Dlaczego niedziela jest Dniem Pańskim, a nie sobota?

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
ODPOWIEDZ
Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-03-14, 08:05

Wtedy Bóg pobłogosławił ów siódmy dzień i uczynił go świętym; w tym bowiem dniu odpoczął po całej swej pracy, którą wykonał stwarzając.
Ks.Rodzaju 2:3.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-03-15, 01:44

Pinchas pisze:Nie rozsmieszaj mnie :)
Biblia nigdzie nie zakazuje np obcinania paznokci w szabat.
Jezus nic nie zawieszal.Byl czlowikiem ktory urodzil sie pod
zakonem i nie mogl zlamac zandego przykazania.
Zlamal talmud ktorym ty sie zachlystneles.
Ja slucham slow Jezusa a nie "talmudziarzy"
ktorzy go oskarzali.On lepiej wiedzial co
moze a czego nie moze.

Kaplani wedlug Prawa Bozego "pracowali" w szabat
i nie lamali przykazania lecz je wypelniali
tak samo jak Jezus.

Zakaz mieszania mleka z miesem obowiazuje
tylko wtedy kiedy ma to zwiazek z czcia
dla obcego bostwa.Reszty faryzeizmow
nie chce mi sie komentowac.

Co do obrzezania to nie jest ono konieczne
bo zbawienia jest z wiary ale dla swietosci,
zdrowia mozna sie obrzezac,nie jesc nieczystych itd.
Co do ofiar odpowiedzialem inaczej niz ty mi imputujesz.
Drogi Pinchasie, nie było moim celem Cię rozśmieszać, ale jeśli mi się to udało, to chyba dobrze. Śmiech to przecież zdrowie.
Kwestię tego czy Jezus coś zawieszał czy nie, zostawmy na razie. Bo to kolejny off top, ale możesz taki wątek założyć to go pociągniemy.
Czy ja coś pisałem o obcinaniu paznokci? Dlaczego podajesz ten przykład?
Talmudu w czasach Jezusa nie było. Bardzo Ciebie proszę, stosuj właściwą terminologię.

Kapłani? A co mają kapłani do 39 czynności? To po pierwsze. Ale skor podałeś przykład kapłanów to spróbujmy się nad tym zastanowić. Otóż kapłani wykonywali, również w szabat, kult zwany po hebrajsku "awoda" - stąd na przykład bałwochwalstwo po hebrajsku to awoda zara - dosłownie obcy kult. Dzisiaj w hebrajskim współczesnym, tzw. ivrit modernit awoda oznacza pracę. Ale nie o takiej pracy mówi przykazanie. Przykazanie o szabacie nakazuje się powstrzymać od melachy - melacha współcześnie oznacza rzemiosło. Niestety, współczesny hebrajski wprowadza sporo zamieszania. Jednak w Biblii melacha jest to praca twórcza, tworzenie nowych rzeczy, nowej rzeczywistości. Tego przede wszystkim zabrania przykazanie o szabacie i w ramach tych 39 czynności mowa jest o pracy w sensie melacha.

Tak więc kapłani w świątyni nie wykonują czynności zabronionych przez przykazanie. Tutaj należałoby jeszcze rozwinąć temat i wyjaśnić, że jest coś takiego jak przestrzeń prywatna i publiczna i że te proste czynności wykonywane w obrębie przestrzeni zamkniętej jaką stanowi Świątynia - Bejt HaMikdasz - są zupelnie legalne.

Nie rozumiem więc dlaczego mieszasz służbę - Awodę - kapłanów z 39 czynnościami związanymi z budową Przybytku a nie ze służba z nim związaną. Zanim odpowiesz, przeanalizuj to co wypisujesz. I proszę przestań mnie szufladkować i nazywać Talmudziarzem itp. Fakt, że znam trochę Talmud jeszcze mnie nie czyni Talmudziarzem. Znam też trochę Wedy ale nie jestem braminem ani bhaktą.

Co do jedzenie mięsa i potraw mlecznych nie widzę powodu dla którego podejmujesz w tej kwestii polemikę. Napisałem, że gdybym poruszył kwestię łączenia potraw mlecznych z mięsnymi, wówczas weszlibyśmy w kwestie pochodzące z nauk określanych dziś jako talmudyczne. Jednak podałem tylko taki przykład abyś nauczył się rozróżniać Biblię od Talmudu i nauki starszych. Dlaczego próbujesz, błędnie zresztą, mi to wyjaśniać zupełnie nie rozumiem. Wygląda to tak, jakbyś chciał zanegować każde moje słowo bez względu na to czego ono dotyczy.

Obrzezanie jest przykazaniem Prawa Bożego. Co więcej, obowiązywało jeszcze przed nadaniem Prawa przez Mojżesza, za jego pośrednictwem. Abraham obrzezał się i tak też czynili jego potomkowie. Ale od Ciebie tego nikt nie wymaga, gdyż nie jesteś Żydem. Jeżeli jesteś, to proszę dokonaj sprostowania. Podobnie nikt nie wymaga od Ciebie przestrzegania szabatu, bo nie jesteś Żydem. Istnieją naturalnie wyznania przestrzegające idei szabatu, ale przestrzegają szabat na dużym luzie. Często tłumaczą, że odrzucają żydowską tradycję a skupiają się na samym przykazaniu. Jednak fakt jest taki, że przykazanie zabrania wielu czynności, które oni wykonują. Nie oceniam ich z tego powodu. Fajnie, że chcą w taki lub inny sposób służyć Bogu. Najważniejsza w tym wszystkim jest miłość braterska, wzajemny szacunek. Jeśli ktoś przestrzega dla Pana jakiegoś dnia, super. Nawet jeśli robi to w taki luźny sposób. Ale w takiej sytuacji nie powinno się osądzać tych, którzy inaczej do tego podchodzą.
Zarówno szabat jak i obrzezanie mają ze sobą coś wspólnego. Stanowią znaki ludu Izraela, są znakami przymierza Izraela z Odwiecznym i Błogosławionym Stwórcą.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-15, 02:03

http://www.the614thcs.com/40.458.0.0.1.0.phtml
Tutaj masz ta faryzejska liste.Wedlug niej nie moge
sobie nawet zapalki zapalic w szabat co jest absurdem.(o paznokciach i pisaniu tez tam jest)
Wspomnialem o kaplanach bo Jezus sie na nich powolal
Czy ja napisalem ze ty jestes talmudziarzem?czytaj ze zrozuimieniem.
Pisalem o Zydach ktorzy oskarzali falszywie Jezusa,Nie mam nic przeciwko
obrzezaniu...kazde przykazanie jest dobre i dane po cos np dla zdrowia czlowieka.
Obrzezany byl juz Abraham i bylo to po tym jak grzech wszedl na swiat,to znak przymierza.
7dzien zostal usiwecony przed upadkiem pierwszej pary i jest dla nas pamiatka stworzenia.
Reszty nie chce mi sie komentowac.Nie wiele zrozumiales z tego co wczesniej napisalem.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15101
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4246 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-16, 20:33

Żydzi, którzy oskarżali Jezusa w NT nie mieli nic wspólnego z Talmudem.
Talmud zaczął się kształtować po zburzeniu Świątyni ( 70 rok).
Z Jezusem dyskutowali Faryzeusze, którzy ściśle przestrzegali nakazów ST
to tak dla uporządkowania
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-16, 20:56

"Talmud" czyli tradycja starszych itp
to mialem na mysli a pisze "talmud"
bo poniekad ta tradycja stala sie talmudem.
Nie przestrzegali wszystkiego..i nie przestrzegali tylko nakazow "ST"

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15101
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4246 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-17, 21:35

Pinchas pisze:"Talmud" czyli tradycja starszych itp
to mialem na mysli a pisze "talmud"
bo poniekad ta tradycja stala sie talmudem.
Nie przestrzegali wszystkiego..i nie przestrzegali tylko nakazow "ST"
to o czym piszesz nazywa się Tora ustna, albo tradycja
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-17, 23:15

Dezerter pisze:
Pinchas pisze:"Talmud" czyli tradycja starszych itp
to mialem na mysli a piszac "talmud"
bo poniekad ta tradycja stala sie talmudem.
Nie przestrzegali wszystkiego..i nie przestrzegali tylko nakazow "ST"
to o czym piszesz nazywa się Tora ustna, albo tradycja
Tak?nie wiedzialem :D dobrze ze mi oswieciles :-P
Poprawilem.."to mialem na mysli piszac "talmud".
Przez pospiech maly blad sie wkradl.
Badz tak dobry i edytuj mego posta ;)

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-03-18, 18:27

Drogi Pinchasie, czytanie ze zrozumieniem polega na tym, że posługujemy się ustalonym językiem i interpunkcją dla niego właściwą. Jeżeli stosujesz dodatkowe oznakowanie w rodzaju Talmud z dużej litery w odniesieniu do Talmudu oraz talmud z małej litery w odniesieniu do Tory SzebealPe - dobrze byłoby to od razu wyjaśnić. I tylko wtedy, gdybyś to wyjaśnił, mógłbyś mieć zastrzeżenia, że czytam bez zrozumienia.

Co do zapalenia zapałki, nie o tym rozmawialiśmy. Ale to prawa, że według nauki judaizmu nie wolno w szabat zapalać zapałki. Biblia też jednak mówi aby ognia nie rozpalać. Czy to nie to samo?

Powtarzam, Miszna wymienia 39 czynności, ale są one wymienione na podstawie Biblii. To Biblia mówi aby nie podróżować w szabat, to Nowy Testament mówi o drodze szabatowej (Talmud to nazywa tchum - ale to też jest na podstawie Tory, tylko trzeba ją czytać.
Jeśli chcesz sobie stworzyć własną halachę dotyczącą szabatu, to proszę bardzo. Ale nie mówi, że to jest biblijne. Idea szabatu polega na tym aby powstrzymać się nie tyle od wysiłku co od pracy twórczej, od tworzenia nowej rzeczywistości.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-18, 18:59

Co do ognia to podalem dobry wyklad/przyklad
ze Zydzie potrafia przsadzic czego wlasnie
najlepszym przykladem jest ten ogien...
A chrzescijanie powinni wypelniac
szabat na wzor Jezusa..

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15101
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4246 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-18, 19:06

Pinchas pisze:Co do ognia to podalem dobry wyklad/przyklad
ze Zydzie potrafia przsadzic czego wlasnie
najlepszym przykladem jest ten ogien...
A chrzescijanie powinni wypelniac
szabat na wzor Jezusa..
Sugerujesz, że Jezus zapalał ogień w sobotę?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

dominikbartlomi
Początkujący
Początkujący
Posty: 68
Rejestracja: 25 paź 2015
Lokalizacja: Polska
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: dominikbartlomi » 2016-03-19, 20:48

Pinchas pisze:Co do ognia to podalem dobry wyklad/przyklad
ze Zydzie potrafia przsadzic czego wlasnie
najlepszym przykladem jest ten ogien...
A chrzescijanie powinni wypelniac
szabat na wzor Jezusa..
wypełniają szabat, ale w Niedzielę, która zaczyna się nieszporami dnia wcześniejszego, czyli w sobotę wieczorem.
chłopie, obudź się, jest Nowy Testament, owszem Pan Jezus nie przyszedł znieść Prawa i proroków, ale mimo wszystko aktualizował to co stare, aby stało się "nowe", stąd Kościół (i małe kościoły budowane, co by było gdzie się gromadzić i modlić się) mamy, a nie synagogę.
Szczęść Boże! Polecam odwiedzić stronę z modlitwami - www.jezuschrystus.com.pl

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-19, 22:07

Dezerter pisze:
Pinchas pisze:Co do ognia to podalem dobry wyklad/przyklad
ze Zydzie potrafia przsadzic czego wlasnie
najlepszym przykladem jest ten ogien...
A chrzescijanie powinni wypelniac
szabat na wzor Jezusa..
Sugerujesz, że Jezus zapalał ogień w sobotę?
Polecam


[ Dodano: 2016-03-19, 23:07 ]
dominikbartlomi pisze:
Pinchas pisze:Co do ognia to podalem dobry wyklad/przyklad
ze Zydzie potrafia przsadzic czego wlasnie
najlepszym przykladem jest ten ogien...
A chrzescijanie powinni wypelniac
szabat na wzor Jezusa..
wypełniają szabat, ale w Niedzielę, która zaczyna się nieszporami dnia wcześniejszego, czyli w sobotę wieczorem.
chłopie, obudź się, jest Nowy Testament, owszem Pan Jezus nie przyszedł znieść Prawa i proroków, ale mimo wszystko aktualizował to co stare, aby stało się "nowe", stąd Kościół (i małe kościoły budowane, co by było gdzie się gromadzić i modlić się) mamy, a nie synagogę.
Chlopie nie fantazjuj.Szabat zaczyna sie w piatek wieczorem
a konczy w sobote wieczorem.Szabat to nie niedziela.
Jezus po prostu prawidlowo interpretowal Prawo.
To gdzie ty/wy sie modlicie mnie nie obchodzi.

Awatar użytkownika
Tomaszek
Aktywny komentator
Aktywny komentator
Posty: 625
Rejestracja: 13 wrz 2015
Lokalizacja: Polska
Has thanked: 12 times
Been thanked: 103 times
Kontakt:

Post autor: Tomaszek » 2016-03-21, 17:36

Wydaje mi się, że trzeba tę dyskusję uporządkować. W tym celu przedstawię kilka niepodważalnych faktów.

1. Niedziela to niedziela a szabat to szabat.

2. Szabat to nie niedziela a niedziela to nie szabat. Proszę zwrócić uwagę, że słowo szabat w swojej nazwie zawiera powstrzymanie się od wszelkiej pracy. Stąd szwita po hebrajsku oznacza strajk. Niedziela przez chrześcijan jest traktowana na zupełnie innych zasadach, więc nie używałbym w ogóle słowa szabat w odniesieniu do niedzieli.

3.W sobotę wieczorem według biblijnego kalendarza jest już niedziela.

4. Szabat jest przykazaniem dekalogu i został nadany Izraelowi a nie wszystkim narodom. Jest to znak przymierza między Bogiem a Izraelem podobnie jak obrzezanie.

5. Pierwsi chrześcijanie obchodzili szabat i byli Żydami. (Izraelici z pokolenia Judy, a także byli tam lewici i część pokolenia Benjamina).

6. Był czas w historii chrześcijaństwa kiedy obchodzono równocześnie sobotę i niedzielę, tym bardziej więc niedziela nie jest szabatem.

A teraz Pinchasie. Masz rację mówiąc, że Jezus przestrzegał szabat. Twierdząc jednak, że Jezus robił to prawidłowo zakładasz, że wiesz jak Jezus szabat rozumiał, a tutaj miałbym wątpliwości, czy Twoje zrozumienie szabatu jest takie same jak zrozumienie Jezusa.
"Aby rozumieć przypowieść i przenośnię, słowa mędrców i ich zagadki."

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-03-22, 07:11

Powiedział Jezus:``JA jestem Panem szabatu.`` [Ewangelia.]

[ Dodano: 2016-03-22, 07:11 ]
Powiedział JAHWE przez proroka Izajasza:

" Bo jak nowe niebiosa i nowa ziemia,które Ja uczynię,
trwać będą przede Mną - wyrocznia Pana -tak będzie trwało wasze potomstwo i wasze imię.Sprawdzi się to, że każdego miesiąca podczas nowiu i każdego tygodnia w szabat, przyjdzie każdy człowiek, by Mi oddać pokłon- mówi JAHWE. " [Izajasz 66 nn.]

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-22, 09:13

Tomaszek pisze do rzeczy i na temat.
A sam sabat oznacza doprawdy wiele , wiele wiecej i w szerszym zakresie niz tylko jeden z dni w tygodniu - sabat swieci sie nie poprzez dzien , ale poprzez uswiecenie dnia, a takim moze byc kazdy dzien ktory jest sabasowy.
Dla chrzescijan to niedziela, a Chrystus o prawdziwym swieceniu sabatu dal wyraz w kilku miejscach Pisma. Jedno warto teraz przytoczyc - sabat jest dla czlowieka, a nie czlowiek dla sabatu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”