Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Czyli rozmowy o naturze Boga i Objawienie Jego w Osobie Ojca, Jezusa Chrystusa, rozmowy także na temat Ducha Świętego, Jego działanie, prowadzenie Kościoła przez Niego, itp.
Aron II

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Aron II » 2016-09-03, 10:02

veros pisze:Może być, a nawet JEST.
Możesz wierzyć w co chcesz. Pamiętaj jednak, że istota Boga ma ogromne znaczenie dla Twojej przyszłości. Jeżeli nie chcesz przyjąć prawdy biblijnej tylko opierasz się na ludzkich naukach, to bądź świadomy odpowiedzialności za to przed Bogiem. To nie są żarty!

"Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! (Galatów 1:8).

veros

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: veros » 2016-09-03, 10:06

Od tego mam Kościół by swej przytomności, pod natchnieniem Jezusa Chrystusa, Pana naszego nie opowiadał wiernym głupot, jak to bywa od niektórych osób po forach, tylko dawał nam konkretny przekaz zarówno o zestawie i treści ksiąg objawionych, jak uczynił to już jakieś 1600 lat temu, jak i nauk z tych ksiąg płynących.

Aron II

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Aron II » 2016-09-03, 10:16

"Duch zaś otwarcie mówi, że w czasach ostatnich niektórzy odpadną od wiary, skłaniając się ku duchom zwodniczym i ku naukom demonów. [Stanie się to] przez takich, którzy obłudnie kłamią, mają własne sumienie napiętnowane. Zabraniają oni wchodzić w związki małżeńskie, [nakazują] powstrzymywać się od pokarmów, które Bóg stworzył, aby je przyjmowali z dziękczynieniem wierzący i ci, którzy poznali prawdę" (1 Tm. 4:1-3).

"Umiłowani, nie dowierzajcie każdemu duchowi, ale badajcie duchy, czy są z Boga, gdyż wielu fałszywych proroków pojawiło się na świecie" (1 Jana 4:1)

veros

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: veros » 2016-09-03, 10:20

Dokładnie.
W ten sposób święty Jan określa między innymi rozmaite sekty jakie pojawiają się licznie od około 100 lat, w tym Świadków Jehowy, sedewakantystów i innych.

wybrana

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: wybrana » 2016-09-03, 10:43

Bóg który jest miłością, aby miłość była w pełni dopełniona, potrzebował jej dopełnienia, czyli drugiej osoby do której miłość jest adresowana, oddawana. Aby miłość była całkowita, Bóg daje siebie Synowi tak, iż stanowią jedność, co wyraźnie jest powiedziane przez Jezusa do uczniów, gdy ci domagają się, aby pokazał im Ojca
?(6) Odpowiedział mu Jezus: Ja jestem drogą i prawdą, i życiem. Nikt nie przychodzi do Ojca inaczej, jak tylko przeze Mnie. (7) Gdybyście Mnie poznali, znalibyście i mojego Ojca. Ale teraz już Go znacie i zobaczyliście. (8) Rzekł do Niego Filip: Panie, pokaż nam Ojca, a to nam wystarczy. (9) Odpowiedział mu Jezus: Filipie, tak długo jestem z wami, a jeszcze Mnie nie poznałeś? Kto Mnie zobaczył, zobaczył także i Ojca. Dlaczego więc mówisz: Pokaż nam Ojca? (10) Czy nie wierzysz, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie? Słów tych, które wam mówię, nie wypowiadam od siebie. Ojciec, który trwa we Mnie, On sam dokonuje tych dzieł. (11) Wierzcie Mi, że Ja jestem w Ojcu, a Ojciec we Mnie. Jeżeli zaś nie - wierzcie przynajmniej ze względu na same dzieła. (12) Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem, i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. ?
(Ew. Jana 14:6-12, Biblia Tysiąclecia)
Duch św jest głodem Ojca, a ponieważ stanowi On jedność z Synem - to i Syna, który jest taki sam jak Ojciec.

veros

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: veros » 2016-09-03, 10:55

Wybrana, dzięki za cytat i za komentarz.
W komentarzu rozumiem frazę "taki sam" - jako "taki sam Bóg", choć Osoba Syna przejawia się inaczej niż Osoba Ojca, czy Osoba Ducha Świętego.
Taki sam Bóg, mało tego, ten sam Bóg!

Aron II

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Aron II » 2016-09-04, 21:13

veros pisze: W komentarzu rozumiem frazę "taki sam" - jako "taki sam Bóg"
Tak rozumiesz, bo tak chcesz rozumieć., Pismo temu przeczy, dlaczego więc nie wierzysz słowom samego Boga?

konik

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: konik » 2016-09-20, 21:28

"Nastepnie powiedzial do Tomasza: Włóż tu palec i zobacz moje rece, i wez swa reke i wloz ja w moj bok, i przestan niedowierzac, ale zacznij wierzyc. ( wers27)
Odpowiadajac Tomasz rzekl do niego: Moj Pan i moj Bog (wers 28)
Jezus mu powiedzial: Czy uwierzyles dlatego, ze mnie ujrzales? Szczesliwi, ktorzy nie widza, a jednak wierza ( wers 29)

Wypisane z Biblii wydanej "Pismo Swiete w przekladzie Nowego swiata" ; ewangelia sw. Jana 20, 27-29
Egzemplarz pochodzi z rak starszego w Sali Krolestwa swiadkow Jehowy, Meidling k/Wiednia

Czu jeszcze Aronie nie wierzysz? Jesli nie Jezusowi, to kogo proponujesz, abysmy mogli uwierzyc?

Szymon

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Szymon » 2016-10-06, 04:42

Rozumiem że Aronowi chodzi o werset z Ewangelii św. Jana 14:28 "bo Ojciec większy jest ode Mnie"

Pierwsza sprawa ,to należy zastanowić się nad kontekstem historycznym tej wypowiedzi. Jezus wypowiedział te słowa w okresie kiedy był na ziemi człowiekiem i występował w postaci uniżonego sługi.Przypis z Biblii Tysiąclecia do wersetu J 14:28 bardzo fajnie to wyjaśnia: "Mówi to Bóg wcielony:chwała Syna równa chwale Ojca została w czasie ziemskiego bytowania przesłonięta ,Chrystus jako człowiek jest niższy od Ojca.

List do Hebrajczyków 2:9 stwierdza, że Jezus był na krótko uczynionym mniejszym od aniołów.Dlatego ten fragment fragment nie może być argumentem przeciwko równości Ojca i Syna,ponieważ wtedy Chrystus był również niższy od aniołów, a przecież Pismo wyraznie mówi o wyższości Chrystusa nad aniołami w pierwszym rozdziale Listu do Hebrajczyków.

Warto także pochylić się nad listem do Filipian 2:5, , aby zrozumieć słowa Jezusa z J 14:28

"On, istniejąc w postaci Bożej, nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem, lecz ogołocił samego siebie, przyjąwszy postać sługi, stawszy się podobnym do ludzi. A w zewnętrznym przejawie, uznany za człowieka, uniżył samego siebie, stawszy się posłusznym aż do śmierci - i to śmierci krzyżowej"

Tekst ten podobnie jak Hbr .2:9 pokazuje, że Chrystus, gdy był na ziemi, występował w roli uniżonego człowieka. Warto zwrócić uwagę na początkowe słowa tego wersetu mówiące że mimo tego iż Jezus był w postaci Bożej, to nie skorzystał ze sposobności, aby na równi być z Bogiem. Jest to bardzo mocne stwierdzenie. Skoro Pismo mówi, że Chrystus nie skorzystał z tej okazji to znaczy, że mógł z niej skorzystać, bo inaczej to zdanie nie ma sensu.

Innymi słowy oznacza to, że mając wcześniej równość z Ojcem, dopiero w momencie wcielenia staje się On sługą Ojca, zwracającym się do Niego "Boże" ("Ty jesteś moim Bogiem od łona mojej matki" Ps 22:11) i jako człowiek wyzbywa się nawet wiedzy o "owym dniu i godzinie" Mk 13:32. Przyjęcie postaci sługi oznacza, że wcześniej nim nie był, i po zmartwychwstaniu także już nim nie jest (Ap 15:3)

Wersety te, mówią o tym, że Chrystus będąc Bogiem, mając równość z Ojcem, przyjął dodatkowo naturę ludzką (zachowując naturę Boską, (Kol 2:9, J 20:28) (tu się kłania nauka Kościoła-Unia hipostatyczna ) Po prostu nie skorzystanie z bycia na równi z Ojcem (w momencie przyjęcia ciała ludzkiego), to wzięcie na siebie przypadłości ludzkich, takich jak głód, pragnienie, cierpienie, śmierć itp. Gdyby Jezus nie był równy Ojcu, to jaką zasługą było by to że nie skorzystał z prawa do niej?

Aron II

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Aron II » 2016-10-25, 22:52

Szymon pisze:Pierwsza sprawa ,to należy zastanowić się nad kontekstem historycznym tej wypowiedzi. Jezus wypowiedział te słowa w okresie kiedy był na ziemi człowiekiem i występował w postaci uniżonego sługi.Przypis z Biblii Tysiąclecia do wersetu J 14:28 bardzo fajnie to wyjaśnia: "Mówi to Bóg wcielony:chwała Syna równa chwale Ojca została w czasie ziemskiego bytowania przesłonięta ,Chrystus jako człowiek jest niższy od Ojca.
Po zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu też był niższy. Mówią o tym zacytowane przeze mnie wersety:

"Stań się czujnym i umocnij resztę, która miała umrzeć, bo nie znalazłem twych czynów doskonałymi wobec mego Boga" (Obj. 3:2)

oraz

"Zwycięzcę uczynię filarem w świątyni Boga mojego i już nie wyjdzie na zewnątrz. I na nim imię Boga mojego napiszę i imię miasta Boga mojego, Nowego Jeruzalem, co z nieba zstępuje od mego Boga, i moje nowe imię" (Obj. 3:12).

W tych wersetach Pan Jezus kilkakrotnie mówi, że ma nad sobą Boga.

Jak znajdę czas, to przytoczę jeszcze sporo podobnych wersetów

Pozdrowienia!

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2016-10-26, 00:05

Rozumując identycznie jak Ty dla Obj 3,2.12 dla Hbr 1:7-8 musiałbyś przyjąć, że Jezus jest wyższy od Ojca, bo Ojciec tytułuje Go Bogiem:
"(7) Do aniołów zaś mówi: Aniołów swych czyni wichrami, sługi swe płomieniami ognia.
Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego. ."


Jak widzisz, podobna "egzegeza życzeniowa" się nie sprawdza.
Dla Jezusa Ojciec jest źródłem Jego natury boskiej, a nawet Stwórcą natury ludzkiej. Jesli tego nie zrozumiesz, nigdy nie pojmiesz dlaczego Biblia mówi zarówno o równości Jezusa i Ojca, jak i zawiera tego typu fragmenty, w których Jezus mówi o Ojcu jako o swoim Bogu. A także tego, że dokładnie te same tytuły biblia przypisuje Jezusowi, co Ojcu.

david491
Gawędziarz
Gawędziarz
Posty: 501
Rejestracja: 6 lut 2017
Has thanked: 18 times
Been thanked: 308 times

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: david491 » 2017-02-06, 22:07

Jezus używał wobec siebie imienia Bożego. Powiedział na przykład: ?Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, pierwej niż Abraham był, Jam jest? J 8,58. Nie chodziło Mu tylko o to, że istniał przed Abrahamem, gdyż w takim przypadku Jezus powiedziałby ?Byłem? (gr. Ego En). Jezus użył zwrotu Ego Eimi, którego poprawnym tłumaczeniem jest ?Jestem?, a nie ?Byłem?.[1] Co więcej, Jezus użył tu zwrotu ?Jestem? w absolutnym sensie, a mianowicie bez rzeczownika określającego (jak na przykład w porównaniu ?Jestem drzwiami? czy ?Jestem winoroślą?).

W języku hebrajskim owo ?Jam jest?, czy ?Jestem?, było imieniem Jahwe, objawionym Mojżeszowi: ?Odpowiedział Bóg Mojżeszowi: JESTEM, KTÓRY JESTEM. I dodał: Tak powiesz synom Izraela: JESTEM posłał mnie do was? Wj 3,14. To ?Jestem? w powyższym cytacie jest formą imienia Bożego. Jezus odniósł je do siebie. Żydzi nie mieli co do tego wątpliwości, dlatego ?porwali kamienie, aby rzucić na Niego? J 8,59. Człowiek, który czynił się Bogiem był bluźniercą, a bluźnierstwo karano ukamienowaniem. Żydzi powiedzieli, że kamienują Jezusa: ?...za bluźnierstwo iza to, że Ty, będąc człowiekiem, czynisz siebie Bogiem? J 1,33. Apostoł Jan więcej niż na jednym miejscu napisał, że ?Żydzi tym usilniej starali się o to, aby Go zabić, bo... Boga nazywał własnym Ojcem, i siebie czynił równym Bogu? J 5,18. Sanhedryn skazał Jezusa na śmierć, gdyż na pytanie arcykapłana ?Czy Ty jesteś Mesjasz, Syn Błogosławionego?? Jezus nie zaprzeczył, lecz potwierdził to znów używając imienia Jahwe Mk 14,6-61. Jezus poczynił także inne roszczenia, które byłyby szokujące, gdyby był tylko człowiekiem, na przykład:

?Ja i Ojciec jedno jesteśmy? J 1,3.

?Kto mnie widział, widział Ojca? J 14,9.

?Jam jest pierwszy i ostatni, i żyjący? Ap 1,17.

?Kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał? J 12,45.

Tomasz powiedział do zmartwychwstałego Jezusa: ?Pan mój i Bóg mój? J 2,28. W nowotestamentowej grece użyty jest tutaj rodzajnik (ho theos), tak iż nie ma wątpliwości, że mowa o najwyższym Bogu.

Bóg Ojciec powiedział do Syna: ?Tron twój, o Boże, na wieki wieków, Berłem sprawiedliwym berło Królestwa twego? Hbr 1,8.

Izajasz prorokował o Chrystusie: ?Albowiem dziecię narodziło się nam, syn jest nam dany i spocznie władza na jego ramieniu, i nazwą go: Cudowny Doradca, Bóg Mocny...? Iz 9,5.

W Nowym Testamencie czytamy: ?Oto panna pocznie i porodzi syna, i nadadzą mu imię Immanuel, co się wykłada: Bóg z nami? Mt 1,23.

Jan stwierdził, że Jezus Chrystus jest prawdziwym Bogiem: My jesteśmy w tym, który jest prawdziwy, w Synu jego, Jezusie Chrystusie. On jest tym prawdziwym Bogiem i życiem wiecznym? 1J 5,2.


Apostoł Paweł napisał o Chrystusie: ?Ten jest ponad wszystkim, Bóg błogosławiony na wieki? Rz 9,5, a także: ?...oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa, który wydał samego siebie za nas? Tt 2,11-14.

W tym ostatnim bez wątpienia ?Wielki Bóg, Zbawiciel nasz? to Jezus. W języku greckim istniała bowiem reguła, według której ilekroć występują dwa rzeczowniki w tym samym przypadku połączone słowem ?i? (gr. kai), a tylko pierwszy z nich jest poprzedzony rodzajnikiem, wówczas obydwa odnosiły się zawsze do tej samej osoby.[5] Podobnego zwrotu użył apostoł Piotr, pisząc: ?do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa...? 2P 1,1. Wspomniana struktura gramatyczna dowodzi, że Piotr uważał Jezusa za ?Boga naszego i Zbawiciela?.

Awatar użytkownika
Dezerter
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 15102
Rejestracja: 24 sie 2015
Lokalizacja: Inowrocław
Has thanked: 4250 times
Been thanked: 2977 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Dezerter » 2017-02-07, 00:02

Bardzo ładnie to opracowałeś - mnie najbardziej przekonuje reakcja Żydów w Ogrójcu na słowa Jezusa - ich padnięcie na kolana- dla mnie ten moment w Biblii jest jednoznaczny.
Drugi niepodważalny moment wydarza się niedługo później- w rozmowie z arcykapłanem - odpowiedź Jezusa była tak jednoznaczna dla wierzących Żydów, że kapłan rozdarł szaty i stwierdził że bluźni i że nie potrzebne są jakiekolwiek inne dowody!
My możemy różnie rozumieć Biblie, mieć różne tłumaczenia i różne tradycje jej interpretacji/rozumienia , ale Żydzi w czasach Jezusa wiedzieli co słyszą i co to znaczy!
Nie czyńcie tak jak ci przeciw którym występujecie.

Awatar użytkownika
Jordan
Gaduła
Gaduła
Posty: 879
Rejestracja: 25 wrz 2016
Ostrzeżenia: 1
Wyznanie: Chrześcijanin
Has thanked: 58 times
Been thanked: 53 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Jordan » 2017-02-07, 09:54

Nie czytam wątku od początku, więc może się powtórzę, ale mnie o tej równości Jezusa z Ojcem, przekonuje też sprawa ZBAWICIELA!
ST jednoznacznie uczy, że Zbawicielem jest Jahwe Bóg! Tymczasem to Jezus - po wypełnieniu wszystkich proroczych zapowiedzi ST - jest naszym Zbawicielem!

Po drugie: czy stworzenie (jeśli przyjąć, że Jezus nim jest w swej naturze sprzed Betlejem) mogło by SKUTECZNIE zbawić ludzi? Tu jakby "punktem wyjściowym" było to, by Zbawiciel był ze wszech miał doskonały, aby doskonałą Ofiarę z Siebie złożyć...
Czy jakieś stworzenie może dorównać w tej doskonałości Bogu?
No, nie - bo inaczej samo by się z Bogiem równym stało, a Bóg jest jeden.
Ja nie piszę, że bezgrzesznym aniołom coś brakuje, albo są niedoskonałe... Nie, nie to mam na myśli, ale to, że to tylko Bóg jest NAJDOSKONALSZY - i Ktoś taki, może być prawdziwie naszym Zbawicielem!
[mam nadzieję, że jasno się wyraziłem tu].
A ten, który poświadcza o prawdziwości przesłania tej księgi, przypomina, że Jezus powiedział:
— Pamiętaj, że nadejdę niespodziewanie!
Niech już to nastąpi, PANIE nasz, Jezu! Przybądź jak najprędzej.

Ap 22:20 NPD

Awatar użytkownika
Marek_Piotrowski
Legendarny komentator
Legendarny komentator
Posty: 19256
Rejestracja: 1 cze 2016
Wyznanie: Katolicyzm
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 4674 times
Kontakt:

Re: Czy Jezus jest Bogiem równym swemu Ojcu?

Post autor: Marek_Piotrowski » 2017-02-07, 17:38

Dokładnie. Gdyby Jezus nie był Bogiem, znaczyłoby to, że zbawić świat mógłby równie dobrze każdy z nas.
Co jest oczywistym absurdem.

Zablokowany