Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Zablokowany
Bogumił_Wiśniewski

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Bogumił_Wiśniewski » 2017-12-22, 09:55

Marek_Piotrowski pisze: 2017-12-22, 02:18 Jakieś argumenty? ;)
Marku, to ty mój bracie miły ;) postawiłeś tezę. Ja jedynie wyraziłem daleko posunięty sceptycyzm.

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19237
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2649 times
Been thanked: 4665 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-12-22, 13:13

No cóż, moje stanowisko wynika z tekstu biblijnego - a Twoje z przymusu negowania wszystkiego, co chrześcijańskie.

Bogumił_Wiśniewski

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Bogumił_Wiśniewski » 2017-12-22, 21:42

Marek_Piotrowski pisze: 2017-12-22, 13:13 No cóż, moje stanowisko wynika z tekstu biblijnego - a Twoje z przymusu negowania wszystkiego, co chrześcijańskie.
Masło maślane. Akurat studiowałem na Wydziale Teologicznym, gdzie ludzie pochodzili z różnych kościołów. Trudno uwierzyć ;-) , ale wszyscy twierdzili to samo co Ty :-), że ich stanowisko "wynika z tekstu biblijnego"... oczywiście współcześni bibliści na ogół zdają sobie sprawę, że teza trynitarna należy do późnej tradycji i jest jedną z wielu, które funkcjonowały w rozwijającym się chrześcijaństwie. Autorzy ksiąg NT zdradzają sympatie ebionickie, adopcjonistyczne itd. z całą pewnością nikt z nich jak celnie skonstatował Ehrman nie identyfikował "Jezusa z Jahwe". Na kartach Nowego Testamentu rysuje się obraz deifikacji jego osoby poprzez apoteozę, jest to stworzenie, które dostępuje boskiej godności, pomnaża się w wiedzy, mądrości, łasce u jedynego Boga. Historyczny Jezus jest najznakomitszym obrazem apoteozy.

podkowa

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: podkowa » 2017-12-22, 22:08

Bogumile - argument, ktory wrzuciles jest raczej odznaka arogancji i pychy. A w swej warstwie tresciowej jest to antyargument ... i jest on po prostu smieszny: ">ja studiowalem na Wydziale Teologicznym ( ChAT tu wyziera) i wszyscybn twierdzili co innego niz JA BOGUMIL. Dlatego JA BOGUMIL mam racje, a oni sie myla"
Bo JA BOGUMIL zapoznalem sie z dyspuyami i wykladami i dzielami antytrynitarzy i nikt oprocz ich twierdzen nie ma racji.

Ale to bufonada. Konkretow brak ... oprocz para-pseudo-teolo-naukowego zargonu.
Pozdrawiam serdecznie.

Bogumił_Wiśniewski

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Bogumił_Wiśniewski » 2017-12-23, 10:09

podkowa pisze: 2017-12-22, 22:08 Bogumile - argument, ktory wrzuciles jest raczej odznaka arogancji i pychy. A w swej warstwie tresciowej jest to antyargument ... i jest on po prostu smieszny: ">ja studiowalem na Wydziale Teologicznym ( ChAT tu wyziera) i wszyscybn twierdzili co innego niz JA BOGUMIL. Dlatego JA BOGUMIL mam racje, a oni sie myla"
Bo JA BOGUMIL zapoznalem sie z dyspuyami i wykladami i dzielami antytrynitarzy i nikt oprocz ich twierdzen nie ma racji.

Ale to bufonada. Konkretow brak ... oprocz para-pseudo-teolo-naukowego zargonu.
Pozdrawiam serdecznie.
Nie podałem tego jako argument, ale podzieliłem się swoją obserwacją. Mówiąc szczerze "wymiotuje" już frazesami w postaci "biblijności" bo to wyswiechtany slogan za którym nic się nie kryje. Na temat treści i przekazu Biblii mogą dyskutować absolutnie wszyscy o ile posiadają interdyscyplinarne przygotowanie do analizy tekstów starożytnych. Wy sobie probujecie zagarnąć tekst i bunczucznie uzurpować prawo do jego "jedynej słusznej egzegezy" bo akurat macie taki kaprys. Oczywiście nie jestescie w tym odosobnieni. Bogumił zdaje sobie sprawę z rożnych [czasami sprzecznych] tradycji zawartych na kartach Biblii i dlatego nikogo pochopnie nie wyklucza z grona chrześcijan. Uważa, że można o tym dyskutować i wyrażać swój sceptycyzm otwarcie. Niestety epatujecie arogancją mającą podłoże wyznaniowe, stąd nie dziwcie sie, że inni reagują bufonadą na fundamentalizm bądźmy szczerzy nie wstrzymujący krytyki.
Pozdrawiam

podkowa

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: podkowa » 2017-12-23, 14:18

Bogumile ... ten caly Twoj wpis przeczytaj jeszcze raz, a w miejsce tych, do ktorych go kierujesz umiesc siebie. I masz juz odpowiedz.
Ja podkresle ( cytujac z Ciebie) - Bogumile, niestety epatujesz arogancja majaca podloze ( wyznaniowe?, antytrynitarne, antykatolickie). stad nie dziwie sie, zes taki bufon ... i nie dziwie sie, ze innych o to posadzasz.
A argumentow rzeczywiscie od Ciebie doczekac sie nie mozemy.

Trzymaj sie. Zycze milych Swiat Bozego Narodzenia.

Ps: kto Cie oskarzal, zes niechrzescijanin?
Ps2: komu powierzyl Chrystus zadanie slusznej i jedynej egzegezy ... Czy Tobie Bogumile, bo masz taki kaprys?

Henryk

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Henryk » 2017-12-24, 11:21

Katol pisze: 2017-12-24, 10:37 Zaczynając dyskusję powinieneś wiedzieć, że Pismo Święte jest podstawowym dokumentem chrześcijan.
Dla naśladowców Jezusa- tak, ale nie dla Katolików.
Dla nich to Tradycja i Dogmat.

Jezus nigdy nie był Bogiem, ale miał Boga.
J 14:28 bp "Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę, ale powrócę do was. Gdybyście miłowali Mnie, cieszylibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec jest większy ode Mnie."

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-24, 22:14

Henryk pisze: 2017-12-24, 17:04 ... Bóg wcielił się w Jezusa? ...
Co przez to rozumiesz?
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Katol

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Katol » 2017-12-24, 22:50

Henryk oczywiście pominął wiele wersetów mówiących o Chrystusie jako Bogu. Zresztą nie tylko wersetów, ale i przesłania całego Nowego Testamentu.

1 Prawdę mówię w Chrystusie, nie kłamię, potwierdza mi to moje sumienie w Duchu Świętym,
2 że w sercu swoim odczuwam wielki smutek i nieprzerwany ból.
3 Wolałbym bowiem sam być pod klątwą [odłączony] od Chrystusa dla [zbawienia] braci moich, którzy według ciała są moimi rodakami.
4 Są to Izraelici, do których należą przybrane synostwo i chwała, przymierza i nadanie Prawa, pełnienie służby Bożej i obietnice.
5 Do nich należą praojcowie, z nich również jest Chrystus według ciała, który jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki. Amen.


11 Ukazała się bowiem łaska Boga, która niesie zbawienie wszystkim ludziom
12 i poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie,
13 oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa,
14 który wydał samego siebie za nas, aby odkupić nas od wszelkiej nieprawości i oczyścić sobie lud wybrany na własność, gorliwy w spełnianiu dobrych uczynków.


20 Wiemy także, że Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością rozumu,
abyśmy poznawali Prawdziwego.
Jesteśmy w prawdziwym Bogu,
w Synu Jego, Jezusie Chrystusie.
On zaś jest prawdziwym Bogiem
i Życiem wiecznym.
21 Dzieci,
strzeżcie się fałszywych bogów!


No cóż, taka jego "dokładność". Twierdzenie, że chrześcijanie w którymś tam wieku zaczęli nazywać Jezusa Bogiem jest oczywiście fałszerstwem, bo na kartach Nowego Testamentu mamy taką wyraźną naukę.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Andej » 2017-12-24, 23:12

J 10.30
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Henryk

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Henryk » 2017-12-24, 23:59

Andej pisze: 2017-12-24, 22:14Co przez to rozumiesz?
Nic.
Jezus narodził się jako doskonały Człowiek.
Był taki sam jak Adam przed grzechem.
Zycie pochodziło od Boga, ciało od Marii.

Awatar użytkownika
Andej
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 22636
Rejestracja: 20 lis 2016
Been thanked: 4220 times

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Andej » 2017-12-25, 01:50

Henryk pisze:
Andej pisze: 2017-12-24, 22:14Co przez to rozumiesz?
Nic.
...
Szczere wyznanie. Ale to wynika z Twoich postów. Smutne jest to, że nie chcesz rozumieć. Ani uwierzyć. A Jezus nie ukrywał swojej istoty. Nie afiszował się, ale nie ukrywał. Wiele razy wyznawał tę prawdę, a także ją udowadniał.
---
Zgadzam się, że doskonały. Doskonały Człowiek, albowiem jest Bogiem. Bóg sam przyszedł żyć wśród ludzi jako CZŁOWIEK. Trudno, aby nie był doskonały, skoro jest Bogiem.
Wszystko co piszę jest moim subiektywnym poglądem. Nigdy nie wypowiadam się w imieniu Kościoła. Moje wypowiedzi nie są autoryzowane przez Kościół.

Katol

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Katol » 2017-12-25, 08:58

Henryk pisze: 2017-12-24, 23:59
Andej pisze: 2017-12-24, 22:14Co przez to rozumiesz?
Nic.
Jezus narodził się jako doskonały Człowiek.
Był taki sam jak Adam przed grzechem.
Zycie pochodziło od Boga, ciało od Marii.
A co Biblia mówi?

1 Na początku było Słowo (Logos),
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
2 Ono było na początku u Boga.
3 Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
4 W Nim było życie,
a życie było światłością ludzi,
5 a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła.


14 A Słowo stało się ciałem
i zamieszkało wśród nas.
I oglądaliśmy Jego chwałę,
chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca,
pełen łaski i prawdy.
15 Jan daje o Nim świadectwo i głośno woła w słowach: ?Ten był, o którym powiedziałem: Ten, który po mnie idzie, przewyższył mnie godnością, gdyż był wcześniej ode mnie?. 16 Z Jego pełności wszyscyśmy otrzymali - łaskę po łasce.
17 Podczas gdy Prawo zostało nadane przez Mojżesza, łaska i prawda przyszły przez Jezusa Chrystusa.
18 Boga nikt nigdy nie widział, Ten Jednorodzony Bóg, który jest w łonie Ojca, [o Nim] pouczył.

Więc Jezus nie był i nie jest tylko doskonałym Człowiekiem. On jest Wcielonym Logosem.

Katol

Re: Boże Narodzenie - chrześcijańskie czy pogańskie?

Post autor: Katol » 2017-12-25, 22:06

Zauważmy, że uznawanie Jezusa za Boga ma ścisły związek ze zbawieniem. Bóg w Starym Testamencie był nazwany
określeniem Kyrios (na polski się to tłumaczy jako: Pan). Nowy Testament odnosi słowo Kyrios do Jezusa.
Co mówi Biblia?

6 Sprawiedliwość zaś osiągana przez wiarę tak powiada: Nie mów w sercu swoim: Któż zdoła wstąpić do nieba? - oczywiście po to, by Chrystusa stamtąd sprowadzić na ziemię, albo: Któż zstąpi do Otchłani? - 7 oczywiście po to, by Chrystusa wyprowadzić spośród umarłych. 8 Ale cóż mówi: Słowo to jest blisko ciebie, na twoich ustach i w sercu twoim. Ale jest to słowo wiary, którą głosimy. 9 Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że JEZUS JEST PANEM, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych - osiągniesz zbawienie. 10 Bo sercem przyjęta wiara prowadzi do usprawiedliwienia, a wyznawanie jej ustami - do zbawienia.

W skrócie więc: uznanie Jezusa za Boga daje zbawienie, a niewiara w to nie daje zbawienia, czyli pozostawia w stanie grzechu wiodącego do piekła.
Czy Henryk jest w stanie wyrzec: JEZUS JEST PANEM?
Bo jeśli nie, to jest potępiony.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15068
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4241 times
Been thanked: 2970 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2017-12-26, 00:19

Bogumił_Wiśniewski pisze: 2017-12-23, 10:09
podkowa pisze: 2017-12-22, 22:08 Bogumile - argument, ktory wrzuciles jest raczej odznaka arogancji i pychy. A w swej warstwie tresciowej jest to antyargument ... i jest on po prostu smieszny: ">ja studiowalem na Wydziale Teologicznym ( ChAT tu wyziera) i wszyscybn twierdzili co innego niz JA BOGUMIL. Dlatego JA BOGUMIL mam racje, a oni sie myla"
Bo JA BOGUMIL zapoznalem sie z dyspuyami i wykladami i dzielami antytrynitarzy i nikt oprocz ich twierdzen nie ma racji.

Ale to bufonada. Konkretow brak ... oprocz para-pseudo-teolo-naukowego zargonu.
Pozdrawiam serdecznie.
Nie podałem tego jako argument, ale podzieliłem się swoją obserwacją. Mówiąc szczerze "wymiotuje" już frazesami w postaci "biblijności" bo to wyswiechtany slogan za którym nic się nie kryje. Na temat treści i przekazu Biblii mogą dyskutować absolutnie wszyscy o ile posiadają interdyscyplinarne przygotowanie do analizy tekstów starożytnych. Wy sobie probujecie zagarnąć tekst i bunczucznie uzurpować prawo do jego "jedynej słusznej egzegezy" bo akurat macie taki kaprys. Oczywiście nie jestescie w tym odosobnieni. Bogumił zdaje sobie sprawę z rożnych [czasami sprzecznych] tradycji zawartych na kartach Biblii i dlatego nikogo pochopnie nie wyklucza z grona chrześcijan. Uważa, że można o tym dyskutować i wyrażać swój sceptycyzm otwarcie. Niestety epatujecie arogancją mającą podłoże wyznaniowe, stąd nie dziwcie sie, że inni reagują bufonadą na fundamentalizm bądźmy szczerzy nie wstrzymujący krytyki.
Pozdrawiam
BoguMiły człowieku - nie wiem czy Cię już witałem na forum - dobrze, że chcesz z nami pogadać
Nie tylko "Bogumił zdaje sobie sprawę z rożnych [czasami sprzecznych] tradycji zawartych na kartach Biblii i dlatego nikogo pochopnie nie wyklucza z grona chrześcijan. Uważa, że można o tym dyskutować i wyrażać swój sceptycyzm otwarcie." - ja uważam dokładnie tak samo!
więc przejdźmy do konkretów
Kiedyś czytałem dyskusje 2 specjalistów antagonistów na temat Theo i Ho Theo
HO Theo - to ponoć Bóg Najwyższy
A Jezus jest nazywany tylko Theo - Bóg (czyli niby Bóg, ale nie Bóg najwyższy)
Ktoś znający grekę i mający dost ep do tekstów źródłowych mógłby to rozstrzygnąć przywołując i omawiając te źródła
a może jakieś dobre opracowanie?
Dodam, że tamta dyskusja nie została rozstrzygnięta, bo autorzy powoływali się na inne sprzeczne ze sobą źródła.
A nawet jak by została, to czy mielibyśmy wierzyć w Boga większego i mniejszego :-o (o Duchu nie wspominam nawet)
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Zablokowany