Przestrzeganie prawa

Ogólnie o Biblii. Dlaczego powinniśmy Ją czytać, jak powinno się czytać Pismo Święte, itp.
Philip

Post autor: Philip » 2015-09-03, 21:13

Na początek może nasz papież:
...
(NOSTRA AETATE)
...
Bardzo sceptycznie podchodzę do tego jakoby judaizowanie chrześcijaństwa dostało aprobatę przez wybitnych pasterzy Kościoła.

Jak dla mnie jest to po prostu nauka moralizująca i konkretyzująca podejście KRK do religii Judaistycznej. W "NOSTRA AETATE" zalecane jest głębsze poznawanie ludu Abrahamowego ( z racji, że z nich wywodzą się nowo ochrzczeni ) przez braterski kontakt z nimi oraz podejmowaną naukę, nie zaś na przyjmowanie ich obrządków. Będzie to pozwalało nam lepiej zrozumieć kulturę staro-semicką a co za tym idzie. Słowo Boże :-).

Tak więc wnoszę o pomoc moderatora, w celu przeniesienia postów do odpowiedniego działu :-).

A wracając do sobotniej-niedzielnej Mszy św - to na prawdę nie wiesz, że od jakiegoś czasu możesz iść na niedzielną mszę Św w sobotę wieczorem?
Dla uproszczenia wrzuć proszę jakiś przepis zezwalający na to :-).

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15124
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4257 times
Been thanked: 2984 times
Kontakt:

Post autor: Dezerter » 2015-09-03, 22:28

Philip pisze:
A wracając do sobotniej-niedzielnej Mszy św - to na prawdę nie wiesz, że od jakiegoś czasu możesz iść na niedzielną mszę Św w sobotę wieczorem?
Dla uproszczenia wrzuć proszę jakiś przepis zezwalający na to :-).
Kościół odprawia pierwszą niedzielną eucharystię już w sobotę wieczorem (jak również nieszpory), aby powrócić do źródeł, do pra-eucharystii, jaką była żydowska Pascha. I pierwsi chrześcijanie o tej właśnie porze zbierali się przy Stole Pańskim, czego ślad znajdujemy w Dziejach (20, 7-13). Z tego tekstu wynika wyraźnie, że łamanie chleba rozpoczęło się wieczorem i trwało aż do świtania. Na Drodze Neokatechumenalnej, która w Kościele najmocniej chyba poszła z powiewem ducha soborowego, najbardziej uroczyste eucharystie (np. Niedziela Zmartwychwstania) celebruje się również od soboty wieczorem aż do świtania i ma to bardzo głęboki sens.

Zauważmy zresztą, że rok liturgiczny nie pokrywa się ze świeckim i także niedziela, dzień Pański rozpoczyna się już w sobotę od godz. 18, a nie od północy, nawiązując w ten sposób do tradycji żydowskiej, do ustalonego przez Stwórcę porządku: I tak upłynął wieczór i poranek ? dzień pierwszy (Rdz 1,5).
i wiele więcej an ten temat przeczytasz tu - problem omówiony dość szeroko - polecam
http://mateusz.pl/pow/011106.htm

A tu masz podstawę prawną z Kodeksu prawa kanonicznego:
Kan. 1248 - § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego.

po zapoznaniu się mam nadzieję, że zauważywszy, że od SW II "judaizowanie" ;-) (piszę to oczywiście z przymrużeniem oka w nawiązaniu do wcześniejszej dyskusji u uchwaleń jakiegoś prowincjonalnego synodu ;-) ) czyli o powrót do korzeni apostolskich a więc i żydowskich ma miejsce i...
Chwała Panu!
Ostatnio zmieniony 2015-09-03, 22:41 przez Dezerter, łącznie zmieniany 1 raz.
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Angeli

Post autor: Angeli » 2015-09-03, 22:28

Pinchas pisze:
A kim jest Jezus Chrystus?
Panem:) Mesjaszem,Zbawicielem..
Co to znaczy, że Jezus jest Panem?

Człowiek

Post autor: Człowiek » 2015-09-03, 22:40

Uczniowie wołani do Jezusa - Panie
to znaczy, że nie ma samego określenia jako Pana, tylko, że przez nazywanie go tak oni byli jemu sługami.
+
księga apokalipsy
"A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: Król królów i Pan panów."

"Panie twoja wola niech się dzieje, nie moja. Twój wierny sługa słucha"

Angeli

Post autor: Angeli » 2015-09-03, 22:46

Człowiek pisze:Uczniowie wołani do Jezusa - Panie
to znaczy, że nie ma samego określenia jako Pana, tylko, że przez nazywanie go tak oni byli jemu sługami.
+
księga apokalipsy
"A na szacie i na biodrze swym ma wypisane imię: Król królów i Pan panów."

"Panie twoja wola niech się dzieje, nie moja. Twój wierny sługa słucha"
Nie rozumiem

Człowiek

Post autor: Człowiek » 2015-09-03, 23:03

Chodzi mi o znaczenie tego słowa. Samo słowo Pan ma różne synonimy, lecz uczniowie Jezusa mówiąc : Mój Panie określali go Panem nad nimi, a oni byli jego sługami. Sługa robi, uczyni co każe Pan.

Ps: Judasz tylko nazywał Jezusa, Nauczycielem.

Pinchas

Post autor: Pinchas » 2015-09-05, 10:39

Angeli pisze:
Pinchas pisze:
A kim jest Jezus Chrystus?
Panem:) Mesjaszem,Zbawicielem..
Co to znaczy, że Jezus jest Panem?
To juz zostalo wyjasnione..i co to ma wspolnego z niedziela?
:-P

Gdzie w Biblii napisano ze mam swiecic niedziele?

Człowiek

Post autor: Człowiek » 2015-09-06, 19:09

"I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił."
"I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu."
Źródło Pierwsza Księga Mojżeszowa 2,1

Symbol odpoczynku, poświęcenia dnia.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Biblia, Nowy Testament i Stary Testament”