy tym posredniczyli bezposrednio w pojedynczych uzdrowieniach.
Widziales kiedy jakiegos swieckiego charyzmatyka by powiedzial do paralityka wstan i chodz?
Niedawno pisales jak wykladowca ci powiedzial, "czy ktos sie odwazy tak powiedziec".
Widziales kiedy takiego swieckiego charyzmatyka?
Dla mnie kazdy z tych swieckich pseudouzdrowicieli to nie tylko gwiazdor z basni mchu i paproci, ale takze oszust, bo oszukuje wierzacych dajac im falszywa nadzieje uzdrowienia, ktorej nie spelnia.
Ostatnio zmieniony 2024-03-18, 23:36 przez marcin, łącznie zmieniany 3 razy.

konserwa
Elitarny komentator
Elitarny komentator
Posty: 3086
Rejestracja: 16 sty 2022
Has thanked: 323 times
Been thanked: 473 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: konserwa » 2024-03-18, 23:27

Po malym przemysleniu - tego typu ekscesy nie byly celem, ale przy okazji apostolowania czy ewangelizacji ... a i to nie zawsze z akceptacja, gdyz mozna pod rozne duchy podciagnac. Tak to przedstawia Pismo ( manifestacje w szalenstwie ).
Ciezarem dzisiaj staje sie to, iz cel ( swiadectwo o Bogu ) zostal zastapiony celem _ "przezyjmy to jeszcze raz i jeszcze raz nakrecajac sie czym popadnie i nie chcac rozpoznac rzeczywistej przyczyny szalenstwa ...

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15108
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: Dezerter » 2024-03-18, 23:40

Jeśli chcecie krytykować większość zachowań charyzmatyków polskich to musicie panowie wyrzucić Dzieje z NT - chyba jasno to wykazałem tym rozdziałem, nawet nie musiałem podpierać się żadnym innym, więc
jak was lubię to Koniec offtopu i wracamy do Dziejów
Czemu Barnabę uznali za ważniejszego Zeusa, a Pawła tylko za posłańca Hermesa - jakieś pomysły?
I czy Paweł ożył, czy tylko stracił przytomność, a może to był cud uzdrowienia (po kamienowaniu)?
Ostatnio zmieniony 2024-03-18, 23:40 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 750
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 114 times
Been thanked: 70 times

Re: Dzieje Apostolskie 14

Post autor: marcin » 2024-03-18, 23:55

To dokladnie ten sam odruch ludzkiego dzialania jaki opisalismy wczesniej wobec pseudo uzdrowicieli.
Ludzie prosci innaczej widza to co sie dzieje i gdyby tos uzdrowil paralityka tak jak to zrobil Pawel, to uwazali by go za conajmniej proroka.
jednak chyba widzisz przepastna roznice miedzy Pawlem a dzisiejszymi pseudouzdrowicielami.
Ten wlasnie temat bede rozwazal z moim przewodnikiem duchowym jak dotre do Polski.
Czy ty wogole zdajesz sobie sprawe z tego jakie byly by
fizyczne i psychologiczne konsekwencje bezposredniego uzdrowienia kogokolwiek?
Nikt kto bylby w stanie laski to zrobic, nie mogl by spokojnie chodzic po ziemi.
Tylko ignoranci mogli by to zrobic, a to znaczy ze wszystko co moglbys sobie wyobrazic to bedzie totalna ignorancja wiary w Boga.
Wiesz, niektorzy mogli by uzyskac wolnosc, zbawienie itp. a niektorzy tu na forum wrecz zabraniaja temu. Dlatego wiele razy odchodzilem z tego forum by nie miec przeszkod w pomaganiu bliznim.
Ostatnio zmieniony 2024-03-19, 00:53 przez marcin, łącznie zmieniany 6 razy.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Studium Dziejów Apostolskich”