Kompromis względem grzechu

Piszemy tutaj wszystkie rozterki w naszym życiu duchowym. Rady na temat naszego życia w Kościele katolickim, pouczenie, itp.
Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: sądzony » 2024-04-08, 21:02

Arek pisze: 2024-04-08, 20:54 Dziękuję za odpowiedź, ale możesz podać konkretny przykład?
Twoje pytanie jest ogólne, a zatem taka jest odpowiedź.
Może Ty podaj przykład.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: Arek » 2024-04-09, 06:46

sądzony pisze: 2024-04-08, 20:39
Arek pisze: 2024-04-08, 15:10 Według Was czy istnieje jakikolwiek kompromis choćby najmniejszy do tego, by poddać się grzechowi?
Tak istnieje.

Taki, że nie chodzi o to, by być totalnie czystym i nie grzeszyć w ogóle, a o to, by z chwili na chwilę być czystszym i bliżej Boga.
Są 3 przyczyny grzechu. Szatan, świat i sam ciało.
Całkowita bezkompromisowość wymaga nie tylko odwrócenia się od złego i świata, ale również głębokiego, wewnętrznego oczyszczenia zmysłów zewnętrznych, wewnętrznych oraz władz duchowych. Ten proces dzieje się w miłosnej relacji z Trójcą Przenajświętszą i kończy się w życiu wiecznym.

I jeszcze jedno, każdy czerpie takim naczyniem w jaki został wyposażony i, jak wierzę, rozliczany będzie wedle jego pojemności.
Ok, a możesz tutaj dać cytaty Świętych.
A co oznaczają słowa Jezusa: idź i nie grzesz więcej. Są one dla mnie jednoznaczne jak cała nauka Chrystusa.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-09, 07:42

sądzony pisze: 2024-04-08, 21:02
Arek pisze: 2024-04-08, 20:54 Dziękuję za odpowiedź, ale możesz podać konkretny przykład?
Twoje pytanie jest ogólne, a zatem taka jest odpowiedź.
Może Ty podaj przykład.
Za to moję są konkretne, a odpowiedzi brak.

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: sądzony » 2024-04-09, 08:08

CiekawaXO pisze: 2024-04-08, 20:43 Co to są władze duchowe?
Jak oczyszcza się zmysły zewnętrzne i wewnętrzne? Jakie to są te wewnętrzne i jak się je oczyszcza?
Pisałem już o tym:
Część zmysłowa duszy (ciało) [niższa część duszy]
• Władze zewnętrzne:
1. wzrok,
2. słuch,
3. węch,
4. smak,
5. dotyk

• Wewnętrzne władze zmysłowe duszy:
1. pamięć
2. fantazja
3. wyobraźnia


Część duchowa duszy [wyższa część duszy]
• Duchowe władze duszy:
1. pamięć
2. rozum
3. wola

Oczyszczenie części zmysłowej - Noc Zmysłów (czynna)
Oczyszczenie części duchowej - Noc Ducha (bierna)

Oczyszczenie, w uproszczeniu, wg mnie polega na, w nieco symbolicznym ujęciu, odwróceniu uwagi od zewnętrzności i relacji poprzez ciało ku światu i złu (wg Jana pamięć , fantazja, wyobraźnia również są częścią zewnętrzną bo należą do ciała, a ściślej psychiki), bo tam św. Jan upatruje przyczyn grzechu i skierowaniu jej głęboko do wnętrza, ku Bogu. Zarówno oczyszczenie zmysłów jak i ducha wymaga łaski jednakże Noc Zmysłów jest czynnym działaniem duchy w porównaniu do nocy ducha.

Odsyłam przede wszystkim do św. Jana od Krzyża.

Dodano po 39 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2024-04-09, 07:42
sądzony pisze: 2024-04-08, 21:02
Arek pisze: 2024-04-08, 20:54 Dziękuję za odpowiedź, ale możesz podać konkretny przykład?
Twoje pytanie jest ogólne, a zatem taka jest odpowiedź.
Może Ty podaj przykład.
Za to moję są konkretne, a odpowiedzi brak.
Przepraszam. Nie dostrzegłem Twojego pytania.
:ymhug:
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-09, 08:15

Twoje odpowiedzi są tak niezrozumiałe, że żałuję że zapytałam:)

Awatar użytkownika
sądzony
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 13855
Rejestracja: 20 lut 2020
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 2032 times
Been thanked: 2213 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: sądzony » 2024-04-09, 08:17

Arek pisze: 2024-04-09, 06:46 Ok, a możesz tutaj dać cytaty Świętych.
A co oznaczają słowa Jezusa: idź i nie grzesz więcej. Są one dla mnie jednoznaczne jak cała nauka Chrystusa.
Nic aktualnie nie przychodzi mi do głowy, ale poczytaj mistyków (studyjnych - metodologicznych), którzy próbują poskładać drogę ku zjednoczeniu z Bogiem. To długi, żmudny proces, nie pozbawiony cierpienia i mąk.

Jeżeli słowa "idź i nie grzesz więcej" są dla Ciebie tak jednoznaczne i traktujesz Jego naukę tak radykalnie powinna wystarczyć Ci jeden sakrament pokuty i pojednania w życiu.
Nie ważne czym są dla Ciebie słowa Chrystusa, a czy wypełniasz Słowo, którym On jest. (i nie pytaj proszę co to znaczy)

Dodano po 59 sekundach:
CiekawaXO pisze: 2024-04-09, 08:15 Twoje odpowiedzi są tak niezrozumiałe, że żałuję że zapytałam:)
Możemy umówić się na dłuższą kawę to postaram się wyjaśnić w rozmowie. Wydaje mi się, że to może być łatwiejsze.
Ostatnio zmieniony 2024-04-09, 08:56 przez sądzony, łącznie zmieniany 1 raz.
"W owym dniu poznacie, że Ja jestem w Ojcu moim, a wy we Mnie i Ja w was." J 14.20

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19178
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-09, 08:19

Trochę na wysokim poziomie ogólności ten wątek...
Przypomina mi się stary suchar: żona chora, mąż idzie na niedzielną Mszę Świętą.
Gdy wraca, żona pyta: "o czym ksiądz mówił na kazaniu?"
Na to mąż: "o grzechu".
"No tak, ale co konkretnie?!"
"Aaaaa, był przeciw".

;)

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: Arek » 2024-04-09, 09:39

Chrystusowe: idź i nie grzesz więcej - co może wg Ciebie oznaczać? To jest ogólnik, czy konkret?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

marcin
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 677
Rejestracja: 3 lut 2024
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 110 times
Been thanked: 63 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: marcin » 2024-04-09, 10:00

Arek pisze: 2024-04-09, 09:39 Chrystusowe: idź i nie grzesz więcej - co może wg Ciebie oznaczać? To jest ogólnik, czy konkret?
To jest jak najbardziej konkret, ale Jezus takze powiedzial, ze " zgorszenia musza przyjsc, ale biada temu przez ktorego przychodza" . A to jest takze konkret.
Poddawanie w watpliwosc czyjejs wiary jest takze zgorszeniem, bo niszczy ta wiare.
Znajomos Slowa to nie nauka Pism na pamiec, tylko rozumienie i wypelnianie tego Slowa.
Ostatnio zmieniony 2024-04-09, 10:12 przez marcin, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19178
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-09, 10:17

Arek pisze: 2024-04-09, 09:39 Chrystusowe: idź i nie grzesz więcej - co może wg Ciebie oznaczać? To jest ogólnik, czy konkret?
To jest zasada ogólna. Ale nadal jest to dyskusja bez konkretów - związku z rzeczywistością.
Na zasadzie "czy należy być dobrym?"
"Tak,należy!"
I co z takiej wymiany zdań ma niby wynikać?

Żeby był jakiś pożytek, trzeba by powiedzieć: co rozumiesz przez "kompromis", podać jakiś konkretny przykład itd (na przykład: czy powiedzenie SS-manowi nieprawdy: "u mnie w domu nie ma żadnego Żyda" to kompromis w Twoim rozumieniu?)

Czy przejście obok Żyda bez powiedzenia "szczeźniesz w piekle, jak się nie nawrócisz" to "kompromis"?
Czy nie zgaszenie jego świec Chanukowych masz za "kompromis" czy normalne, kulturalne zachowanie?

To są konkrety. Bo jak ogólnie spytasz "czy kompromis z grzechem jest dopuszczalny" to wiadomo, że odpowiedź brzmi nie.
Ale sens ma dopiero w konkretach.
Ostatnio zmieniony 2024-04-09, 10:20 przez Marek_Piotrowski, łącznie zmieniany 1 raz.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: Arek » 2024-04-18, 00:26

A więc przedstawiam konkret. Cnota czystości jest dla mnie źródłem działania Jezusa w moim życiu. Trzy lata byłem ćwiczony, aby wypracować odrzucenie grzechów nieczystości. Niestety, a może i stety, moja małżonka nie jest przekonana co do mojego poglądu w kwestii antykoncepcji. Niejako wymusiłem, może prowokowałem przez kilka m-cy nasze małżeństwo do życia w czystości. W czasie spowiedzi zapytałem spowiednika co mam zrobić, aby nie urazić mojej żony. Dostałem odpowiedź, że mam jej ulec i się z tego spowiadać. W momencie zapoczątkowania tego postu byłem jakiś czas po tej spowiedzi. Słowa księdza nie zostały przeze mnie przyjęte jako te, które są słuszne, więc odpowiedziałem księdzu, że muszę je rozeznać. Ksiądz powiedział, że takie podejście do sprawy jest bardzo dobre. Nie mówiłem o tej spowiedzi żonie.
Teraz jestem bliski temu, by się zgodzić ze spowiednikiem. Powiedziałem księdzu także, że było mi z tym źle.
Czy to jest kompromis względem grzechu. A może to wyraz miłości dla jedności mojego małżeństwa?
Znam odpowiedź księdza w ujęciu posoborowym. A jak to było przedsoborowo? Jeśli nauczanie Chrystusa się nie zmieniło to jaka prawda?
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 07:06

No nie można zmuszać małżonka, do życia wg naszej wiary.
Pytanie jaki jest współudział w grzechu żony.
Teoretycznie, bo nie uważam abyś ten współudział miał.

Arek
Zasłużony komentator
Zasłużony komentator
Posty: 2390
Rejestracja: 29 sie 2022
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 300 times
Been thanked: 321 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: Arek » 2024-04-18, 08:10

Moja żona jest katoliczką. Moja wiara jest także jej wiarą. Zaczynam rozumieć co oznacza katolicyzm, a co jest wykluczaniem się z niego. Wiele jest poglądów w naszym życiu, które wybierają co nam pasuje, a co nie w tej naszej wierzę. Ale to jest droga jestem grzesznikiem, a więc grzesznika jest mi łatwiej zrozumieć. Widocznie moja zmiana jest już na tyle poczyniona, więc Bóg chce wybić mi może potencjalny perfekcjonizm. Dużo zrozumiałem ale dużo też nie rozumiem i to rzeczy, które kiedyś były dla mnie bez znaczenia.
Jezus Chrystus jest moim Królem.

Awatar użytkownika
CiekawaXO
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6326
Rejestracja: 12 mar 2023
Has thanked: 881 times
Been thanked: 715 times

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: CiekawaXO » 2024-04-18, 13:20

Przecież ty mnie kiedyś wykluczyłeś, bo ci się coś tam zdawało, chyba o poświęcaniu swojego życia dla Jezusa, z katolicyzmu.
A żony nie wykluczasz?
Czyli ona może deklarować coś, a ja nie.
Ach ta arkowa sprawiedliwość.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19178
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2639 times
Been thanked: 4651 times
Kontakt:

Re: Kompromis względem grzechu

Post autor: Marek_Piotrowski » 2024-04-18, 13:22

Prowokujesz Arka, a On ma jak najbardziej rację. I nie, Twoja i Jego postawa nie są symetryczne.

ODPOWIEDZ