Zwierzęta czyste.

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-14, 00:25

Dezerter pisze: ale Pinchas nie widzi albo nie rozumie, bo pisze jakieś dziwne rzeczy :roll:
Pinchas sprawdzil inny przeklad i go zacytowal
ale dezerter nie czyta postow Pinchasa
albo udaje ..

Wiec jeszcze raz
20) I mówił dalej: Co wychodzi z człowieka, to czyni go nieczystym
A teraz wez Biblie do lapci i przeczytaj caly rozdzial.
Czy tam Jezus negowal Prawo Boze czy tradycje
starszych ktora mowila ze nie mozna jesc
nieumytymi rekoma.

Aha i nie zapominaj ze Jezus nie mogl nauczac inaczej
niz Mojzesz bo inaczej bylby falszywym prorokiem/mesjaszem..
Czytasz tyle lat Biblie,siedzisz na forum i tego nie wiesz.No coz dobrze ze jestem :)
Czyżby - to za co znawco NT zaatakował go Paweł w Antiochii- może za biesiadowanie z gojami? i co może koszernie było :-P i pewnie dlatego wysłannicy Jakuba się zdenerwowali?:
Faryzeje atakowali Jezusa za to ze jada z grzesznikami itd.
Czy jadl swinie?lamal Prawo Boze?Poza tym tam chodzi
o falszywych braci o czym mowi kontekst i nawet
wasz przypis z tysiaclatki.A na deser przeczytaj
sobie slowa samego Piotra z 1Piotr 13-17.
I ogladnij te dwa krotkie filmy ktore
zapodalem..Dobrze ze chodziaz
ty interpretujesz wizje Piotra..

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Post autor: Albertus » 2016-03-14, 06:32

Dezerter:
poznaj jaki obiektywny jestem - brawo Pinchasie - masz pełną rację i prawidłowo rozumiesz ten fragment - to jest sen Piotra mający go przygotować do wyjątkowego wydarzenia - chrztu Duchem Świętym pierwszego poganochrześcijanina Korneliusza!. Każdy, kto przeczyta cały rozdział przyzna mi i Pinchasowi rację - Albertusie - zrób to proszę

Zachęcam do uważnego przeczytania jeszcze raz tego fragmentu w pełnym kontekście i zastanowienia się nad nim.

Oczywiście że sen Piotra dotyczy przede wszystkim tego że Korneliusz i w ogóle poganie nie są już nieczyści i mogą wchodzić do Kościoła.I to jest jej głównym celem.
Tylko że wizja Piotra jasno nam mówi że poganie są już czyści tak jak już czyste jest mięso zwierząt które do tej pory były nieczyste

Gdyby zwierzęta nadal były nieczyste to wizja ta i wnioski wyciągnięte na podstawie tej wizji nie miałyby sensu....

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-03-14, 11:03

17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Ew.Według Mateusza 5:17 niżej.

[ Dodano: 2016-03-14, 11:03 ]
Dezerter pisze:Maksymilianie dlaczego nas próbujesz straszyć Miłosiernym Ojcem - nie uda ci się to zapewniam - on nas kocha i na pewno nie ukaże za jedzenie szynki śmiercią :-P
Naprawdę w takiego boga wierzysz?!? - współczuje ci bardzo
ale zawsze możesz zostać chrześcijaninem a najlepiej katolikiem.
Zazdrosnym i mszczącym się Bogiem jest Pan;
mścicielem jest Pan i Władcą [pełnym] gniewu;
Pan mści się nad swymi wrogami i
długo się gniewa na swoich nieprzyjaciół.
Ks.Nahuma 1:2 niżej.
I rzekł Pan do Mojżesza: ?Zbierz wszystkich [winnych] przywódców ludu i powieś ich dla Pana wprost słońca, a wtedy odwróci się zapalczywość gniewu Pana od Izraela?. 5 Rozkazał więc Mojżesz sędziom Izraela: ?Zabijajcie każdego z waszych ludzi, którzy się przyłączyli do Baal-Peora?. 6 I oto przybył jeden z Izraelitów i przyprowadził Madianitkę do swoich braci przed oczami Mojżesza i całego zgromadzenia Izraelitów, którzy lamentowali u wejścia do Namiotu Spotkania. 7 Ujrzawszy to kapłan Pinchas, syn Eleazara, syna Aarona, chwycił w rękę włócznię, opuścił zgromadzenie, 8 poszedł za Izraelitą do komory namiotu i przebił ich obydwoje, mężczyznę Izraelitę i kobietę - przez jej łono. I ustała plaga wśród Izraelitów. 9 Zginęło ich wtedy dwadzieścia cztery tysiące.
Ks.Liczb 25:4-10.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-14, 12:13

Albertus pisze:Dezerter:
poznaj jaki obiektywny jestem - brawo Pinchasie - masz pełną rację i prawidłowo rozumiesz ten fragment - to jest sen Piotra mający go przygotować do wyjątkowego wydarzenia - chrztu Duchem Świętym pierwszego poganochrześcijanina Korneliusza!. Każdy, kto przeczyta cały rozdział przyzna mi i Pinchasowi rację - Albertusie - zrób to proszę

Zachęcam do uważnego przeczytania jeszcze raz tego fragmentu w pełnym kontekście i zastanowienia się nad nim.

Oczywiście że sen Piotra dotyczy przede wszystkim tego że Korneliusz i w ogóle poganie nie są już nieczyści i mogą wchodzić do Kościoła.I to jest jej głównym celem.
Tylko że wizja Piotra jasno nam mówi że poganie są już czyści tak jak już czyste jest mięso zwierząt które do tej pory były nieczyste

Gdyby zwierzęta nadal były nieczyste to wizja ta i wnioski wyciągnięte na podstawie tej wizji nie miałyby sensu....

Nie fantazjuj.

wyszedł Piotr około godziny szóstej na dach, aby się modlić. Potem poczuł głód i chciał jeść; gdy zaś oni przyrządzali posiłek, przyszło nań zachwycenie i ujrzał otwarte niebo i zstępujący jakiś przedmiot, jakby wielkie lniane płótno, opuszczane za cztery rogi ku ziemi; były w nim wszelkiego rodzaju czworonogi i płazy ziemi, i ptactwo niebieskie. I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz! Piotr zaś rzekł: Przenigdy, Panie, bo jeszcze nigdy nie jadłem nic skalanego i nieczystego. A głos znowu po raz wtóry do niego: Co Bóg oczyścił, ty nie miej za skalane. A stało się to po trzykroć, po czym przedmiot został wzięty do nieba

Ta wizja zostala ukazana Piotrowi przed wizywa
u poganina korneliusza ktory wedlug prawa/tradycji zydowskiej
byl nieczysty.Bog nie mowi tutaj ze oczyscil zwierzeta i Piotr ma je jesc.

odczas gdy Piotra dręczyła jeszcze niepewność, co mogło oznaczać widzenie, które miał, mężowie wysłani przez Korneliusza, dopytawszy się o dom Szymona, stanęli u bramy (?). A gdy Piotr zastanawiał się jeszcze nad widzeniem, rzekł mu Duch: Oto szukają cię trzej mężowie; wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem

Piotr nie wiedzial co oznaczala ta wizja
ale Albertus jest madrzejszy od Piotra
i kontekst,wytlumaczenie Albertusa nie interesuje.

i rzekł do nich: Wy wiecie, że dla Żyda przestawanie z ludźmi innego plemienia lub odwiedzanie ich jest niezgodne z prawem; lecz Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym; dlatego też wezwany, przyszedłem bez sprzeciwu

Zatem te nieczyste zwierzeta ktore on ujrzal w wizji
obrazowaly Pogan.Apostol nie powiedziaal ze Zydzi
moga juz sobie szamac nieczyste zwierzeta.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15036
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-14, 12:20

Maksymilianie, Maksymialinie - dlaczego głosisz nam Złą Nowinę :evil:
Mój Pan Jeszua Ha Mesijah kazał i mi i tobie głosić Dobrą Nowinę wszystkim ludom na cały świecie... a nie nawracać ludzi na Judaizm, gdzie mają się obrzezać, świętować sabat i jeść koszernie. Takiej nauki Apostołowie nie przekazali swoim następcom i takiego chrześcijaństwa Ojców Apostolskich nie znajdujemy w II wieku.
Ale - możesz się obrzezać i przyjąć stare Przymierzę, jeśli Nowe ci nie odpowiada
Pinchas i Albertusie przeczytam jeszcze raz jak znajdę czas , ale Piotra wizję przerobiłem dokładnie z detalami, bo miałem kiedyś Albertusie takie jak ty zdanie/rozumienie ale tylko krowa nie zmienia zdania a Dezerter jak widzi podstawy i są argumenty mocne - to zmienia znanie zgodnie z maksymą:
"Nie ma większej religii ponad Prawdę"
Więc was również wzywam do przeanalizowania jeszcze raz tych fragmentów
Ostatnio zmieniony 2016-03-14, 21:46 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-14, 12:26

Dezerter
Nie do konca masz racje.Nauka o koszernosci jest w Pismie.
Podalem ci werset.Nauka o szabacie tez jest.Prawo jest tez dla pogan
ktorzy zostali wszczepieni w Izrael.Nie musisz sie obrzezac zeby zostac
zbawionym ale w samym obrzezaniu nic zlego nie ma.Jest dobre,zdrowe.
Judaizm to tez nieBiblijna tradycja ktorej apostolowie nie nauczali ale prawa nauczali.

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-03-14, 14:37

Dezerter, ja Deziu--wybacz za zdrobnienie--niczego nie głoszę.Podaję to,co napisano w Piśmie Świętym.Ani jednym słowem nie wypowiedziałem się a tylko podaję cytaty.Czemu się wzdragasz na nie?Czy skoro one są w Biblii a wywołują niesmak,poirytowanie i inne odruchy czy też emocje to nie znaczy to co znaczy?
Czy zatem należy je usunąć tak by nie wywoływały popłochu?
To temat rzeka bracie i zapewne ani Ty ani nikt na tym forum nie wysili się na to aby wypowiedzieć się obiektywnie.Każdy będzie mówił tak aby bronić swojej wiary,religii,swojego zdania bo inaczej musiałby zweryfikować swój światopogląd,swoje podejście do tych kwestii.
Nic mi z tego aby tu pisać bo jest jak napisałem wyżej.
Trzymaj się i nie feruj wyrokami ani osądami bo Twój Bóg może Cię kiedyś za to osądzić.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Post autor: Albertus » 2016-03-14, 16:00

Maksymilian pisze:
17 Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić6. 18 Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. 19 Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim. 20 Bo powiadam wam: Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego.
Ew.Według Mateusza 5:17 niżej.
Dokładnie tak.

Dlaczego zatem wierzący w Chrystusa nie muszą już wypełniać litery rytualnego Prawa Mojżeszowego?

Wyjaśnia to apostoł Paweł:

Rz7:1) Czyż nie jest wam wiadomo, bracia - mówię przecież do tych, co Prawo znają - że Prawo ma moc nad człowiekiem, dopóki on żyje? (2) Podobnie też i kobieta zamężna, na mocy Prawa, związana jest ze swoim mężem, jak długo on żyje. Gdy jednak mąż umrze, traci nad nią moc prawo męża. (3) Dlatego to uchodzić będzie za cudzołożną, jeśli za życia swego męża współżyje z innym mężczyzną. Jeśli jednak umrze jej mąż, wolna jest od tego prawa, tak iż nie jest cudzołożną, współżyjąc z innym mężczyzną. (4) Tak i wy, bracia moi, dzięki ciału Chrystusa umarliście dla Prawa, by złączyć się z innym - z Tym, który powstał z martwych, byśmy zaczęli przynosić owoc Bogu. (5) Jak długo bowiem wiedliśmy życie cielesne, grzeszne namiętności [pobudzane] przez Prawo działały w naszych członkach, by owoc przynosić śmierci. (6) Teraz zaś Prawo straciło moc nad nami, gdy umarliśmy temu, co trzymało nas w jarzmie, tak, że możemy pełnić służbę w nowym duchu, a nie według przestarzałej litery.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15036
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-14, 22:22

Pinchas pisze:
Albertus pisze:Dezerter:
poznaj jaki obiektywny jestem - brawo Pinchasie - masz pełną rację i prawidłowo rozumiesz ten fragment - to jest sen Piotra mający go przygotować do wyjątkowego wydarzenia - chrztu Duchem Świętym pierwszego poganochrześcijanina Korneliusza!. Każdy, kto przeczyta cały rozdział przyzna mi i Pinchasowi rację - Albertusie - zrób to proszę

Zachęcam do uważnego przeczytania jeszcze raz tego fragmentu w pełnym kontekście i zastanowienia się nad nim.

Oczywiście że sen Piotra dotyczy przede wszystkim tego że Korneliusz i w ogóle poganie nie są już nieczyści i mogą wchodzić do Kościoła.I to jest jej głównym celem.
Tylko że wizja Piotra jasno nam mówi że poganie są już czyści tak jak już czyste jest mięso zwierząt które do tej pory były nieczyste

Gdyby zwierzęta nadal były nieczyste to wizja ta i wnioski wyciągnięte na podstawie tej wizji nie miałyby sensu....

Nie fantazjuj.

wyszedł Piotr około godziny szóstej na dach, aby się modlić. Potem poczuł głód i chciał jeść; gdy zaś oni przyrządzali posiłek, przyszło nań zachwycenie i ujrzał otwarte niebo i zstępujący jakiś przedmiot, jakby wielkie lniane płótno, opuszczane za cztery rogi ku ziemi; były w nim wszelkiego rodzaju czworonogi i płazy ziemi, i ptactwo niebieskie. I odezwał się do niego głos: Wstań, Piotrze, zabijaj i jedz! Piotr zaś rzekł: Przenigdy, Panie, bo jeszcze nigdy nie jadłem nic skalanego i nieczystego. A głos znowu po raz wtóry do niego: Co Bóg oczyścił, ty nie miej za skalane. A stało się to po trzykroć, po czym przedmiot został wzięty do nieba

Ta wizja zostala ukazana Piotrowi przed wizywa
u poganina korneliusza ktory wedlug prawa/tradycji zydowskiej
byl nieczysty.Bog nie mowi tutaj ze oczyscil zwierzeta i Piotr ma je jesc.

odczas gdy Piotra dręczyła jeszcze niepewność, co mogło oznaczać widzenie, które miał, mężowie wysłani przez Korneliusza, dopytawszy się o dom Szymona, stanęli u bramy (?). A gdy Piotr zastanawiał się jeszcze nad widzeniem, rzekł mu Duch: Oto szukają cię trzej mężowie; wstań przeto, zejdź i udaj się z nimi bez wahania, bo Ja ich posłałem

Piotr nie wiedzial co oznaczala ta wizja
ale Albertus jest madrzejszy od Piotra
i kontekst,wytlumaczenie Albertusa nie interesuje.

i rzekł do nich: Wy wiecie, że dla Żyda przestawanie z ludźmi innego plemienia lub odwiedzanie ich jest niezgodne z prawem; lecz Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym; dlatego też wezwany, przyszedłem bez sprzeciwu

Zatem te nieczyste zwierzeta ktore on ujrzal w wizji
obrazowaly Pogan.Apostol nie powiedziaal ze Zydzi
moga juz sobie szamac nieczyste zwierzeta.
Albertusie skąd wziąłeś to "tak jak"?
Piotr nic takiego nie wywnioskował - czytałem dzisiaj uważnie jeszcze raz, szukając twojego uzasadnienia - nic nie znalazłem :idea:
... poza wizją przygotowującą Piotra na przyjęcie pogan do Kościoła - jasno wyraźnie i jednoznacznie.

A wracając do szerszej dyskusji o pokarmach
Piotr po ochrzczeniu Korneliusza świętował w jego domu kilka dni ucztując niekoszernie - za co został zaatakowany przez braci żydów po powrocie. Co odpowiedział i jak to zostało przyjęte?
Dz 11 1 Apostołowie i bracia, przebywający w Judei, dowiedzieli się, że również poganie przyjęli słowo Boże. 2 Kiedy Piotr przybył do Jerozolimy, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, robili mu wymówki. 3 "Wszedłeś do ludzi nieobrzezanych - mówili - i jadłeś z nimi". 4 Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei: (...)Jeżeli więc Bóg udzielił im tego samego daru co nam, którzyśmy uwierzyli w Pana Jezusa Chrystusa, to jakżeż ja mogłem sprzeciwiać się Bogu?" 18 Gdy to usłyszeli, zamilkli. Wielbili Boga i mówili: "A więc i poganom udzielił Bóg [łaski] nawrócenia, aby żyli".

Pinchasie i Maksymilianie - nie skrzyczeli Piotra , nie wyklęli "nieczystego", ale zamilkli i wielbili Boga
więc może i wy zamilkniecie i będziecie wielbić Boga - mam taką nadzieję, bo mam drugi przykład na to, że ustalenia Soboru Jerozolimskiego były respektowane i poganochrześcijan koszerność nie obowiązywała, ba :idea: powiem więcej nie obowiązywała, już nawet wyzwolonych spod Prawa judeochrześcijan:
Miejsce akcji - Antiochia. Przybywa z apostolską wizyt sam Piotr, Barnaba (żyd) i inny bracia z Judei biesiadują z pognochrześcijanami z Antiochii znów kilka dni, aż zjawiają się jacyś ortodoksi (od Jakuba?) i wytykają Piotrowi, że (znów!) łamie zasady koszerności i Prawa. Piotr i Barnaba wymiękają i odsuwają się od chrześcijan antiocheńskich, ale na szczęście zjawia się Paweł i ich ostro opieprza i przypomina co ustalili wspólnie na Soborze Jerozolimskim.
Ga 2
11 Gdy następnie Kefas przybył do Antiochii, otwarcie mu się sprzeciwiłem, bo na to zasłużył. 12 Zanim jeszcze nadeszli niektórzy z otoczenia Jakuba, brał udział w posiłkach z tymi, którzy pochodzili z pogaństwa. Kiedy jednak oni się zjawili, począł się usuwać i trzymać się z dala, bojąc się tych, którzy pochodzili z obrzezania. 13 To jego nieszczere postępowanie podjęli też inni pochodzenia żydowskiego, tak że wciągnięto w to udawanie nawet Barnabę.
14 Gdy więc spostrzegłem, że nie idą słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii, powiedziałem Kefasowi wobec wszystkich: "Jeżeli ty, choć jesteś Żydem, żyjesz według obyczajów przyjętych wśród pogan, a nie wśród Żydów, jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich?"
Zasady Ewangelii Pawłowej
15 My jesteśmy Żydami z urodzenia, a nie pogrążonymi w grzechach poganami. 16 A jednak przeświadczeni, że człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako że przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia. (...) 21 Nie mogę odrzucić łaski danej przez Boga. Jeżeli zaś usprawiedliwienie dokonuje się przez Prawo, to Chrystus umarł na darmo.


Panowie ?!?
- "Jezus umarł na darmo"?
- " jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich"
- czemu ja i Paweł " spostrzegłem, że nie idą(ziecie) słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii"

Ps
na kolację zjadłem sałatkę z szynką - czy was to gorszy?, czy jestem dla was nieczysty? :shock: :-?
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Albertus
Złoty mówca
Złoty mówca
Posty: 6067
Rejestracja: 12 mar 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 460 times
Been thanked: 922 times

Post autor: Albertus » 2016-03-14, 22:52

Czy uważasz Dezerterze że Żyd nawracający się na katolicyzm jest zobowiązany do przestrzegania przepisów pokarmowych Prawa Mojżeszowego?

[ Dodano: 2016-03-14, 23:52 ]
Albertusie skąd wziąłeś to "tak jak"?
Piotr nic takiego nie wywnioskował - czytałem dzisiaj uważnie jeszcze raz, szukając twojego uzasadnienia - nic nie znalazłem :idea:
... poza wizją przygotowującą Piotra na przyjęcie pogan do Kościoła - jasno wyraźnie i jednoznacznie.
A co twoim zdaniem wywnioskował Piotr?

Czy Bóg w wizji podał mu fikcyjne oczyszczenie zwierząt jako symbol prawdziwego oczyszczenia pogan? :shock: :roll:

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15036
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4232 times
Been thanked: 2966 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2016-03-14, 23:05

Albertus pisze:Czy uważasz Dezerterze że Żyd nawracający się na katolicyzm jest zobowiązany do przestrzegania przepisów pokarmowych Prawa Mojżeszowego?
jeśli chce pozostać Żydem tak, ale jeśli wystarczy mu, że teraz będzie już tylko chrześcijaninem to raczej nie .... chociaż przypomniałem sobie o przypadku Tymoteusza, którego jednak Paweł kazał obrzezać
nie jestem żydem - nie znam się i nie będę się autorytarnie wypowiadał
[ Dodano: 2016-03-14, 23:52 ]
Albertusie skąd wziąłeś to "tak jak"?
Piotr nic takiego nie wywnioskował - czytałem dzisiaj uważnie jeszcze raz, szukając twojego uzasadnienia - nic nie znalazłem :idea:
... poza wizją przygotowującą Piotra na przyjęcie pogan do Kościoła - jasno wyraźnie i jednoznacznie.
A co twoim zdaniem wywnioskował Piotr?

Czy Bóg w wizji podał mu fikcyjne oczyszczenie zwierząt jako symbol prawdziwego oczyszczenia pogan? :shock: :roll:
Piotr i ja wywnioskowaliśmy, że Bóg pod postacią nieczystych zwierząt ukazał mu, pogan
"Nie nazywaj nieczystym tego, co Bóg oczyścił". Powtórzyło się to trzy razy
Po zakończeniu tej wizji Piotr nie zakrzyknął - huraaa mogę jeść szynkę tylko "rozmyślał co też ta wizja mogła znaczyć" - zrozumiał gdy przyszła pora
Piotr przed tą wizją nigdy by nie ochrzcił Korneliusza, a nawet chyba nie poszedł by do niego do domu i nie nauczał - bo był "nieczysty"
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2016-03-15, 01:04

Co do rzymian 7 pozwole sobie kogos zacytowac
Otóż, idąc od początku rozważań apostoła Pawła w wersecie 7 : 1 powiedziano o panowaniu Prawa ( starodawne - Zakonu ) nad człowiekiem. W jaki sposób się to odbywa tłumaczy cały rozdział 7. Rozdział 8 przeciwstawia Prawo Ducha i duchowy sposób życia - życiu cielesnemu. Werset 8 : 8 stwierdza, że ci, którzy żyją w ciele - Bogu podobać się nie mogą ! Lecz ci, którzy żyją na sposób duchowy dzięki wierze w Jezusa Chrystusa są ożywieni i nad nimi prawo grzechu i śmierci nie ma władzy - Rzym. 8 : 2.

Upss

A od siebie dodam

"Prawo samo jest bezsprzecznie święte; święte, sprawiedliwe i dobre jest też przykazanie" Rzym. 7,12

"Czy więc przez wiarę obalamy Prawo? żadną miarą! Tylko Prawo właściwie ustawiamy" Rzym. 3,31

"Wiemy zaś, że zakon jest dobry, jeżeli ktoś robi z niego właściwy użytek" I Tym. 1,8


Do Albertusa pewnie i tak nie dotrze
ale do innych moze tak..Mam nadzieje :)

Teraz Dezerter :-D

Dezerterze prosilem cie abys przeczytal
werset z listu 1Piotra w ktorym Piotr pisze do ludzi ktorzy przyjeli
"dar zbawienia" zeby byli jak swieci i cytuje ksiege kaplanska z pokarmami(kap 11)
Czy to zrobiles?Albo tego nie zrobiles albo udajesz ze nie zrobiles..nie wiem co gorsze.

Piotr po ochrzczeniu Korneliusza świętował w jego domu kilka dni ucztując niekoszernie - za co został zaatakowany przez braci żydów po powrocie. Co odpowiedział i jak to zostało przyjęte?
Gdzie wyczytales ze jadl niekoszernie? :shock:
Tlumaczylem ci ze to BYLI FALSZYWI BRACIA.
Rozumiesz?Zapamietaj to sobie bo nie chce mi sie powtarzac.
Dz 11 1 Apostołowie i bracia, przebywający w Judei, dowiedzieli się, że również poganie przyjęli słowo Boże. 2 Kiedy Piotr przybył do Jerozolimy, ci, którzy byli pochodzenia żydowskiego, robili mu wymówki. 3 "Wszedłeś do ludzi nieobrzezanych - mówili - i jadłeś z nimi". 4 Piotr więc zaczął wyjaśniać im po kolei: (...)Jeżeli więc Bóg udzielił im tego samego daru co nam, którzyśmy uwierzyli w Pana Jezusa Chrystusa, to jakżeż ja mogłem sprzeciwiać się Bogu?" 18 Gdy to usłyszeli, zamilkli. Wielbili Boga i mówili: "A więc i poganom udzielił Bóg [łaski] nawrócenia, aby żyli".
Na dowod podajesz dzieje 11
Twoim argumententem sa zarzuty faryzeju dla ktorych "zlem"
bylo same wejsciedo domu poganina :roll: Tora tego nie zabrania.
Poza tym zapominasz co sam Piotr powiedzial kiedymial wizje o oczyszczeniu
pogan.A powiedzial on Dzieje 1014 ?O nie, Panie! Bo nigdy nie jadłem nic skażonego i nieczystego?

Dzieje 10
(28) i rzekł do nich: Wy wiecie, że dla Żyda przestawanie z ludźmi innego plemienia lub odwiedzanie ich jest niezgodne z prawem; lecz Bóg dał mi znak, żebym żadnego człowieka nie nazywał skalanym lub nieczystym; (29)


Jakim prawem??
"This term refers primarily not to what is forbidden by ordinance but to violation of tradition or common recognition of what is seemly or proper." Greek-English Lexicon of the New Testament and Other Early Christian Literature, Third Edition

Inny przyklad zwyczajow/tradycji Zydow
dzieje 21
28) krzycząc: Mężowie izraelscy, pomóżcie! Oto jest człowiek, który wszędzie wszystkich naucza przeciwko ludowi i zakonowi, i temu miejscu, nadto jeszcze i Greków wprowadził do świątyni i zbezcześcił to święte miejsce. (29)


A przeciez Jezus nauczal
Marka 11
(15) I przyszli do Jerozolimy. A gdy wszedł do świątyni, począł wyganiać tych, co sprzedawali i kupowali w świątyni, i wywrócił stoły wekslarzy oraz ławy sprzedawców gołębi. (16) I nie pozwolił, żeby ktoś choćby naczynie przeniósł przez świątynię. (17) I nauczał, mówiąc im: Czyż nie jest napisane: Dom mój będzie przez wszystkie narody nazywany domem modlitwy? A wy uczyniliście zeń jaskinię zbójców. (18) I słyszeli to arcykapłani i uczeni w Piśmie, i szukali sposobu, jak by go stracić; bo się go bali, gdyż cały lud zdumiewał się nad nauką jego. (19)


Kogo cytowal Jezus?Izajasza
Izajasza 56
(6) Cudzoziemców zaś, którzy przystali do Pana, aby mu służyć i aby miłować imię Pana, być jego sługami, wszystkich, którzy przestrzegają sabatu, nie bezczeszcząc go, i trzymają się mojego przymierza, (7) wprowadzę na moją świętą górę i sprawię im radość w moim domu modlitwy. Ich całopalenia i ich rzeźne ofiary będą mi miłe na moim ołtarzu, gdyż mój dom będzie zwany domem modlitwy dla wszystkich ludów. (8)
więc może i wy zamilkniecie i będziecie wielbić Boga - mam taką nadzieję, bo mam drugi przykład na to, że ustalenia Soboru Jerozolimskiego były respektowane i poganochrześcijan koszerność nie obowiązywała
Dezerterze nie uciszaj nas to po pierwsze.
Jezus i Apostolowie nauczali Prawa to my tez bedziemy
To ustalenie dotyczylo nowonawroconych pogan ktorzy
dopiero co uwierzyli.Pomijasz to ze poganie potem
chodzili do synagog i byli tam nauczani.
powiem więcej nie obowiązywała, już nawet wyzwolonych spod Prawa judeochrześcijan:
Nie fantazjuj :)

Tu masz wikipedi
https://pl.wikipedia.org/wiki/Judeochrze%C5%9Bcijanie

Tu z Bibli
"To jednak wyznaję przed tobą, że służę ojczystemu Bogu zgodnie z tą drogą, którą oni nazywają sektą, wierząc we wszystko, co jest napisane w zakonie i u proroków" Dz. 24,14

Przeczytaj dzieje apostolskie.Pawel i Zydzi ktorzy uwierzyli
gorliwie przestrzegali Mozjesza.Poganie tez byli nauczani,
Zarzuty faryzeji wobie Jezusa i Apostolow byly falszywe.


Pan Jezus nie zmienil ani jednej kreski w Prawie Mojzesza/Bozym.
Sam go nauczal tak samo jak apostolowie.Jezus pokazal droge
do jego interpretacji w swietle NP.Prawo pozostaje i nato
Prawo powoluja sie apostolowie interpetuja je
wedluig drogi Panskiej



Napisane jest właśnie w Prawie Mojżesza. Nie zawiążesz pyska wołowi młócącemu. Czyż o woły troszczy się Bóg, czy też powiedział to przede wszystkim ze względu na nas? Bo przecież ze względu na nas zostało napisane, iż oracz ma orać w nadziei, a młocarz - (młócić) w nadziei, że będzie miał coś z tego.Kor. 9

To ty uciszajac nas przez swoj brak
zrozumienia(deliakatnie mowiac)
sporo ryzykujesz.

[Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim
inny bracia z Judei biesiadują z pognochrześcijanami z Antiochii znów kilka dni, aż zjawiają się jacyś ortodoksi (od Jakuba?)
Byli z Judei (dzieje 15,1)Byli sekta faryzeuszy.
Twierdzili ze wierza w Jezusa. (dz 15,5)
Twierdzili ze nie mozesz zostac zbawiony jesli
sie pierw nie obrzezasz i nie wypracujesz sobie zbawienia (dz 15,1)
Byli falszywymi bracmi (Gal 2,4)Glosili falszywa ewangelie.
Sami nie wypelniali Tory i robili(obrzezywali..) to dla chwaly ludzkiej (gal 6 12-13)
Wprowadzali swoje reformy(takanot) ktorych powinnismy sie wystrzegac(Mat. 23:4-5)


A tu masz przypis z waszego przekladu
Ga 2, 12 - "Jakuba" - na jego autorytet powoływali się jednak bezpodstawnie (Dz 15,14-19)
- "Jezus umarł na darmo"?
Nie Jezus zniosl przeklenstwo..
Jezus wzial na siebie nasze grzechy.
Dzieki Jezusowi mozemy zyc wiecznie..
- " jak możesz zmuszać pogan do przyjmowania zwyczajów żydowskich"
Po pierwsze do niczego nikogo nie zmuszam.
Tak robili kiedys faryzeje.Prawa masz przestrzegac z milosci.
Po drugie nie glosze tutaj tradycji zydowskiej lecz Prawo Boze.
- czemu ja i Paweł " spostrzegłem, że nie idą(ziecie) słuszną drogą, zgodną z prawdą Ewangelii"
Nie ty sie buntujesz przeciwko Prawu Bozemu.
Twoja cielesnosc walczy :) To ty zboczyles z drogi.
Jezus nauczal Prawa tak samo jak Apostolowie a ty je zwalczasz.

1list Piotra
13 Dlatego przepasawszy biodra waszego umysłu6, [bądźcie] trzeźwi, miejcie doskonałą nadzieję na łaskę, która wam przypadnie przy objawieniu6 Jezusa Chrystusa. 14 [Bądźcie] jak posłuszne dzieci. Nie stosujcie się do waszych dawniejszych żądz, gdy byliście nieświadomi, 15 ale w całym postępowaniu stańcie się wy również świętymi na wzór Świętego, który was powołał, 16 gdyż jest napisane: Świętymi bądźcie, bo Ja jestem święty7.

Kpł 11,44.
44 Ponieważ Ja jestem Pan, Bóg wasz - uświęćcie się! Bądźcie świętymi, ponieważ Ja jestem święty!6 Nie będziecie się plugawić małymi zwierzętami, które pełzają po ziemi. 45 Bo Ja jestem Pan, który wyprowadził was z ziemi egipskiej, abym był waszym Bogiem. Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty!

2Tym 3
14 Ty natomiast trwaj w tym, czego się nauczyłeś i co ci powierzono, bo wiesz, od kogo się nauczyłeś. Od lat bowiem niemowlęcych znasz Pisma święte, 15 które mogą cię nauczyć mądrości wiodącej ku zbawieniu przez wiarę w Chrystusie Jezusie. 16 Wszelkie Pismo od Boga natchnione [jest] i pożyteczne do nauczania, do przekonywania, do poprawiania, do kształcenia w sprawiedliwości - 17

AMEN

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-03-22, 07:37

Ci, którzy się poświęcają i oczyszczają,by wejść do ogrodów za innym, który już jest w środku,którzy jedzą wieprzowe mięso i płazy, i myszy,zginą razem - wyrocznia Pana.
[Izajasz 66 nn.]

Jezus a Prawo:

``Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę. bowiem powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni.``Mateusz 5 nn.

Benjamin

Post autor: Benjamin » 2016-03-22, 09:03

No wlasnie - Prawo Mojzeszowe nakazuje kamienowac kobiety przylapane na codzolostwie ... a Jezus wcale tego nie popiera .
Wiec na czym tak naprawde polega sens przytoczonych Maksymilianie slow przez Ciebie?
Cytowanie samych cytatow nie jest znajomoscia Biblii.
Albertus dobrze kilka kwestii wylozyl w temacie czystych zwierzat (pokarmow).
Nie wskazujac palcem - niektorzy iloscia cytatow odslaniaja swoja niewiedze na temat ich znaczenia.

Maksymilian

Post autor: Maksymilian » 2016-03-22, 11:30

Niektórzy tak się bronią przed prawdą.Najlepiej kogoś skarcić,pouczyć,zignorować.Erystyka.A ja będę mówił jak:Słowo Boga.Amen.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”